Rok szkolny 2024/25
Ognisko integracyjne kl 4 (pdf)
Rok szkolny 2023/24
Wycieczka Wrocław-Praga-Wrocław
W dniach 11.06-14.06. 2024r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce Wrocław- Praga – Wrocław.
Celem wycieczki było: zwiedzanie najsłynniejszych i najciekawszych miejsc stolicy Czech- Pragi, poznawanie zabytków kultury i historii Wrocławia, poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego, poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, integracja społeczna dzieci klas V-VIII .
Uczniowie mogli podziwiać Panoramę Racławicką, Rynek, Ratusz, Uniwersytet Wrocławski, Wrocławską Fontannę multimedialną otoczoną pergolą, przy Hali Stulecia.
Był też wjazd na taras widokowy SKY Tower– największego budynku w Polsce oraz wizyta we wrocławskim ZOO i Afrykarium.
W Pradze podziwialiśmy: Plac Loretański, Pogorzelec, Hradczany – wielki zespół zamkowy, dziedzińce zamkowe, Katedrę Św. Wita, Złotą Uliczkę, Schody Zamkowe, panoramę Pragi, Kościół Św. Mikołaja, Most Karola. Stare Miasto, Staromiejską Wieżę -Prochowa, Rynek Staromiejski, Ratusz z zegarem „ORLOJ”, Plac Wacława (Pomnik Św. Wacława), Wyszehrad Katedrę Św. Piotra i Pawła.
Sporą atrakcją była też przejażdżka metrem i tramwajem.
Wycieczka była udana, wszyscy uczestnicy wrócili do domów zadowoleni i pełni wrażeń. Zapamiętamy ją na długo…. 😊, ale co dobre szybko się kończy.
Kierownikiem wycieczki była Pani Katarzyna Łukaszuk, opiekunami Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk, Pani Anna Tur i Pani Marlena Sobiczewska.
Program wycieczki został przygotowany przez Biuro Podróży ,,Mario Presto” .
Wszystkim bardzo dziękujemy!!! Młodzieży również … byliście super 😊.
Wyjazd do do Leśnej Podlaskiej
Dnia 16.04.2024 r w ramach doradztwa zawodowego odbył się wyjazd klas starszych VII a, VII b i VIIIa wraz z wychowawcami Marta Andrzejuk, Joanna Siedlecka i opiekunami Anna Szewczak i Januszem Szewczukiem do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego do Leśnej Podlaskiej. Uczniowie poznawali specyfikę zawodów takich jak: technik mechanizacji i rolnictwa i agrotroniki, technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych i technik architektury krajobrazu.
„Sprzątamy las wokół nas”- święto Dnia Ziemi
Dzień Żołnierzy Wyklętych
„…bo chcieli być wolni…”– te słowa, stanowiące ideę Niezłomnych, usłyszeliśmy podczas corocznych w naszej szkole obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które miały miejsce 5 marca 2024 r. Krótki program artystyczny poświecony tym, którzy „Rzeczypospolitej przysięgali”, przygotowała klasa 7 a pod kierunkiem p. Magdy Ochnik i p. Marty Andrzejuk. Młodzież przybliżyła zebranym sylwetki bohaterów poprzez: teksty prozatorskie, liryczne oraz filmy, tworzące swoistą atmosferę tamtych dni.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
150. Rocznica Męczeństwa Unitów z Pratulina
W związku z obchodzoną w tym roku 150. Rocznicą Męczeństwa Unitów z Pratulina w naszej szkole odbyły się konkursy poświęcone tej tematyce:
- konkurs wiedzy
- konkurs plastyczny dla klas 1-3 i klas 4-8.
Do konkursu plastycznego przystąpiły 22 osoby. Ocenie prac podlegały: zgodność z tematem, estetyka wykonania, walory plastyczne.
W kategorii klas młodszych przyznano następujące miejsca:
1 miejsce- Korneliusz Waszczuk kl. II
2 miejsce- Hanna Myć kl. I
3 miejsce- Wojciech Stasiuk kl. II
Wyróżnienie otrzymali:
Wiktoria Myć kl. II
Nadia Panasiuk kl.I
W kategorii klas starszych przyznano następujące miejsca:
1 miejsce- Marcelina Panasiuk kl.IVa
2 miejsce- Zofia Ochnik kl. IVa
3 miejsce- Karolina Walecka kl.IVb
Wyróżnienie otrzymali:
Magdalena Suszko kl. IVa
Aleksander Żuk kl.Va
Martyna Łukaszuk kl.IVa
Konkurs wiedzy odbył się 22 stycznia 2024r. Był adresowany do uczniów z klas 4-8. Wzięło w nim udział 16 osób. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu złożonego z 21 pytań.
Wyłoniono zwycięzców:
1 miejsce- Karolina Kowaluk kl. VIIa
2 miejsce- Aleksander Żuk kl. Va
3 miejsce- Bartłomiej Niemiński kl. Vb
Ogłoszenie wyników z przeprowadzonych konkursów i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 26 stycznia 2024r. podczas apelu szkolnego. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursach dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.
Organizatorami konkursów byli:
Wójt Gminy Rokitno,
Dyrektor Szkoły p. Mirosława Szpyruk,
p. Agnieszka Myć,
p. Bogusława Staniszewska,
p. Magda Ochnik.
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
,, Wy jesteście przyszłością świata
Wy jesteście nadzieją Kościoła
Wy jesteście moją nadzieją”
Jan Paweł II
Dnia 16 października 2023 r. – w 45 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża- nasza szkoła obchodziła Święto Patrona Szkoły. O godz.7.50 cała społeczność szkolna zebrała się przed szkołą, aby z pocztem sztandarowym wyruszyć do kościoła. O godz.8.00 Ks. Proboszcz Stanisław Tymoszuk odprawił Mszę św. dziękczynno – błagalną w intencji dyrekcji, nauczycieli, wychowawców, uczniów, rodziców i wszystkich pracowników naszej szkoły. Dziękowaliśmy za osobę Jana Pawła II i prosiliśmy, abyśmy byli wierni duchowemu dziedzictwu, które pozostawił nam nasz Święty Patron. Po powrocie do szkoły młodzież ze Szkolnego Koła Caritas pełniła uroczystą wartę w kąciku papieskim. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły w galowych strojach. Dzień minął w podniosłej, uroczystej atmosferze.
OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA RODZINY SZKÓŁ NOSZĄCYCH IMIĘ JANA PAWŁA II
W CZĘSTOCHOWIE
,, Wyrusz w drogę. Nie zadowalaj się dyskutowaniem;
nie czekaj, aby zrobić coś dobrego na okazje,
które może nigdy się nie pojawią.
Już nadszedł czas działania”.
Jan Paweł II.
Dnia 12 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły, rodzice, nauczyciele wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w XXIII Pielgrzymce Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasnej Górze. Mottem spotkania były słowa zaczerpnięte z tegorocznego Dnia Papieskiego ,, Jan Paweł II- Cywilizacja Życia.” Za wstawiennictwem Matki Boskiej Królowej Polski dziękowaliśmy za bezcenny dar, jakim jest życie. Rok 2023 jest szczególny, bo przypada w nim Jubileusz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II- istnieje, działa i rozwija się już 25 lat. Podczas jasnogórskiego spotkania dziękowaliśmy za Patrona, który zjednoczył nas wokół siebie- za Jego osobę, nauczanie i życie, które wielu inspiruje. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu ewangelizacyjnego Magdy Anioł- wokalistki wykonującej współczesną muzykę chrześcijańską. Artystka podzieliła się swoją twórczością i wiarą w Boga. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych odprawiona na jasnogórskim szczycie. Eucharystii przewodniczył Ks. Biskup Marek Stolarczyk- duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W homilii Biskup przypomniał postać błogosławionego Carla Acutisa, który jako bardzo młody człowiek odznaczał się wrażliwością i odpowiedzialnością. Po Mszy św. nastąpiło odczytanie Aktu Zawierzenia Matce Bożej i listu do Ojca Świętego Franciszka oraz wręczenie nagród laureatom konkursu na znaczek pielgrzymkowy. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział blisko 7 tys. uczniów i nauczycieli z ponad 170 placówek. Po uroczystościach nasza grupa udała się na zwiedzanie Sanktuarium i klasztoru jasnogórskiego. W kaplicy wspólnie obeszliśmy na kolanach Cudowny Obraz i u stóp Jasnogórskiej Pani złożyliśmy swoje intencje. W drodze powrotnej nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej- Uzdrowienie Chorych, które również w tym roku przeżywa Jubileusz 100 lecia -koronacji Cudownej Figurki. Wspólnie spędzony czas umocnił więzi i współpracę w zakresie pogłębiania nauczania i wartości, jakie pozostawił nam nasz Patron Jan Paweł II.
Rok szkolny 2022/23
Wieliczka -Kraków-Ojców
17-19.05. 2023
Są w Polsce takie miejsca, które każdy z nas przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju . Ojców, Wieliczka i Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki. To właśnie te miasta stały się w tym roku celem wycieczki naszych uczniów z kl. V- VII.
Pierwszego dnia podążaliśmy „Śladami legend wielickiej kopalni”. Z uwagą słuchaliśmy przekazywanej przez przewodnika wiedzy. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza. Dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni.
Następnego deszczowego dnia zwiedzaliśmy Kraków, który przywitał nas mnogością zabytków. Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego – Sukiennice. Oprócz tego zwiedziliśmy Kościół Mariacki (wejście do środka), Zamek Królewski Wawel, Uniwersytet Jagielloński, Łagiewniki, Kopiec Kościuszki, dawną dzielnicę żydowską.
W drodze powrotnej udaliśmy się autokarem do Ojcowskiego Parku Narodowego. Położony jest on na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, powstał w 1956 roku. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce zajmujący zaledwie 2200 ha. Dzień ten dostarczył nam wielu wrażeń na łonie natury, podpartych wzbogaceniem naszej wiedzy przyrodniczej. Podczas wycieczki pieszej z przewodnikiem cieszyliśmy oczy ruinami Zamku Kazimierzowskiego. Podziwialiśmy skały wapienne i piękno przyrody – Maczugę Herkulesa oraz Jaskinię Łokietka.
Z nostalgią wspominamy przeżyte przez nas przygody w magicznym Krakowie i jego okolicach, do których zawsze pragnie się wracać.
Organizatorem wycieczki była Pani Katarzyna Łukaszuk ,a opiekunami Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk, Pani Jolanta Koroluk i Pani Anna Tur.
Program wycieczki został przygotowany przez Biuro Podróży ,,Mario Presto” .
Wycieczka szkolna
BIAŁOWIEŻA – GRABARKA
Z inicjatywy pani Anny Tur 12 maja 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie, wzięli udział w wycieczce szkolnej: Białowieża – Grabarka. Organizatorem wyjazdu było biuro Mario Presto z Białej Podlaskiej. W wycieczce uczestniczyło 53 uczniów z klas: 4a, 4b, 5a, 6a, 6b i 7a. Program był następujący:
- Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych
do naturalnych, eksponowane są żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym) i wilki. - Przejście z przewodnikiem Szlakiem Dębów Królewskich.
- Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo – Leśnego z wystawą fauny i flory Puszczy Białowieskiej. Wejście na wieżę widokową.
- Park Pałacowy – zwiedzanie.
- W drodze powrotnej zwiedzanie Grabarki (miejsca kultu religijnego Prawosławia).
Wycieczka bardzo udana. Dopisała piękna pogoda. Uczniowie mieli wspaniałe humory oraz najważniejsze możliwość kupienia pamiątek.
,,100 KREMÓWEK NA 100. ROCZNICĘ POWSTANIA SZKOŁY”
,, Pamięć o przeszłości
oznacza zaangażowanie
w przyszłość.”
Jan Paweł II
W związku z Jubileuszem Szkoły- 100. rocznicę powstania oraz 30. rocznicę nadania imienia- w przeddzień urodzin Patrona Szkoły, 16 maja 2023r. w naszej szkole odbyła się akcja ,,100 KREMÓWEK NA 100. ROCZNICĘ POWSTANIA SZKOŁY” .
Zebrane fundusze zostały przeznaczone na zakup tablicy upamiętniającej Jubileusz Szkoły.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom, rodzicom, a szczególnie uczniom
ze SKC za okazane serce, zaangażowanie, poświęcony czas w przygotowanie ,,kremówek” i włączenie się w akcję.
Dzień Ziemi 2023
W Szkole Podstawowej w Rokitnie obchodzony był „DZIEŃ ZIEMI” zorganizowany przez panią Annę Tur połączony z akcją „SprzątamyDlaPolski” , za którą odpowiedzialna była pani Barbara Michalska.
Z tej okazji dzieci w świetlicy szkolnej (kilka dni wcześniej) wykonały plakaty informujące
o tym wydarzeniu i rozwiesili je na korytarzach szkolnych. 21 kwietnia 2023r. o godzinie 10.00 uczniowie klas 3 – 8 wspólnie z nauczycielami wzięli udział w akcji „Dzień Ziemi”
i „SprzątamyDlaPolski” poprzez posprzątanie terenu wokół szkoły i najbliższej okolicy.
Celem tych przedsięwzięć była troska o środowisko naturalne oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
W naszej szkole , przygotowania zaczęliśmy od zrobienia wystawki na korytarzu pod hasłem „ AUTYZM -WARTOŚĆ DODANA”. Kolejnym krokiem było zrobienie przez uczniów klas 4-7 prac z hasłem „Bądź niebieski dla autyzmu”. Dzieci z dumą rozwiesiły swoje dzieła na terenie szkoły.
W każdej klasie odbyły się też lekcje wychowawcze, poświęcone tematyce Spektrum Autyzmu .Dzieci uświadomiły sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas.
Podczas obchodów nie zabrakło również ćwiczeń sensorycznych – „ Zmysły poza kontrolą …..”, które pozwoliły dzieciom choć na chwilę wejść w rolę osoby z zaburzeniami autystycznymi.. Ćwiczenia miały uświadomić dzieciom, że autyści potrzebują dużo silniejszych bodźców sensorycznych.
3 kwietnia , odbył się też kiermasz ciast przygotowany przez uczniów klasy VII i Szkolne Koło Caritas, z którego zebrane środki zostaną przekazane na cele charytatywne.
W tym dniu członkowie Szkolnego Koła Caritas roznosili ,,złote myśli -cytaty Jana Pawła II”.
Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Sądząc po zachowaniu uczniów- działania przyniosły skutek.
KONKURS WIEDZY O POLESKIM PARKU NARODOWYM
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 23 marca 2023roku, z inicjatywy nauczyciela geografii pani Anny Tur, odbył się I etap Konkursu Wiedzy o Poleskim Parku Narodowym dla uczniów szkół podstawowych – 2023 (wszystkich etapów będzie trzy). Organizatorami konkursu jest Poleski Park Narodowy i Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, którzy zaprosili uczniów z całej Polski do udziału w XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Poleskim Parku Narodowym. Uczestnicy mają wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu edukacji ekologicznej, sozologicznej, regionalnej i turystycznej. Tematyka konkursu o Poleskim Parku Narodowym obejmuje zagadnienia:
- sieć obszarów Natura 2000 w rejonie Poleskiego Parku Narodowego,
- flora i fauna Parku,
- środowisko geograficzne Parku,
- ochrona przyrody.
W naszej szkole do konkurs przystąpiło 25 uczniów. Do II etapu, który odbędzie się 26 kwietnia 2023r. zakwalifikowało się trzy osoby z największą ilością punktów (zgodnie z regulaminem konkursu).
Lista zwycięzców:
- Hanna Czublun – klasa 8a (17pkt./20max),
- Klaudia Lisowska – klasa 8b (16pkt./20max),
- Lena Radwańska – klasa 6a (16pkt./20max).
GRATULACJE !!!
Powodzenia w następnym etapie konkursu.
Konkurs „Polonista Roku 2023”
01 marca 2023r. odbył się szkolny etap konkursu „Polonista Roku”. Wzięło w nim udział 14 osób z naszej szkoły. W grupie kl.III – IV najlepiej napisał Antoni Hura z kl.IVa, zaś w grupie kl. V – VI: Lena Jakimiak i Lena Siliwoniuk – obie z kl. VIb. Powyższe osoby wzięły udział w kolejnym, wojewódzkim etapie tego konkursu, który odbył się 1 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej. Była to już 15. edycja konkursu, którego organizatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białej Podlaskiej, Starosty Bialskiego przy współudziale UMCS w Lublinie – Instytut Filologii Polskiej sprawujący opiekę merytoryczną nad w/w przedsięwzięciem.
W grupie kl. III – IV wzięło udział 29 dzieci, w grupie kl. V –VI – 35. Nasi uczniowie: Antoni Hura z klasy IVa (nauczyciel – p. Bogusława Staniszewska) oraz Lena Siliwoniuk z klasy VIb (nauczyciel – p. Marta Andrzejuk) osiągnęli bardzo dobry wynik i zdobyli tytuł laureata. 27 kwietnia 2023 r. odbędzie się uroczysta gala Wojewódzkiego Konkursu „Polonista Roku 2023”. Wezmą w nim udział laureaci, ich nauczyciele oraz dyrektorzy szkół. Podczas podsumowania zostaną wręczone uczniom dyplomy i nagrody książkowe.
Gratulujemy uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i życzymy dalszych sukcesów.
XVIII KONKURS ZNAJOMOŚCI LEKTUR SZKOLNYCH
20.02.2023 r.
XVIII Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych był adresowany do klas ósmych. Został zorganizowany przez Panią T. Semeniuk we współpracy z Panią D. Szymczuk. Konkurs powiązany był z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Spośród 15 uczniów uczestniczących w konkursie wyłoniono 4 najlepsze prace. Nagrody otrzymują: Zuzanna Klebaniuk, Hanna Czublun, Szymon Dziem
i Dorota Karczmarz.
Gratulujemy!
Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w celu przybliżenia uczniom nieco zapomnianą już tradycję wysyłania życzeń świątecznych pocztą, na tradycyjnych kartkach świątecznych, a nie przez SMS, e – mail czy portale społecznościowe, łączyliśmy się w międzyszkolną wymianę pocztówkową ze szkołami :Szkoła Podstawowa nr 11 w Tomaszowie Mazowieckim oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Trepczyka w Miszewie. Już od początku grudnia uczniowie klasy 5A z dużym zaangażowaniem przygotowywali kartki bożonarodzeniowe w języku angielskim. Uczniowie bardzo zaangażowali się w to zadanie, własnoręcznie wykonali piękne kartki oraz napisali życzenia . Projekt okazał się wspaniałym pomysłem, który nie tylko zintegrował uczniów, ale także połączył zabawę z nauką, ponieważ życzenia, które popłynęły do kolegów i koleżanek ze szkół w Tomaszowie Mazowieckim oraz Miszewie zostały zapisane w języku angielskim.
Taka wymiana pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych. Dzięki niej uczniowie mogli w praktyce wykorzystać to, czego uczą się na lekcjach języka angielskiego. Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest nauczycielka języka angielskiego – mgr Małgorzata Greczuk .
Konkurs matematyczny „OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS. – MATEMATYKA PLUS”
Święto Patrona Szkoły
Dnia 13 października nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona Szkoły- Jana Pawła II.
Cała społeczność szkolna na czele z pocztem sztandarowym udała się na Mszę św. do kościoła parafialnego, aby wspólnie dziękować za dar Patrona i modlić się w intencji wszystkich pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Po powrocie do szkoły w hali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci Jana Pawła II.
Montaż słowno- muzyczny pt.,, Dzięki Ci Panie za Jana Pawła II” został przygotowany przez uczniów kl.Va pod kierunkiem pani Jolanty Koroluk i pani Agnieszki Myć.
Występ uświetnił chór szkolny pod opieką pani Joanny Siedleckiej.
Uczniowie przypomnieli przesłania Papieża, które warto zapamiętać i stosować w życiu, ale także momenty, w których nasz Patron był pełen życia.
Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego ,, Jan Paweł II w oczach dzieci” i konkursu wiedzy o Janie Pawle II.
Zwycięzcami konkursu plastycznego zostali:
Zuzanna Bochenek kl. IIIb – I miejsce
Wojciech Stasiuk kl.Ia– II miejsce
Magdalena Czublun kl. Ia- III miejsce
Liliana Siliwoniuk kl. Ia- III miejsce
Wojciech Szymczuk kl.Ia– wyróżnienie
Kacper Dawidziuk kl.IIa– wyróżnienie.
Natomiast w konkursie wiedzy o Janie Pawle II zwycięzcami nagrody otrzymali:
Aleksandra Tur kl.Va– I miejsce
Dorota Karczmarz kl. VIIIb- I miejsce
Milena Myć kl.VIIIb– II miejsce
Krzesimir Dawidziuk kl.VIIIb- III miejsce.
Zwycięzcy otrzymali piękne nagrody-niespodzianki ufundowane przez ks. Proboszcza Stanisława Tymoszuka.
Dzień ten przeminął w uroczystym nastroju. Jest on zawsze szczególny i wyjątkowy dla naszej szkoły.
XXII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Jasna Góra, 6 października 2022r
Jak co roku – w październiku – przedstawiciele naszej szkoły – uczniowie, nauczyciele na czele z Panią Dyrektor – wraz z pocztem sztandarowym i rodzicami pielgrzymowali do Częstochowy. W tym roku XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbyła się 6 października pod hasłem ,, Blask Prawdy”. W spotkaniu wzięło udział 6 tys. młodych ludzi i nauczycieli z 163 placówek oświatowych. Wspólny pobyt na Jasnej Górze rozpoczął się koncertem ewangelizacyjnym ojca Łukasza Buksy- franciszkanina, który głosi Słowo Boże w niekonwencjonalny sposób – za pomocą muzyki. Koncert spotkał się z dużym entuzjazmem i żywiołową reakcją ludzi młodych.
Centralnym punktem zjazdu była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem duszpasterza Rodziny Szkół – Księdza Biskupa Marka Stolarczyka. Wspólnie modliliśmy się o pokój na świecie oraz zakończenie wojny na Ukrainie. To piękny wyraz naszej pamięci o Patronie, który zawsze pragnął pokoju.
Bezpośrednio po Mszy św. został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej, list do Ojca Św. Franciszka oraz odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu na znaczek pielgrzymkowy.
Po części oficjalnej nasza grupa udała się do źródełka św. Barbary i na zwiedzanie Sanktuarium. Wspólnie modliliśmy się również w kaplicy przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W drodze powrotnej nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienie Chorych.
Pełni radości w sercach i na twarzach wróciliśmy do Rokitna.
Rok szkolny 2021/22
XII EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO „SPOTKANIA Z PRZYRODĄ
IM. JERZEGO OSTASZEWSKIEGO”
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rokitnie pod opieką pani: Anny Tur, Jolanty Kłonicy i Bożeny Wediuk wzięli udział w XII EDYCJI KONKURSU PLASTYCZNEGO „SPOTKANIA Z PRZYRODĄ IM. JERZEGO OSTASZEWSKIEGO”, którego organizatorem był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Podlaskim .
Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych w gminach obejmujących teren Parku Krajobrazowego” Podlaski Przełom Bugu”. 20 czerwca 2022r. w Janowie Podlaskim odbyło się ogłoszenie wyników konkursu (przystąpiło 5 szkół) i wręczenie nagród. Uczniowie szkół (nagrodzeni) wraz z opiekunami zostali zaproszeni na uroczyste rozstrzygnięcie, które odbyło się w plenerze z poczęstunkiem.
Nagrodzeni uczestnicy konkursu z naszej szkoły :
w I kategorii – uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej, temat pracy: „Rośliny wokół nas” wyróżnienie zdobyli:
- Julia Dudziuk z klasy 1a (opiekun – Bożena Wediuk),
- Zuzanna Ochnik z klasy 2a i Izabela Walczewska z klasy 2a (opiekun – Jolanta Kłonica),
w II kategorii – uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej, temat pracy: „Rzeka Bug” wyróżnienie uzyskała:
- Dominika Pisaruk z klasy 4a (opiekun- Anna Tur),
w III kategorii – uczniowie kl. VII-VIII szkoły podstawowej, temat pracy: „Obiekty historyczno-kulturowe Twojej okolicy w granicach Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” II miejsce zajęła
- Karolina Drabik z klasy 8b (opiekun- Anna Tur).
Wycieczka na Roztocze
Wycieczka na Roztocze, której organizatorem była pani Jolanta Koroluk odbyła się w dniach 9-10.06.22 r. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VI, a opiekunami była pani dyrektor Mirosława Szpyruk, pani Katarzyna Łukaszuk i pani Anna Tur.
Program wycieczki został przygotowany przez Biuro Podróży „Paulina” .
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili podziemia kredowe w Chełmie, a następnie udali się do Zamościa. Tam poznali najciekawsze zabytki miasta oraz zapoznali się z Zamojski Fortyfikacjami. Po zakupieniu pamiątek uczestnicy wycieczki udali się na Roztocze do Ośrodka Wypoczynkowego na nocleg znajdującego się w Krasnobrodzie.
Drugiego dnia uczniowie najpierw zwiedzili zabytki i inne ciekawe miejsce położone w Krasnobrodzie. Mogli podziwiać z wieży widokowej piękne krajobrazy Roztocza. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zwierzyńca. Tutaj uczniowie obejrzeli Kościół „Na Wodzie” , weszli na Bukową Górę oraz mogli podziwiać widoki z punktu widokowego znajdującego się na Stawach Echo.
Następnie wszyscy udali się do miejscowości Susiec, gdzie mieli okazję zobaczyć malownicze wodospady na rzece Tanew. Również obejrzeli kamieniołomy i weszli na kolejną wieżę widokową, aby móc jeszcze raz zaobserwować panoramę Roztocza.
Podczas wyjazdu uczniowie mieli możliwość poznania wielu zabytków i ich historii, podziwiania przepięknych krajobrazów Roztoczańskiego Parku Narodowego i zaobserwowania innej roślinności niż na naszych terenach.
Uczniowie trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Rokitna o godz. 21.30.
PODZIĘKOWANIE
Składamy serdeczne podziękowanie nauczycielom, uczniom i rodzicom, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel i włączyli się w akcję charytatywną. Zebrane przybory zostaną wysłane dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bousso- Czad, Bailli- Czad.
Szkolne Koło Caritas
Konkurs plastyczny pt: ,, Jan Paweł II- Orędownik Pokoju”
Dnia 18 maja 2022r. w Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego upamiętniającego Osobę Jana Pawła II pt. ,, Jan Paweł II- Orędownik Pokoju”.
W konkursie wzięło udział 70 osób ze szkół podstawowych. Również uczniowie z naszej szkoły przystąpili do konkursu.
W kategorii wiekowej klas VII-VIII:
I miejsce zajęła Karolina Drabik z klasy VIIIb
II miejsce zajęła Patrycja Szydło z klasy VIIIa.
Nauczycielem przygotowującym była p. Agnieszka Myć.
Naszym uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs Ortograficzny 2021/2022
Do szkolnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 16.05.2022 r., zgłosiło się 16 uczniów klas siódmych. Laureatami zostali:
Szymon Dziem, klasa 7b – I miejsce,
Zuzanna Klebaniuk, klasa 7a – II miejsce,
Hanna Czublun, klasa 7a – III miejsce.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.
Kangur Matematyczny 2022 – wyniki
Miło mi poinformować, że uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny.
Wyróżnienia otrzymali:
Hura Antoni kl.3a – opiekun Pani Bogusława Staniszewska
Hryciuk Wojciech kl.4 -opiekun Pani Katarzyna Łukaszuk
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Święto Konstytucji 3 Maja
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja odbyła się 29 kwietnia 2022r. Uroczystość została przygotowana przez uczniów kl. VIII B pod kierunkiem pana Janusza Szewczuka i chór szkolny pod kierunkiem pani Joanny Siedleckiej.
Uroczysta akademia rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem przez społeczność szkolną hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy ósmej przypomnieli zgromadzonym najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej konstytucji w Europie. Pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru i solistów uświetniły akademię i wprowadziły w uroczysty, poważny nastrój. Podniosłego charakteru dodawała także dekoracja, symbole narodowe i biało- czerwone chorągiewki, które wykonali najmłodsi uczniowie naszej szkoły.
Dzień Ziemi 2022
W Szkole Podstawowej w Rokitnie 22 kwietnia 2022r. odbyły się obchody „DNIA ZIEMI” zorganizowane przez uczniów klasy 2a, panią Annę Tur i panią Jolantę Kłonicę i przy współpracy z panią Joannę Siedlecką. Połączone one zostały z akcją #SprzątamyDlaPolski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00 w hali sportowej (wcześniej ogłoszonym) konkursem na „Najładniejszy strój ekologiczny” podczas którego dzieci z grupy przedszkolnej 5-6 latków i uczniowie klas 1-3 zaprezentowali się w wykonanych przez siebie strojach. Powołana komisja w składzie: Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk, Pani Magda Ochnik i Pani Marlena Sobiczewska wyłoniła zwycięzców oraz wyróżniła kilka osób. Miejsce I zajęła uczennica Zuzanna Hryciuk, II miejsce – Hanna Noskowicz, obie z klasy 1a, natomiast III miejsce Hanna Dawidziuk z klasy 2a. Uczniowie wyróżnieni z kl.1a – Nikola Jakimiak, Stasio Szamuk, Kacper Dawidziuk, z Zuzia Bochenek z kl.2b, z grupy przedszkolnej 5 latków Staś Łukaszuk i grupy 6 latków: Kornel Waszczuk, Krystian Daniluk, Antoś Demczuk, Igor Laszuk.
Następnym punktem programu było obejrzenie przez społeczność szkolną i rodziców, którzy przybyli na uroczystość przedstawienia pt. „Dbajmy o Ziemię” przygotowane przez klasę 2 a, wspólnie z chórem szkolnym oraz uczniem Andriejem Kovalchukiem z Ukrainy uczęszczającym do naszej szkoły.
Po imprezie w hali sportowej uczniowie klas 1-7 przystąpili do udziału w akcji „SprzątamyDlaPolski”, której celem była troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, a także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Dlatego też nasze młodsze dzieci (klasy 1-3) posprzątały teren wokół szkoły i boisko, a starsi uczniowie (klasy 4-7) uporządkowały pobliski las przy cmentarzu parafialnym. Klasa 7a pozbierała śmieci
w lesie przy miejscowości Rokitno Kolonia i Pokinianka. Sprzątanie odbyło się sprawnie dzięki współpracy Szkoły z Urzędem Gminy i Ochotniczą Strażą Pożarną z Rokitna. Instytucje te zapewniły worki na śmieci, rękawiczki, dowóz uczniów na teren wyznaczony do posprzątania oraz odbiór pełnych worków z odpadami. W akcję „SprzątamyDlaPolski” zaangażowała się około 220 uczniów (wśród nich uczniowie z Ukrainy) i 15 nauczycieli. Zebrano 19 worków 60l i 3 worki 120l śmieci.
Obchody związane z „Dniem Ziemi” w naszej szkole zakończy się 25 kwietnia 2022r. spotkaniem klas 5-7 z Panią Magdaleną Żychowską, pracownikiem Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego z Janowa Podlaskiego, która przeprowadziła zajęcia dotyczące zmiany klimatu na Ziemi na temat: „Odnawialne i nieodnawialne źródła energii”.
Powołanie Szkolnego Koła Caritas
Dnia 13 kwietnia 2022 roku w naszej szkole zostało uroczyście powołane do działania Szkolne Koło Caritas. Odbyło się ono podczas spotkania z okazji Świąt Wielkanocnych.
Tego dnia gościliśmy Dyrektora Caritasu Diecezji Siedleckiej- ks. Marka Bieńkowskiego.
Na początku spotkania ksiądz Dyrektor przeprowadził z uczniami pogadankę na temat działalności Caritasu.
Następnie uroczyście odczytał i wręczył na ręce Pani Dyrektor Akt Powołania Szkolnego Koła Caritas.
W poczet członków Koła zostało włączonych 44 uczniów, którzy pragną zaangażować się w działalność społeczną i charytatywną. Ks dyrektor wręczył im legitymacje. Członkowie Koła otrzymali również pakiety oraz znaczki Caritas.
Opiekę duchową nad Kołem powierzono ks. Stanisławowi Tymoszukowi- kościelnemu asystentowi wyznaczonemu przez ks. Biskupa Ordynariusza.
Natomiast opiekunem SKC została katechetka- p. Agnieszka Myć.
Patronem SKC ogłoszono św. Jana Pawła II, który szczególnie zasłużył się na polu miłosierdzia.
Szkolne Koło Caritas wzmacnia i wzbogaca rolę wychowawczą szkoły, wspiera rodziców w ich codziennym, odpowiedzialnym trudzie wychowawczym. Jednocześnie działalność ta jest żywym przykładem wiary chrześcijańskiej i przyczynia się do coraz większego zrozumienia nauki Jezusa Chrystusa.
Podczas całej uroczystości panowała podniosła atmosfera.
XVII KONKURS ZNAJOMOŚCI LEKTUR SZKOLNYCH
14.03.2022 r.
W tym roku już po raz siedemnasty zorganizowaliśmy Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych, zapoczątkowany w klasach gimnazjalnych przez panie: Krystynę Zaciurę i Teresę Semeniuk. Tym razem był adresowany do klas siódmych i zorganizowany przez panią T. Semeniuk we współpracy z panią M. Ochnik. Konkurs powiązany był z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Spośród 11 uczniów uczestniczących w konkursie wyłoniono 4 najlepsze prace.
Nagrody otrzymali:
Klaudia Lisowska, Krzesimir Dawidziuk, Hanna Czublun i Zuzanna Łozak.
Gratulujemy!
Polonista Roku 2022
25 stycznia 2022 r. odbył się szkolny etap konkursu „Polonista Roku”.
Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych: kl. III- IV i kl. V- VI . Do konkursu przystąpiło 17 uczniów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się następujące osoby:
Grupa młodsza:
Julia Bazyluk – kl. IVa
Emilia Skrzypczak – kl. IVa
Grupa starsza:
Kacper Semeniuk – kl. VIa
1marca 2022r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej odbyła się 14. edycja Wojewódzkiego Konkursu „Polonista Roku”.
Spośród 27 uczestników konkursu w grupie młodszej wyłoniono 9 laureatów, w tym uczennica naszej szkoły Julia Bazyluk została laureatem. Natomiast w grupie starszej spośród 24 uczniów tytuł laureata otrzymało 5 osób. Pozostali uczniowie zostali finalistami.
Nauczycielem przygotowującym do konkursu była pani J. Koroluk
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
KONKURS GEOGRAFICZNY – 09.12.21r.
Do konkursu przedmiotowego z geografii organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie – etap szkolny przystąpiło 10 uczniów (z klasy 7b , 8a, 8b). Do drugiego etapu – rejonowego zakwalifikowało się 5 uczniów:
1) Szynom Dziem – kl.7b
2) Patrycja Szydło – kl.8a
3) Dawid Wojdat – kl.8a
4) Gabriela Gryciuk – kl.
5) Jakub Myć – kl.8b.
Etap rejonowy odbędzie się 20 stycznia 2022r. o godzinie 9.00 w szkole macierzystej. Gratulacje i powodzenia wszystkim, którzy zakwalifikowali się do następnego etapu!
Warsztaty: Hazard? Nie daj się wciągnąć!
Rocznica Odzyskania Niepodległości
Święto Patrona Szkoły
Dnia 15 października 2021 roku nasza szkoła obchodziła Święto Patrona – Jana Pawła II. Społeczność szkolna – dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice – na czele z pocztem sztandarowym udała się do kościoła parafialnego Wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej – dziękczynnej, której przewodniczył ks. Proboszcz Stanisław Tymoszuk. Następnie odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci Jan Pawła II. Montaż poetycko-muzyczny pt ,,Totus Tuus” został przygotowany przez uczniów klasy IV a pod kierunkiem pani Agnieszki Myć i pani Jolanty Koroluk. Występ uświetnił chór szkolny pod opieką pani Joanny Siedleckiej. Uczniowie recytowali wiersze Jana Pawła II i o Janie Pawle II. Przypomnieli najważniejsze wydarzenia z Jego życia oraz wartości, które nam pozostawił.
W tym dniu również uczniowie pełnili wartę w kąciku papieskim.
Dzień ten był szczególny i wyjątkowy dla naszej szkoły.
Przeminął w bardzo uroczystym i podniosłym nastroju.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
PRÓBNA EWAKUACJA PRZECIWPOŻAROWA
Wycieczka do Lublina i Kozłówki
19 października 2021r.odbyła się jednodniowa wycieczka do Lublina i Kozłówki, w której uczestniczyli uczniowie klasy IVa, Vb i VI a . Organizatorem wycieczki była pani Jolanta Koroluk, funkcję opiekuna pełniła pani Katarzyna Łukaszuk i pani Joanna Siedlecka. Program wycieczki przygotowało Biuro Turystyczne Mario Presto .
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczniowie zobaczyli zabytki architektury drewnianej i murowanej oraz zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego.
Następnie grupa udała się do parku trampolin” Mania Skakania”, gdzie odbyła się lekcja w-f. Pod okiem instruktorów uczniowie mogli zrelaksować się oraz doskonalić swoją sprawność fizyczną. Po obiedzie i krótkim spacerze po Starym mieście grupa udała się do Kozłówki, aby tam zwiedzić Muzeum Zamojskich.
Wycieczka zakończyła się spacerem po pięknym parku otaczającym pałac. Uczniowie, trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Rokitna ok. godz 19.00.
XXI Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Jasna Góra, 7 października 2021r.
Dnia 07 października 2021 r. przedstawiciele naszej szkoły- uczniowie, nauczyciele, na czele z Panią Wicedyrektor- wraz z pocztem sztandarowym i rodzicami pielgrzymowali do Częstochowy. Hasłem naszego spotkania były słowa ,, Nie lękajcie się!”
Tegoroczna pielgrzymka włączyła się w narodowe dziękczynienie za Prymasa Tysiąclecia- Kardynała Stefana Wyszyńskiego- oraz była wyrazem pamięci,szacunku i uznania dla Jego życia i posługi pasterskiej.
Na Jasną Górę przybyło ok. 5000 uczniów ze 140 szkół z całej Polski.
Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył biskup Henryk Tomasik- wieloletni duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Biskup senior w homilii ukazywał młodym pielgrzymom wzory pięknych relacji z Chrystusem w osobach: św. Jana Pawła II, błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego i błogosławionego nastolatka, pasjonata Internetu bł. Carlo Acutisa.
Po Eucharystii został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz list uczestników spotkania do Ojca Świętego Franciszka.
Po części oficjalnej nasza grupa udała się na zwiedzanie Jasnej Góry. Nie zabrakło modlitwy indywidualnej przed Cudownym Obrazem , a także obejścia na kolanach ołtarza.
W drodze powrotnej nawiedziliśmy Sanktuarium w Gidlach. Mieliśmy okazję wysłuchać dziejów tego cudownego miejsca, które bardzo ciekawie przekazał nam Ojciec dominikanin, pokłonić się Matce Bożej cieszącej się sławą Uzdrowienia Chorych i podziwiać przybytek wzniesiony ku Jej czci.
Czas naszego pielgrzymowania przeminął bardzo szybko.
Dziękujemy Panu Bogu za ten błogosławiony czas i Matce Bożej za opiekę podczas wyjazdu.
„SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2021”
W roku szkolnym 2021/2022 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie z inicjatywy pani Magdy Ochnik i Anny Tur zaplanowana została akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2021”,w ramach której podjęto następujące działania:
- zakupiono odpowiednie kosze, które są poustawiane na korytarzach szkolnych i służą do segregacji odpadów przez uczniów oraz pracowników szkoły,
- wykonano gazetkę ścienną na korytarzu przypominającą
o prawidłowym segregowaniu śmieci, - posprzątano najbliższą okolicę.
Głównym celem akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021” było posprzątanie najbliższej okolicy. Odbyło się to 28 września 2021r., gdzie również do tej akcji przyłączyły się pracownice Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” Pani Magdalena Żychowska i Pani Zyta Chalimoniuk. Przybyły one w tym dniu do naszej szkoły dostarczając worki na śmieci i rękawiczki dzieciom oraz towarzyszyły w zbieraniu śmieci.
Zadaniem uczniów i wychowawców klas I – III było sprzątnięcie terenu wokół szkoły. Natomiast uczniowie klas IV – VIII wraz z nauczycielami mieli za zadanie udać się na miejsce wyznaczonego terenu poza szkołą i pozbierać śmieci. Wcześniej starszym klasom rozdane były mapy Rokitna z zaznaczonym dla nich obszarem do posprzątania.
Akcja „Sprzątanie Świata” zakończy się w październiku zbiórką makulatury w szkole.
Rok szkolny 2021/22
Rajd klasy 8b do Woskrzenic Małych
Dnia 8 września 2021 r. uczniowie klasy 8b wraz z opiekunami: wychowawcą p. Januszem Szewczukiem i p. Agnieszką Myć uczestniczyli w rajdzie rowerowym do ośrodka sportu i rekreacji ,, Wiosenny Wiatr” w Woskrzenicach Małych.
Podczas pobytu w ośrodku uczniowie korzystali z licznych atrakcji. Na początku wszyscy mieli okazję zjazdu z ,,tyrolki”. Następnie próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej. Kolejną atrakcją była przejażdżka na koniu. Uczestnicy rajdu wspólnie grali w piłkę siatkową i w ,,ludzkie” piłkarzyki, bawili się na trampolinie, korzystali z wahadła do huśtania, liny tarzanowej.
Pobyt w ośrodku minął bardzo aktywnie i szybko. Zakończył się wspólnym ogniskiem. Wszyscy w dobrych humorach i zadowoleni wrócili do Rokitna.
Rok szkolny 2020/21
Polonista Roku 2021
Do wojewódzkiego konkursu „Polonista Roku 2021” zakwalifikowali się uczniowie:
Natalia Lenart kl. IV a (nauczyciel p. Marta Andrzejuk)
Lena Jakimiak kl. IV b (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska)
Piotr Mielniczuk kl. IV b (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska)
Szymon Dziem kl. VI a (nauczyciel p. Jolanta Koroluk)
Zuzanna Klebaniuk kl. VI a (nauczyciel p. Jolanta Koroluk)
Natalia Myć kl. VI a (nauczyciel p. Jolanta Koroluk).
Spośród 38 uczniów w kategorii kl. III – IV wyłoniono 9 laureatów wojewódzkiego konkursu „Polonista Roku 2021”. Wśród nich jest Lena Jakimiak z kl. IV b (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska).
Gratulujemy życząc dalszych sukcesów!
NARODOWE CZYTANIE 2020
4 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
Zostało one zorganizowane przez bibliotekę szkolną wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną i odbyło się na boisku szkolnym. Klasy ósme czytały książkę pt. „Balladyna” na lekcjach języka polskiego, przygotowując się tym samym do czekającego ich egzaminu.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
Nietypowo rozpoczęliśmy rok szkolny 2020/2021, ponieważ tym razem uroczystość w sali gimnastycznej, z udziałem Dyrekcji, zgromadziła tylko najmłodszych. Pozostali uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami, którzy zapoznali ich z zasadami bezpiecznego zachowania w szkole i w drodze do szkoły obowiązującymi w obliczu epidemii Covid–19.
Następnie zostały rozdane świadectwa i nagrody za poprzedni rok szkolny i przekazane pozostałe informacje dotyczące nauki w bieżącym roku.
Rok szkolny 2019/20
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Organizatorem wyjazdu do Białej Podlaskiej była pani Jolanta Koroluk. 19 listopada 2019r. uczniowie klasy Va i IVa pod opieką pani Anny Jarockiej, pani Magdy Ochnik i pani Anny Szewczak udali się do PSW na spektakl teatralny pt. „Pan Twardowski”. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu przedstawili historię pana Twardowskiego. Losy tej legendarnej postaci często wywoływały uśmiech na twarzy widzów, ale również skłaniały do refleksji.
Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie zwiedzili Muzeum Południowego Podlasia. Tam obejrzeli wystawę myśliwską pt. „Pasuję Cię na Rycerza Świętego Huberta…” oraz wystawę archeologiczną.
Podczas wycieczki czwartoklasiści i piątoklasiści wzbogacili swoją wiedzę, poznali właściwe zasady zachowania się w teatrze i muzeum, a także miło spędzili czas.
Święto Patrona Szkoły
14 października 2019r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokitnie obchodziła Święto Patrona Szkoły. To dzień szczególny i wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej. O godzinie 9.00 w kościele parafialnym św. Trójcy w Rokitnie została odprawiona Msza św. Uczestniczyli w niej: poczet sztandarowy, uczniowie, nauczyciele i rodzice. Następnie odbyła się uroczysta akademia poświęcona Papieżowi – Janowi Pawłowi II. Montaż słowno- muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy Va pod kierunkiem pani Jolanty Koroluk i pani Agnieszki Myć. Pieśni poświęcone Ojcu Świętemu wykonał chór szkolny pod kierunkiem pani Joanny Siedleckiej. Uczniowie przypomnieli zgromadzonym najważniejsze wydarzenia z życia Papieża i przesłania, jakie głosił. Akademia przebiegała w bardzo uroczystym i podniosłym nastroju.
Imprezy integracyjne w klasie Va
9 października 2019r. w klasie Va odbyła się dyskoteka, zorganizowana przez wychowawcę klasy panią Jolantę Koroluk. Uczniowie wspólnie przygotowali poczęstunek i zorganizowali różne zabawy. Wszyscy świetnie się bawili, a impreza minęła bardzo szybko i każdy zadowolony wrócił do domu.
Kolejną imprezą integracyjną, która odbyła się 15.10.2019r. było ognisko klasowe. Dzięki pomocy rodziców, którzy zapewnili dzieciom transport do Kaliłowa, uczniowie mogli wypocząć na świeżym powietrzu. Wspólne pieczenie kiełbasek, gry i zabawy na świeżym powietrzu wprawiły uczniów w dobre humory. Piątoklasiści chętnie korzystali z placu zabaw, siłowni, boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.
SPRAWOZDANIE „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2019”
W roku szkolnym 2019/2020 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie zorganizowana została akcja „Sprzątania Świata – Polska 2019” z inicjatywy pani Anny Tur i przy pomocy pani Katarzyny Łukaszuk i pani Magdy Ochnik.
Impreza odbyła się 26 września 2019r. Pani Magda Ochnik zorganizowała w tym dniu zbiórkę makulatury. Uczniowie dostarczyli do szkoły zbędne, stare książki, gazety, niepotrzebne zeszyty. Uczniowie klasy 7 b i 4 a wspólnie przygotowali dekorację i inscenizację o tematyce ekologicznej pt.: „Szanuję przyrodę – segreguję odpady”.
Głównym celem akcji było „Sprzątanie Świata” polegające na przekazaniu uczniom klas 0-8 map najbliższej okolicy z wyznaczonym dla nich terenem do posprzątania. Rozdano rękawiczki i worki na śmieć zakupione przez Urząd Gminy w Rokitnie. Ze względu na deszczową pogodę tego dnia, porządkowanie odbyło się w innych terminach, na godzinach wychowawczych.
Rajd rowerowy kl.VIa do Gospodarstwa Agroturystycznego w Koczukówce
Dnia 24.09.2019r. uczniowie klasy VI a pod opieką wychowawcy p. Małgorzaty Iwańczuk oraz p. Anny Jarockiej udali się rowerami do Gospodarstwa Agroturystycznego w Koczukówce. Tam korzystali z atrakcji Parku Linowego Margaj. Próbowali swoich sił na torach o różnym stopniu trudności. Następnie odbyło się ognisko z kiełbaskami oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu, na które zostali zawiezieni „beczuchami”. Uczniowie trochę zmęczeni, ale zadowoleni, z uśmiechem na twarzy wrócili do domów.
Rok szkolny 2018/19
Rajd rowerowy kl.VIa
Dnia 05 czerwca 2019 r. uczniowie klasy VI a pod opieką wychowawcy p. Bogusławy Staniszewskiej oraz p. Agnieszki Myć udali się rowerami do Straży Granicznej w Bohukałach. Tam poznali pracę strażników granicznych. Obejrzeli pojazdy i sprzęt, który wykorzystują do pracy. Następnie odbyło się ognisko z kiełbaskami oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu, na które pojechaliśmy do Derła. Uczniowie trochę zmęczeni, ale zadowoleni, z uśmiechem na twarzy i lekką opalenizną wrócili do domów.
Dziękujemy rodzicom, a szczególnie p. Sylwii Szamuk i p. Justynie Lisowskiej za zaangażowanie: zrobienie zakupów, przygotowanie poczęstunku oraz obecność przy ognisku.
Konkurs „Polonista Roku 2019”
Uczniowie naszej szkoły od wielu lat biorą udział w konkursie „Polonista Roku” i osiągają wysokie wyniki. Podobnie było w tym roku. W lutym odbył się etap szkolny. Eliminacje przebiegały w dwóch grupach wiekowych: kl. III-IV i kl. V-VI. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się czworo uczniów. Konkurs odbył się 27 marca 2019r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej. W etapie wojewódzkim wzięło udział 57 uczniów. W kategorii klas III- IV wyłoniono 9 laureatów, a grupie klas V-VI 12 laureatów. Wśród najlepszych byli także nasi uczniowie, troje z nich zdobyło tytuł laureata.
Hanna Czublun – uczennica klasy IVa – nauczyciel przygotowujący pani Jolanta Koroluk
Jakub Jadczak – uczeń klasy VIb – nauczyciel przygotowujący pani Bogusława Staniszewska
Aleksandra Tur– uczennica klasy VIb – nauczyciel przygotowujący pani Bogusława Staniszewska.
Uroczyste podsumowanie XI edycji Wojewódzkiego Konkursu „Polonista Roku”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia w Białej Podlaskiej, odbyło się 10 maja 2019r.W uroczystości uczestniczyli m.in. Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej Pani Małgorzata Kiec, Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Michał Litwiniuk, Naczelnik Wydziału Edukacji UM w Białej Podlaskiej Pan Stanisław Romanowski. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a nauczyciele przygotowujący do konkursu – podziękowania.
Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka do Warszawy
3 kwietnia 2019r. uczniowie klas czwartych i piątej udali się na wycieczkę do Warszawy, której organizatorem była pani Jolanta Koroluk. Opiekunami w czasie wycieczki byli wychowawcy klas: pani Dorota Szymczuk i pan Janusz Szewczuk.
Po przybyciu do stolicy uczniowie najpierw zwiedzili Stadion Narodowy, a mianowicie trasę Piłkarskie Emocje, która wywarła na dzieciach ogromne wrażenie. Następnie w Teatrze Polskim obejrzeli sztukę pt. „Królowa Śniegu”. Po spektaklu uczniowie skierowali się w kierunku Zamku Królewskiego. Spacer Krakowskim Przedmieściem pozwolił dzieciom obejrzeć wiele zabytków i pomników, np. Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Kolumnę Zygmunta III Wazy. Po zjedzeniu obiadu uczniowie bardzo aktywnie spędzili czas w Centrum Nauki Kopernik. Trzygodzinny pobyt w tym niezwykłym miejscu minął bardzo szybko. Dzieci miały możliwość wykonania wielu ciekawych doświadczeń z różnych dziedzin.
Uczniowie po dniu pełnym wrażeń i emocji, bogatsi o nowe doświadczenia, o godz. 21.00 wrócili do Rokitna.
Wyjazd do Białej Podlaskiej
6 marca 2019r. uczniowie klasy IVa i Vb pod opieką wychowawców klas – pani Jolanty Koroluk i pana Janusza Szewczuka udali się do Białej Podlaskiej. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w Kręgielni „Fregata”. Uczniowie poznali zasady gry w kręgle oraz bilard. Niektórzy radzili sobie bardzo dobrze, a inni dopiero się uczyli. Po godzinnym pobycie w kręgielni czwartoklasiści i piątoklasiści udali się do PSW, gdzie obejrzeli spektakl teatralny. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia zaprezentowali sztukę pt. „Mitologia i legendy Słowian”. Spektakl był znakomitym źródłem wiedzy o naszych przodkach, historii i tradycji. Doskonała scenografia, oprawa muzyczna i efekty specjalne dodatkowo wywarły ogromne wrażenie na widzach. Uczniowie wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę o godzinie 12.00 wrócili do szkoły.
Wyjazd do Białej Podlaskiej
W dniu 06.02.2019 r. uczniowie kl. VI a i VI b pod opieką wychowawców: p. Bogusławy Staniszewskiej i p. Anny Tur wybrali się do Białej Podlaskiej. Na początku udali się na lodowisko. Niektórzy po raz pierwszy mieli łyżwy na nogach, ale nie poddawali się. Inni świetnie jeździli a nawet kręcili piruety. Kolejnym punktem wycieczki był seans filmowy pod tytułem „Chłopiec z burzy” w kinie Cinema 3D. Film dostarczył uczniom wiele wzruszeń, uczył empatii i zrozumienia, miłości i szacunku do przyrody. Na koniec uczniowie poszli do pizzerii „Roma”, gdzie zjedli pyszne pizze. Wspólnie spędzony czas minął miło, przyjemnie i wesoło.
Po dniu pełnym wrażeń zadowoleni uczniowie wrócili do domów.
Olimpiada Wiedzy Archimedes. Matematyka Plus.
30 Edycja
WYNIKI KONKURSU MATEMATYCZNEGO
Szymon Dziem – laureat I stopnia z wyróżnieniem (100/100) kl.4 – nauczyciel p. Dorota Szymczuk
Kacper Semeniuk – laureat III stopnia (88/100) kl. III – nauczyciel p. Alina Żuk
Eryk Semeniuk – laureat V stopnia (80/100) kl. VI – nauczyciel p. Katarzyna Łukaszuk
Jakub Pisaruk – laureat V stopnia (80/100) kl. IV – nauczyciel p. Dorota Szymczuk
GRATULUJEMY
- -klasy 4-6
- -klasy 7-8 i gimnazjalne
- Andrzeja Łazeby – po. kierownika Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim
- Magdaleny Żychowskiej – st. specjalisty ds. ochrony przyrody, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych, ochrony środowiska, edukacji oraz turystyki i rekreacji Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim
- Barbary Michalskiej – nauczyciela w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie.
- Anny Tur – nauczyciela w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie
- I miejsce – Patrycja Walecka kl. 6a
- II miejsce – Aleksander Żmudziński kl. 6a
- III miejsce – Maja Woźniak kl. 5b
- Hubert Troć kl. 6a
- Aleksandra Tur kl. 6b
- Wiktoria Suszczyńska kl. 5b
- I miejsce -Maciej Stankiewicz kl. 7b
- II miejsce – Martyna Orzechowska kl. 3b
- III miejsce – Tomasz Pietruczuk kl 3a
- Sebastian Troć kl. 8a
- Adam Szewczuk kl. 3b
- Szymon Kozaczuk kl. 7a
Konkurs ortograficzny
9 października 2018r. odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego pod hasłem VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Partonatem honorowym dyktando objęli: marszałek województwa lubelskiego – p. Sławomir Sosnowski, lubelski kurator oświaty – p. Teresa Misiuk, prezydent Lublina –
p. Krzysztof Żuk. Wzięło w nim udział 18 uczniów z kl. IV – VI naszej szkoły. Do etapu wojewódzkiego, który odbył się 7 listopada 2018 r. w II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, zakwalifikował się Jakub Jadczak, uczeń kl.VIb (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska). Spośród 61 uczniów wyłoniono 20 laureatów. Wśród nich znalazł się także Jakub.
Gala finałowa z wręczeniem dyplomów i nagród odbyła się 29.11.2018r. w auli w/w liceum w Lublinie. Wzięli w niej udział laureaci wraz z nauczycielami. (Zdjęcia w galerii)
Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Z inicjatywy pani Jolanty Koroluk została zorganizowana wycieczka do Białej Podlaskiej, która odbyła się 13 listopada 2018r. Uczestniczyli w niej uczniowie klas piątych. Opiekunami podczas wyjazdu była pani Bogusława Staniszewska i pani Małgorzata Iwańczuk.
Uczniowie najpierw udali się do Biblioteki Multimedialnej „Barwna”, w której instruktorzy zorganizowali warsztaty pt. „Mirabelka – kiełkująca historia”. Podczas zajęć piątoklasiści obejrzeli slajdy i wysłuchali fragmentów książki. Zostały przeprowadzone różne gry dydaktyczne. Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Południowego Podlasia. Obejrzeli wystawę archeologiczną oraz wystawę pt. „Ojciec i syn”, która została poświęcona działalności wojskowej Władysława Sroki i jego syna Jerzego. Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie w PSW spektaklu teatralnego „Magiczne drzewo- czerwone krzesło” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Była to piękna opowieść o rodzinie, wzajemnej miłości i problemach, które musi pokonać. Sztuka pełna przygód, humoru i piosenek bardzo spodobała się publiczności.
Wszyscy pełni wrażeń i w dobrych humorach o godz. 13.30 wrócili do Rokitna.
OBCHODY 100 LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W ROKITNIE
W dniu 9 listopada 21018r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona Stuleciu Niepodległości Polski. Wzięli w niej udział zaproszeni goście z Gminy Rokitno, przedstawiciel Kuratorium Oświaty starszy wizytator pani Teresa Grodecka oraz nasi uczniowie i nauczyciele.
Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Pani Dyrektor Mirosławy Szpyruk oraz Pana Wójta Jacka Szewczuka. O godz. 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie uczniowie klasy III B Gimnazjum pod opieką nauczycieli: Joanny Sobczuk, Doroty Szymczuk i Barbary Michalskiej zaprezentowali inscenizację słowno-muzyczną. Przedstawienie miało przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie pięknie recytowali wiersze, chór szkolny pod okiem p. Joanny Siedleckiej śpiewał pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Dzień ten był dla uczniów doskonałą lekcją patriotyzmu i historii.
Na zakończenie uroczystości zostały rozdane nagrody uczniom biorącym udział w konkursach na najpiękniejszy kotylion i plakat pod hasłem „Niepodległość”.
Wystawa w Bibliotece Publicznej w Rokitnie
Dnia 9 listopada 2018 r. uczniowie kl.VI a pod opieką wychowawcy p. Bogusławy Staniszewskiej udali się do Biblioteki Publicznej w Rokitnie. Obejrzeli tam wystawę pt. „Józef Piłsudski i jego Legiony”. Dzięki tej ekspozycji wzbogacili wiadomości o Józefie Piłsudskim, jego żołnierzach, trasie walk Legionów. Dowiedzieli się, że w naszym regionie również toczyły się walki. Zapoznali się także z miejscami pamięci, pomnikami poświęconymi polskim żołnierzom. Była to cenna i ważna lekcja patriotyzmu Polaków.
Imprezy integracyjne w klasie IVa
Wychowawca klasy IVa pani Jolanta Koroluk zorganizowała swoim wychowankom ognisko klasowe, które odbyło się 20 września 2018r. na terenie Pensjonatu „Dolina Bugu” w Rokitnie. Pogoda dopisywała, więc uczniowie miło i przyjemnie spędzili czas. Zostały zorganizowane różne gry i zabawy. Dzieci bardzo chętnie korzystały z trampoliny, zjeżdżalni i innych atrakcji znajdujących się na placu zabaw. Wiele przyjemności sprawiło również wspólne pieczenie kiełbasek. Apetyty dopisywały, więc każdy chętnie zjadł upieczone przez siebie kiełbaski. Pobyt na świeżym powietrzu oraz wspólna zabawa wprawiły uczniów w dobre humory. Czwartoklasiści i wychowawca klasy serdecznie dziękują pani Bożenie Zahor za umożliwienie pobytu na terenie pensjonatu i udostępnienie placu zabaw.
Drugą imprezą integracyjną była dyskoteka, która została zorganizowana 17.10.18r. przez wychowawców klas czwartych panią Dorotę Szymczuk i panią Jolantę Koroluk. Uczniowie obu klas czwartych wspólnie przygotowali poczęstunek i zorganizowali różne zabawy. Wszyscy świetnie się bawili, a impreza minęła bardzo szybko i każdy zadowolony wrócił do domu.
ZBIÓRKA MAKULATURY
pod hasłem ” 100 kg makulatury na 100-lecie Niepodległości”
W Szkole Podstawowej, w październiku 2018r. odbyła się zbiórka makulatury pod hasłem ” 100kg makulatury na 100-lecie Niepodległości”. Organizatorem była pani Anna Tur. Zbiórka miała formę konkursu. Przez wyznaczony tydzień uczniowie z poszczególnych klas przynosili makulaturę aby wspólnie zgromadzić minimum 100kg. Konkurs dotyczył klas 0 – VIII oraz klas gimnazjalnych. Był to konkurs zespołowy między klasami o pierwsze miejsce w szkole w zebraniu jak największej ilości makulatury.
Z pośród wszystkich 17 klas największą ilość dostarczyła klasa 0 a (477,8kg) i zajęła I miejsce. Wielkie gratulacje należą się również klasom, które przyniosły bardzo dużą ilości makulatury: klasa II b(426,63kg), klasa II a(421,95kg), klasa V b(412,73kg), klasa VI a(391,4kg), klasa gimnazjalna III b (371,99kg).Wspólnie uczniowie zebrali w szkole 3,5 t makulatury. Szczególne podziękowania należą tym rodzicom i dziadkom uczniów, którzy zaangażowali się w zbiórkę i osobiście przywozili do szkoły makulaturę.Zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni podczas apelu szkolnego, który odbędzie się
z okazji 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ.
Święto Patrona Szkoły
16 października to dzień szczególny i wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej. Jak co roku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokitnie w tym dniu obchodzi Święto Patrona Szkoły. O godzinie 9.00 w kościele parafialnym św. Trójcy w Rokitnie ks. Zbigniew Karwowski odprawił Mszę św., w której uczestniczyli: poczet sztandarowy, uczniowie, nauczyciele i rodzice. Następnie odbyła się uroczysta akademia poświęcona Papieżowi – Janowi Pawłowi II. Montaż słowno- muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy IVa pod kierunkiem pani Jolanty Koroluk i pani Agnieszki Myć. Pieśni poświęcone Ojcu Świętemu wykonał chór szkolny pod kierunkiem pani Joanny Siedleckiej. Uczniowie przypomnieli zgromadzonym najważniejsze wydarzenia z życia Papieża i przesłania, jakie głosił. Akademia przebiegała w bardzo uroczystym i podniosłym nastroju. Po powrocie do szkoły uczniowie przez cały dzień pełnili honorową wartę w Kąciku Papieskim.
Jan Paweł II – Nasz Patron
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie, w ramach obchodów Święta Patrona Szkoły, odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Jan Paweł II – Nasz Patron” i konkurs plastyczny pod hasłem „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Ich organizatorami były: pani Jolanta Koroluk, pani Agnieszka Myć. Konkursy były przeznaczone dla uczniów klas IV-VI.
Do konkursu recytatorskiego przystąpiło 11 uczniów. Komisja po wysłuchaniu recytacji wierszy wyłoniła zwycięzców.
Milena Kozaczuk kl. Va – I miejsce
Nina Nowicka kl. IVa – II miejsce
Jakub Karol Myć kl. Vb – III – miejsce
W konkursie plastycznym wzięło udział pięciu uczniów. Komisja po obejrzeniu prac przyznała następujące miejsca:
Amelia Struczuk –kl. Vb I miejsce
Natalia Myć kl. IVa – II miejsce
Karolina Drabik kl. Vb – III miejsce
Jakub Karol Myć kl. Vb – III – miejsce
Zofia Kowalska kl.Vb – III – miejsce
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez ks. Zbigniewa Karwowskiego.
XVIII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Jasna Góra, 11 października 2018 r.
Dnia 11 października 2018 r. przedstawiciele naszej szkoły- uczniowie, nauczyciele, na czele z Panią Dyrektor- wraz z pocztem sztandarowym i rodzicami pielgrzymowali do Częstochowy. Głównym punktem zjazdu była uroczysta Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych odprawiona pod przewodnictwem JE Ks. Abp. Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego oraz naszego Duszpasterza Ks. Bpa Henryka Tomasika. Przed Mszą św. uczestnicy zjazdu wypuścili w niebo balony z dołączonymi do nich pozdrowieniami z Jasnej Góry. Dokonano poświęcenia pamiątkowych krzyżyków z napisem ,,Jezu ufam Tobie”. Została także odmówiona koronka do Bożego Miłosierdzia, odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej i list do Ojca Świętego Franciszka. Po części oficjalnej grupa udała się na zwiedzanie Jasnej Góry, m.in. Bazyliki, Sali Rycerskiej, Arsenału, Wieży, Skarbca. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy różańcowej przed Cudownym Obrazem Maryi w kaplicy, a także Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadził nasz ks. Proboszcz. Była to pielgrzymka, jakiej oczekiwał nasz Patron Jan Paweł II, który stale zachęcał, szczególnie ludzi młodych, do stawiania sobie wymagań.
Dyskoteka kl. VIa i VIb
8 października 2018 r. uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawczyń: p. Anny Tur i p. Bogusławy Staniszewskiej bawili się na dyskotece klasowej. Okazją do świętowania był Dzień Chłopaka. Na początku dziewczynki przygotowały poczęstunek, odśpiewały „Sto lat” kolegom przybyłym na imprezę, złożyły życzenia oraz wręczyły upominki. Następnie odbyła się dyskoteka przerywana grami i zabawami towarzyskimi przy muzyce. Nie zabrakło także wyboru najładniej i najchętniej tańczących na dyskotece. Tytuł zdobyli: w kl. VIa – Patrycja W. i Kacper M.,zaś w kl.VIb – Karolina Ł. i Eryk S. Wszyscy zadowoleni, choć trochę zmęczeni, wrócili do swoich domów.
VIII ŚWIATOWE DNI TABLICZKI MNOŻENIA
Jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.
Pierwszym etapem było przygotowanie do akcji, czyli rejestracja na stronie www.wmtday.org, opracowanie programu akcji VIII WMTDay 2018.
Egzamin z tabliczki mnożenia przeprowadzony był przez 9 Egzaminatorów MT uczniów kl.VI . Uczniowie klas IV-VIII losowali zestawy, w ciągu trzech minut musieli prawidłowo rozwiązać pięć przykładów i za zdany egzamin otrzymywali tytuł ,,Eksperta Tabliczki mnożenia” .
Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom, którzy zdobyli tytuł MT EXPERT. Uświadomiła również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom .
Koordynator – Katarzyna Łukaszuk nauczyciel matematyki
Wycieczka do Białej Podlaskiej
24.09.2018r. uczniowie klas czwartych udali się na wycieczkę do Białej Podlaskiej, zorganizowaną przez pani Jolantę Koroluk. Opiekunem podczas wyjazdu była również pani Dorota Szymczuk i pani Agnieszka Myć.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Barwnej Bibliotece Multimedialnej dla Dzieci i Młodzieży. Instruktorzy zapoznali uczniów z działalnością biblioteki oraz przeprowadzili różne gry i zabawy dydaktyczne. Następnie czwartoklasiści udali się do Mc Donalda, gdzie z apetytem zjedli posiłek i skorzystali z sali zabaw. Następnie w kinie „Merkury” obejrzeli musical dydaktyczny pt. „Mikołajek- zderzenie dwóch światów” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia. Twórcy tego spektaklu m.in. chcieli zwrócić uwagę widzów na to, że uczestnik wirtualnego świata nieświadomie i bezpowrotnie traci najwspanialszy okres, jakim jest dzieciństwo. Po obejrzeniu musicalu uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Rajd rowerowy do Stajni „Wiosenny Wiatr” w Woskrzenicach Małych
Dnia 20 września 2018 r. uczniowie kl. VI a udali się na rajd rowerowy do Woskrzenic Małych. Organizatorem wyjazdu była wychowawczyni klasy p. Bogusława Staniszewska, a opiekunem p. Agnieszka Myć.
W stajni „Wiosenny Wiatr” dzieci korzystały z parku linowego, zjazdu tyrolskiego (tzw. tyrolki), ścianki wspinaczkowej, trampoliny. Mogły pograć w piłkę nożną, siatkową, skorzystać z różnych huśtawek. Świetnie bawili się na równoważni. Największym zaskoczeniem i przeżyciem była jazda na koniu, gdyż niektórzy robili to pierwszy raz. Z wielkim apetytem zjedli przygotowane dla nich kiełbaski z grilla. Czas minął bardzo szybko, uczniowie nie chcieli stamtąd wyjeżdżać, być może dlatego, że sprzyjała nam aura. Pogoda była letnia (28 stopni). Był to bardzo radosny, przyjemny, pełen wrażeń i niespodzianek dzień, podczas którego uczniowie zgłębili swoje wiadomości z różnych przedmiotów, a przede wszystkim sprawdzili swą kondycję fizyczną. Mimo spadających łańcuchów w rowerach i przebitej opony humory wszystkim dopisywały.
Narodowe czytanie
W dniu 07.09.2018r. w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Akcję zorganizowała biblioteka szkolna wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną. O godzinie 9:00 Pani Dyrektor zainaugurowała naszą akcję rozpoczynając czytanie. W dalszej części fragmenty powieści czytali nauczyciele i uczniowie. Do wysłuchania zaprosiliśmy uczniów klas III Gimnazjum oraz uczniów klas VII-VIII Szkoły Podstawowej.
Współorganizator Magda Ochnik
Rok szkolny 2017/18
XXXI Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II
Tak jak co roku delegacja naszej szkoły w dniach 15-16 czerwca 2018r. brała udział w XXXI Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.
Wspólnie spędzony czas umocnił więzi i współpracę w zakresie pogłębiania nauczania i wartości, jakie pozostawił nam nasz Patron Święty Jan Paweł II. Pięknym wspomnieniem są zdjęcia z tej Uroczystości, które zamieszczamy w Galerii.
Znamy wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR 2018.
Wyróżnienie uzyskał:
- Szymon Dziem kl. 3
Dokładne wyniki są dostępne u nauczyciela matematyki, a w klasach 1-3 u wychowawców.
Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
RAJD ROWEROWY DO SZADKA – SIEDZIBY KOŁA ŁOWIECKIEGO „AKTEON”
W Szkole Podstawowej 20.06.18r. odbył się rajd rowerowy, w którym wzięli udział uczniowie uczęszczający w roku szkolnym 2017/2018 na zajęcia Koła Przyrodniczego. Organizatorką wyjazdu była Pani Anna Tur – opiekun Koła Przyrodniczego.
Dzieci pod opieką Pani Ani i Pani Katarzyny Łukaszuk– nauczyciela matematyki udali się na wycieczkę rowerową do pobliskiego lasu. Miejscem do celowym była siedziba Koła Łowieckiego „AKTEON” i spotkanie z myśliwym tego koła. Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pomnikami przyrody występującymi na terenie Leśnictwa Serwin. Obejrzenie starego cmentarza, na którym pochowani zostali żołnierze niemieccy i rosyjscy polegli w walce w czasie I wojny światowej w okolicach Rokitna. Utrwalenie wiadomości o roślinach i zwierzętach występujących w naszych lasach.
Dzięki gościnności gospodarzy na ich posesji uczniowie mieli okazję odpocząć, pobawić się w zabawy ruchowe, gry przyrodnicze oraz skorzystać z poczęstunku za sponsorowanego przez Koło Łowieckie, a przygotowanego przez myśliwego Pana Szczepana Plażuka i jego żonę Bernadettę Plażuk.
Wszyscy bawili się świetnie! Dziękujemy!
Rajd rowerowy do Janowa Podlaskiego
Dnia 29 maja 2018 r. klasa V a pod opieką wychowawcy p. Bogusławy Staniszewskiej oraz p. Agnieszki Myć i udała się rowerami do Janowa Podlaskiego. Tam uczniowie odwiedzili Ośrodek Zamiejscowy Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Obejrzeli prezentację ukazującą historię powstania parku, jego granice, ścieżki edukacyjne oraz faunę i florę. Uczestnicy rajdu mieli okazję zobaczyć eksponaty zwierząt występujących na terenie parku krajobrazowego i dowiedzieć się o nich wielu ciekawych wiadomości. Następnie uczniowie pojechali do kościoła św. Trójcy w Janowie Podlaskim, który wkrótce zostanie ogłoszony bazyliką. Tam weszli do odnowionej krypty, w której znajdują się trumny biskupów i osób zasłużonych. Ostatnim punktem wyjazdu było ognisko z kiełbaskami oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu, na które pojechaliśmy do Klonownicy Dużej. Uczniowie trochę zmęczeni, ale zadowoleni, z uśmiechem na twarzy i lekką opalenizną wrócili do domów.
Dziękujemy rodzicom, a szczególnie, p. Joannie Michaluk, p.Annie Czauderna, p. Justynie Lisowskiej oraz p. Sylwii Szamuk za zaangażowanie: zrobienie zakupów, przygotowanie poczęstunku oraz obecność przy ognisku.
Kangur matematyczny 2018
W czwartek 15 marca 2018 odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny 2018”, który przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich, uczestniczących w nim krajach.
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II brało udział 25 uczniów, lubiących matematyczne zadania i łamigłówki . Uczniowie pisali test w 3 kategoriach: Maluch – uczniowie klas trzecich i czwartych, Benjamin uczniowie klas piątych i szóstych i Kadet klasy siódme. Na rozwiązanie testu wszyscy mieli 75 minut.
Teraz trzeba czekać na wyniki do maja.
Koordynator konkursu p. Katarzyna Łukaszuk – nauczyciel matematyki
FINAŁ KONKURSU – JESTEM BEZPIECZNY
W tym roku do finału powiatowego konkursu prewencyjnego ,,Jestem bezpieczny” zakwalifikowało się 20 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe .Finaliści w trakcie konkursu musieli zmierzyć się w trzech konkurencjach: zaprezentować szkołę i bezpieczne hasło, rozwiązać test wiedzy oraz przedstawić projekt koszulki promujący zdrowy i bezpieczny styl życia. W efekcie konkursowych zmagań nasza drużyna zajęła 7 miejsce, ale musimy pochwalić się, że projekt naszej koszulki został oceniony najwyżej .
Gratulujemy!!!
Wycieczka szkolna –
Ojców, Kraków, Zakopane, Wieliczka
W dniach 04 – 08.06.2018r. uczniowie klas V- VII wyjechali na wycieczkę, której organizatorem była pani Jolanta Koroluk. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały również pani Anna Tur i pani Bogusława Staniszewska. Program wycieczki został przygotowany przez Biuro Podróży „Mario Presto”.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym uczniowie mogli podziwiać ciekawe skały wapienne, słynną Maczugę Herkulesa i Jaskinię Łokietka. Drugiego dnia uczniowie poznawali historię Krakowa i jego zabytki. Zwiedzili m. in. Wawel – Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie , Smoczą Jamę. Obejrzeli przepiękny ołtarz Wita Stwosz w Kościele Mariacki, a o godz. 12.00 wysłuchali hejnału. Zwiedzili także Rynek Starego Miasta, Sukiennice i wiele innych ciekawych miejsc Krakowa. Potem udali się do Poronina na nocleg. Dzień zakończył się dyskoteką, podczas której wszyscy świetnie się bawili.
Następnego dnia wszyscy wyruszyli w Tatry. Przepiękny widok gór wywarł na każdym niesamowite wrażenie. Można było podziwiać je z bliska podczas pieszej wędrówki nad Morskie Oko. Także przez chwilę, uczniowie poczuli się jak prawdziwi polscy skoczkowie, gdyż mieli możliwość wjazdu wyciągiem krzesełkowym na Skocznię Wielka Krokiew. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy mogli się zrelaksować podczas pobytu w Aquaparku w Zakopanem.
Kolejnego dnia uczniowie wyruszyli na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej. Potem zwiedzili słynny kościół na Krzeptówkach, w którym przebywał Jan Paweł II. Po wspinaczce na Gubałówkę wszyscy podziwiali przecudowny widok na Tatry podczas zjazdu wyciągiem krzesełkowym. Natomiast wieczór wypełniło spotkanie z góralem, który opowiadał o życiu górali, grał na skrzypcach i dudach oraz śpiewał pieśni.
Pobyt w stolicy Tatr zakończył się na słynnych Krupówkach, gdzie każdy kupił sobie pamiątki. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie Kopalni Soli w Wieliczce. W późnych godzinach nocnych wszyscy bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Rokitna.
Był to bardzo udany wyjazd. Uczniowie zwiedzili wiele zbytków naszego kraju i poznali charakterystyczne cechy górskiego krajobrazu. Wszyscy spisywali się bardzo dzielnie, gdyż pokonali wiele kilometrów pieszo, aby móc zobaczyć ciekawe i wspaniałe miejsca.
Konkurs recytatorski „Strofy mistrza Adama”
Dnia 15 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski pod nazwą „Strofy mistrza Adama” zorganizowany z okazji Dnia Patrona. Szkołę podstawową z kl. I – III reprezentowali uczniowie: Magdalena Klimaszewska i Karol Kownacki z kl. III b (nauczyciel p. Bożena Wediuk)
Kl. IV – VI: Milena Kozaczuk z kl. IV a i Jakub Jadczak z kl. V b (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska) wyłonieni podczas szkolnych eliminacji, w których wzięło udział 9 uczniów (Martyna Szamuk, Gabriela Gryciuk, Jakub Karol Myć, Kacper Szamuk, Martyna Bożyk oraz w/w reprezentanci). W kategorii klas młodszych Magdalena Klimaszewska zajęła I miejsce Karol Kownacki – II miejsce, zaś wśród recytatorów starszej grupy: Milena Kozaczuk – II miejsce.
Otrzymali oni nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy – dyplomy, zaś nauczyciele przygotowujący podziękowania. Gratulujemy recytatorom i ich nauczycielom oraz życzymy dalszych sukcesów.
Święto Konstytucji 3 Maja
27 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie odbyła się akademia z okazji 227 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas szóstych pod kierunkiem wychowawców klas -pani Jolanty Koroluk i pani Joanny Siedleckiej oraz pani Katarzyny Łukaszuk. Akademię uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego, a polonez zaprezentowany przez uczniów klasy trzeciej gimnazjum, pod kierunkiem pani Reginy Skerczyńskiej, jeszcze bardziej podkreślił jej patriotyczny charakter. Szóstoklasiści przypomnieli wydarzenia z tamtego okresu i zwrócili uwagę na ich ważność w dziejach narodu polskiego. Uroczystość, podczas której gościł Wójt Gminy Rokitno – pan Jacek Szewczuk, przebiegała w podniosłym, poważnym nastroju.
Kremówki
W dniu 24 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyła się sprzedaż ,, kremówek” z okazji Jubileuszu 200-lecia Diecezji Siedleckiej.
Uczniowie chętnie zaangażowali się w akcję poprzez kupowanie i degustację przygotowanych przez rodziców i uczennicę z kl.Va słodkości. Dzięki pomocy pań z obsługi ciasta szybko zostały sprzedane .
Zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na wystrój szkolnego kącika papieskiego.
Podziękowanie:
Składam serdeczne podziękowanie rodzicom:
Pani Monice Karmasz
Pani Bernadecie Plażuk
Pani Agnieszce Zahor
Pani Annie Jakubiuk
Pani Krystynie Pawluczuk
Pani Agnieszce Struczuk
Pani Urszuli Suszko
Pani Bożenie Zahor
Pani Agnieszce Drabik
Pani Sylwii Szamuk
Pani Sylwii Bożyk
Pani Marii Wojdat
Pani Magdzie Szymczuk
Pani Marcie Dziem
Pani Annie Achryćko
Pani Katarzynie Semeniuk
Pani Barbarze Hryciuk
Pani Katarzynie Pietruczuk
Pani Dianie Romaniuk
Pani Magdzie Ochnik
oraz:
Natalii Lisowskiej za włączenie się do akcji pieczenia ,, kremówek” z okazji Jubileuszu 200-lecia Diecezji Siedleckiej.
Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wystrój kącika papieskiego.
Agnieszka Myć
Finał konkursu „Polonista Roku 2018”
5 kwietnia 2018 r. odbył się II etap Wojewódzkiego Konkursu „Polonista Roku 2018” w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych – kl. III-IV i kl. V-VI. Grupa młodsza liczyła 30 uczniów, spośród nich, 14 osób zostało laureatami. Natomiast w grupie starszej rywalizowało 28 uczniów. Jedenaścioro z nich uzyskało tytuł laureata. Nasi uczniowie także osiągnęli wysokie wyniki i znaleźli się wśród najlepszych.
W grupie młodszej laureatami zostali:
Martyna Szamuk kl. IV a – (nauczyciel przygotowujący – pani Bogusława Staniszewska)
Jakub Karol Myć kl. IVb – (nauczyciel przygotowujący – pani Jolanta Koroluk)
W grupie starszej laureatem została Maja Sylwesiuk ucz. kl. VIa – (nauczyciel przygotowujący – pani Jolanta Koroluk)
26 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki etapu szkolnego konkursu “Jestem Bezpieczny”
We wtorek 27 marca w Szkole Podstawowej w Rokitnie odbył się etap szkolny konkursu “Jestem Bezpieczny”. Po zsumowaniu wyników najlepsi okazali się:
Jakub Niemiński z kl.4
Amelia Wojdat z kl.5
Szymon Kozaczuk z kl.6.
Uczniowi ci będą reprezentowali naszą szkołę w powiatowym finale tego konkursu. Zmagać się będą w 3 konkurencjach. Mają za zadanie rozwiązać test wiedzy składający się z 24 pytań oraz dokonać “Prezentacji Szkoły oraz Bezpiecznego Hasła”. Oceniany będzie również przygotowany przez drużynę plakat będący projektem graficznym do zamieszczenia na koszulce bawełnianej.
Komenda Miejska Policji już od 18 lat jest głównym organizatorem konkursu “Jestem Bezpieczny”. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o zagrożeniach z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w swoim codziennym życiu, rozwijanie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw oraz zapoznanie dzieci i młodzieży z prawidłowymi reakcjami w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Koordynatorzy konkursu p. Katarzyna Zahor-Łukaszuk i p. Katarzyna Łukaszuk.
Kangur matematyczny 2018
W czwartek 15 marca 2018 odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny 2018”, który przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich, uczestniczących w nim krajach.
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II brało udział 25 uczniów, lubiących matematyczne zadania i łamigłówki. Uczniowie pisali test w 3 kategoriach: Maluch – uczniowie klas trzecich i czwartych, Benjamin uczniowie klas piątych i szóstych i Kadet klasy siódme. Na rozwiązanie testu wszyscy mieli 75 minut.
Teraz trzeba czekać na wyniki do maja.
Koordynator konkursu p. Katarzyna Łukaszuk – nauczyciel matematyki
Konkurs Matematyczny Pangea 2018
W dniach 28.02.2018 – 2.03.2018 w naszej szkole odbył się I etap online Konkursu Matematycznego PANGEA 2018. Uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej zmierzyli się z 15 zadaniami o różnym stopniu trudności. Organizacją konkursu na terenie szkoły zajęła się p. Katarzyna Łukaszuk. Na etap finałowy do Warszawy zostało zaproszonych po 30 uczniów najlepszych w każdej kategorii wiekowej z całej Polski. Znane są już wyniki konkursu. Na wyróżnienie w naszej szkole, zasługuje uczeń klasy piątej Jakub Jadczak , który uzyskał 40,6pkt/44pkt. Trzymamy kciuki w przyszłym roku!
Wycieczka do Białej Podlaskiej
W dniu 26.03.2018r. uczniowie kl. IVa i Va pod opieką wychowawców: p.Małgorzaty Iwańczuk i p. Bogusławy Staniszewskiej wybrali się do Białej Podlaskiej. Na początku udali się do pizzerii „Roma”, gdzie zjedli pizze lub inne ulubione przysmaki. Wspólnie spędzony czas minął przyjemnie i wesoło. Kolejnym punktem wycieczki był film pod tytułem „Cudowny chłopak” w kinie Cinema 3D. Seans dostarczył uczniom wiele wzruszeń, empatii i zrozumienia.
Po dniu pełnym wrażeń zadowoleni uczniowie wrócili do domów.
Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka
Dnia 08.03.2018 r. wszyscy uczniowie kl. Va świętowali. Chłopcy pamiętali o święcie koleżanek, zaś dziewczęta nie zapomniały o kolegach, gdyż zbliżał się Dzień (przyszłych) Mężczyzn. Uroczystość przebiegła w miłej i przyjemnej atmosferze pełnej smakołyków. Dziękujemy p. Sylwii Szamuk za zakup upominków, a wszystkim Rodzicom za „osłodzenie” tego dnia.
Konkurs „Polonista Roku 2018”
Od kilku lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie „Polonista Roku”. W tym roku szkolnym do konkursu, który został zorganizowany i przeprowadzony przez panią Bogusławę Staniszewską i panią Jolantę Koroluk, przystąpiły 22 osoby. Uczniowie na etapie szkolnym rywalizowali w dwóch grupach wiekowych. Ich zadaniem było napisanie testu, który obejmował zagadnienia z zakresu literatury, nauki o języku i ortografii. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się osoby, które osiągnęły najwyższą ilość punktów. Po sprawdzeniu prac komisja wyłoniła zwycięzców:
Grupa młodsza – klasa IV
Martyna Szamuk – klasa IVa (opiekun p. Bogusława Staniszewska)
Jakub Karol Myć – klasa IVb (p. (opiekun Jolanta Koroluk)
Grupa starsza – klasy V- VI
Maja Sylwesiuk – klasa VIa (opiekun p. Jolanta Koroluk)
Szymon Kozaczuk – klasa VIa (opiekun p. Jolanta Koroluk)
Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę w konkursie wojewódzkim „Polonista Roku 2018”, który odbędzie się 5 kwietnia 2018r. w Białej Podlaskiej. Życzymy sukcesów na II etapie.
DZIEŃ KOBIET W KLASIE V B
8 marca 2018r. chłopcy przygotowali niespodziankę swoim koleżankom z klasy. Zorganizowali na lekcję wychowawczą słodki poczęstunek z okazji „Dnia Kobiet”. Impreza rozpoczęła się odśpiewaniem przez chłopców „sto lat”. Następnie zostały złożone życzenia oraz wręczone piękne bukiety róż wszystkim dziewczętom. Pamiętali też chłopcy o złożeniu życzeń swojej wychowawczyni. W części oficjalnej odbyły się przygotowany przez Eryka i Kubę „koncert życzeń”. Każdej koleżance była dedykowana piosenka związana np. z jej imieniem lub wyglądem, czy charakterem. „Dzień Kobiet” minął bardzo wesoło w miłej i sympatycznej atmosferze przy wspólnych grach i zabawach towarzyskich.
WYCIECZKA DO BIAŁEJ PODLASKIEJ
Uczniowie klasy V b i VI a 5 marca 2018r. wraz z panią Anną Tur i Jolantą Koroluk uczestniczyli w wycieczce do Białej Podlaskiej. Głównym celem był wyjazd do kina Cinema 3D na wspaniały film, bardzo pouczający pod tytułem „Cudowny chłopak”. Warto aby każdy uczeń w szkole ten film obejrzał. Przy okazji uczniowie spędzili miło czas w kręgielni, w klubie Fregata rywalizując ze sobą o największą ilość zbitych kręgli. Najlepszymi graczami spośród chłopców okazali się: Szymon Daniluk i Szymon Kozaczuk z kl. VI a oraz Maciek Szymczuk z kl. V b. Najwięcej punktów z dziewczyn zdobyła Martyna Bożyk z kl. V b. Dzień upłynął szybko i przyjemnie.
WYNIKI – OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES PLUS
6 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus Matematyka. W olimpiadzie wzięło udział 32 uczniów klas III-VII oraz gimnazjum.
Serdecznie gratulujemy laureatom olimpiady, wśród których są:
laureaci I stopnia:
- Magdalena Klimaszewska kl.III – nauczyciel Bożena Wediuk
- Jakub Jadczak kl.V- nauczyciel p. Katarzyna Łukaszuk
laureaci II stopnia:
- Szymon Dziem kl.III – nauczyciel p. Joanna Zaciura
- Karol Kownacki kl.III – nauczyciel p.Bożena Wediuk
laureaci III stopnia:
- Szymon Kozaczuk kl.VI – nauczyciel p.Katarzyna Łukaszuk
- Alicja Tur kl.IV – nauczyciel p.Katarzyna Łukaszuk
laureaci V stopnia:
- Michał Mikołajczuk kl.V – nauczyciel p.Katarzyna Łukaszuk
- Hania Czublun kl.III- nauczyciel p. Bożena Wediuk
Koordynator konkursu p. Katarzyna Łukaszuk – nauczyciel matematyki
Wycieczka do Białej Podlaskiej
W dniu 20.12.2017r. uczniowie kl. Va, Vb, VIa, VIb pod opieką nauczycieli: p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Anny Tur i p. Jolanty Koroluk wybrali się do Białej Podlaskiej. W programie wyjazdu były zajęcia w Muzeum Południowego Podlasia poświęcone tradycjom bożonarodzeniowym oraz malowanie kubeczków motywami świątecznymi. Następnie zwiedziły Bibliotekę „Barwną”, gdzie zapoznały się z działami i zbiorami biblioteki. Chętnie wzięły także udział w grach i zabawach. Ostatnim punktem wyjazdu było obejrzenie w PSW sztuki teatralnej pt. „Chłopcy z Placu Broni”, którą wystawili aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie. Uczniowie poznali historię Ernesta Nemeczka, który w obronie własnych przekonań poświęca swoje życie. Autorskie piosenki, stylowe kostiumy, realistyczna scenografia wzbogacona ruchem, kolorem, światłem uruchomiły wyobraźnię widzów i uczyniły to spotkanie ciekawym i niezapomnianym. Po dniu pełnym wrażeń zadowoleni uczniowie wrócili do domów.
Konkurs literacki „List do taty”
W czerwcu 2017r. troje uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Jolanty Koroluk wzięło udział w ogólnopolskim konkursie literackim „List do taty” organizowanym m.in. przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Patronat nad etapem okręgowym sprawował Senator Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorz Michał Bierecki. We wrześniu 2017r. komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Spośród 143 prac konkursowych, praca ucznia naszej szkoły okazała się najlepsza. Szymon Daniluk- uczeń kl. VIa zajął I miejsce. Za zwycięstwo Szymon otrzymał nagrodę rzeczową. Dodatkową nagrodą był wyjazd laureata i jego taty wraz z senatorem panem Grzegorzem Biereckim do Warszawy na uroczystą galę rozstrzygnięcia konkursu, która odbyła się w Senacie RP. Inną atrakcją przygotowaną dla zwycięzców było zwiedzanie Senatu i Centrum Kopernika.
Konkurs z matematyki
8 uczniów Szkoły Podstawowej brało udział w konkursie z matematyki organizowanym przez Lubelskiego Kuratora Oświaty . Do etapu drugiego (okręgowego) zakwalifikowały się trzy osoby:
Kacper Tur kl. VII ( nauczyciel przygotowujący Dorota Szymczuk )
Krzysztof Żuk kl. VI a ( nauczyciel przygotowujący Katarzyna Łukaszuk )
Szymon Kozaczuk kl. VI a ( nauczyciel przygotowujący Katarzyna Łukaszuk )
Życzymy sukcesów i trzymamy kciuki w kolejnych etapach.
Dyskoteka klasy Va
17 października 2017 r. uczniowie kl. V a pod opieką wychowawczyni p. Bogusławy Staniszewskiej bawili się na dyskotece klasowej. Dzieci przyjemnie i wesoło spędziły czas tańcząc, biorąc udział w grach i zabawach przy muzyce oraz degustując słodycze przygotowane przez rodziców uczniów. Na koniec spotkania uczniowie wybrali najbardziej i najchętniej tańczących na dyskotece. Tytuł zdobyli: Agata Pietruczuk i Kacper Michaluk, którzy otrzymali symboliczne korony oraz tytuł królowej i króla dyskoteki.
Wszyscy zadowoleni, choć trochę zmęczeni, wrócili do swoich domów.
Święto Patrona Szkoły – Jana Pawła II
16.10.2017 r. w dniu rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w kościele parafialnym św. Trójcy w Rokitnie odbyła się uroczysta Msza św. odprawiona przez ks. Zbigniewa Karwowskiego. Po niej uczniowie klasy Va oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Agnieszki Myć, p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Joanny Siedleckiej zaprezentowali część artystyczną pt. „Szukam Człowieka”. Ukazali w niej Jana Pawła II jako wielkiego człowieka, który ukochał cały świat i którego kochał cały świat. Przypomnieli, że Papież zwracał się nie tylko do dorosłych, lecz również do dzieci i młodzieży, do których pisał listy oraz spotykał się z nimi na Światowych Dniach Młodzieży.
Po powrocie do szkoły chętni uczniowie pełnili honorową wartę w szkolnym Kąciku Papieskim.
Dzień minął w podniosłej i uroczystej atmosferze.
Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego
W sobotę 14 października 2017 r. na terenie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbyło się po raz pierwszy Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego, organizowanego przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Wydarzenie to przebiegało pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.
Specjalnie z okazji tego święta zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Twój Park Krajobrazowy w rysunku”. Skierowany był do uczniów klas 4 – 6 szkoły podstawowej.
W uroczystości tej miała zaszczyt uczestniczyć Patrycja Samsoniuk uczennica klasy 4 a Szkoły Podstawowej w Rokitnie, wspólnie z opiekunem Panią Anną Tur. Zostały one zaproszone przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim ponieważ praca wykonana przez Patrycję rywalizowała o miano najlepszej spośród 21 z województwa lubelskiego. Rysunki laureatów można było podziwiać podczas uroczystości. Zostały one wyeksponowane. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło w trakcie trwania wydarzenia. Komisja w składzie: Pan Grzegorz Kapusta – przewodniczący komisji, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego; Pani Grażyna Szymczak – Dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; Pan Sławomir Struski – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, dokonała oceny prac i wyboru najlepszych. Chociaż praca naszej uczennicy nie została najwyżej oceniona, a tylko wyróżniona to
i tak warto było wziąć udział w konkursie. Dostała ona dyplom i upominek. Spośród wielu atrakcji towarzyszących imprezie, warto wspomnieć o licznych konkursach, strefie zabaw dla dzieci,
a także występach zespołów i kapel ludowych oraz możliwości zwiedzania Pałacu Zamoyskich wraz z przewodnikiem. Z tego wszystkiego skorzystała Patrycja i jej opiekun.
XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Jasna Góra, 4 października 2017r.
Dnia 04.10.2017r. już po raz 17 przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym i rodzicami pielgrzymowali do Częstochowy. Hasłem zjazdu były słowa ,,Idźmy naprzód z nadzieją”.
Głównym punktem spotkania Rodziny Szkół była uroczysta Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych odprawiona pod przewodnictwem naszego Duszpasterza Księdza Biskupa Henryka Tomasika.
W homilii Biskup podkreślił, że nasza pielgrzymka wpisuje się w wielkie dziękczynienie składane Panu Bogu za objawienia Matki Bożej. W tym roku mija 300 lat od koronacji Matki Bożej w Częstochowie, 140 lat od objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, 100 lat od objawień Matki Bożej w Fatimie.
Za wstawiennictwem Królowej Polski modliliśmy się w intencjach Ojca Św. Franciszka, dziękowaliśmy za pontyfikat Jana Pawła II, prosiliśmy o obronę rodzin, świata i Kościoła. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło odczytanie aktu zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski oraz listu Ojca św. Franciszka. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Rodziny Szkól im. Jana Pawła II. Po części oficjalnej nasza grupa udała się na zwiedzanie Jasnej Góry, m.in. Bazyliki, Kaplicy Matki Bożej, Sali Rycerskiej, Arsenału, Wieży, Skarbca. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy różańcowej przed cudownym obrazem w kaplicy, a także Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadził nasz ks. Proboszcz. Pełni radości w sercach i na twarzach wróciliśmy do Rokitna.
WYCIECZKA DO BIAŁOWIEŻY
W Szkole Podstawowej w Rokitnie 29.09. 2017r. odbyła się wycieczka do Białowieży, zorganizowana przez panią Annę Tur. Z wyjazdu skorzystało 60 uczniów z klas IV – VI. Opiekunami na wycieczce byli : Pani Katarzyna Łukaszuk
(nauczycielka matematyki), Pani Anna Jarocka, Pan Janusz Szewczuk i Pani Anna Tur.
Na wycieczce uczniowie zwiedzili:
- Muzeum Przyrodniczo – Leśne ( jedno z ładniejszych w Polsce),
- Rezerwat Pokazowy Żubrów, a w nim zobaczyli zwierzęta żyjące
w Puszczy Białowieskiej: żubry. koniki polskie typu tarpana, żubronie, wilki, łosie, jelenie, sarny, dziki, żbiki, rysie, - Szlak Dębów Królewskich .
Mieli okazję podziwiać z Wieży Widokowej malowniczy krajobraz Białowieży i puszczy wokół niej oraz przespacerować się po Parku Pałacowym i szlakiem „Żebra Żubra”, po Parku Białowieskim.
W drodze powrotnej do Rokitna uczestnicy wycieczki wstąpili na Grabarkę czyli miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia.Pogoda na wycieczce dopisała i wszyscy szczęśliwie wrócili do swoich domów.
RAJD ROWEROWY KLASY V B
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 28.09.2017r. uczniowie klasy V b wybrali się na rajd rowerowy do Gospodarstwa Agroturystycznego w Woskrzenicach Małych ” Wiosenny Wiatr” w celu integracji klasy i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Organizatorką imprezy była pani Anna Tur – wychowawca klasy V b . Opiekunami, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów była Pani Katarzyna Łukaszuk (nauczyciel języka angielskiego) i Pani Mariola Walecka (rodzic dziecka).
Uczniowie bardzo aktywnie spędzili czas poprzez udział w zajęciach ruchowych na „parku linowym”, ściance wspinaczkowej, różnych torach przeszkód oraz huśtawkach i trampolinie. Najbardziej podobał się dzieciom zjazd na linie. Miały również okazję skorzystać jazdy na koniu.
Impreza zakończyła się posiłkiem w postaci kiełbasek z grilla, pieczywa i gorącej herbaty. Najważniejsze dopisała pogoda i dobre humory!
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.
26.09.2017r uczniowie klas czwartych , piątych i szóstych naszej szkoły na lekcjach matematyki mieli okazję sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia. Liderami klas zostali:
Milena Kozaczuk kl.4a
Aleksandra Achryćko kl.4b
Eryk Semeniuk kl.5a
Jakub Jadczak kl. 5b
Szymon Kozaczuk kl.6a
Małgorzata Chomicz kl.6b.
28.09.2017r liderzy ( na przerwach) przepytywali uczniów z tabliczki mnożenia, zbierając fanty za złą odpowiedź, a za zdany egzamin wręczali certyfikaty i drobne upominki.
Koordynator szkolny Katarzyna Łukaszuk- nauczyciel matematyki
ZBIÓRKA MAKULATURY
21.09.17r. w Szkole Podstawowej odbyła się zbiórka makulatury. Organizatorem była pani Anna Tur. Zbiórka miała formę konkursu. Już tydzień wcześniej uczniowie zostali zapoznani z jego regulaminem. Konkurs dotyczył klas 0 – VII oraz wszystkich chętnych gimnazjalistów. Wśród uczniów klas 0 – III był to konkurs indywidualny o I, II i III miejsce, a w klasach IV – VII, oprócz rywalizacji indywidualnej (zwycięzcą został uczeń , który przyniósł największą ilość makulatury) był konkurs klasowy o I, II i III miejsce. Poza tym każde dziecko, które dostarczyło minimum 3 kg makulatury zostało nagrodzone 5 z przyrody, a w starszych klasach 5 z biologii. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas apelu szkolnego.
Wyniki konkursu:
- klasy 0 – III
I miejsce – Roksana Łukaszuk z kl. III b (183kg)
II miejsce – Emilia Achryćko z kl. III b (96,55kg)
III miejsce – Lena Jakimiak z kl. I b (95,5kg)
- klasy 0 – VII
Zwycięzca – Martyna Lewczuk z kl. IV b (134, 38kg)
I miejsce klasa V b – 284kg
II miejsce klasa IV b – 265,2kg
III miejsce klasa VII – 205,6kg
W zbiórce wzięło udział 50 uczniów. Zebrano ponad 1600 kg.
DYSKOTEKA Z OKAZJI ” DNIA CHŁOPAKA”
Dziewczyny z kl. V b wspólnie z wychowawczynią Panią Anną Tur zorganizowały swoim kolego z klasy „Dzień Chłopaka”. Po zajęciach lekcyjnych bardzo sprawnie przygotowały dyskotekę i poczęstunek składający się ze słodyczy i napojów.
Na początku uczennice odśpiewał „sto lat” kolegom przybyłym na imprezę, złożyły życzenia oraz wręczyły upominki. Po części oficjalnej odbyła się dyskoteka przerywana grami i zabawami towarzyskimi przygotowanymi przez dziewczyny. Szkoda, że nie wszyscy mogli wziąć udział w imprezie z powodu choroby lub innych powodów.
Konkursu ortograficzny
W ramach obchodów Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego, 21 września 2017r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie, odbył się konkurs ortograficzny, którego organizatorami były: pani Jolanta Koroluk, pani Bogusława Staniszewska. W konkursie wzięło udział 13osób – 5 uczniów z klas V i 8 uczniów z klas VI. Ich zadaniem było napisanie dyktanda ( fragment książki Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. „Stara baśń”).
Komisja w składzie: pani Jolanta Koroluk, pani Bogusława Staniszewska, po sprawdzeniu prac wyłoniła zwycięzców:
Cezary Biegajło kl. VIa – I miejsce
Jakub Jadczak kl. Vb – II miejsce
Małgorzata Chomicz kl. VIb – III – miejsce
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Rajd rowerowy do Pratulina
Dnia 19 września 2017r. uczniowie kl. Va pod opieką wychowawczyni p. Bogusławy Staniszewskiej oraz p. Agnieszki Myć pojechali rowerami do Pratulina. W Zaczopkach zwiedzili cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w 1915 r. Około godz. 10.00 dotarli do Pratulina. Tam udali się na Cmentarz Unitów, gdzie po męczeńskiej śmierci został pochowany błogosławiony Wincenty Lewoniuk i jego dwunastu towarzyszy. Następnie Drogą Krzyżową dotarli do miejscowego Sanktuarium. Tutaj dzieci spotkały się z miejscowym księdzem wikariuszem, który ciekawie opowiedział o męczeństwie Unitów z Pratulina. Później uczniowie poszli do kościoła – muzeum, w którym zobaczyli fragmenty fundamentów starego kościoła unickiego oraz pastorał papieża Jana Pawła II. Potem grali w piłkę, chowanego, zjedli upieczone kiełbaski i słodycze. Ok. godz. 13.00 wyruszyli w drogę powrotną do Rokitna przez Olszyn. Wyjazdowi towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.
Wszyscy wrócili zadowoleni do domów. Dziękujemy p. Katarzynie Semeniuk za zrobienie zakupów oraz przygotowanie poczęstunku.
Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Szkole Podstawowej w Rokitnie
W naszej szkole w dniu 8 września 2017 r. miała miejsce akcja Narodowego Czytania „Wesela” S. Wyspiańskiego, którą włączyliśmy się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Prezydenta RP. To literackie spotkanie przygotowały bibliotekarki, pani Anna Michalak i Magda Ochnik.
Uczniowie z klasy siódmej oraz drugiej i trzeciej Gimnazjum wraz z nauczycielami polonistami zebrali się w bibliotece szkolnej, aby wysłuchać wybranych fragmentów dramatu Wyspiańskiego w interpretacji młodzieży z tychże klas.
Młodzież pięknie odczytała fragmenty „Wesela”, wcielając się w role Czepca, Dziennikarza, Panny Młodej, Pana Młodego, Radczyni, Kliminy, Isi, Chochoła, Wernyhory, Gospodarza, Jaśka, Poety.
Bibliotekarki przygotowały również wystawę poświęconą życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie było czasem refleksji i radości z kontaktu z ważnym dla Polaków dziełem i zachęciło do sięgnięcia po „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Spotkanie z Policją
W dniu 19.09.2017r. odbyło się spotkanie policjantów z Komisariatu Policji w Janowie Podlaskim. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.
Rok szkolny 2016/17
WARSZTATY PRZYRODNICZE DLA KLAS III, IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
30 maja 2017r. z inicjatywy pani Anny Tur i pani Jolanty Kłonicy w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie zorganizowane zostało warsztaty przyrodnicze przeznaczone uczniom klas III, IV i VI przeprowadzone przez Panią Magdalenę Żychowską, pracownika Terenowego Oddziału Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” z Janowa Podlaskiego
Pani Magdalena przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia przyrodnicze. W klasach III i IV na temat: „Las i jego mieszkańcy”, a w klasie VI – ” Odnawialne i nieodnawialne źródła energii”. Uczniowie młodszych klas dzięki temu poszerzyli i utrwalili wiadomości o lasach w Polsce. O warstwach lasu (roślinach i zwierzętach w nich żyjących), a także o rodzajach lasów, i ich znaczeniu dla człowieka. Natomiast klasa VI poszerzyła wiedzę dotyczącą odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii oraz sposobach ochrony środowiska, tak ważnych dla człowieka, i innych organizmów żyjących na Ziemi. Serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów spotkania jak i Dyrekcji Szkoły, Pani Magdalenie Żychowskiej za przeprowadzenie interesujących zajęć uczniom naszej szkoły.
SPĘDZAMY WOLNY CZAS AKTYWNIE
W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy IV b, V a i VI Szkoły Podstawowej jeździli na pływalnię do AQUA PARKU w Białej Podlaskiej. Z korzystało z tego 30 uczniów. Środkiem lokomocji był autokar wynajęty z Biura Turystycznego Mario Presto z Białej Podlaskiej. Systematycznie od października do maja( w ostatni poniedziałek miesiąca) po obowiązkowych zajęciach szkolnych, uczniowie mieli okazję spędzać wolny czas aktywnie zażywając kąpieli wodnych. Wyjazdy dzieciom zorganizowała Pani Anna Tur, wychowawca klasy IV b. Nauczycielem pomagającym
w opiece podczas każdych zajęć na pływalni była Pani Bożena Wediuk oraz Rodzice (co miesiąc inni) uczniów klasy IV b : Pani Sylwia Bożyk, Pani Maria Wojdat, Pani Marta Tur, Pani Barbara Jadczak, Pani Beata Łukaszuk.
Zajęcia na pływalni były zorganizowane w celu integracji grupy, zachęcania dzieci do aktywnej formy wypoczynku oraz doskonalenia umiejętności pływania. Uczniowie bardzo wesoło i zabawnie spędzali czas w Aqua Parku.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom zaangażowanym w pomoc przy wyjazdach dzieci oraz właścicielowi Biura Turystycznego Mario Presto, który 8 maja 2017r. sponsorował uczniom dojazd i zajęcia na pływalni.
Konkurs ortograficzny
Szkolny konkurs ortograficzny zorganizowany i przeprowadzony przez panią Jolantę Koroluk odbył się 24 maja 2017 roku. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych. Zadaniem uczniów było napisanie testu ortograficznego, który obejmował znajomość zasad ortograficznych i pisownię wyrazów z różnymi trudnościami ortograficznymi. Do konkursu przystąpiło 9 uczniów z klas IV i 11 uczniów z klas V-VI.
Po sprawdzeniu testów zostali wyłonieni zwycięzcy.
Grupa młodsza
Jakub Jadczak kl. IVb – I – miejsce
Michał Mikołajczuk kl. IVb – II miejsce
Karolina Łukaszuk kl. IVb – III miejsce
Grupa starsza
Szymon Kozaczuk kl. Va – I miejsce
Maja Sylwesiuk kl. Va – II miejsce
Martyna Sobiech kl. Vb – III – miejsce
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i książki, a wszyscy uczestnicy przybory szkolne. Dyrekcja Szkoły i organizator konkursu serdecznie dziękują Dyrektorowi Banku Spółdzielczego w Rokitnie – panu Tadeuszowi Łukaszukowi za wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły otrzymali w/w nagrody.
KONKURS „JESTEM BEZPIECZNY”
W roku szkolnym 2016/2017 Szkoły Podstawowa przystąpiła do XVII edycji Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny” organizowanego przez Komendę Miejską Policji w Białej Podlaskiej. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie eliminacji szkolnych była Pani Katarzyna Łukaszuk – nauczyciel matematyki. Etap szkolny wygrali następujący uczniowie: Kacper Nieścioruk – klasa IVa, Szymon Kozaczuk – klasa Va, Kacper Tur – klasa VI. W przygotowaniu drużyny do konkursu na szczeblu powiatowym Pani Kasi pomagała Pani Anna Tur- nauczyciel przyrody i Pani Dorota Mielnik – wychowawca świetlicy szkolnej.
19 maja 2017 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Białej Podlaskiej odbył się powiatowy finał konkursu. Przystąpiło do niego 19 drużyn. Uczniowie walczyli dzielnie zmagając się ze sobą w 3 konkurencjach. Mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy składający się z 24 pytań oraz dokonać „Prezentacji Szkoły oraz Bezpiecznego Hasła”. Oceniany był również przygotowany przez drużyny plakat będący projektem graficznym do zamieszczenia na koszulce bawełnianej. Projekt ten zawierał treści promujące konkurs wiedzy prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”. Rywalizacja okazała się bardzo trudna, gdyż wszystkie drużyny były doskonale przygotowane, a o zajmowanym miejscu decydowały punkty o różnicy 0.25.
Nasi uczniowie zajęli 9 miejsce (mogło być lepiej). Mimo wszystko upominki, które otrzymali były bardzo atrakcyjne i w pełni wynagrodziły trud włożony w przygotowania do konkursu.
WYCIECZKA LUBLIN – KOZŁÓWKA
W Szkole Podstawowej w Rokitnie 17 maja 2017r. odbyła się wycieczka do Kozłówki i Lublina, zorganizowana przez panią Annę Tur. Z wyjazdu skorzystało 50 uczniów z klasy IV a , IV b, V a i V b. Opiekunami na wycieczce, którzy troszczyli się o bezpieczeństwo dzieci byli nauczyciele : Pani Jolanta Koroluk, Pani Małgorzata Iwańczuk i Pani Anna Jarocka.
Program wycieczki został zrealizowany w następującej kolejności:
- Zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czyli XVIII- wiecznego Zespołu Pałacowo – Parkowego zbudowanego w stylu późnego baroku, urządzonego przez Konstantego Zamoyskiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć: pałac z przepięknym wyposażeniem, kaplicę i malowniczy park.
- Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej aby zwiedzić obiekty skansenowskie i dowiedzieć się jak żyli ludzie na wsi ponad 100, i więcej lat temu.
- Po obiedzie zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej, która liczy prawie 300 m długości i stanowi ciąg XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących od lochów Trybunału Koronnego. Tutaj z kolei uczniowie poznali historię Lublina i wielkiego pożaru, który powstał od piorunów w czasie , i w dużej części zniszczył miasto.
- Na koniec odbył się spacer po Starym Mieście – obejrzenie Zamku Królewskiego, starych kamieniczek, ruin Kościoła Św. Archanioła Michała.
Pogoda na wycieczce bardzo dopisała i wszyscy szczęśliwie powrócili do swoich domów.
LAUREAT KONKURSU PRZYRODNICZEGO
W roku szkolny 2016/2017 w Szkole Podstawowej w Rokitnie do konkursu przedmiotowego z przyrody organizowanego przez Lubelskie Kuratorium Oświaty, do pierwszego etapu szkolnego ( który odbył się w październiku) przystąpiło czterech uczniów: Kacper Tur z klasy VI, Julia Stefaniuk
z klasy VI, Szymon Kozaczuk z klasy Va i Maja Sylwesiuk z klasy Va.
Do drugiego etapu powiatowego przeszedł uczeń klasy VI Kacper Tur ( ten etap odbył się w listopadzie) i został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego. Ostatni etap wojewódzki odbył się 6 marca 2017r. w Lublinie, w którym udział wzięło 103 uczniów. Spośród nich LAUREATAMI zostało 33, między innymi jako jeden z powiatu bialskiego uczeń naszej szkoły KACPER TUR. Nauczycielem, który przygotował ucznia do konkursu była Pani Anna Tur.
To wielki sukces szkoły i dlatego 12 maja 2017r. Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk wraz z uczniem i jego opiekunem wzięła udział w Uroczystej Gali Podsumowania Konkursów Przedmiotowych i Tematycznych organizowanych w roku szkolnym 2016/2017 przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, która odbyła się w auli Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
Ogółem do wszystkich konkursów przedmiotowych i tematycznych przystąpiło w tym roku szkolnym około 40 tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa lubelskiego, z czego do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 1390. Spośród nich tytuły laureatów zdobyło 763 uczniów. Wszystkim laureatom, ich opiekunom i dyrektorom wyróżnionych szkół nagrody i podziękowania wręczone zostały przez Lubelskiego Kuratora Oświaty – Panią Teresę Misiuk, dyrektora LSCDN- Pana Andrzeja Zielińskiego, dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Miasta Lublin – Panią Ewę Dumkiewicz – Sprawkę oraz Panią Annę Tarnowską – Waszak, dyrektora Uniwersytetu Otwartego KUL Jana Pawła II.
Dyplom laureata (pdf)
Konkurs recytatorski „Strofy mistrza Adama”
16 maja 2017r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie odbył się międzygminny konkurs recytatorski pod hasłem „Strofy mistrza Adama” zorganizowany z okazji Dnia Patrona Szkoły. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych – klasy I-III i klasy IV-VI. Reprezentanci naszej szkoły, tj. Julia Stefaniuk – uczennica kl. VI zajęła III miejsce, a Jakub Jadczak z klasy IVb otrzymał wyróżnienie (nauczyciel Jolanta Koroluk). Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a nauczyciel podziękowanie za przygotowanie uczniów do konkursu. Dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WYNIKI KANGUR 2017
Z radością informujemy, że 2 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II otrzymało wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie ,,Kangur” są to :
Szymon Dziem kl.2 kategoria Żaczek – opiekun p.Joanna Zaciura
Jakub Jadczak kl.4 kategoria Maluch – opiekun p. Katarzyna Łukaszuk
Gratulujemy, a miłośników matematycznych zadań zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
Koordynator konkursu – Katarzyna Łukaszuk
Konkurs plastyczny ,,Jan Paweł II w moich oczach”
W dniu 21. 04. 2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,, Jan Paweł II w moich oczach” przygotowanego i przeprowadzonego przez nauczycieli: Agnieszkę Myć, p. Annę Jarocką.
Ogółem do konkursu przystąpiło 9 uczniów.
Komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce- Natalia Myć kl.IIb
Amelia Niedzielska grupa 4-latków
II miejsce – Aleksandra Tur kl. IV b
Zofia Kowalska kl. III b
III miejsce – Jakub Karol Myć kl. III b
Wyróżnieni:
Julia Niedzielska grupa 5-latków
Antonina Chotej kl. IIa
Alicja Tur kl. IIIb
Martyna Bożyk kl. IVb
Nagrody dla zwycięzców ufundował proboszcz parafii Rokitno ks. Zbigniew Karwowski.
Konkurs poetycki ,,Wiersz dla Jana Pawła II”
W dniu 21. 04. 2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego ,,Wiersz dla Jana Pawła II ” przygotowanego i przeprowadzonego przez nauczycieli: Agnieszkę Myć, p. Annę Jarocką.
Ogółem do konkursu przystąpiła 1 uczennica – Amelia Wojdat z klasy IVb.
Komisja przyznała jej wyróżnienie.
Nagrodę ufundował proboszcz parafii Rokitno ks. Zbigniew Karwowski.
Wiersz dla Jana Pawła II
Janie Pawle II
obserwuj nas z góry
pozdrowiony bądź
zawsze i wszędzie.
My Cię kochamy
to oczywiste
chroń nas od złego
o Jezu Chryste.
Amelia Wojdat IV b
SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU IMPREZY „DZIEŃ ZIEMI 2017”
Tradycyjnie już od wielu lat w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 25.04.2013r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Ziemi. Organizatorem tego przedsięwzięcia była pani Anna Tur. Osobą, która pomogła w przygotowaniu części artystycznej była pani Joanna Siedlecka. Przeddzień uroczystości wykonano dekorację hali sportowej
Głównym celem „Dnia Ziemi” było kształtowanie u uczniów ekologicznych postaw wobec środowiska naturalnego.
Rozpoczęcie imprezy odbyło się godzinie 11.00 w hali sportowej powitaniem przez Panią Dyrektor Mirosławę Szpyruk wszystkich zebranych.
Następnie uczniowie klasy IV b wraz z chórem szkolnym przedstawili inscenizację pt. „Kto tak naśmiecił? – czyli o ludzkiej bezmyślności”.
Impreza zakończyła się sprzątaniem terenu wokół szkoły i najbliższej okolicy. Gospodarze klas III – VI otrzymali rękawice i worki na śmieci oraz zostali poinformowani, który teren mają uporządkować. Wszyscy uczniowie wspólnie z nauczycielami wyruszyli w teren, aby „Posprzątać Ziemię”. Pogoda była bardzo sprzyjająca temu przedsięwzięciu.
Konkurs czytelniczy
Szkolny konkurs czytelniczy zorganizowany przez panią Jolantę Koroluk i panią Bogusławę Staniszewską odbył się 10 kwietnia 2017 roku. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie klas IV pisali test ze znajomości baśni, a piątoklasiści sprawdzali swoją wiedzę z zakresu mitologii greckiej. Każda grupa miała wcześniej do przeczytania pięć wskazanych utworów. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów z klas IV i 12 uczniów z klas V.
Po sprawdzeniu testów komisja wyłoniła zwycięzców.
Grupa młodsza
Michał Mikołajczuk kl. IVb – I miejsce
Agata Pietruczuk kl. IVa – II miejsce
Jakub Jadczak kl. IVb – III – miejsce
Grupa starsza
Marta Skrzypczak kl. Va – I miejsce
Oliwia Szydło kl. Va – II miejsce
Maja Sylwesiuk kl. Va III – miejsce
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy-nagrody pocieszenia, których sponsorem była pani Wiesława Łukaszuk –właścicielka Sklepu Spożywczo-Przemysłowego „Łukasz” w Rokitnie.
Dyrekcja Szkoły i organizatorzy konkursu serdecznie dziękują pani Wiesławie Łukaszuk za ufundowanie nagród.
Wielkanoc dawniej i dziś
Uczniowie kl. IV a z wychowawczynią p. Bogusławą Staniszewską w dniu 06.04.17r. udali się do Biblioteki Publicznej na lekcję dotyczącą tradycji wielkanocnych. Pani Ania Michaluk bardzo ciekawie opowiadała uczniom o zwyczajach świątecznych. Pokazała różne rodzaje kolorowych jajek wykonanych sposobem tradycyjnym, np.: malowanki, pisanki, kraszanki oraz zrobionych metodami współczesnymi, np. oklejonych bibułą lub wstążkami. Dzieci mogły także przejrzeć książki ukazujące ozdoby i tradycje wielkanocne. Dowiedziały się również, jak kiedyś ludzie uzyskiwali barwniki do jajek wykorzystując dary natury (buraki, owies, łuski cebuli). Na koniec każdy własnoręcznie wykonał zajączka z papieru. Czas spędzony w bibliotece minął w miłej, serdecznej oraz słodkiej atmosferze dzięki czekoladowym jajeczkom. Dziękujemy!
Powiatowy konkurs „Polonista Roku 2017”
Do etapu powiatowego konkursu „Polonista Roku 2017”, który odbył się dn. 05.04.2017 r. w SP nr 2 w Białej Podlaskiej, zakwalifikowali się uczniowie: Jakub Jadczak kl. IV „b” (nauczyciel Bogusława Staniszewska) i Kacper Tur kl. VI (nauczyciel Jolanta Koroluk).
W konkursie wzięło udział 22 osoby w grupie kl. III – IV, spośród których wyłoniono 12 laureatów, oraz 20 – w grupie starszej, w której nagrodzono 6. Wśród nich znaleźli się również nasi uczniowie: Jakub Jadczak i Kacper Tur.
Gratulujemy laureatom i ich nauczycielom!
Podsumowanie IX edycji konkursu „Polonista Roku” odbędzie pod koniec kwietnia. Wezmą w nim udział laureaci wraz z nauczycielami przygotowującymi do konkursu oraz dyrektorzy ich szkół.
,,Gdzie misjonarze- tam nadzieja”
W dniach od 20 marca do 5 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół w Rokitnie odbyła się kwesta na rzecz dzieci uczących się w Szkole im. Jana Pawła II w Togo.
Cały zebrany dochód został przekazany na dożywianie uczniów z tej szkoły.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji.
KONKURS WIEDZY PREWENCYJNEJ JESTEM BEZPIECZNY
Dnia 29.03.2017 r. odbyły się eliminacje szkolne Konkursu Wiedzy Prewencyjnej pod hasłem „Jestem Bezpieczny”. W eliminacjach wzięło udział 27 uczniów z klas IV – VI. Po sprawdzeniu wyników przeprowadzonego testu wyłoniono osoby z najwyższą ilością punktów, wśród których trzeba było przeprowadzić też dogrywkę. Po przeprowadzeniu dogrywki w postaci dodatkowych pytań do II etapu powiatowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- Kacper Nieścioruk – klasa IV a
- Szymon Kozaczuk– klasa V a
- Kacper Tur – klasa VI
Cele Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny”:
- upowszechniania wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w swym codziennym życiu,
- rozwijania postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw,
- zapoznania dzieci i młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia,
Koordynatorzy konkursu Pani Anna Tur- nauczyciel przyrody i Pani Katarzyna Łukaszuk- nauczyciel matematyki.
KONKURS MATEMATYCZNY PANGEA
W naszej szkole w eliminacjach do wielkiego finału ,,Pangea” brało udział 5 uczniów. Niestety nikomu nie udało się zdobyć wymaganej ilości punktów, aby zmierzyć się z najlepszymi w Polsce. Nie ukrywamy, że konkurs był trudny i pomimo braku finalistów i tak jesteśmy z Was – uczniowie zadowoleni :
Kl. 4 – Jakub Jadczak ( na 15 zadań, 14 poprawnych)
KL. 4- Wojciech Wediuk
Kl. 4 – Martyna Bożyk
Kl. 5 – Szymon Kozaczuk (na 15 zadań, 14 poprawnych) – ubiegłoroczny finalista
Kl. 6 – Kacper Tur
Wszystkim dziękujemy za udział i zachęcamy do kolejnych zmagań matematycznych!
Koordynator konkursu – Katarzyna Łukaszuk nauczyciel matematyki
IMPREZA Z OKAZJI „PIERWSZEGO DNIA WIOSNY”
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 21 marca 2017r. odbyła się impreza z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i jego opiekuna Pani Anny Tur oraz przy współpracy Pani Danuty Chwedoruk, i Pani Doroty Hura, z okazji „Pierwszego Dnia Wiosny”. Zabawa polegała na zorganizowaniu zajęć lekcyjnych (przez pierwsze dwie godziny) przez uczniów, którzy w tym dniu odegrali rolę nauczycieli uczących w oddziałach przedszkolnych, w edukacji wczesnoszkolnej i klasach IV –VI.
Skład „nowego grona pedagogicznego” był następujący:
- Karolina Łukaszuk i Weronika Filipczuk (kl. IV b) – nauczycielki w grupie przedszkolnej trzy i czterolatków,
- Małgorzata Łukaszuk i Oliwia Szydło ( kl .Va) – nauczycielki w grupie przedszkolnej pięciolatków,
- Natalia Lisowska i Karolina Czauderna (kl. IV a) – nauczycielki w grupie przedszkolnej sześciolatków „Biedronek”,
- Joanna Karmasz (kl. IV b) i Patrycja Walecka (kl. IV b) – nauczyciele w grupie przedszkolnej sześciolatków „Żabki”,
- Martyna Bożyk ( IV b) – nauczyciel w kl. II b,
- Amelia Wojdat ( IV b) – nauczyciel w kl. III b,
- Maja Jawoszek ( IV b) – nauczyciel wychowania fizycznego,
- Klaudia Lubańska ( kl. V a) – nauczyciel katecheta,
- Aleksander Żmudziński i Kacper Szamuk ( kl. IV a) – nauczyciele wychowania fizycznego,
- Julia Stefaniuk (VI) – nauczyciel języka polskiego,
- Eryk Semeniuk (IV a) – nauczyciel języka angielskiego,
- Aleksandra Tur (IV b) – nauczyciel przyrody,
- Jakub Jadczak ( IV b) – nauczyciel matematyki,
- Ewa Niedzielska ( IV a) – nauczyciel informatyki,
- Julia Wasiuk (IVa) – nauczyciel języka polskiego.
Szczególną uwagę i podziw, zarówno wśród dzieci jak i nauczycieli, wzbudzili chłopcy, którzy w sposób bardzo humorystyczny przebrali się za nauczyciela języka angielskiego i matematyki.
Po przeprowadzonych lekcjach o godzinie 10.00 odbyła się dalsza część imprezy, która kontynuowana była w specjalnie udekorowanej na ten dzień hali sportowej. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich zebranych przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Kacpra Tura i przedstawieniem programu uroczystości.
Przebieg był następujący:
- Wykonanie przez uczennice: Wiktorię Suszczyńską – kl. III b , Amelię Wojdat – kl. IV b i Julię Stefaniuk – kl. VI piosenek o wiośnie.
- Rozstrzygnięcie konkurs :„ Pani Wiosna” przeznaczonego dla uczniów klasy 0-III, który polegał na najładniejszym przebraniu się za „Panią Wiosnę”. Prezentacja strojów i wybór zwycięzców.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Michalina Dziem (grup przedszkolna pięciolatków),
II miejsce – Zuzanna Bochenek (grup przedszkolna czterolatków),
III miejsce – Lena Jakimiak ( kl.0 a).
3. Pokaz tańca wykonany przez uczniów kl. II – III, należących do zespołu tanecznego działającego w szkole.
4. Przedstawienie zabawnych scenek przez uczniów klasy IV b i VI.
5. Rozstrzygnięcie konkurs pt.:„ Najśmieszniejsze przebranie” przeznaczonego dla klas IV – VI, który polegał na przebranie się przez uczniów w najśmieszniejszy strój i zaprezentowanie się w nim. Zwycięzcami okazali się:
I miejsce – Grzegorz Pawluczuk (kl. VI ) jako „Czarny Grzesiek”,
II miejsce – Hubert Troć ( kl. IV a) jako „Pipi Hubert”,
III miejsce – Eryk Semeniuk ( kl. IV a) jako „Okular Eryk”.
Nagrodzenie wszystkich uczniów oraz nauczycieli za to, że przyszli ubrani w kolorach symbolizujące wiosnę czyli zielony, żółty i biały (wszyscy wcześniej byli o tym poinformowani).
„Pierwszy Dzień Wiosny” minął w szkole bardzo szybko i wesoło.
KONKURS MATEMATYCZNY ,,KANGUR 2017”
16 marca 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR. Konkurs miał charakter jednorazowego testu, trwał 75 minut i był przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:
– „Żaczek” dla klas 2,
-„Maluch” dla klas 3 i 4 (24 zadania o różnym stopniu trudności),
-„Beniamin” dla klas 5 i 6 (30 pytań o różnym stopniu trudności).
Do każdego zadania dołączonych było 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna była poprawna.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju.
Koordynator konkursu Katarzyna Łukaszuk- nauczyciel matematyki
Konkurs „Polonista Roku”
W marcu w Szkole Podstawowej w Rokitnie odbył się I etap konkursu „Polonista Roku 2017”, który zorganizowały i przeprowadziły nauczyciele języka polskiego: pani Jolanta Koroluk i pani Bogusława Staniszewska. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych – klasy IV (8 uczniów) i klasy V-VI (3 osoby). Konkurs obejmował zagadnienia z literatury, nauki o języku i orografii. Do II etapu zakwalifikowały się osoby, które udzieliły co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi i jednocześnie zdobyły największą liczbę punktów, a są to: Jakub Jadczak – kl. IV b (nauczyciel – p. Bogusława Staniszewska) oraz Kacper Tur – kl. VI (nauczyciel – p. Jolanta Koroluk). Zwycięzcy wezmą udział w konkursie powiatowym, który odbędzie się w Białej Podlaskiej dn. 05.04.2017 r. Życzymy powodzenia!
Na początku imprezy chłopcy odśpiewali „Sto lat”, złożyli życzenia oraz wręczyli kwiaty i słodkie upominki. Pamiętali też o swojej wychowawczyni, której również złożyli piękne życzenia. Po części oficjalnej odbyły się wspólne gry i zabawy towarzyskie. „Dzień Kobiet” minął bardzo wesoło w miłej i sympatycznej atmosferze.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
W dniu 02.03.2017r. uczniowie kl. IVa, IVb, Vb pod opieką nauczycieli: p. Agnieszki Myć, p. Anny Tur i p. Bogusławy Staniszewskiej wybrali się do Białej Podlaskiej. Na początku zwiedzili redakcję tygodnika „Słowa Podlasia”. Dowiedzieli się tam o pracy dziennikarza, powstawaniu gazety, jej korekcie oraz składaniu. Następnie udali się do Parku Radziwiłłowskiego na wiosenny spacer. Sprzyjała temu bardzo słoneczna i ciepła pogoda. Kolejnym miejscem wycieczki było Muzeum Południowego Podlasia, w którym zwiedzili aktualne wystawy, poznali historię miasta i rodziny Radziwiłłów oraz kupili pamiątki. Ostatnim punktem wyjazdu było obejrzenie w PSW sztuki teatralnej pt. „Przygody Mikołajka” , którą wystawili aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie. Uczniowie poznali Mikołajka i jego kolegów, którzy mieli różne charaktery i dochodziło między nimi do wielu sprzeczek, bójek, ale mimo tego zawsze trzymali się razem. Sztuka przepełniona była humorem słownym, komizmem postaci i sytuacji, dzięki czemu czas minął wesoło. Po dniu pełnym wrażeń zadowoleni uczniowie wrócili do domów.
PODZIĘKOWANIE
Składamy serdeczne podziękowanie nauczycielom, uczniom i rodzicom, którzy
pozytywnie odpowiedzieli na apel i włączyli się w akcję charytatywną
dla dzieci z Kenii.
Uczniowie i opiekun
kółka katechetycznego
Dyskoteka karnawałowa kl. IVa
W Tłusty Czwartek dn. 23.02.17 r. uczniowie kl. IV a pod opieką wychowawcy p. Bogusławy Staniszewskiej spotkali się na dyskotece klasowej. Okazją był nie tylko kończący się karnawał, ale także zbliżający się Dzień Kobiet i Chłopców. Dzieci przyjemnie i wesoło spędziły czas tańcząc, biorąc udział w zabawach oraz degustując słodycze, wśród których nie zabrakło – tradycyjnych dla Tłustego Czwartku – pączków i chrustów przygotowanych przez rodziców uczniów. Na koniec spotkania uczniowie wybrali najsympatyczniejszą koleżankę i najmilszego kolegę na dyskotece. Tytuł zdobyła Agata Pietruczuk i Kacper Szamuk.
WALENTYNKI 2017
Z okazji „Walentynek” Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Anną Tur
w Szkole Podstawowej zorganizował „Pocztę Walentynkową” polegającą na przesyłaniu kolegom i koleżankom życzeń z okazji Walentynek. Kartki uczniowie mogli wrzucać do specjalnej skrzynki, która została umieszczona na korytarzu szkolnym od 8 do 13 lutego.
Dnia14 lutego wszystkie kartki zostały policzone przez komisję, w składzie: Kacper Tur, Oliwia Szydło, Małgorzata Łukaszuk, Amelia Wojdat i dostarczone do adresatów. Liczenie wysłanych życzeń odbyło się w celu ogłoszenia „Królowej i Króla Walentynek”. Uczniowie na zebraniu Samorządu Uczniowskiego ustalili, że ta dziewczyna, która dostanie najwięcej walentynek zostanie królową, a chłopak – królem. Po zliczeniu walentynek ogłoszono wyniki. „Królową Wanentynek” ( z taka samą ilością kartek) została MAJA JAWOSZEK z kl. IV b i WIKTORIA KOWALCZUK z kl. VI. Natomiast „Królem Wanentynek” CEZARY BIEGAJŁO z kl. V a.
GRATULACJE!!!
Boże Narodzenie
22 grudnia 2016r. w Zespole Szkół w Rokitnie odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Przybyli na nią zaproszeni goście m.in. pan Jacek Szewczuk Wójt Gminy Rokitno wraz z pracownikami, przewodniczący Rady Gminy Rokitno pan Eugeniusz Żuk, dyrektor BS w Rokitnie pan Tadeusz Łukaszuk i przedstawiciele Rady Rodziców.
Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas piątych pod kierunkiem pani Jolanty Koroluk, pani Katarzyny Łukaszuk i pani Joanny Siedleckiej. Podczas akademii na twarzach zgromadzonych pojawiał się uśmiech, ale także zaduma i wzruszenie. Piątoklasiści przypomnieli o tradycjach bożonarodzeniowych, zaprezentowali wiersze, a także przedstawili scenki związane z narodzeniem Pana Jezusa. Kolędy, w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pani Joanny Siedleckiej oraz w wykonaniu solistów pod kierunkiem pani Danuty Chwedoruk, wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Wyjątkowy charakter tego dnia podkreślała też dekoracja wykonana przez panią Krystynę Zaciurę oraz nauczycieli przygotowujących akademię.
Do uświetnienia tej uroczystości przyczynili się także rodzice uczniów klas piątych, którzy zaoferowali swoją pomoc przy wykonaniu strojów, za co serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy panu Mariuszowi Danilukowi za zrobienie szopki bożonarodzeniowej.
Wyniki Olimpiady Wiedzy Archimedes Matematyka Plus – XXVI Edycja
Laureat II stopnia – Kacper Szydłowski kl.3a (92p/100p) – opiekun pani Jolanta Kłonica
Laureat II stopnia – Dawid Wojdat kl.3b (92p/100p) – opiekun pani Magda Ochnik
Laureat III stopnia – Ala Tur kl.3b (88p/100p) – opiekun pani Magda Ochnik
Laureat III stopnia – Milena Kozaczuk kl.3a (88p/100p) – opiekun pani Jolanta Kłonica
Laureat III stopnia – Jakub Myć kl.3b (88p/100p) – opiekun pani Magda Ochnik
Laureat I stopnia – Jakub Jadczak kl.4b (96p/100p) – opiekun pani Katarzyna Łukaszuk
Laureat III stopnia – Szymon Kozaczuk kl.5a (88p/100p) – opiekun pani Katarzyna Łukaszuk
Laureat II stopnia – Jakub Ulewicz kl.6 ( 92p/100p) – opiekun pani Katarzyna Łukaszuk
Gratulujemy uczniom i nauczycielom!
Koordynator konkursu – p. Katarzyna Łukaszuk
SPRAWOZDANIE Z AKCJI „GÓRA GROSZA”
W roku szkolnym 2016/2017 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie, już tradycyjnie od kilkunastu lat, odbyła się akcja „Góra Grosza”, organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zbieranie funduszy w całej Polsce na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu oraz tym dzieciom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
W naszej szkole opiekunem akcji była pani Anna Tur, która wspólnie
z Samorządem Uczniowskim w dniach od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku, przeprowadziła zbiórkę funduszy. Aby zmobilizować społeczność szkolną, akcja odbyła się w formie konkursu. Gospodarze klas IV -VI przygotowali puszki na monety, a zadaniem uczniów poszczególnych klas było zebrać jak największą ilość pieniędzy w danym terminie.
Po zakończeniu akcji pieniądze zostały policzone, posegregowane, zapakowane zgodnie z instrukcją i 2 stycznia 2017r.odesłane do Towarzystwa Nasz Dom. W sumie zebrano 506 zł 55 gr.
Wynik konkursu na największą ilość zebranych pieniędzy przez klasy był następujący:
I miejsce – klasa IV b (164 zł 64 gr),
II miejsce – klasa V b (155 zł 87 gr),
III miejsce – klasa V a (73 zł 37 gr).
Pozostałe klasy zebrały: IV a (69 zł 09 gr), VI (43 zł 58gr).
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Organizatorem wycieczki do Białej Podlaskiej, która odbyła się 13 grudnia 2016 roku, była pani Jolanta Koroluk, natomiast funkcję opiekuna pełniła pani Dorota Hura i pani Małgorzata Iwańczuk. Uczestniczyli w niej uczniowie klas piątych i klasy szóstej. Po przyjeździe do Białej Podl. uczniowie miło spędzili czas w Kręgielni „Fregata”, w której mogli pograć w kręgle, w bilard, a także zjeść pizzę. Następnie udali się do PSW, na spektakl teatralny pt. „Szatan z siódmej klasy” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia współczesnej wersji sztuki opartej na motywach znanej powieści Kornela Makuszyńskiego o takim samym tytule.
ANDRZEJKI SZKOLNE 2016
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 24 listopada 2016r. odbyły się „Andrzejki” zorganizowane przez Samorząd Uczniowski i wychowawców wszystkich klas
począwszy od przedszkola do klasy szóstej włącznie. Za wróżby andrzejkowe odpowiedzialni byli członkowie Samorządu Uczniowskiego i ich opiekun pani Anna Tur, którzy podczas zebrania
(odbyło się tydzień wcześniej) wybrali spośród uczniów klas IV- VI, tych którzy mieli przygotować odpowiednie wróżby i ciekawe przebranie, a następnie powróżyć w dniu Andrzejek wszystkim chętnym.
Zabawa andrzejkowa w młodszych klasach przeprowadzona była w czasie zajęć lekcyjnych lub bezpośrednio po nich. Wychowawcy wspólnie z dziećmi i rodzicami przygotowali w klasach poczęstunek, zabawy oraz tańce. Natomiast „wróżbici” wróżyli dzieciom.
W klasach IV – VI „Andrzejki” odbyły się po zajęciach lekcyjnych w godzinach 15.00 – 18.30. Podobnie jak u dzieci młodszych, najpierw w klasach uczniowie zorganizowali sobie poczęstunek, gry i zabawy, a także skorzystali z wróżb przygotowanych przez SU.
Później odbyła się wspólna dyskoteka w stołówce szkolnej. Wszyscy, którzy chcieli bawili się doskonale. Następnego dnia uczniowie byli zmęczeni ale zadowoleni.
ZAJĘCIA WARSZTATOWE Z PRZYRODY
Z inicjatywy pani Anny Tur 22 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie zorganizowane zostały warsztaty przyrodnicze przeprowadzone przez Panią Magdalenę Żychowską – pracownika Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie Ośrodka Zamiejscowego
w Janowie Podlaskim. Zajęcia na temat: „Mała ekologia” odbyły się w klasach drugich i trzecich. Natomiast w klasach piątych zrealizowany został temat: „Ochrona bioróżnorodności w Polsce – formy ochrony przyrody”. Dzieci
z młodszych klas dowiedziały się co to jest ekologia i w jaki sposób oni sami mogą zadbać o przyrodę. Uczniowie klas piątych mieli okazję zapoznać się, poprzez prezentację komputerową, jakie są formy ochrony przyrody, w jakim celu powstają parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty, pomniki przyrody. Ile ich jest w Polsce oraz jakie są w naszym województwie.
Spotkanie było ciekawe i przeprowadzone w interesujący sposób. Zajęcia miały charakter warsztatów, polegających na tym, że uczniowie brali czynny udział poprzez wypełnianie kart pracy, rozwiązywanie krzyżówek.
Wycieczka do Warszawy
8 listopada 2016r. odbyła się wycieczka do Warszawy, której organizatorem była pani Jolanta Koroluk –wychowawca klasy Va. Uczestniczyli w niej także uczniowie klasy IVb wraz z wychowawcą panią Anną Tur i uczniowie klasy Vb z panią Joanną Siedlecką- wychowawczynią klasy. Biuro Podróży Mario Presto przygotowało dzieciom ciekawy i atrakcyjny program.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Uczniowie przeszli tzw. trasę piłkarza. Zobaczyli m.in. szatnie piłkarskie, weszli na trybuny i punkt widokowy. Mieli możliwość przebywania w sali konferencyjnej, w której udzielane są wywiady po zakończonym meczu. Stadion wywarł na wszystkich ogromne wrażenie, a w szczególności jego wielkość.
Następnie uczniowie udali się do Zamku Królewskiego. Poznali jego historię i zwiedzili dawną siedzibę królów Polski. Spacer po Starówce także przybliżył dzieje naszej stolicy oraz dostarczył dodatkowych wrażeń. Przy pięknej, słonecznej pogodzie uczniowie mogli podziwiać zabytkowe kamieniczki, wąskie, wybrukowane uliczki i znajdujące się tam pomniki.
Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie sztuki teatralnej „Piotruś Pan” w Studio Buffo. Bajeczny i głęboko życiowy musical wywołał wśród uczniów duże emocje. Świetne efekty specjalne, fantastyczna sceneria oraz znakomita gra aktorów sprawiły, że spektakl wszystkim bardzo się podobał.
Wyjazd do Warszawy wzbogacił uczniów o nowe doświadczenia i wiedzę, a także dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń.
Konkurs Matematyczny
„Olimpiada Wiedzy Archimedes. Plus”
Dnia 7 listopada 2016r. w naszej szkole odbył się Konkurs Matematyczny OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS, w którym uczestniczyło 18 uczniów szkoły podstawowej. Konkurs odbywał się w czterech kategoriach wiekowych. Zadaniem uczestników było rozwiązanie w ciągu 45 minut zestawu zadań zamkniętych. Wyniki w styczniu.
Życzymy sukcesów
Organizacją konkursu zajmowała się p. Katarzyna Łukaszuk, natomiast opiekę nad młodzieżą podczas konkursu sprawowała p. Dorota Hura.
DYSKOTEKA SZKOLNA
20.10.2016r. w Szkole Podstawowej odbyła się dyskoteka szkolna. Organizatorem był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Anną Tur. Nauczycielem wspomagającym imprezę była pani Anna Jarocka. Uczniowie bawili się od godz. 15.30 do 19.00. Oprócz tego, że dzieci mogły potańczyć, zorganizowano kilka zabaw. Polegały one na tańcu w parach chłopak – dziewczyna, na gazecie, tańcu par z balonem i gra w krzesełka z podziałem na konkurencję wśród dziewcząt, i między chłopakami. Najciekawszym punktem imprezy był wybór „KRÓLOWEJ i KRÓLA DYSKOTEKI”. Uczestnicy zabawy na karteczkach zapisywali propozycję ucznia lub uczennicy, którzy powinni ich zdaniem zostać zwycięzcą. Dziewczyny oddawały jeden głos na wybranego chłopca, a chłopcy jeden głos na wybraną dziewczynę. Komisja w składzie: pani Ania Jarocka, przewodniczący SU – Kacper Tur i zastępca przewodniczącego – Oliwia Szydło po zliczeniu głosów ogłosiła zwycięzców. „KRÓLOWĄ DYSKOTEKI” została JULIA STEFANIUK z kl. VI, a „KRÓLEM DYSKOTEKI” – SZYMON KOZACZUK z kl. V a.
Podczas imprezy wszyscy bardzo dobrze się bawili, byli grzeczni i zadowoleni. Szczególne podziękowania należą się uczniom, którzy przygotowali dyskotekę i po niej posprzątali, czyli: Grzegorz Pawluczuk, Filip Lubański, Kacper Nowaszczuk, Kamil Strojek, Kacper Tur, Sebastian Troć wszyscy z kl. VI oraz Przemek Kargiel z kl. V b.
Święto Patrona Szkoły – Jana Pawła II
Uczniowie klasy IVa, członkowie kółka katechetycznego oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Agnieszki Myć, p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Joanny Siedleckiej przygotowali część artystyczną. Przypomnieli w niej Jana Pawła II jako Papieża pielgrzyma, zawsze uśmiechniętego, żartującego, kochającego wszystkich, nie tylko katolików, ale także ludzi różnych wyznań. Papieża zwracającego się nie tylko do dorosłych, lecz również do dzieci i młodzieży, do których pisał listy.
Dzieci przedstawiły część artystyczną 17.10.2016 r. z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową po Mszy św. odprawionej przez księdza Zbigniewa Karwowskiego w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Trójcy w Rokitnie. Następnie w szkolnym Kąciku Papieskim chętni uczniowie pełnili honorową wartę.
Dzień minął w podniosłej i uroczystej atmosferze.
XVI Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Jasna Góra, 13 października 2016 r.
Dnia 13 października 2016 r. przedstawiciele naszej szkoły- uczniowie, nauczyciele, na czele z Panią Dyrektor- wraz z pocztem sztandarowym i rodzicami pielgrzymowali do Częstochowy.
Głównym punktem zjazdu była uroczysta Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych odprawiona pod przewodnictwem naszego Duszpasterza Ks. Biskupa Henryka Tomasika.
Wsłuchani w nauczanie Świętego Jana Pawła II oraz Ojca św. Franciszka dziękowaliśmy na Jasnej Górze za dar Bożego Miłosierdzia oraz Chrzest Polski, dzięki któremu nasza Ojczyzna weszła w krąg kulturowy kształtowany przez Ewangelię. Modliliśmy się także o łaski potrzebne do wychowania młodego pokolenia w duchu nauki Chrystusa. Prosiliśmy o miłosierdzie dla siebie, każdego człowieka i całego świata. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło odczytanie Aktu Zawierzenia Matce Bożej i listu do Ojca św. Franciszka.
Po części oficjalnej nasza grupa udała się na spotkanie z Paulinem Ojcem Melchiorem, który bardzo ciekawie opowiedział o niektórych cudach, jakie dokonały się za przyczyną Matki Boskiej Częstochowskiej.
Nie zabrakło także wspólnej modlitwy różańcowej przed Cudownym Obrazem w Kaplicy, a także Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadził nasz ks. Proboszcz.
Była to pielgrzymka, jakiej oczekiwał nasz Patron Jan Paweł II, który stale zachęcał, szczególnie ludzi młodych, do stawiania sobie wymagań.
Imprezy integracyjne w klasie Va
Wychowawca klasy Va pani Jolanta Koroluk zorganizowała swoim wychowankom ognisko klasowe, które odbyło się 12 września 2016r. na terenie Pensjonatu „Dolina Bugu” w Rokitnie. Pogoda dopisywała, więc uczniowie miło i przyjemnie spędzili czas, urządzając różne gry i zabawy. Dzieci również bardzo chętnie korzystały z trampoliny, którą udostępniła właścicielka pensjonatu pani Bożena Zahor. Kolejną atrakcją było wspólne pieczenie kiełbasek, które przyniosło wiele radości. Apetyty dopisywały, więc każdy chętnie zjadł upieczone przez siebie kiełbaski. Pobyt na świeżym powietrzu oraz wspólna zabawa wprawiły uczniów w dobre humory.
Drugą imprezą integracyjną była dyskoteka klasowa, która odbyła się 12.10.2016r. Podczas dyskoteki nastąpił wybór Miss i Mistera Klasy. Miss została Weronika Wilczak, a Misterem – Krzysio Żuk. Wspólny poczęstunek oraz zorganizowane zabawy dodatkowo umilały czas. Impreza minęła bardzo szybko i każdy zadowolony wrócił do domu.
„Pieśń Ojczyzny Pełna”
Dnia 28 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły Wiktoria Suszczyńska – klasa IIIb, Amelia Wojdat – klasa IVb, Julia Stefaniuk – klasa VI, Sylwester Kwiatkowski – klasa IIa gimnazjum, Kacper Chwedoruk – klasa IIIb gimnazjum wzięli udział w przesłuchaniach XII Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Pieśń Ojczyzny Pełna”, którego organizatorem był Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku.
Dwaj uczniowie zostali laureatami tego festiwalu zdobywając: II miejsce – Sylwester, III miejsce – Kacper w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
1 października 2016 roku odbył się koncert laureatów w którym wystąpili nasi uczniowie otrzymując nagrody i dyplomy.
Uczniów do występu przygotowywała Pani Danuta Chwedoruk we współpracy Pani Dyrektor Szkoły Mirosławy Szpyruk i Wójta Gniny Rokitno Pana Jacka Szewczuka.
„SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2016”
W roku szkolnym 2016/2017 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 29 i 30 września 2016r. przeprowadzona została akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2016”. Organizatorami były panie: Anna Tur, Bożena Wediuk, Joanna Zaciura, Małgorzata Kowarska.
Pierwszego dnia odbyła się zbiórka makulatury, w formie konkursu. Ogłoszenie wyników
i rozdanie nagród z tego konkursu nastąpi w październiku podczas uroczystości szkolnej.
Drugi dzień imprezy rozpoczął się apelem, którego program był następujący:
- Inscenizacja pt. „Dbamy o przyrodę na wesoło”.
- Wręczenie nagród uczniom biorącym udział w konkursach.
- Pokaz „Mody ekologicznej”.
- Przekazanie informacji dotyczącej sprzątania najbliższej okolicy.
- Sprzątanie terenu.
W hali sportowej społeczność szkolna obejrzała inscenizację o tematyce ekologicznej „Dbamy o przyrodę na wesoło” przygotowaną przez uczniów kl. IV b i ich wychowawcę panią Annę Tur.
Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników i rozdanie nagród z konkursów (zbiórka makulatury, nakrętek, zużytych baterii i „ elektrośmieci”), które odbyły się pod koniec roku szkolnego 2015/2016.
Zwycięzcami okazali się – „Zbiórka makulatury”:
- I miejsce Martyna Lewczuk kl.III a
- II miejsce Martyna Kołodziejska II b
- III miejsce Julia Romaniuk kl. III a
Wyróżniono następujących uczniów: Katarzyna Bazyluk (obecnie gimnazjum), Filip Lubański kl.VI, Lena Jakimiak kl. 0a.
Laureaci konkursu– „Zbiórka nakrętek”:
- I miejsce Kacper Tur kl. VI
- II miejsce Jakub Pisaruk II a
- III miejsce Paula Pawłowicz (obecnie gimnazjum)
Osoby wyróżnione: Kinga Filipiak kl.III b, Jakub Pyl kl.II b, Norbert Marciniak (obecnie gimnazjum).
Zwycięzcy konkursu– „Elektrośmieci”:
- I miejsce Kacper Tur kl. VI, Szymon Wediuk kl. III a
- II miejsce Lena Radwańska 0 b
- III miejsce Kacper Szydłowski kl. III a
Wyróżnienia: Mikołaj Żuk kl.0, Martyna Sobiech kl. V b, Norbert Marciniak (obecnie gimnazjum).
Laureaci konkursu– „Zbiórka zużytych baterii”:
- I miejsce Jakub Pisaruk II a
- II miejsce Martyna Kołodziejska II b
- III miejsce Adam Szewczuk(obecnie gimnazjum)
Osoby wyróżnione: Kacper Tur kl. VI, Szymon Dziem kl.III b, Maciej Wediuk kl. 0 b
Następnie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody uczniom biorącym udział w konkursach zorganizowanych we wrześniu 2016r:
1) W konkursie plastyczno – ekologicznym pt.”Ekoskarbonka” w kategorii kl. 0 – III
laureatami zostali:
- I miejsce – Jan Chwedoruk kl.0,
- II miejsce – Wojciech Szymczuk kl. III a, Jakub Myć kl. III b
- III miejsce – Szymon Szymczuk kl. II b , Alicja Tur kl. III b
Wyróżnienia otrzymali: Natala Myć, Julia Hryciuk, Marcel Samsoniuk, Nikodem Szewczuk, Jakub Marczuk, Lena Radwańska, Bartłomiej Pałka, Martyna Szymczuk.
2) W konkursie plastyczno – ekologicznym pt.”Ja segreguję – planeta zyskuje” w kategorii
kl.IV – VI zwycięzcami okazali się:
- I miejsce – Kacper Tur kl. VI,
- II miejsce – Klaudia Lubańska kl.V a, Julia Juszczuk kl. V a
- III miejsce – Karolina Trzeciak kl. V b, Małgorzata Chomicz kl.V b .
Wyróżnienia otrzymali:Magdalena Olszewska kl.V b, Klaudia Rafalska kl. V b i Zuzanna Romaniuk kl.VI.
Po rozdaniu nagród odbył się pokaz „Mody Ekologicznej” również w formie konkursu. Uczniowie Koła Przyrodniczego przygotowali ciekawe ubrania z surowców wtórnych i zaprezentowali się przed publicznością (podając nazwę swojego przebrania), która miała wybrać najładniejszy „strój ekologiczny” poprzez najdłuższe i najgłośniejsze brawa. Widownia oceniła najlepiej:
- I miejsce: Maja Jawoszek – „Królowa XXII wieku” i Wojciech Wediuk – „Eko-czarodziej”.
Inni uczniowie, którzy wystąpili: Karolina Łukaszuk – „Dziewczyna disco – show”, Martyna Bożyk
„Artystka eko – malarka”, Jakub Jadczak – „Rycerz w lśniącym plastiku”, Patrycja Walecka – „Księżniczka eko – śmieszka”, Amelia Wojdat – „Ekologiczna panna młoda”, Aleksandra Tur – „Dziewczyna disco – eko”.
Na zakończenie apelu gospodarze klas dostali rękawiczki i worki na śmieci oraz plan Rokitna, na którym klasy miały zaznaczony teren do posprzatania.
Akcja „Sprzątanie Świata Polska – 2016” zakończyła się porządkowaniem terenu wokół szkoły i najbliższej okolicy.
„DZIEŃ CHŁOPAKA” W KLASIE IV B
Z okazji „Dnia Chłopaka” dziewczyny z klasy IV b wspólnie z wychowawczynią panią Anną Tur zorganizowały kolegom niespodziankę. 29 września 2016r. po zajęciach lekcyjnych odbyła się impreza klasowa. Na początku spotkania koleżanki zaśpiewały „Sto lat” chłopakom i wręczyły upominki. Przygotowały dyskotekę i poczęstunek „na słodko” – ciasto i napoje. W czasie trwania zabawy odbyły się różne konkursy oraz gry sprawnościowe. Najbardziej sprytnym uczniem w klasie okazał się Szymon Jakubiuk. W konkursie na „Najładniej tańczącą dziewczynę” chłopcy wybrali Maję Jawoszek, a na „Najładniej tańczącego chłopaka” dziewczyny wybrały Maćka Szymczuka. Zorganizowano też konkurs na „Najśmieszniejszy taniec”. Zwycięzcami zostali Wojtek Wediuk i Amelka Wojdat. Impreza minęła w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Wszyscy chłopcy pomęczyli się szybciej niż dziewczynki, co oznacza że „gospodynie” dobrze zabawiały swoich gości.
VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
29 września 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie obchodziliśmy VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć ją, mieli okazję nadrobić zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością przykładów mnożenia.
W tym dniu na każdej przerwie, na korytarzach powołani Szkolni Eksperci sprawdzali umiejętność mnożenia wśród uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Za zdany egzamin przyznawali odznaki. Była to świetna zabawa i nauka, ponieważ dzieci, którym nie udało się za pierwszym razem, ćwiczyły tabliczkę i podchodziły do egzaminu jeszcze raz, bo zależało im na zdobyciu odznaki. Natomiast na lekcjach matematyki zostały przeprowadzone konkursy, które wyłoniły Liderów Tabliczki Mnożenia.
Zwycięzcami zostali:
JAKUB JADCZAK– lider klas czwartych (100% dobrych odpowiedzi)
SZYMON KOZACZUK – lider klas piątych (100% dobrych odpowiedzi)
PATRYK FILIPIAK – lider klasy szóstej (100% dobrych odpowiedzi).
Wszystkim, którzy mieli odwagę przystąpić do egzaminu dziękujemy i gratulujemy dobrej znajomości tabliczki mnożenia ☺.
Organizatorem tego dnia była pani Katarzyna Łukaszuk- nauczyciel matematyki.
Dzień Głośnego Czytania
29 września 2016r. obchodziliśmy XV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Dzień propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między czytającymi (rodzicami, dziadkami, nauczycielami) a dziećmi. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
W Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Rokitnie z inicjatywy nauczycieli języka polskiego (Jolanty Koroluk i Bogusławy Staniszewskiej) w klasach IV – VI również odbyło się głośne czytanie. Chętni nauczyciele czytali uczniom na początku lekcji fragment wybranej książki. Takie niecodzienne spotkanie z żywym słowem spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów.
Ognisko integracyjne kl. IVa
Dnia 19 września 2016r. dzieci kl. IVa z wychowawcą Bogusławą Staniszewską spotkali się przy ognisku, które odbyło się u p. Katarzyny i Tomasza Semeniuków w Olszynie. Uczniom wolny czas wypełniły różne gry i zabawy. Chętnie korzystali z huśtawek, trampoliny. Grali w piłkę nożną. Wielką atrakcją i radością było samodzielne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. Pobyt na świeżym powietrzu sprawił, że z apetytem zjedli nie tylko kiełbaski, ale również słodkości przygotowane przez ich rodziców. Dzieci nie tylko spędziły czas radośnie i miło, lecz odpoczęły i integrowały się, dbały o bezpieczeństwo swoje i kolegów.
Serdeczne podziękowania składamy rodzicom, którzy zawieźli dzieci na miejsce ogniska, dzięki czemu uczniowie mogli uczestniczyć w tym spotkaniu.
Uczniowie kl. IVa z wychowawcą
Rok szkolny 2015/16
Rajd rowerowy klasy IVa do Woskrzenic Małych
17 czerwca 2016r. wychowawca kl. IV pani Jolanta Koroluk zorganizowała uczniom rajd rowerowy do Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wiosenny Wiatr” w Woskrzenicach Małych. Opiekunem podczas rajdu była Katarzyna Łukaszuk – nauczyciel matematyki. W ośrodku zostały przygotowane uczniom różne atrakcje, m.in. zjazd na linie, ścianka wspinaczkowa, jazda na koniu. Dzieci mogły sprawdzić swoje możliwości, pokonując tor przeszkód w parku linowym. Nie wszystkim to się udało, ale niektórzy próbowali swoich sił. Inni mogli wykazać się swoimi zdolnościami piosenkarskimi i teatralnymi. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Czas minął bardzo szybko i przyjemnie. Do szkoły wszyscy wrócili trochę zmęczeni, ale zadowoleni.
RAJD ROWEROWY DO SZADKA SIEDZIBY KOŁA ŁOWIECKIEGO „AKTEON”
14.06.16r. uczniowie , którzy uczęszczali w roku szkolnym 2015/2016 na zajęcia Koła Przyrodniczego wybrali się na rajd rowerowy. Organizatorką wyjazdu była Pani Anna Tur – opiekun Koła Przyrodniczego. Dzieci pod opieką Pani Ani i Pani Anny Jarockiej – nauczyciela języka rosyjskiego udali się na wycieczkę rowerową do pobliskiego lasu.
Program był następujący:
- 9.00 – wyjazd z Rokitna.
- 9.30 – przystanek na obejrzenie bardzo starego cmentarza,
na którym znajdują się groby żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej . - 9.45 –zapoznanie się z pomnikami przyrody występującymi na terenie Leśnictwa Serwin.
- 10.00 – przyjazd na posesję Koła Łowieckiego „AKTEON”.
Tutaj uczniowie mieli okazję odpocząć, pobawić się w zabawy ruchowe, utrwalić wiedzę o roślinach i zwierzętach występujących w naszych lasach, poprzez grę dydaktyczną przygotowaną przez Panią Anię.
Dzięki gościnności gospodarzy uczniowie zostali poczęstowani kiełbaskami upieczonymi w ognisku oraz lodami. - 14.00 – powrót do Rokitna.
Serdeczne podziękowanie należy się myśliwemu Panu Szczepanowi Plażuk i jego żonie Bernadecie Plażuk za bardzo miłe przyjęcie oraz przygotowanie super poczęstunku.
Składają uczniowie i opiekunowie rajdu
DZIĘKUJEMY!!!
Lekcje na świeżym powietrzu
Dnia 6 czerwca 2016 r. uczniowie kl. VI b pod opieką p. Bogusławy Staniszewskiej i p. Agnieszki Myć udali się rowerami do Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wiosenny Wiatr” w Woskrzenicach Małych. Wyjazd łączył zagadnienia z różnych przedmiotów. To nie tylko ćwiczenia z wychowania fizycznego, jak większość sądzi, słysząc o parku linowym, zjeździe tyrolskim, skałce wspinaczkowej. Były także treści z jęz. polskiego, przyrody, historii, zajęć komputerowych. Wystąpiły również zagadnienia wychowawcze oraz praktyczne sprawdzenie znajomości zasad ruchu drogowego. Dzień minął w przyjemnej, ciepłej atmosferze. Wszyscy wrócili zadowoleni, ale trochę zmęczeni, gdyż w drodze powrotnej zmagali się z wiatrem.
Finał konkursu wiedzy prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”
25.05 2016r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Białej Podlaskiej odbył się powiatowy finał konkursu ,,Jestem bezpieczny”. Do konkursu przystąpiło 17 szkół z całego powiatu bialskiego. Eliminacje rozpoczęły się od przygotowania projektu koszulki. Następnie odbył się test wiedzy. Trzecia konkurencja polegała na stworzeniu hasła promującego bezpieczeństwo i zaprezentowanie go w 4 min. inscenizacji. Suma punktacji wszystkich konkurencji dawała wynik końcowy. Uczniowie naszej szkoły w składzie: Wiktoria Chomiuk kl.6, Kacper Tur kl.5, Szymon Daniluk kl.4 zajęli 4 miejsce.
Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w konkursie i opiekunom: Pani Annie Tur, Pani Dorocie Mielnik i Pani Katarzynie Łukaszuk.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.
Konkurs recytatorski „Strofy mistrza Adama”
Dnia 20 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski pod nazwą „Strofy mistrza Adama” zorganizowany z okazji Dnia Patrona.
Szkołę podstawową z kl. I – III reprezentowali uczniowie:
Jakub Jadczak z kl. III b (nauczyciel p. Alina Żuk).
Kl. IV – VI:
Szymon Daniluk z kl. IV a (nauczyciel p. Jolanta Koroluk )
Katarzyna Bazyluk z kl. VI a (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska)
wyłonieni podczas szkolnych eliminacji, w których wzięło udział 9 uczniów (Małgorzata Chomicz, Martyna Sobiech, Małgorzata Łukaszuk, Oliwia Szydło, Julia Juszczuk, Szymon Kozaczuk, Julia Stefaniuk oraz w/w reprezentanci).
W kategorii klas młodszych Jakub Jadczak zajął III miejsce, zaś wśród recytatorów starszej grupy:
Katarzyna Bazyluk – II miejsce,
Szymon Daniluk – wyróżnienie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki, a nauczyciele przygotowujący podziękowania. Gratulujemy recytatorom i ich nauczycielom oraz życzymy dalszych sukcesów.
SPRAWOZDANIE
Z OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO
EKO – PLANETA
W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przystąpili do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO EKO – PLANETA, który organizowany jest przy współpracy merytorycznej
z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy
i Kultury Regionalnej w Warszawie.
Szkolnym organizatorem była Anna Tur – nauczycielka przyrody.
Konkurs odbył się w dwóch formach. Pierwsza z nich polegała na wykonaniu prac indywidualnych – albumów na temat: „Drzewa wokół nas” w terminie
od października 2015r. do 15 stycznia 2016r. Druga forma, która odbyła się
1 marca 2016r. to rozwiązanie testów konkursowych w dwóch kategoriach wiekowych:
a) „Maluch” – uczniowie klasy czwartej,
b) „Adept” – uczniowie klasy piątej i szóstej.
Prace po zakończeniu konkursu zostały wysłane do organizatora.
Lista uczestników :
KATEGORIA „MALUCH”
- Małgorzata Chomicz – klasa IV b
- Julia Struczuk – klasa IV a
- Julia Juszczuk – klasa IV a
- Marta Skrzypczak – klasa IV a
- Małgorzta Łukaszuk – klasa IV a
- Maja Sylwesiuk– klasa IV a
- Oliwia Szydło – klasa IV a
- Cezary Biegajło– klasa IV a
- Szymon Kozaczuk– klasa IV a
- Szymon Daniluk– klasa IV a
- Oliwia Plażuk– klasa IV a
KATEGORIA „ADEPT”
- Kacper Tur – klasa V
- Katarzyna Bazyluk – klasa VI a
- Paulina Hryciuk – klasa VI a
- Paula Pawłowicz – klasa VI a
- Tomasz Mirończuk – klasa VI a
- Aleksandra Filipczuk – klasa VI a
- Dawid Rogoźnicki – klasa VI a
- Kinga Romaniuk – klasa VI b
PRACA INDYWIDUALNA – ALBUM
- Martyna Orzechowska – klasa VI a
- Adam Szewczuk – klasa VI a
W maju nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników. Z naszej szkoły troje uczniów osiągnęło bardzo dobre wyniki:
– w pracy indywidualnej : Adam Szewczuk – kl. VI a,
– w konkursie testowym:
a) w kategorii „Maluch”: Małgorzata Chomicz – kl. IV b (31pkt. na 38 max),
b) w kategorii „Adept”- Kacper Tur – kl. V (32pkt. na38 max).
Wyniki konkursu Kangur Matematyczny
W marcu 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. Konkurs miał bardzo wysoki poziom. Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie: Jakub Jadczak kl.3a i Katarzyna Bazyluk kl.6a otrzymali wyróżnienie. Bardzo gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach z Królową Nauk.
Koordynator konkursu Katarzyna Łukaszuk – nauczyciel matematyki
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – lekcja biblioteczna
Dnia 05 maja 2016 r. uczniowie kl. VI b z wychowawczynią p. Bogusławą Staniszewską uczestniczyli w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokitnie. Okazją do spotkania był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pani Anna Michaluk opowiedziała także, jak powstała książka i jak wyglądała, zanim uzyskała współczesną formę. Jasne stało się stwierdzenie „czytać od deski do deski”. Swoją prelekcję pani bibliotekarka wzbogaciła ilustracjami. Pokazała także w kronikach zdjęcia wielu bibliotek, które zwiedziła, zarówno w kraju jak i za granicą. Czas w bibliotece minął w ciepłej i przyjemnej atmosferze. Uczniowie także w wakacje niech pamiętają: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.” (Cycero)
„Kremówki” w rocznicę kanonizacji Patrona Szkoły- Jana Pawła II
Dnia 27 kwietnia 2016 r. z okazji drugiej rocznicy ogłoszenia Patrona Naszej Szkoły- Jana Pawła II- Świętym, odbyła się akcja sprzedaży ,, kremówek”. W pieczenie ciast zaangażowały się mamy uczniów naszej szkoły: p. Danuta Romaniuk, p .Barbara Bazyluk, p. Sylwia Szamuk, p. Beata Łukaszuk, p. Agnieszka Struczuk, p. Joanna Lubańska, p. Krystyna Kredens, p. Monika Karmasz, p. Agnieszka Zahor, p. Maria Wojdat, p. Agnieszka Drabik, p. Anna Lubańska, p. Agnieszka Mincewicz, p. Marzena Kołodziejska, p. Justyna Szymczuk, p. Katarzyna Semeniuk. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wystrój kącika papieskiego. Została przygotowana również wystawka poświęcona wspomnieniom dnia kanonizacji Jana Pawła II, którą przygotowali opiekunowie kącika papieskiego. W tym dniu także uczniowie pełnili honorową wartę w szkolnym kąciku papieskim. Powyższe działania podkreślają i ukazują, że słowa Jana Pawła II,, Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali ‘’, które są mottem naszej szkoły, są wciąż żywe.
Finał konkursu „Polonista Roku 2016”
6 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej odbyła się ósma edycja Powiatowego Konkursu „Polonista Roku 2016” pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Białej Podlaskiej przy współudziale UMCS w Lublinie i Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej sprawujących opiekę merytoryczną nad w/w przedsięwzięciem. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych: kl. III – IV i kl. V –VI. Laureatem konkursu powiatowego mogła zostać osoba, która udzieliła co najmniej 80 % poprawnych odpowiedzi. Nasi uczniowie: Szymon Kozaczuk z klasy IVa (nauczyciel – p. Jolanta Koroluk) oraz Katarzyna Bazyluk z klasy VIa (nauczyciel – p. Bogusława Staniszewska) osiągnęli bardzo dobry wynik i zdobyli tytuł laureata. 29 kwietnia 2016 r. odbędzie się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu „Polonista Roku 2016”, podczas którego zostaną wręczone uczniom dyplomy i nagrody książkowe.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki konkursu Pangea
3 marca 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego ,,Pangea”. Uczeń klasy 4a – Szymon Kozaczuk zakwalifikował się do ścisłego finału (150 najlepszych uczniów klas czwartych w Polsce), który odbędzie się 29 kwietnia 2016r. w Warszawie. Nauczycielem przygotowującym uczniów do konkursu była pani Katarzyna Łukaszuk- nauczyciel matematyki.
GRATULUJEMY
Konkurs wiedzy prewencyjnej
,,JESTEM BEZPIECZNY’’
23 marca 2016r. odbył się szkolny etap konkursu wiedzy prewencyjnej – Jestem Bezpieczny. Przystąpiło do niego 29 uczniów z klas IV- VI. Do II etapu powiatowego zostały zakwalifikowane trzy osoby: Szymon Daniluk kl.4a, Kacper Tur kl.5, Wiktoria Chomiuk kl.6b. Uczniowie Ci do II etapu będą przygotowywać się pod kierunkiem p. Anny Tur i p. Katarzyny Łukaszuk.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i opiekuna pani Anny Tur oraz za przyzwoleniem Dyrekcji Szkoły 21 marca 2016r. odbyło się „Powitanie Wiosny”. Zabawa polegała na zorganizowaniu zajęć lekcyjnych na „wesoło”. Wszyscy uczniowie i nauczyciele w tym dniu mieli przyjść ubrani
w kolory symbolizujące wiosnę czyli zielony i żółty(większość tak zrobiła). Natomiast wyznaczeni wcześniej, na zebraniu Rady Samorządu Uczniowskiego, chętne dzieci poprowadziły zajęcia lekcyjne zamiast nauczycieli uczących w oddziałach przedszkolnych, w edukacji wczesnoszkolnej i z poszczególnych przedmiotów w klasach IV –VI.
Skład „nowego grona pedagogicznego” był następujący:
- Paula Pawłowicz i Aleksandra Filipczuk (kl. VI a) – nauczycielki w grupie przedszkolnej „Biedronek”,
- Kamil Strojek(kl. V) i Adam Szewczuk (kl. VI a) – nauczyciele w grupie przedszkolnej „Żabki”,
- Jowita Jańczuk( VI b) – nauczyciel w kl. I a,
- Wiktora Chomiuk ( VI b) – nauczyciel w kl. I b,
- Klaudia Mamruk ( VI b) – nauczyciel w kl. I c,
- Szymon Daniluk ( kl. IV a) – nauczyciel w kl. II a,
- Marta Skrzypczak ( kl. IV a) – nauczyciel w kl. II b,
- Natalia Okseniuk i Katarzyna Nitek (VI a) – nauczycielki w kl. III a,
- Julia Stefaniuk (V) – nauczyciel w kl. III b,
- Kinga Romaniuk (VI b) – nauczyciel języka polskiego,
- Gabriel Żmudziński(VI b) – nauczyciel zajęć technicznych,
- Martyna Orzechowska (VI a) – nauczyciel języka rosyjskiego,
- Paulina Hryciuk (VI a) – nauczyciel języka angielskiego,
- Kacper Tur (V) – nauczyciel przyrody,
- Grzegorz Pawluczuk(V) – nauczyciel matematyki.
Uczniowie odgrywający rolę nauczycieli profesjonalnie podeszli do wyznaczonych zadań. Przygotowali się do zajęć poprzez odpowiedni strój oraz prowadząc lekcje w formie zabawy.
Na szczególną uwagę i podziw, zarówno wśród dzieci jak i nauczycieli, zasługiwali chłopcy, którzy w sposób bardzo humorystyczny przebrali się za nauczyciela przyrody
i matematyki.
Uczniowie stwierdzili, że „Pierwszy Dzień Wiosny” minął w szkole bardzo szybko
i wesoło.
Międzynarodowy konkurs matematyczny KANGUR
17 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 2016.
Konkurs KANGUR 2016 organizowany jest pod patronatem Rady Europy, a w 1994 roku został wpisany do kalendarza imprez Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” jest Stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières” z siedzibą w Paryżu. Konkurs przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. Atrakcyjne zadania konkursowe popularyzują wiedzę matematyczną, mobilizują do rozwijania zainteresowań, umożliwiają sprawdzenie umiejętności i stwarzają szansę zdobycia cennych nagród .
Do konkursu w naszej szkole przystąpiło 26 uczniów:
Żaczek kl.II a – 4 uczniów – opiekun p. Jolanta Kłonica
Maluch kl. III a i III b – 8 uczniów – opiekunowie p. Alina Żuk i p. Alina Sobiech
Maluch kl. IV a i IV b – 7 uczniów – opiekun p. Katarzyna Łukaszuk
Beniamin kl.V – 3 uczniów – opiekun p. Katarzyna Łukaszuk
Beniamin kl.VI – 4 uczniów – opiekun p. Katarzyna Łukaszuk
Każdy uczestnik Konkursu KANGUR otrzymał upominek. W tym roku była to układanka przestrzenna PENTOMINO.
Wyniki w maju, trzymamy kciuki.
Koordynator konkursu Katarzyna Łukaszuk
Konkurs „Polonista Roku”
8 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej w Rokitnie odbył się I etap konkursu „Polonista Roku 2016”, który został zorganizowany i przeprowadzony przez panią Jolantę Koroluk i panią Bogusławę Staniszewską. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych – klasy IV i klasy V-VI. Łącznie wzięło udział 18 uczniów. Konkurs obejmował zagadnienia z literatury, nauki o języku i orografii. Do II etapu zostały zakwalifikowane osoby, które udzieliły co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi i jednocześnie zdobyły największą liczbę punktów.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Grupa młodsza:
Szymon Kozaczuk – kl. IVa
Maja Sylwesiuk – kl. IVa
Grupa starsza:
Katarzyna Bazyluk – kl. VIa
Gabriel Żmudziński – kl. VIb
Zwycięzcy wezmą udział w konkursie powiatowym, który odbędzie się w Białej Podlaskiej.
O godzinie 12.00 wszyscy w dobrych humorach powrócili do szkoły na pozostałe zajęcia lekcyjne zaplanowane tego dnia.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Pangea”
Pangea (pdf.)
Wyniki XXIV edycji
OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS – MATEMATYKA PLUS
W konkursie brało udział 19 uczniów z klas III – VI. Dzieci osiągnęły bardzo dobre wyniki, 6 to laureaci.
Laureatem I stopnia, który uzyskał 96/100 pkt jest:
Jakub Jadczak kl.3
Laureatem II stopnia, który uzyskał 92/100 pkt jest :
Szymon Kozaczuk kl.4
Laureatami III stopnia, którzy uzyskali 88/100 pkt, są:
Michał Mikołajczuk kl.3
Wojciech Wediuk kl.3
Kacper Szamuk kl.3
Krzysztof Żuk kl.4
Brawo!
Koordynator konkursu Katarzyna Łukszuk
PRELEKCJA NA KÓŁKU PRZYRODNICZYM
Zajęcia Koła Przyrodniczego 2 grudnia 2015r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie zorganizowane zostało w innej formie niż zazwyczaj. Opiekun koła pani Anna Tur zaprosiła na spotkanie pracownika Terenowego Oddziału Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” z Janowa Podlaskiego. Tematem zajęć był Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu znajdujący się na terenie naszej gminy.
Pani Magdalena Żychowska przeprowadziła bardzo ciekawą prelekcję dotyczącą Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się i zobaczyć poprzez prezentację komputerową jak nazywa się park krajobrazowy znajdujący się na terenie Gminy Rokitno i w jakim celu został założony. Zapoznać się z obszarem, na który występuje park .Z jego historią, a także najbardziej cenną faunę i florę. Uczestnicy zajęć poznali rezerwaty przyrody znajdujące się na terenie parku jak również w najbliżej okolicy np. „Szwajcaria Nepelska”, „Czapli Stóg”, „Łęg Dębowy”.
Serdecznie dziękuję, w imieniu organizatora spotkania jak i Dyrekcji Szkoły, Pani Magdalenie Żychowskiej za przybycie i przeprowadzenie interesujących zajęć.
SPOTKANIE ANDRZEJKOWE
Uczniowie klasy VI a ze Szkoły Podstawowej w Rokitnie wraz z wychowawcą Anną Tur udali się 30 listopada 2015r. do Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie na spotkanie z Panią Jadwigą Dawidziuk. Celem spotkania było poznanie bardzo ważnej osoby w naszej społeczności lokalnej. Uczniowie dowiedzieli się o zasługach Pani Jadwigi Dawidziuk zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym. Pani Jadzia opowiedziała o swojej ponad 30 letniej pracy w GIK-u. Między innymi o założeniu zespołu ludowego „Podlasianki” rozsławiającego Gminę Rokitno, nie tylko w powiecie bialskim, ale też w Polsce i za granicą.O pisaniu tekstów i komponowaniu melodii do piosenek wykonywanych przez zespół, a także o udziale w nagranym filmie pt.”Pratulin opowieść męczeńskiego Podlasia”.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wiadomości o tradycjach i zwyczajach Andrzejkowych i Bożonarodzeniowych jakie kiedyś panowały w naszej okolicy. Specjalnie na to spotkanie Pani Jadwiga założyła strój ludowy Podlasianek i powróżyła dzieciom z okazji „Andrzejek”. Wszyscy byli ciekawi co ich czeka w najbliższej przyszłości i mocno ubawili się wysłuchując przepowiedni przedstawianych przez Panią Jadzię w sposób bardzo humorystyczny. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenek ludowych i podziękowaniem przez uczniów za miło spędzony czas.
Serdecznie dziękuję Pani Jadwidze Dawidziuk w imieniu swoim jako wychowawcy klasy VI a jaka również w imieniu Dyrekcji Szkoły za przybliżenie uczniom historii zespołu „Podlasianki” oraz zwyczajów i tradycji Andrzejkowych i Bożonarodzeniowych.
Pierwsza pomoc przedmedyczna i nagłe stany zagrożenia życia
Z inicjatywy Wójta Gminy Rokitno Pana Jacka Szewczuka w dniach 24-26.11.2015r. w Zespole Szkół w Rokitnie był realizowany projekt „Pierwsza pomoc przedmedyczna i nagłe stany zagrożenia życia” . Studenci z PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej pod kierunkiem Pani dr n. med. Anny Ślifirczyk zapoznali dzieci oddziałów przedszkolnych oraz uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Po obejrzeniu filmu instruktażowego i części teoretycznej dzieci uczyły się wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomach pozorujących dorosłego i niemowlę, ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz podstaw bandażowania. Ogółem zostało przeszkolonych 325 uczniów.
Dyrektor Zespołu Szkół w Rokitnie składa serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Rokitno Panu Jackowi Szewczukowi oraz Władzom i Studentom Uczelni PSW w Białej Podlaskiej za przeprowadzenie szkolenia i uzyskanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez wszystkich uczniów naszej szkoły. W przyszłości będziemy kontynuowali takie zajęcia.
OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS MATEMATYKA PLUS 24 EDYCJA
6 listopada 2015r. w Zespole Szkół w Rokitnie odbył się ogólnopolski konkurs matematyczny Archimedes .Plus. Ogółem do konkursu przystąpiło ponad 40 osób, w tym 19 ze Szkoły Podstawowej w Rokitnie. Uczniowie w ciągu 45 minut musieli odpowiedzieć na 25 pytań. Wyniki konkursu będą znane w połowie stycznia 2016r. .
Koordynator konkursu szkoły podstawowej – Katarzyna Łukaszuk
Wewnątrzszkolny konkurs recytatorski poezji Adama Mickiewicza
W dniu 20.10.2015 r. odbył się konkurs recytatorski poezji poezji Adama Mickiewicza przygotowany i przeprowadzony przez nauczycieli – panią Jolantę Koroluk i panią Bogusławę Staniszewską.
Ogółem do konkursu przystąpiło 8 uczniów z klas IV – VI.
Po wysłuchaniu recytatorów wyłonieni zostali zwycięzcy:
I miejsce – Katarzyna Bazyluk kl. VI a
II miejsce – Julia Stefaniuk kl. V
III miejsce – Szymon Kozaczuk kl. IV a
Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy, zaś zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez dyrektor szkoły panią Mirosławę Szpyruk. Dodatkowo laureatki dwóch pierwszych miejsc wezmą udział w I wojewódzkim konkursie recytatorskim utworów Adama Mickiewicza, który odbędzie się dn. 26.11.2015 r. w Białej Podlaskiej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Patrona Szkoły
Jak co roku, 16 października, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokitnie obchodziła Święto Patrona. Ten ważny dzień dla całej społeczności szkolnej rozpoczął się Mszą Świętą w kościele parafialnym św. Trójcy w Rokitnie. Uczestniczyli w niej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, nauczyciele i rodzice. Uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy. Po Mszy św. celebrowanej przez ks. Zbigniewa Karwowskiego i ks. Pawła Rozbickiego odbyła się uroczysta akademia poświęcona Papieżowi. Uczniowie klas czwartych i chór szkolny zaprezentowali montaż słowno- muzyczny, przygotowany pod kierunkiem pani Jolanty Koroluk, pani Agnieszki Myć i pani Joanny Siedleckiej. Uczniowie przypomnieli zebranym najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II, jego przesłania, sentencje i wskazówki życiowe. Aby uczcić pamięć naszego Patrona, w tym dniu, uczniowie klas IV- VI pełnili wartę honorową w Kąciku Papieskim.
XV Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Jasna Góra, 8 października 2015 r.
Dnia 08.10. 2015 r. przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym i rodzicami pielgrzymowali do Częstochowy. W tym roku w spotkaniu wzięło udział ponad 20 tys. przedstawicieli placówek oświatowych różnego szczebla, noszących imię Świętego Papieża. Hasłem zjazdu były słowa: ,, Jan Paweł II Patron Rodziny.”
O godz. 11.00 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył nasz Duszpasterz Ks. Bp Henryk Tomasik. W homilii ks. bp wzywał nie tylko do wielkiej modlitwy za rodziny, ale także do wsłuchana się w słowa Jana Pawła II, Papieża Rodziny, który mówił o miłości i odpowiedzialności. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło odczytanie aktu zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski oraz listu Ojca św. Franciszka. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Rodziny Szkól im. Jana Pawła II.
Po części oficjalnej nasza grupa udała się na zwiedzanie Jasnej Góry, m.in. Bazyliki, Kaplicy Matki Bożej, Sali Rycerskiej, Arsenału, Wieży, Skarbca. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy różańcowej przed cudownym obrazem w kaplicy, a także Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadził nasz ks. Proboszcz.
Uduchowieni, z nowymi siłami szczęśliwie wróciliśmy do Rokitna.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Organizatorem wycieczki do Białej Podlaskiej, która odbyła się 08.10.2015roku, była pani Jolanta Koroluk. Uczestniczyli w niej uczniowie klas czwartych i klasy piątej. Opiekunami podczas wyjazdu były: pani Joanna Siedlecka i pani Katarzyna Łukaszuk.
Po przybyciu do Białej Podl. uczniowie udali się do Muzeum Południowego Podlasia. Zwiedzili tam wystawę obrazów przedstawiających konie, wystawę ikon i rowerów, a także poznali historią pałacu i rodu Radziwiłłów. Potem udali się do parku, gdzie zwiedzili znajdującą się tam wieżyczkę oraz zrobili pamiątkowe zdjęcia. Następnie, uczniowie pojechali do PSW na spektakl teatralny pt. „W Krainie Narnii ”. Adaptacja kultowej powieści Cliv`a Staplesa Lewisa „Opowieści z Narnii” ukazuje walkę dobra ze złem, siłę rodzinnych więzi, wierności i poczucia odpowiedzialności, a także przenosi w zaczarowany świat wszystkich uczestników bajkowej podróży. Efekty specjalne, świetna muzyka oraz znakomita gra aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie wywarła na widzach ogromne wrażenie. Podczas wyjazdu uczniowie poznali historię swojego regionu, a także wzbogacili wiedzę o teatrze.
Tydzień zakazanych książek
Pod koniec września odbył się w bibliotece „Tydzień zakazanych książek”. Przypomina się wtedy utwory, które kiedyś były w niektórych krajach niedozwolone. Uczniowie kl. VI b pod opieką p. Bogusławy Staniszewskiej obejrzeli wystawę takich książek w Gminnej Bibliotece w Rokitnie i poznali przyczyny zakazu ich czytania, np.
• „Czerwony Kapturek” – dziewczynka niosła w koszyku butelkę wina dla babci (dzieci nie powinny mieć styczności z alkoholem).
• „Przygody Tomka Sawyera” i „Chata wuja Toma” – występowali tam ciemnoskórzy bohaterowie, a to wg niektórych promowało rasizm.
• „Charlie i fabryka czekolady” – ukazywała życie biednej rodziny (chłopczyk jadł czekoladę raz w roku, w dniu swoich urodzin).
Czas spędzony w bibliotece minął w miłej i serdecznej atmosferze, za co dziękujemy bibliotekarce p. Annie Michaluk. Uczniowie nie tylko wzbogacili swoją wiedzę, ale przede wszystkim mogli przekonać się, jak zmieniły się poglądy ludzi na przestrzeni wieków.
Spotkania integracyjne w klasie IVa
21 września 2015r. wychowawca klasy IVa pani Jolanta Koroluk zorganizowała uczniom ognisko klasowe, które odbyło się na terenie Pensjonatu „Dolina Bugu” w Rokitnie. Uczniowie spędzili tam czas bardzo aktywnie. Urządzali różne zabawy i gry sportowe, np. gra w piłkę nożną czy w badmintona wdrażała dzieci do współpracy i zdrowej rywalizacji. Właścicielka pensjonatu pani Bożena Zahor udostępniła także dzieciom trampolinę, z której czwartoklasiści bardzo chętnie korzystali. Po dużym wysiłku fizycznym upieczone kiełbaski bardzo smakowały. Każdy zjadł z wielkim apetytem. Aura dopisywała, więc czas upłynął niezwykle szybko.
Kolejną imprezą integracyjną w klasie czwartej była dyskoteka. Odbyła się ona 29.09.15r. Uczniowie przygotowali wspólny poczęstunek, a także różne konkursy, przy których świetnie się bawili. Podczas dyskoteki odbyły się wybory Miss i Mistera klasy. Miss została Klaudia Lubańska, a Misterem Szymon Kozaczuk. Wspólna zabawa i tańce wprawiły dzieci w dobre humory.
RAJD ROWEROWY KLASY VI a
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 28.09.2015r. uczniowie klasy VI a wybrali się rowerami do Gospodarstwa Agroturystycznego „ Wiosenny Wiatr”, do Woskrzenic Małych w celu integracji klas i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Organizatorką imprezy była pani Anna Tur – wychowawca klasy. Nauczycielem wspomagającym w rajdzie była pani Anna Jarocka.
Uczniowie bardzo aktywnie spędzili czas poprzez udział w zajęciach ruchowych na „parku linowym”, ściance wspinaczkowej oraz huśtawkach i trampolinach. Podczas pobytu posilali się pieczoną kiełbaską oraz gorącą herbatą. Najbardziej podobał się dzieciom zjazd na linie jak również przejażdżka wózkami. Mieli też okazję skorzystać z jazdy na koniu. Pobyt niestety szybko minął. Impreza zakończyła się szczęśliwym powrotem (co prawda z małymi przygodami dotyczącymi rowerów). Najważniejsze, że dopisała pogoda i dobre humory !
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Z tej okazji 25 września 2015r. w naszej szkole odbył się konkurs Mistrz Tabliczki Mnożenia. Po eliminacjach klasowych, przystąpiło do niego 16 uczniów z klas IV-VI.
Mistrzem Tabliczki Mnożenia
w klasach IV został Szymon Kozaczuk – 4a
w klasie V- Julia Stefaniuk
w klasach VI – Jakub Michaluk- 6b
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs zorganizowała i przeprowadziła Katarzyna Łukaszuk- nauczyciel matematyki.
Rajd rowerowy do Stajni „Wiosenny Wiatr” w Woskrzenicach Małych
Dnia 23 września 2015 r. uczniowie kl. VI b pojechali rowerami do Woskrzenic Małych. Organizatorem wyjazdu była wychowawczyni klasy p. Bogusława Staniszewska, a opiekunem p. Agnieszka Myć. W stajni „Wiosenny Wiatr” dzieci korzystały z parku linowego, zjazdu tyrolskiego (tzw. tyrolki), ścianki wspinaczkowej, trampoliny. Mogły pograć w piłkę nożną, siatkową, skorzystać z różnych huśtawek. Największym zaskoczeniem i przeżyciem była jazda na koniu, gdyż niektórzy robili to pierwszy raz. Uczniowie próbowali odegrać scenki teatralne wykorzystując różne akcesoria i peruki, które były dla nich przygotowane. Ujawniali swój talent muzyczny w karaoke. Z wielkim apetytem zjedli przygotowane dla nich kiełbaski z grilla. Świetnie bawili się na równoważni. Zobaczyli grodzisko, prawdziwą stajnię z końmi oraz inne zwierzęta w mini ZOO – kozę, barana. Czas minął bardzo szybko, uczniowie nie chcieli stamtąd wyjeżdżać, być może dlatego, że sprzyjała nam aura. Choć to pierwszy dzień jesieni, pogoda była letnia. Po drodze (w Husince) mijaliśmy pomniki poświęcone żołnierzom poległym w 1920 r. oraz 1942 r. Był to bardzo radosny, przyjemny, pełen wrażeń i niespodzianek dzień, podczas którego uczniowie zgłębili swoje wiadomości z różnych przedmiotów, a przede wszystkim sprawdzili swą kondycję fizyczną.
„SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2015”
W roku szkolnym 2015/2016 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 17 i 18 września 2015r. przeprowadzona została akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2015” . Organizatorem była pani Anna Tur – nauczyciel przyrody.
Pierwszego dnia odbyła się zbiórka makulatury, w formie konkursu. Konkurs polegał na przyniesieniu przez dzieci makulatury, która była ważona a jej ilość zapisywana przez komisję w celu ustalenia zwycięzców. W zbiórkę surowców wtórnych mocno zaangażowali się rodzice, wujkowie jak również i dziadkowie naszych uczniów. Przywozili oni do szkoły makulaturę samochodami, a nawet traktorami.
Drugi dzień imprezy rozpoczął się uroczystym apelem, na którym społeczność szkolna obejrzała inscenizację o tematyce ekologicznej „Pomóżmy Ziemi” przygotowaną przez uczniów uczęszczających na Koło Przyrodnicze i ich opiekuna panią Annę Tur.
Następnie ogłoszono wyniki konkursu na zbiórkę makulatury i rozdano nagrody. Zwycięzcami okazali się:
• I miejsce Paula Pawłowicz kl. VI a(ponad 368kg)
• II miejsce Kacper Szydłowski kl. II (ponad 228kg)
• III miejsce Martyna Lewczuk kl. II a (ponad 196 kg).
Wyróżniono poza tym następujących uczniów(powyżej 100 kg) :
1. Amelia Struczuk kl. II a
2. Julia Szarubka kl. VI b
3. Aleksander Szymczuk kl. II a
4. Bartłomiej Zawadzki kl. VI a
5. Adam Szewczuk kl. VI a
W sumie do konkursu przystąpiło 53 osoby. Zebrano około 3 ton makulatury. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
Po zakończonym apelu szkolnym odbyło się sprzątanie okolicy. Uczniowie zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci wspólnie z nauczycielami wyruszyli do porządkowania wyznaczonego terenu.
Sprawna akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2015” odbyła się dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Rokitnie, który zapewnił worki i rękawiczki na śmieci, jak również Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu Komunalnik z Białej Podlaskiej, które dostarczyło kontener na zebraną makulaturę.
Rok szkolny 2014/15
RAJD ROWEROWY DO KOŁCZYNA
22.06.15r. uczniowie, którzy uczęszczali w roku szkolnym 2014/2015 na zajęcia Koła Przyrodniczego wybrali się na rajd rowerowy po najbliższej okolicy. Organizatorką wyjazdu była Pani Anna Tur – opiekun Koła Przyrodniczego. Dzieci pod opieką pani Ani i pani Katarzyny Łukaszuk – nauczyciela matematyki udali się na wycieczkę rowerową, której program był następujący:
1) 8.30 – wyjazd z Rokitna.
2) 9.15 – przystanek w Olszynie i obejrzenie bardzo starego cmentarza,
na którym znajdują się groby żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej oraz groby mieszkańców Olszyna z XIX wieku.
3) 10.15 – zwiedzanie zabytkowej kaplicy rzymsko-katolickiej w Kołczynie, a także zapoznanie się z pomnikami przyrody występującymi na terenie starego cmentarza.
1) 11.00 – przyjazd na posesję Państwa Pawłowiczów w Kołczynie.
Tutaj uczniowie, po zobaczeniu ciekawych miejsc historycznych i przyrodniczych mieli okazję odpocząć nad stawem, upiec kiełbaskę w ognisku. Dzięki gościnności gospodarzy było to wspaniałe miejsce na zabawy ruchowe( np. grę w piłkę) oraz skosztowanie przepysznego ciasta truskawkowego i lodów ufundowanych przez Panią Renatę Pawłowicz.
4) 15.00 – powrót do Rokitna.
Serdecznie podziękowanie Pani Renacie Pawłowicz za tak miłe przyjęcie i ugoszczenie nas oraz przygotowanie wielu atrakcji
Składają uczniowie i opiekunowie rajdu
Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!!!
DZIEŃ BEZ PRZEMOCY
19 czerwca 2015r. w Zespole Szkół w Rokitnie był obchodzony ,,Dzień bez przemocy”. Pomysłodawczyniami projektu były p. Anna Szewczak – pedagog, p. Katarzyna Łukaszuk- nauczyciel j.angielskiego i p. Katarzyna Łukaszuk- nauczyciel matematyki. Z tej okazji uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej przygotowali przedstawienie pt. „Dzień bez przemocy”, które miało na celu pokazanie czym jest agresja i przemoc, jakie są ich konsekwencje i co najważniejsze jak można sobie z tym zjawiskiem poradzić.
,, Dzień bez przemocy” to kolejny dowód na to, że warto wspólnie działać na rzecz szkoły bezpiecznej i przyjaznej!
„Książka wczoraj i dziś” – lekcja biblioteczna
Dnia 18 czerwca 2015 r. uczniowie kl. V b pod opieką p. Bogusławy Staniszewskiej wzięli udział w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokitnie. Pani Anna Michaluk ciekawie opowiadała, jak powstała książka i jak wyglądała, zanim uzyskała współczesną formę. Swoją prelekcję wzbogaciła ilustracjami. Dzieci dowiedziały się, co to są inkunabuły – książki pochodzące z początkowego okresu drukarstwa, powstałe do 1500 r. Pani bibliotekarka pokazała również zdjęcia (w kronikach, komputerze) wielu bibliotek, które zwiedziła, oraz ich księgozbiory, zarówno w kraju jak i za granicą, np. w Krakowie, Warszawie, na Ukrainie, Słowacji. Uczniowie mogli „na gorąco” sprawdzić swoje zdobyte wiadomości rozwiązując krzyżówki. Czas w bibliotece minął w ciepłej i przyjemnej atmosferze. Na zakończenie spotkania osoby lubiące czytać wypożyczyły książki na zbliżające się wakacje.
Spotkanie z przedstawicielem
Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”
W Zespole Szkół w Rokitnie 9.06.2015r. z inicjatywy Pani Anny Tur odbyło się spotkanie klas IV – VI oraz uczniów gimnazjum z przedstawicielem Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. Interesujące zajęcia przyrodnicze na temat: „Pole tętniące życiem – kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym” przeprowadził Pan Jarosław Mydlak, który jest z zamiłowania ornitologiem. Bardzo ciekawie, z wielką fascynacją opowiadał o ptakach jakie udało mu się sfotografować lub nagrać. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Z ogromnym zainteresowaniem rozwiązywali krzyżówki i karty pracy związane z omawianym zagadnieniem. Mieli również okazję zobaczyć jakie ptaki występują na naszych polach i łąkach oraz posłuchać ich głosów.
Najbardziej zaangażowani uczniowie zostali nagrodzeni upominkami przez Pana Jarosława.
Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych wraz z rodzicami do Kodnia
Dnia 06.06.2015 r. dzieci, które w maju tego roku przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa do swoich serc, razem z rodzicami w duchu wdzięczności pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej- Królowej Podlasia- Matki Jedności.
O godz. 10.00 w Bazylice Kodeńskiej odbyło się odsłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej, potem ks. misjonarz przedstawił historię obrazu i sanktuarium.
Następnie, dla licznie przybyłych pielgrzymów, została odprawiona msza św., podczas której przybyłe dzieci z wielu parafii naszej diecezji dziękowały za dar Pierwszej Komunii św.
Po części oficjalnej nasza grupa wraz z przewodnikiem udała się na Kalwarię. Tam zwiedzaliśmy Kościół Ducha Świętego, Ogród Zielny Matki Bożej, Zamek Sapiehów, Pomnik Jana Pawła II. W spiżarni ,,u Sapiehów” każdy mógł znaleźć ,,coś dla ciała”: chlebki, obwarzanki, miód, wodę źródlaną, zioła i wiele innych smakołyków.
W drodze powrotnej do Rokitna odwiedziliśmy parafię grekokatolicką w Kostomłotach oraz Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Nasza pielgrzymka zakończyła się wspólnym ogniskiem. Szczęśliwi wróciliśmy do domów.
KONKURS WIEDZY PRZYRODNICZEJ „TAJEMNICE PRZYRODY”
dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej
W roku szkolnym 2014/2015 w maju i czerwcu w Szkole Podstawowej nauczyciel przyrody – Pani Anna Tur zorganizowała dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych konkurs wiedzy przyrodniczej „Tajemnice przyrody”. Do konkursu przystąpili wszyscy chętni uczniowie. Nauczyciel zapoznał z regulaminem konkursu, który odbywał się w trzech etapach. Polegał na rozwiązywaniu testów z zakresu wiedzy przyrodniczej z poszczególnych klas. Rywalizowali między sobą uczniowie klas czwartych, piątych oraz szóstych.
Do I etapu z klasy IV przystąpiło: 5 uczniów . Do II etapu zakwalifikowało się 3 uczestników. W nagrodę otrzymali ocenę cząstkową piątkę z przyrody. Do III etapu dotarło 2 uczniów, którzy dostali ocenę cząstkową celującą z przyrody. Ostatecznie zwycięzcą konkursu został KACPER TUR uzyskując 121pkt./130max.
Do I etapu w klasach V przystąpiło: 8 uczniów z kl. V a . Do II etapu zakwalifikowało się 7 uczestników. W nagrodę otrzymali ocenę cząstkową piątkę z przyrody. Do III etapu dotarło 3 uczniów, którzy dostali ocenę cząstkową celującą z przyrody. Zwycięzcą konkursu został TOMASZ MIROŃCZUK kl. V a uzyskując 119pkt./135max.
Do I etapu w klasach VI przystąpiło: 7 uczniów z kl. VI a i 8 z kl. VI b .
Do II etapu zakwalifikowało się 8 uczestników. W nagrodę otrzymali ocenę cząstkową piątkę z przyrody. Do III etapu dotarło 4 uczniów, którzy dostali ocenę cząstkową celującą z przyrody. Laureatem konkursu został DAMIAN GRYBCZUK Z kl. VI b uzyskując 172pkt./205max.
Laureaci zostali nagrodzeni poprzez podwyższenie o jeden stopień oceny z przyrody na koniec szkolnego roku oraz podczas apelu szkolnego wręczono im dyplomy i nagrody książkowe.
Gratulacje ! Powodzenia za rok.
Survival w Serpelicach
Organizatorem Surwiwalu w Serpelicach, który odbył się w dniach 02-03.06.2015 roku, była pani Anna Tur, a funkcję opiekuna pełniła pani Jolanta Koroluk. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy Va, klas VI i troje uczniów z klasy IV – łącznie 31 osób. Program wyjazdu przygotowany przez Biuro Podróży „Mario Presto” był bardzo atrakcyjny i interesujący.
Przez dwa dni uczniowie podzieleni na dwie grupy nabywali różne umiejętności, a jednocześnie rywalizowali ze sobą pod okiem instruktorów. Podczas pobytu uczyli się m.in. strzelania z łuku, wyznaczania azymutu, korzystania z kompasu, pieczenia mrówkowego ciasta, pieczenia kurczaka w kociołku ziemnym, poznawali metody rozpalania ogniska. Niektóre umiejętności mogli wykorzystać podczas zabawy na orientację w terenie i strzelania z markerów paintballowych w czasie walki. Wiele radości i dreszczyk emocji wywołał przemarsz przez bagna czy gra nocna w lesie. Natomiast ekscytująca jazda po terenie leśnym na quadach przyniosła uczniom wiele satysfakcji. Osoby lubiące ekstremalne przeżycia miały możliwość przejazdu na linie nad rzeką Bug. To tylko niektóre zajęcia w jakich uczestniczyli uczniowie, a przy tym świetnie się bawili. Mieli również czas na relaks, podczas którego mogli wspólnie pośpiewać przy akompaniamencie gitary, upiec kiełbaski i mrówkowe ciasto, które wszystkim bardzo smakowało. Na zakończenie Survivalu wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy z pamiątkowym z zdjęciem, a zwycięska drużyna kurtki.
Pobyt na Survivalu był wspaniałą zabawą, ale przede wszystkim wspólne zajęcia uczyły dzieci współpracy w grupie, poczucia odpowiedzialności, umiejętności zachowania się w nietypowych sytuacjach, rozwiązywania problemów i pokonywania własnych słabości.
Konkurs literacki „Dla nas także zaświeci słońce”
Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „AZYL” prowadzące schronisko dla bezdomnych zwierząt w Białej Podlaskiej było organizatorem konkursu plastycznego i literackiego pod hasłem „Dla nas także zaświeci słońce”. Konkurs miał na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży problemem bezdomności zwierząt. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej, napisanie wiersza, komiksu lub opowiadania.
Powyższy konkurs spotkał się z zainteresowaniem wśród dzieci naszej szkoły. W konkursie literackim wzięło udział sześcioro uczniów z klas V-VI.
Kamila Rafalska – uczennica klasy VI a, autorka opowiadania odniosła sukces – zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI. 20 czerwca 2015r. odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom.
Rajd rowerowy klasy V b
Dnia 03 czerwca 2015 r. klasa V b pod opieką p. Agnieszki Myć i p. Bogusławy Staniszewskiej udała się rowerami do Janowa Podlaskiego. Uczniowie odwiedzili placówkę Straży Granicznej. Poznali jej funkcje i zadania, dowiedzieli się na czym polega praca. Mogli nie tylko obejrzeć pojazdy, którymi dysponuje placówka, ale również dotknąć sprzęt oraz przymierzyć kamizelki, hełm. Poznali także psa, który pomaga strażnikom. Następnie klasa pojechała do siedziby Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, gdzie z zainteresowaniem obejrzała okazy ptaków i innych zwierząt – mieszkańców pól, łąk, lasów. Dzieci dowiedziały się, jak odbywa się liczenie ptaków oraz preparowanie okazów. Oba miejsca bardzo spodobały się uczniom, dlatego stwierdzili, że w przyszłości chcieliby pracować w w/w placówkach. Ostatnim punktem wyjazdu było ognisko z kiełbaskami oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu, na które pojechaliśmy do Klonownicy Dużej. Uczniowie trochę zmęczeni, ale zadowoleni, z uśmiechem na twarzy i lekką opalenizną wrócili do domów.
KONKURSU „EKO – PLANETA”
W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko – Planeta” przeprowadzonym przy współpracy z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przez Stowarzyszenie Upowszechnienia Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie.
Szkolnym Organizatorem Konkursu była pani Anna Tur, nauczyciel przyrody, która w październiku 2014r. poinformowała uczniów klas IV –VI o tematyce, zasadach i regulaminie konkursu. Do konkursu zgłosiło się 12 osób. Prace indywidualne w formie albumów na temat „Zwierzęta wokół nas” wykonało 5 uczniów. Albumy zostały wysłane do organizatora konkursu.
Uczestnicy prac indywidualnych:
- Jakub Miciura – klasa IV
- Martyna Orzechowska – klasa V a
- Adam Szewczuk – klasa V a
- Kinga Romaniuk – klasa V b
- Patrycja Żuk – klasa VI a
Konkurs w formie testu z zakresu wiedzy o przyrodzie Polski, pytań dotyczących przyrody i ochrony środowiska przeprowadzony został w marcu 2015r. Przystąpiło do niego 7 osób. Testy zostały wysłane do sprawdzenia.
W kategorii „Maluch”:
- Kacper Tur – klasa IV
- Jakub Ulewicz – klasa IV
W kategorii „Adept”:
- Katarzyna Bazyluk – klasa V a
- Paulina Hryciuk – klasa V a
3.Hubert Miroński – klasa V a
4.Gabriel Żmudziński – klasa V b
5.Bartosz Klebaniuk – klasa VI b
Rozstrzygnięcie konkursu „Eko – Planeta” nastąpiło w kwietniu 2015r.
Wyniki:
- I miejsce w szkole w kategorii albumów zajęła uczennica kl. VI a Patrycja Żuk,
- I miejsce w szkole z testu zajął uczeń klasy IV Kacper Tur ( 28pkt.).
- Natomiast uczniowie , którzy uzyskali powyżej 23pkt. zostali wyróżni i są to:
- Gabriel Żmudziński – klasa V b ( 24pkt.),
- Jakub Ulewicz – klasa IV ( 23pkt.),
- Paula Pawłowicz – klasa V a ( 23pkt.).
Wyniki Konkursu Wiedzy Prewencyjnej
22 maja 2015r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Białej Podlaskiej odbył się Powiatowy Etap Konkursu Wiedzy Prewencyjnej pod hasłem ,, Jestem Bezpieczny”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Stefaniuk kl.4, Tomasz Pietruczuk kl.5 i Sylwester Kwiatkowski kl.6.
Do konkurencji rozgrywanych w ramach finału powiatowego należały:
– Test wiedzy
– Projekt koszulki
– Prezentacja szkoły oraz bezpiecznego hasła.
W konkursie brało udział 19 drużyn, a nasza szkoła zajęła 5 miejsce. Uczniowie otrzymali drukarki, słodycze, przewodniki.
Koordynatorem konkursu była Pani Anna Tur i Katarzyna Łukaszuk – nauczyciel matematyki.
Konkurs recytatorski „Strofy mistrza Adama”
11 maja 2015r. odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego poezji Adama Mickiewicza. Przystąpiło do niego sześcioro uczniów z klas IV- VI. Do II etapu zostały zakwalifikowane dwie uczennice: Julia Stefaniuk z klasy czwartej (nauczyciel Jolanta Koroluk) i Katarzyna Bazyluk z klasy V a (nauczyciel Bogusława Staniszewska).
12 maja 2015r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie odbył się międzygminny konkurs recytatorski pod hasłem „Strofy mistrza Adama” zorganizowany z okazji Dnia Patrona Szkoły. Reprezentantki naszej szkoły, tj. Julia Stefaniuk zajęła II miejsce, a Katarzyna Bazyluk otrzymała wyróżnienie. Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, a nauczyciele podziękowania. Dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki konkursu matematycznego Kangur Matematyczny 2015
224 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
30 kwietnia 2015r. odbyła się akademia z okazji 224 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas szóstych pod kierunkiem wychowawców klas – panią Jolantę Koroluk, panią Annę Jarocką i nauczyciela historii pana Janusza Szewczuka. Akademię uświetnił chór szkolny pod kierunkiem pani Danuty Chwedoruk.
Uczniowie przypomnieli genezę konstytucji, zwrócili uwagę na ważność tego dokumentu dla Polski, a także przybliżyli zebranym dzieje naszego narodu w okresie zaborów. Uroczystość, której towarzyszył poczet sztandarowy, przebiegała w poważnym i podniosłym nastroju.
Wycieczka do Warszawy
Wycieczka do Warszawy, której organizatorem była pani Jolanta Koroluk, odbyła się 27.04.2015r. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VI. Opiekunami podczas wycieczki były: pani Mirosława Szpyruk i pani Anna Tur. Program wyjazdu przygotowany przez Biuro Podróży Mario Presto zapewnił dzieciom wiele atrakcji.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Uczniowie mogli także podziwiać przepiękne ogrody i park roztaczający się wokół pałacu. Następnie dzieci zwiedziły Łazienki Królewskie. Wspaniała pogoda, która towarzyszyła podczas spaceru, sprzyjała zaobserwowaniu cudownych miejsc znajdujących się w parku, m.in. Pałacyku na Wodzie, pomnika Fryderyka Chopina.
Potem uczniowie udali się do Telewizji Polskiej. Mieli możliwość przebywania w studiach, w których nagrywane są programy rozrywkowe i sportowe. Dowiedzieli się także, w jaki sposób przebiega ich realizacja. Jednak największą atrakcją podczas pobytu było zdobycie autografu znanej gwiazdy telewizyjnej.
Ostatnim punktem wycieczki był pobyt na Stadionie Narodowym. Uczniowie przeszli tzw. Trasą Piłkarską. Zobaczyli, którędy piłkarze przybywają na stadion, jak wygląda Strefa Zwodnicza, poznali zakamarki szatni piłkarskiej, weszli na trybuny i wieżę widokową. Stadion wywarł na wszystkich ogromne wrażenie, a w szczególności jego wielkość.
Wyjazd do Warszawy wzbogacił uczniów o nowe doświadczenia i wiedzę, a także dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń.
Wizyta księdza biskupa w Zespole Szkół w Rokitnie
20 kwietnia 2015 r. był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Gościliśmy Biskupa Diecezji Siedleckiej Kazimierza Gurdę, którego bardzo serdecznie powitała pani dyrektor Mirosława Szpyruk oraz przedstawiciele młodzieży.
Następnie uczniowie kl. V pod opieką p. Agnieszki Myć, p. Bogusławy Staniszewskiej oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Joanny Siedleckiej, p. Danuty Chwedoruk zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. „Jan Paweł II – wzór godny naśladowania”. Zostały w nim przekazane przesłania Papieża oraz przytoczone fragmenty Jego wypowiedzi z pielgrzymek do Polski. Występ uczniów wzbogaciła prezentacja przygotowana przez p. Krystynę Zaciurę. Opiekunowie Kącika Papieskiego przygotowali w hali wystawę, która zawierała albumy ukazujące pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny, książki dokumentujące życie kardynała Karola Wojtyły, jego wybór na Stolicę Piotrową, dzieła Jana Pawła II i o Janie Pawle II. Uroczystości towarzyszyły słowa wyeksponowane na gazetce: ŻYŁ Z NAMI – ŻYJE DLA NAS „Jesteśmy odpowiedzialni za dar, który należy wiernie przekazywać”. Po akademii ksiądz biskup skierował słowa do społeczności szkolnej. Ostatnim punktem pobytu ks. biskupa było spotkanie z pracownikami Zespołu Szkół.
Wizyta tak zacnego gościa na pewno miło zapisała się na kartach historii naszej szkoły oraz w naszych sercach.
Sukces uczniów w konkursie „Polonista Roku 2015”
13 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej odbył się II etap konkursu „Polonista Roku 2015” na szczeblu powiatowym. Do konkursu przystąpili uczniowie naszej szkoły – Kacper Tur z klasy IV i Bartosz Klebaniuk z klasy VIa, którzy na etapie szkolnym zdobyli największą liczbę punktów. Nauczycielem przygotowującym uczniów do konkursu była pani Jolanta Koroluk – nauczyciel języka polskiego. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych – kl. III – IV i kl. V –VI. Laureatem konkursu powiatowego mogła zostać osoba, która udzieliła 80 % poprawnych odpowiedzi. Nasi uczniowie osiągnęli bardzo dobry wynik i zdobyli tytuł laureata.
29 kwietnia 2015r. odbędzie się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu „Polonista Roku 2015”, podczas którego zostaną wręczone uczniom Dyplomy Laureata i nagrody książkowe.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs wiedzy prewencyjnej ,,JESTEM BEZPIECZNY’’
Dnia 30 marca 2014r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie, odbyły się szkolne eliminacje do konkursu Wiedzy Prewencyjnej pod hasłem ,,JESTEM BEZPIECZNY’’. Do konkursu przystąpili uczniowie z kl. 4-6. Eliminacje przebiegały na podstawie testu opracowanego przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Szkołę Podstawową w etapie powiatowym, będą reprezentowały trzy osoby: Julia Stefaniuk kl. IV, Tomasz Pietruczuk kl.Vb, Sylwester Kwiatkowski kl. VIa . Finał odbędzie się w maju.
Koordynatorem konkursu jest p. Anna Tur i p. Katarzyna Łukaszuk- nauczyciel matematyki.
Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”
Międzynarodowy konkurs „Kangur Matematyczny” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Rozgrywany jest w sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:
Żaczek klasy 2 szkół podstawowych;
Maluch klasy 3 i 4 szkół podstawowych;
Beniamin klasy 5 i 6 szkół podstawowych;
Kadet klasy I i II gimnazjów;
Junior klasy III gimnazjów, I liceów i techników,
I, II, III zasadniczych szkół zawodowych;
Student klasy II i III liceów i techników oraz IV techników.
Konkurs ma charakter jednorazowego testu.
19 marca 2015r. 30 uczniów Szkoły Podstawowej w Rokitnie, przystąpiło do konkursu Kangur Matematyczny. Po zakończeniu każdy uczestnik otrzymał upominek.
Wyniki będą znane w maju.
Koordynator konkursu Katarzyna Łukaszuk
KONKURS MATEMATYCZNY PANGEA
3 marca 2015r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie, odbył się I etap konkursu matematycznego PANGEA. W konkursie wzięły udział 22 osoby: kl.4 – 7 uczniów, kl.5 – 9 uczniów, kl.6. – 6 uczniów. 150 najlepszych osób w każdej kategorii uzyska prawo do uczestnictwa w etapie finałowym. Organizatorami Konkursu Matematycznego Pangea są Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula.
Koordynator konkursu Katarzyna Łukaszuk
Konkurs „Polonista Roku 2015”
02.03.2015r. odbył się szkolny etap konkursu „Polonista Roku 2015”, którego organizatorami były: pani Jolanta Koroluk i pani Bogusława Staniszewska.
Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych – I grupa klasa IV, druga grupa kl. V-VI i obejmował zagadnienia z literatury, nauki o języku i ortografii. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów: 3 ucz. z klasy IV, 5 ucz. z kl. V i 3 ucz. z kl. VI. Do etapu powiatowego, który odbędzie się w kwietniu w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej, zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali największą liczbę punktów w poszczególnych kategoriach wiekowych, tj. z grupy I – Kacper Tur, a z grupy II – Bartosz Klebaniuk– uczeń kl. VI a.
WYNIKI – Olimpiada Wiedzy Archimedes. Plus – Matematyka – XXII Edycja
Laureatami konkursu są uczniowie , którzy popełnili nie więcej niż 5 błędów. Jeden błąd to strata 4 punktów.
Miano :
– laureata II stopnia otrzymał Kacper Tur uczeń kl. 4 – wynik 92 /100
– laureata III stopnia otrzymał Szymon Kozaczuk uczeń kl.3a – wynik 88/100
– laureata IV stopnia otrzymali uczniowie: Maja Sylwesiuk uczennica kl.3a – wynik 84/100, Jakub Ulewicz uczeń kl. 4 wynik 84/100 i Kinga Romaniuk uczennica kl. 5b – wynik 84/100
– laureata V stopnia otrzymała Martyna Sobiech uczennica kl. 3b – wynik 80/100.
Koordynator konkursu Katarzyna Łukaszuk –
nauczyciel matematyki
Wycieczka do Białej Podlaskiej
24 lutego 2015 r. odbyła się wycieczka do Białej Podlaskiej, której organizatorami były: pani Anna Tur i pani Jolanta Koroluk. Funkcję opiekunów pełniły: pani Małgorzata Iwańczuk i pani Katarzyna Łukaszuk.
Uczniowie klas IV-VI w Kinie Merkury obejrzeli sztukę teatralną pt. „Szatan z siódmej klasy” w wykonaniu aktorów Teatru Kameralnego z Lublina. Adaptacja teatralna powieści Kornela Makuszyńskiego wzbudziła wśród widzów duże zainteresowanie, a w szczególności postać młodego detektywa – Adasia i profesora Gąsowskiego.
Po spektaklu teatralnym jedna grupa uczniów udała się do Aqua Parku, natomiast druga – do Kręgielni „Kometa”. Wszyscy bardzo aktywnie spędzili tam czas. Uczniowie mieli możliwość poznania zasad gry w kręgle oraz doskonalenia nauki pływania. Dzieci wróciły do szkoły trochę zmęczone, ale zadowolone.
Klasa IV średnia – 4,19
Romaniuk Zuzanna 4,82
Stefaniuk Julia 4,91
Tur Kacper 4,91
Bazyluk Katarzyna 4,91
Orzechowska Martyna 4,91
Romaniuk Kinga 4,81
Żuk Patrycja 4,82
Wyjazd do kina
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
Dnia 21.12.2014 r. w GIK-u w Rokitnie odbył się kiermasz ozdób świątecznych. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji. Każda klasa oraz chętne osoby przygotowali stroiki, ozdoby choinkowe: bombki, aniołki, gwiazdki oraz pyszne pierniczki. Osoby przybyłe na kiermasz mogły podziwiać piękne, różnokolorowe i pomysłowo wykonane rzeczy oraz zakupić ozdoby. Podczas kiermaszu panował świąteczny nastrój.
Dochód z kiermaszu został przeznaczony na wsparcie leczenia ucznia naszej szkoły Szymona Pawluczuka z Rokitna.
Boże Narodzenie
19 grudnia 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klas III przygotowali jasełka pod kierunkiem wychowawców: Bożeny Wediuk i Joanny Zaciury.
W akademi wystąpił chór szkolny pod kierunkiem Joanny Siedleckiej i soliści pod kierunkiem Danuty Chwedoruk.
W uroczystości wzięły udział dziewczęta z grupy tanecznej klas III-IV. Swój debiut taneczny miały dziewczęta z klas „0”-II. Grupy taneczne przygotowały DanutyChwedoruk i Doroty Hura.
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada 2014 roku w kościele parafialnym w Rokitnie o godzinie 10 odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny.
Wyjątkowego charakteru w/w uroczystości nadał poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką Janusza Szewczuka. Po mszy świętej uczniowie naszej szkoły: Julia Stefaniuk, Ewelina Tymińska i Sylwester Kwiatkowski zaśpiewali pieśni patriotyczne przygotowane pod kierunkiem Pani Danuty Chwedoruk.
50-lecie Pożycia Małżeńskiego
23 października 2014 roku w Urzędzie Gminy odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia Pożycia Małżeńskiego.
Do życzeń szczęśliwym małżonkom dołączyli się nasi uczniowie: Kacper Chwedoruk, Ewelina Tymińska, Przemysław Kuć i Sylwester Kwiatkowski zaśpiewali oni nastrojowe piosenki.
Święto Patrona Szkoły – Jana Pawła II
Dzień 16 października to święto Patrona Szkoły. W tym roku wypadała 36 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Z tej okazji uczniowie kl. V b i członkowie kółka katechetycznego z kl. V a oraz chór szkolny przygotowali pod kierunkiem p. Agnieszki Myć, p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Joanny Siedleckiej montaż słowno – muzyczny pt. „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Przypomnieli w nim najważniejsze słowa Papieża Jana Pawła II, które kierował do Polaków w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Chór szkolny uświetnił uroczystość śpiewając piosenki poświęcone Papieżowi oraz ulubione przez Niego, m.in. „Barkę”. Część artystyczna została zaprezentowana po Mszy św. odprawionej przez ks. Zbigniewa Karwowskiego w kościele parafialnym św. Trójcy w Rokitnie. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, uczniowie Zespołu Szkół w Rokitnie i ich rodzice oraz przedstawiciele Urzędu Gminy w Rokitnie.
W Szkolnym Kąciku Papieskim chętni uczniowie pełnili tego dnia honorową wartę.
XIV Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Jasna Góra – 9.X.2014r.
Dnia 9 października 2014r. przedstawiciele naszej szkoły: rodzice, nauczyciele i uczniowie wraz z Pocztem Sztandarowym pielgrzymowali
do Częstochowy. Tego dnia już po raz 14 odbywał się zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Uroczystość rozpoczęła się modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem J. E. Księdza Arcybiskupa Celestyno Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz naszego Duszpasterza Księdza Biskupa Henryka Tomasika. Po homilii poświęcono sztandar Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Bezpośrednio po Mszy Św. odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski oraz list do Ojca Świętego Franciszka. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Po części oficjalnej nasza pielgrzymka udała się do Źródełka Świętej Barbary po cudowną wodę i zwiedzała Jasną Górę. Później udaliśmy się do Kaplicy z Cudownym Obrazem Matki Boskiej na nabożeństwo różańcowe. Następnie rozważaliśmy stacje Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnej Góry pod przewodnictwem naszego księdza Proboszcza. Uduchowieni i natchnieni szczęśliwie wróciliśmy do domu.
LIKWIDACJA NIELEGALNEGO WYSYPISKA ŚMIECI
Uczniowie klasy V a ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie wraz z wychowawcą panią Anną Tur 06.10.2014r. zlikwidowali nielegalne wysypisko śmieci. Znajdowało się ono na poboczu drogi publicznej pomiędzy miejscowościami Olszyn – Kołczyn. Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się w porządkowanie terenu i zebrały kilkanaście worków śmieci. Przedsięwzięcie polegające na sprzątnięciu wysypiska odbyło się dzięki Wójtowi Gminy Rokitno Panu Jackowi Szewczukowi, który umożliwił dowóz uczniów na wyznaczone miejsce oraz odbiór zebranych śmieci.
Likwidacja nielegalnego wysypiska była dla wszystkich najlepszą lekcją pokazującą w jaki sposób dorośli zanieczyszczają przyrodę. Bezmyślnie zatruwają glebę i wodę w najbliższym otoczeniu, jak również przyczyniają się do niszczenia pięknego krajobrazu. Uczniowie byli zbulwersowani takim zachowaniem ludzi. Dziwili się dlaczego człowiek tak postępuje wysypując śmieci do rowów, do lasów. W dzisiejszych czasach może oddać odpady przedsiębiorstwu, które przyjedzie i samo je odbierze.
Mam nadzieję, że dzieci w przyszłości unikną popełniania takich błędów i będą zawsze dbać o swoje środowisko przyrodnicze.
Rajd rowerowy do Bohukał i Pratulina
30 września 2014r. uczniowie klasy VIa pod opieką wychowawcy klasy pani Jolanty Koroluk i pani Katarzyny Łukaszuk – nauczyciela matematyki uczestniczyli w rajdzie rowerowym do Bohukał i Pratulina.
W Bohukałach szóstoklasiści zwiedzili Placówkę Straży Granicznej. Tam, zobaczyli sprzęt i pojazdy służące do pracy w terenie, obejrzeli pomieszczenia, w których pracują funkcjonariusze straży granicznej, a także dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat ich pracy. Wizyta w placówce zakończyła się sesją zdjęciową, podczas której uczniowie mogli założyć niektóre elementy umundurowania, tj. hełm, różnego typu kamizelki.
Następnie szóstoklasiści udali się do Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Ksiądz Wikary tutejszej parafii przybliżył uczniom historię Unitów i oprowadził po Sanktuarium. Pobyt w Pratulinie zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Czas minął bardzo szybko i trzeba było wracać do Rokitna. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej znajdujący się w Zaczopkach. Podczas wyjazdu uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o regionie i mogli podziwiać piękny nadbużański krajobraz.
DYSKOTEKA KLASY V A
Klasa V a wraz z wychowawcą Anną Tur 29.09.14r. zorganizowała w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II dyskotekę klasową. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00 i trwała do godz. 18.00. Celem dyskoteki było jeszcze lepsze zintegrowanie klasy, wspólna zabawa i doskonalenie tańca. Uczniowie przygotowali poczęstunek, muzykę przy której bawili się , a nawet kolorowe światła aby stworzyć odpowiedni nastrój.
Podczas trwania dyskoteki uczestnicy wybrali (w sposób demokratyczny, w głosowaniu tajnym – wypisując na kartkach swoje propozycje) NAJSYMPATYCZNIEJSZĄ KOLEŻANKĘ i NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO KOLEGĘ z klasy oraz NAJLEPSZĄ TANCERKĘ i NAJLEPSZEGO TANCERZ z klasy. Zwycięzcami okazali się:
- NAJSYMPATYCZNIEJSZA KOLEŻANKA – KASIA BAZYLUK,
- NAJSYMPATYCZNIEJSZY KOLEGA – WIKTOR WIŚNIEWSKI,
- NAJLEPSZA TANCERKA – MARTYNA ORZECHOWSKA,
- NAJLEPSZY TANCERZ – ADAM SZEWCZUK.
SPRAWOZDANIE „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2014”
W roku szkolnym 2014/2015 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie zorganizowana została akcja „Sprzątania Świata – Polska 2014”. Impreza odbyła się 18 września 2014r. Zanim przystąpiono do prac porządkowych najbliższej okolicy społeczność szkolna uczestniczyła w apelu szkolnym.
Przebieg uroczystości był następujący:
- Zapoznanie z genezą i ideą Akcji „Sprzątania Świata”,
- Inscenizacja o tematyce ekologicznej „ Dziewczyna Paulina , pan Jan i śmieciowy kram” przygotowana przez kl. V a i pani a Annę Tur.
- Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w zorganizowanych przez panią Annę Tur, panią Jolantę Kłonicę i panią Bożenę Wediuk konkursach:
- a) „Dbamy o lasy – zbieramy makulaturę”. Zwycięzcą okazała się uczennica klasy IV Julia Stefaniuk, która dostarczyła do szkoły ponad 151kg makulatury.
- b) „Bajkowy stwór”( przeznaczony dla klas 0- III), polegający na wykonaniu najciekawszej postaci z surowców wtórnych. Laureatami zostali: I miejsce Aleksander Szymczuk z kl. Ia, II miejsce Kacper Szydłowski z kl. Ia i III miejsce Małgorzata Łukaszuk z kl. IIa wraz z Jakubem Niemińskim z kl. Ib.
- c) Na wykonanie plakatu „Czysta Ziemia – piękna Ziemia”( dotyczący klas IV –VI). I miejsce zajął Adam Szewczuk z kl. Va , II miejsce Katarzyna Bazyluk z kl. Va i III miejsce Kacper Tur z kl. IV .
Nagrodzone prace konkursowe został wystawione w hali sportowej i stanowiły ciekawą dekorację.
- Przekazanie uczniom i wychowawcom klas map najbliższej okolicy z wyznaczonym dla nich terenem do posprzątania oraz rozdanie rękawiczek i worków na śmiecie.
Po zakończonym apelu szkolnym odbyło się sprzątanie okolicy. Uczniowie wspólnie z nauczycielami wyruszyli do porządkowania wyznaczonego obszaru.
Sprawna akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2014” odbyła się dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Rokitnie, który zapewnił worki i rękawiczki na śmieci, jak również Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu Komunalnik z Białej Podlaskiej, które dostarczyło kontener na zebraną makulaturę i zebrane odpady. (Zdjęcia w galerii)
Festiwal piosenki
23 września 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół w Rokitnie: Julia Stefaniuk, Sylwester Kwiatkowski i Kacper Chwedoruk wystąpili w Gminnym Festiwalu Piosenki i Poezji Pattriotycznej, którego organizatorem był GOK w Janowie Podlaskim. Nasi uczniowie zajęli w swoich kategoriach następujące miejsca:
Sylwester Kwiatkowski – I miejsce
Kacper Chwedoruk – II miejsce
Julia Stefaniuk – wyróżnienie.
Uczniów do festiwalu przygotowała Pani Danuta Chwedoruk.
Dożynki Parafialne
21 września 2014 roku w naszej gminie odbyły się Dożynki Parafialne. W uroczystości wzięły udział dziewczęta z zespołu tanecznego naszej szkoły prowadzone przez D. Chwedoruk i D. Hura. Uczennice zaprezentowały dwa tańce klepany i walczyk. Ponadto wystapili soliści Julia Stefaniuk, Sylwester Kwiatkowski i Amelia Wojdat uświetniając uroczystość dożynkową piosenkami, przygotowanymi pod kierunkiem D. Chwedoruk.
Rok szkolny 2013/14
Przedsięwzięcia związane z kanonizacją Jana Pawła II – Patrona Szkoły Podstawowej w Rokitnie
Dyrektor szkoły Pani Mirosława Szpyruk oraz katechetka Agnieszka Myć wzięły udział w Forum Wychowawców, które odbyło się w PSW im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej dnia 11.04.2014r. Uczestniczyły one w warsztatach „Pedagogiczne przesłanie Jana Pawła II źródłem nadziei dla młodych, ubogich i marginalizowanych” zorganizowanych przez Zakład Pedagogiki.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Święty Uśmiechnięty – Jan Paweł II”.
Opiekunowie Kącika Papieskiego przygotowali wystawę, która zawierała albumy z fotografiami pielgrzymek Papieża Polaka do ojczyzny, albumy dokumentujące życie kardynała Karola Wojtyły, jego wybór na Ojca Św., dzieła Jana Pawła II i o Janie Pawle II.
Dnia 28.04.2014r. z inicjatywy katechetki i księdza proboszcza w kościele parafialnym odbyło się nabożeństwo dziękczynne za dar kanonizacji Jana Pawła II – patrona naszej szkoły. Wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół w Rokitnie, nauczyciele i rodzice. Rozważania – wspomnienia o Janie Pawle II przygotowali uczestnicy kółka katechetycznego. Następnie odbyła się projekcja wzruszającego filmu o życiu Jana Pawła II pt. „Szukałem Was”. Po powrocie do szkoły uczniowie pełnili honorową wartę w Szkolnym Kąciku Papieskim.
Powyższe przedsięwzięcia wzbogaciły wiedzę uczniów o Patronie i ukazały drogę Jana Pawła II do świętości.
Rajd rowerowy klasy IV a
Klasa IV a ze Szkoły Podstawowej w Rokitnie 24.06.2014r. wybrała się na rajd rowerowy do Pratulina. Uczestnikami rajdu było 16 uczniów i opiekunowie: wychowawca klasy Anna Tur i ksiądz Zbigniew Karwowski.
Rajd uczniowie rozpoczęli o godzinie 8.30 w Rokitnie i jadąc przez Cieleśnicę, Zaczopki dotarli do Pratulina. Tutaj dzieci spotkały się z miejscowym księdzem z Sanktuarium, który bardzo ciekawie opowiedział o historii męczeństwa Unitów z Pratulina i umożliwił ucałowanie relikwii Męczenników Podlaskich. Miały również okazję przejść się ścieżką „Drogi Krzyżowej” do miejsca gdzie pochowany był po męczeńskiej śmierci błogosławiony Wincenty Lewoniuk i jego dwunastu towarzyszy. Zobaczyły też fragmenty fundamentów starego kościoła unickiego znajdujące się obecnie w nowo wyremontowanym kościele. Następnie podziwiały piękny krajobraz nadbużański i rzekę Bug z jej elementami: nurtem, korytem, stororzeczem.
Po zwiedzeniu okolicy uczniowie odpoczęli, pobawili się, upiekli kiełbaski na ognisku i zjedli lody ufundowane przez Ks. Zbigniewa Karwowskiego. Po godzinie 13.00 uczestnicy rajdu udali się w drogę powrotną przez Zaczopki i Olszyn.
Wszyscy szczęśliwie wrócili do Rokitno i swoich domów.
Uczniowie klasy IVa wspólnie z wychowawcą serdecznie dziękują Księdzu Proboszczowi Parafii Św. Trójcy w Rokitnie za poświęcenie swojego czasu i opiekę podczas rajdu , a także za kupienie lodów, które były bardzo smaczne.
KONKURS „TAJEMNICE PRZYRODY”
dla uczniów czwartych i piątych klas szkoły podstawowej
W roku szkolnym 2013/2014 w czerwcu ,w Szkole Podstawowej nauczyciel przyrody – Pani Anna Tur zorganizowała dla uczniów klas czwartych i piątych konkurs „Tajemnice przyrody”. Do konkursu przystąpili wszyscy chętni uczniowie. Nauczyciel zapoznał z regulaminem konkursu, który odbywał się w trzech etapach. Polegał na rozwiązywaniu testów z zakresu wiedzy przyrodniczej z poszczególnych klas. Rywalizowali między sobą uczniowie klas czwartych i uczniowie klas piątych.
Do I etapu w klasach IV przystąpiło: 10 uczniów z kl. IV a i 8 uczniów z kl. IV b. Do II etapu zakwalifikowało się
7 uczestników. W nagrodę otrzymali ocenę cząstkową piątkę z przyrody. Do III etapu dotarło 5 uczniów, którzy dostali ocenę cząstkową celującą z przyrody. Ostatecznie zwycięzcą konkursu została KATARZYNA BAZYLUK z kl. IV a.
Do I etapu w klasach V przystąpiło: 10 uczniów z kl. V a i 10 uczniów z kl. V b. Do II etapu zakwalifikowało się 10 uczestników. W nagrodę otrzymali ocenę cząstkową piątkę z przyrody. Do III etapu dotarło 3 uczniów, którzy dostali ocenę cząstkową celującą z przyrody. Zwycięzcą konkursu został DAMIAN GRYBCZUK z kl. V b.
Laureaci zostali nagrodzeni oceną celującą z przyrody na koniec roku oraz 17.06.2014r. podczas apelu szkolnego wręczono im dyplomy i nagrody książkowe. Wielkie gratulacje . Powodzenia w następnym konkursie.
REALIZACJA KONKURSU „CZYSTA ZIEMIA”
Szkoła Podstawowa w Rokitnie przystąpiła do konkursu „ Czysta Ziemia” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, który trwa od kwietnia do października 2014r. Polega on na zebraniu przez uczniów w szkole jak największej ilości materiałów przeznaczonych do powtórnego przetworzenia np. makulatury, plastiku itp. W ramach tego w szkole odbyły się następujące zbiórki, w formie konkursów:
- „SZANUJEMY PRZYRODĘ – ZBIERAMY MAKULATURĘ”
- „ZBIERAM ZUŻYTE BATERIE – CHRONIĘ ŚRODOWISKO”
- „NAJWIĘKSZA ILOŚĆ ZEBRANYCH NAKRĘTEK”.
Konkursy te zorganizowały i przeprowadziły:
– PANI JOLANTA KŁONICA i PANI BOŻENA WEDIUK w kl.0 – III,
– PANI ANNA TUR w kl. IV –VI.
Pierwszy konkurs „Szanujemy przyrodę – zbieramy makulaturę” odbył się 02 – 03.06.2014r. Przystąpiło 53uczniów.
Po zważeniu i podliczeniu ilości przyniesionej makulatury ustalono laureatów i uczniów wyróżnionych:
Lp. | Imię i nazwisko ucznia | Klasa | Ilość |
I miejsce | Paula Pawłowicz | IV a | 228 kg |
II miejsce | Konrad Kołodziejski | V b | 193,75 kg |
wyróżnienia:
- 1. Julia Szarubko kl . IV b – 84,59kg
- Eryk Semeniuk kl. I b – 81,90kg
- Katarzyna Bazyluk IV a – 78,7kg
- Aleksandra Tur kl .I b – 69,55kg
- Kacper Tur kl. III – 68kg
- Sylwester Kwiatkowski kl. V a – 64,2kg
- Fabian Jakimiuk kl. VI b – 62kg
- Aleksandra Horbowicz kl. VI a – 61,3kg
- Patrycja Kowalczuk kl. I a – 54kg
- Hubert Semeniuk kl. VI b – 53,4kg
- Filip Mincewicz kl. VI a – 52,45kg
- Julia Struczuk kl. II a – 52kg
Drugi konkurs „Zbieram zużyte baterie – chronię środowisko” trwał od 12.05.do 15.06.2014r. Uczniowie dostarczali zużyte baterie , które były ważone przez organizatorów, a ich ilość zapisywana. Przystąpiło 40 uczniów.
Laureaci konkursu to:
I miejsce – Adam Szewczuk kl. IV a – 13kg
II miejsce – Bartosz Kozaczuk kl. VI b -10kg
III miejsce – Szymon Dziem kl. 0 c – 8,8kg
Wyróżnienia:
- Julia Stefaniuk kl. III – 6,40kg
- Damian Filipiak kl.V b – 6,40kg
- Artur Myć kl.0 b – 4,20kg
- Julia Sokoluk kl. V b – 3,25kg
- Weronika Pyl kl. V b – 3kg
- Jakub Miciura kl. III – 2,60kg
- Małgorzata Łukaszuk kl. II a – 2,60kg
- Miłosz Mincewicz kl. IV b – 2kg
- Sebastian Mirończuk kl. 0 a – 2kg
- Kinga Romaniuk kl. IV b – 1,80kg
- Amelia Struczuk kl.0 a – 1,80kg
- Jowita Jańczuk kl. IV b – 1,65kg
- Michał Łukaszuk kl. VI b – 1,40kg
- Fabian Jakimiuk kl. VI b – 1,10kg
- Sebastian Olszewski kl. V b – 1,10kg
- Kacper Soldat kl. I b – 1kg
- Jakub Michaluk kl. IV b -1kg
Trzeci konkurs „ Największa ilość zebranych nakrętek” były to konkurs zespołowy. Każda klasa od 12.05. do 15.06.2014r. miała nazbierać jak największą ilość nakrętek. Do konkursu przystąpiło 14 klas . Po zważeniu przyniesionych nakrętek zebranych przez uczniów ustalono zwycięzcę :
1) I miejsce – klasa IV a – 37,08kg
Pozostałe klasy zebrały:
2) 0 a – 36,23kg
3) 0 c – 21,10kg
4) IV b -20,20kg
5) 0 b – 19,95kg
6) V a – 12,35kg
7) I b – 12,28kg
8) VI a 9,76kg
9) III – 9,29kg
10) VI b – 7,95kg
11) II a – 9,90kg
12) V b – 4,70kg
13) I a – 3,69kg
14) II b – 2,45kg
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło 17.06.2014r. na apelu szkolnym. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy inni uczestnicy konkursów drobne upominki. Organizatorzy zapewnili nagrody dzięki sprzedanej makulaturze. Następne zbiórki już we wrześniu. Zachęcamy do wzięcia udziału.
KOŁO PRZYRODNICZE
W roku szkolnym 2013/2014 w Szkole Podstawowej w Rokitnie odbywały się nieobowiązkowe, pozalekcyjne zajęcia Koła Przyrodniczego. Opiekunem była pani Anna Tur – nauczyciel przyrody. Na cotygodniowe spotkania uczęszczało 18 uczniów z klasy : IV a ,V a, V b, VI a i VI b.
Uczniowie mieli okazję rozwijać swoje zainteresowania i poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą. Na zajęciach
w klasopracowni organizowane były konkursy przyrodnicze, plastyczne, gry i zabawy dydaktyczne. Dzieci doskonaliły umiejętność posługiwania się mikroskopem, mapą. Wykonywały różne doświadczenia i eksperymenty, oglądały filmy przyrodnicze, korzystały z Internetu. Spotkania prowadzone były też w terenie np. w lesie, na boisku szkolnym, w Muzeum Przyrodniczym.
W ramach zajęć Koła Przyrodniczego odbyły się następujące imprezy zorganizowane przez opiekuna:
1) 13.06.2014r. – bezpłatny wyjazd do Janowa Podlaskiego. Była to nagroda dla tych, którzy systematycznie lub najczęściej uczestniczyli w zajęciach. Z korzystał z tego takie osoby jak: Kasia Bazyluk, Ola Filipczuk, Paulina Hryciuk, Justyna Łukaszuk, Natalia Okseniuk, Paula Pawłowicz, Martyna Orzechowska, Hubert Miroński, Adam Szewczuk wszyscy z klasy IV a oraz Patrycja Żuk z kl. V a i Kasia Olszewska z kl. V b. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o historii Janowa Podlaskiego. Zwiedzić Muzeum Przyrodnicze znajdujące się w Siedzibie Terenowego Oddziału Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” , a także najbardziej słynną Stadninę Koni w Polsce. Wycieczka odbyła się między innymi dzięki Wójtowi Gminy Rokitno, który zapewnił dojazd dzieciom i Pani Dorocie Mielnik – nauczycielowi plastyki, która zgodziła się być opiekunem grupy. Serdecznie dziękuję tym osobom.
2) 18.06.2014r.- rajd rowerowy po najbliższej okolicy w celu obejrzenia pomników przyrody w Rokitnie, Pokiniance i Klonownicy Dużej. Rajd rozpoczął się o godzinie 12.00.Uczestniczyło w nim 8 uczniów: Kasia Bazyluk, Ola Filipczuk, Justyna Łukaszuk, Natalia Okseniuk, Paula Pawłowicz, Hubert Miroński, Adam Szewczuk wszyscy z klasy IV a i Dawid Drabik z klasy VI a. Opiekunem, oprócz Pani Anny Tur była też Pani Katarzyna Łukaszuk – nauczyciel matematyki. Po zobaczeniu pomników przyrody w Rokitnie i Pokiniance dzieci udały się do Klonownicy Dużej. Tutaj po zapoznaniu się z pomnikiem przyrody, uczniowie na terenie placu przy Świetlicy Wiejskiej mieli okazję odpocząć, pobawić się oraz zjeść lody ufundowane przez Pana Jacka Szewczuka – Wójta Gminy Rokitno. Spotkanie zakończyło się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Po posiłku wszyscy cali i zdrowi
(i mam nadzieję zadowoleni) wrócili do Rokitna.
Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w sprawnym przebiegu rajdu :
- Dyrekcji Szkoły za umożliwienie wyjazdu,
- Pani Kasi Łukaszuk za poświęcenie swojego czasu
- Pani Barbarze Lubańskiej za udostępnienie miejsca na zabawę i ognisko,
- Pani Alinie Żuk za dostarczenie drewna,
- Panu Wójtowi Gminy za ufundowanie lodów wszystkim uczestnikom rajdu.
Anna Tur
Wycieczka –Puławy, Janowiec, Kazimierz Dolny
Wycieczka do Kazimierza Dolnego, Janowca i Puław, której inicjatorem była pani Jolanta Koroluk- wychowawca klasy Va, odbyła się 03.06.2014r. Uczestniczyli w niej uczniowie klas V-VI. Opiekę nad uczniami sprawowała również pani dyrektor Mirosława Szpyruk i pani Anna Jarocka – wychowawca klasy Vb.
Biuro Podróży „Mario Presto”, które było organizatorem tej wycieczki, przygotowało bogaty i ciekawy program wyjazdu. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia najciekawszych obiektów w/w miejscowościach, poznać historię tego regionu oraz zaobserwować krajobraz, który różni się od naszego.
Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz park i obiekty w nim się znajdujące. Potem udali się do Janowca. Tam, obejrzeli ruiny zamku – dawną rezydencję magnacką, skąd rozlegał się piękny widok na Wisłę i okolicę, a także ekspozycję prezentującą historię zamku i jego właścicieli. Ponadto, zwiedzili dwór Moniaków pochodzący z XVIII w. i spichlerz z wystawą etnograficzną.
Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem z Janowca do Kazimierza Dolnego. W tym niezwykłym miasteczku uczniowie mogli podziwiać przepiękny rynek z uroczymi renesansowymi kamieniczkami oraz panoramę Kazimierza roztaczającą się z Góry Trzech Krzyży. Obejrzeli również zbiory z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii znajdujące się w Muzeum Przyrodniczym.
Zakup pamiątek oraz słynnych kazimierskich kogutów, a także piękna pogoda, która towarzyszyła podczas zwiedzania sprawiły, że na twarzach uczniów gościł uśmiech i zadowolenie.
WYCIECZKA LUBLIN – KOZŁÓWKA
W Szkole Podstawowej w Rokitnie 30 maja 2014r. odbyła się wycieczka do Kozłówki i Lublina. Uczestnikami 31 osobowej grupy byli uczniowie klasy III, IV a i IV b oraz jeden uczeń z klasy VI a. Inicjatorem wyjazdu i zarazem kierownikiem była pani Anna Tur – wychowawca klasy IV a, a drugim opiekunem pani Jolanta Kłonica – wychowawca klasy III. Wycieczkę zorganizowało Biuro Podróży MARIO PRESTO z Białej Podlaskiej zapewniając bardzo bogaty i ciekawy program. Został on zrealizowany w następującej kolejności:
- 7.30 Wyjazd z Rokitna do Lublina, a po drodze zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czyli XVIII- wiecznego Zespołu Pałacowo – Parkowego zbudowanego w stylu późnego baroku, urządzonego przez Konstantego Zamoyskiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć: pałac z przepięknym wyposażeniem, kaplicę, park, powozownię, muzeum socrealizmu,
- od 13.40 do 14.45 zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej, która liczy prawie 300 m długości i stanowi ciąg XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących od lochów Trybunału Koronnego. Tutaj z kolei uczniowie poznali historię Lublina i wielkiego pożaru, który powstał od piorunów w czasie burzy i bardzo w dużej części zniszczył miasto,
- po obiedzie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej aby zwiedzić obiekty skansenowskie
i dowiedzieć się jak żyli ludzie na wsi ponad 100 lat temu, - następnym punktem programu był spacer w Ogrodzie Botanicznym, Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej oraz spacer po Starym Mieście – obejrzenie Zamku Królewskiego, starych kamieniczek, ruin Kościoła Św. Archanioła Michała, Bramy Krakowskiej, Bramy Grodzkiej, Archikatedry Lubelskiej,
- 23.00 powrót do Rokitna.
Wycieczka zakończyła się szczęśliwie. Wszyscy wrócili cali i zdrowi. Pogoda w miarę dopisała (zawsze mogło być gorzej biorąc pod uwagę, że poprzedniego dnia przez cały dzień padał deszcz). Może tylko nie wszyscy zadowoleni tym, że kupili za mało pamiątek i zostało im za dużo pieniędzy. (Zdjęcia w Galerii)
Anna Tur
Wewnątrzszkolny konkurs ortograficzny uczniów klas IV – VI
W dniu 27.05.2014 r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas IV – VI, przygotowany i przeprowadzony przez p. Jolantę Koroluk i p. Bogusławę Staniszewską.
Do konkursu przystąpiło 5 uczniów z kl. IV, 5 z kl. V, 6 z kl. VI. Ich zadaniem było wykonanie ćwiczeń ortograficznych, w których wykazywali się znajomością zasad ortograficznych.
Po sprawdzeniu i ocenieniu prac wyłoniono zwycięzców.
Klasa IV
I miejsce – Katarzyna Bazyluk
II miejsce – Jakub Michaluk
III miejsce – Kinga Romaniuk
Klasa V
I miejsce – Sylwester Kwiatkowski
II miejsce – Jakub Biegajło
III miejsce – Konrad Kołodziejski
Klasa VI
I miejsce – Michał Sylwesiuk
II miejsce – Aleksandra Jawoszek
III miejsce – Bartosz Kozaczuk
Zwycięzcy otrzymali książki i długopisy, zaś wszyscy uczestnicy batoniki. Nagrody sponsorowała dyrektor szkoły pani Mirosława Szpyruk.
Konkurs recytatorski „Strofy mistrza Adama”
Dnia 13 maja 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie odbył się konkurs recytatorski pod nazwą „Strofy mistrza Adama” zorganizowany z okazji Dnia Patrona. Szkołę podstawową z kl. I – III reprezentowały:
Julia Stefaniuk z kl. III a (nauczyciel Jolanta Kłonica).
Kl. IV – VI:
Katarzyna Bazyluk z kl. IV a (nauczyciel B. Staniszewska) Bartosz Kozaczuk z kl. VI b (nauczyciel B. Staniszewska) wyłonieni podczas szkolnych eliminacji, w których wzięło udział 4 uczniów (Martyna Orzechowska, Michał Sylwesiuk oraz w/w reprezentanci). Julia Stefaniuk zajęła I miejsce w kategorii klas młodszych, zaś Bartosz Kozaczuk – III miejsce wśród recytatorów starszej grupy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, zwycięzcy również książki, a nauczyciele przygotowujący – podziękowania. (Zdjęcia w Galerii)
”Poranek wielkanocny”
Dnia 16 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół w Rokitnie odbyła się uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych. Wzięli w niej udział zaproszeni goście z Urzędu Gminy w Rokitnie. Na początku dyrektor szkoły pani Mirosława Szpyruk powitała wszystkich i złożyła życzenia świąteczne.
Akademię pt. ”Poranek wielkanocny” przygotowali uczniowie klasy IV b pod opieką p. Bogusławy Staniszewskiej i p. Katarzyny Łukaszuk oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Joanny Siedleckiej. Przybliżyli w niej znane i zapomniane tradycje i zwyczaje wielkanocne. Mottem przewodnim były słowa: „Wielkanoc – święto tych, którzy mają nadzieję”.
Każda klasa przygotowując potrawy i dekoracje związane z Wielkanocą wzięła udział w konkursie pt. „Stół wielkanocny” zorganizowanym przez świetlicę szkolną. Dużym zaangażowaniem wykazali się rodzice pomagając dzieciom i wychowawcom. Wśród klas 0 – III nagrodzone zostały: II b, 0a, 0b, 0c, zaś w kategorii klas IV – VI zwyciężyły: VI a, VI b, IV b. Sponsorami nagród byli: Bank Spółdzielczy w Rokitnie i Hurtownia Zabawek „Panda”.
,,JESTEM BEZPIECZNY’’
Dnia 28 marca 2014r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie, odbyły się szkolne eliminacje do konkursu Wiedzy Prewencyjnej pod hasłem ,,JESTEM BEZPIECZNY’’. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z kl. 4-6. Eliminacje przebiegały na podstawie testu opracowanego przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Szkołę Podstawową w etapie powiatowym, będą reprezentowały trzy osoby: Wiktoria Chomiuk kl. IVb, Sylwester Kwiatkowski kl. Va i Aleksandra Jawoszek kl . VIa. Finał odbędzie się w maju.
Koordynatorem konkursu jest p. Katarzyna Łukaszuk– nauczyciel matematyki
LEKCJA PRZYRODY INACZEJ
25 marca 2014r. z inicjatywy pani Anny Tur, nauczyciela przyrody w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie zorganizowane zostało spotkanie dla klas VI z pracownikiem Terenowego Oddziału Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” z Janowa Podlaskiego.
Pani Magdalena Żychowska przeprowadziła bardzo ciekawą lekcję przyrody na temat: „POZNAJEMY RÓŻNORODNOŚĆ PŁAZÓW I GADÓW RODZIMEJ FAUNY”. Uczniowie dzięki temu poszerzyli i utrwalili wiadomości o płazach i gadach żyjących w Polsce. Mieli również okazję zobaczyć oraz dotknąć eksponaty żółwia błotnego i padalca. Najbardziej aktywni uczniowie klasy VI a i VI b zostali na koniec zajęć nagrodzeni upominkami.
Serdecznie dziękuję, w imieniu organizatora spotkania jak i Dyrekcji Szkoły, Pani Magdalenie Żychowskiej za przybycie i przeprowadzenie interesujących zajęć. Mam nadzieję na dalszą współpracę.
(Zdjęcia ze spotkania w galerii)
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Pani Jolanta Koroluk – wychowawca klasy V a i pani Anna Tur wychowawca klasy IV a zorganizowały wyjazd do Białej Podlaskiej, który odbył się 20.02.2014r. Uczestniczyli w nim uczniowie w/w klas oraz uczniowie klasy IV b wraz z wychowawcą panią Bogusławą Staniszewską.
Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie spektaklu teatralnego w Kinie Merkury pt. „Przystanek Olimp” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Uczniowie razem z głównym bohaterem mogli odbyć niezwykłą podróż w antyczny świat bogów i herosów. Był to spektakl, który budząc wyobraźnię młodego widza, odkrywał przed nim tajemnice świata mitologii. Komediowy scenariusz oraz zaskakujące efekty specjalne to niezaprzeczalne atuty tej sztuki.
Po spotkaniu z teatrem uczniowie udali się do Parku Radziwiłłowskiego, gdzie mogli przespacerować się po niedawno odnowionym parku, a także wykonać kilka wspólnych zdjęć. Miejsce to wywołało na wszystkich miłe wrażenie.
Wycieczka zakończyła się pobytem w Aqua Parku. Wspólna zabawa w wodzie sprawiła uczniom wiele frajdy i radości. Czas minął bardzo szybko. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni, o godzinie 12.45 wrócili do szkoły.
Walentynki 2014
14 lutego 2014 r. w Walentynki, z inicjatywy Wójta Gminy Rokitno Pana Jacka Szewczuka, odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy. Impreza sponsorowana była przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Jej przedstawicielka Pani Bogusława Hawryluk przybyła do szkoły z licznymi nagrodami i pączkami dla wszystkich uczniów. Zabawę prowadził zaprzyjaźniony z Fundacją wodzirej Fantomasz. Dzieci bawiły się w rytmie najsłynniejszych melodii tanecznych. Zbiorowe tańce przeplatane były licznymi konkursami zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Rozstrzygnięte zostały też dwa ogólnoszkolne konkursy: na najciekawsze przebrania oraz najpiękniejszą kartkę walentynkową, zorganizowane przez panią Jolantę Koroluk, panią Alinę Sobiech i panią Katarzynę Łukaszuk. W dniu Walentynek działała „ Poczta walentynkowa ” przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Katarzyny Łukaszuk. Impreza przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.
14.02.2014r. podczas balu karnawałowo – walentynkowego odbył się konkurs na najpiękniejszy strój karnawałowy. Komisja dokonała oceny strojów, biorąc pod uwagę oryginalność, pomysłowość, estetykę i wkład własny. Następnie wyłoniła zwycięzców.
Imię i nazwisko ucznia | Klasa |
Weronika Pyl | Klasa V b |
Mikołaj Laszuk | Klasa 0 b |
Martyna Szamuk | Klasa 0 b |
Emilia Okseniuk | klasa 0 b |
Kacper Szamuk | klasa I a |
Jakub Juszczuk | Klasa I a |
W dniu Walentynek zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Kartka walentynkowa”, do którego przystąpiło 44 uczniów z klas 0-III i 17 uczniów z klas IV-VI. Komisja dokonała oceny prac, biorąc pod uwagę oryginalność, pomysłowość oraz estetykę wykonania i wyłoniła zwycięzców w dwu kategoriach wiekowych.
Grupa młodsza | Imię i nazwisko ucznia | Klasa |
I miejsce | Amelia Wojdat | Klasa I b |
II miejsce | Jakub NiemińskiAla Tur | Klasa 0 cKlasa 0 c |
III miejsce | Julia Stefaniuk Martyna Sobiech | Klasa IIIKlasa II b |
Wyróżnienie | Szymon Jakubiuk | klasa I a |
Wyróżnienie | Patrycja Kowalczuk | klasa I b |
Grupa starsza | ||
I miejsce | Szarubko Julia | Klasa IV b |
II miejsce | Natalia Okseniuk | Klasa IV a |
III miejsce | Anna Żelejko | Klasa V b |
Wyróżnienie | Paulina HryciukAdam Szewczuk | Klasa IV aKlasa IV a |
Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody – przybory szkolne, zabawki, słodycze, a wszyscy uczestnicy nagrody pocieszenia. Nagrody zostały ufundowane przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą” i wręczone przez panią Bogusławę Hawryluk -przedstawicielkę w/w fundacji.
KULIG KLASOWY
Pani Anna Tur – wychowawca klasy IV a w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie zorganizowała swoim uczniom w Gospodarstwie Agroturystycznym w Woskrzenicach Małych kulig klasowy. Wyjazd odbył się 6.02.2014r. dzięki rodzicom, którzy zawieźli uczniów samochodami
i poświęcili swój czas, aby dzieci mogły aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Podczas kuligu uczestnicy mieli okazję przejechać się saniami i na sankach przymocowanych do sań ( 10 dzieci po raz pierwszy jechało saniami). Wszyscy chętni uczniowie brali udział również w nauce jazdy konnej, a najbardziej odważni mieli okazję pojeździć na koniach po kilka razy. W czasie imprezy dzieci i dorośli skorzystali z poczęstunku składającego się z gorącej herbaty i pieczonych kiełbasek oraz chętnie popisywali się swoimi zdolnościami wokalnymi podczas karaoke.
Największą atrakcją było zjeżdżanie na „jabłuszkach” z górki. Oprócz ogromnej zabawy i śmiechu oraz „pokazów akrobatycznych na śniegu”, odbyły się rywalizacje na najdłuższy zjazd indywidualny i grupowy z górki, jak również na najbardziej prawidłowy(„bez wywrotki”). Mimo,że uczniowie przebywali w Gospodarstwie Agroturystycznym ponad 4 godziny to czas minął bardzo szybko i wesoło. Wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu.
Serdecznie dziękuję Pani Dyrektor Mirosławie Szpyruk za opiekę nad dziećmi podczas kuligu oraz rodzicom: Pani Renacie Pawłowicz, Panu Krzysztofowi Łukaszukowi i Panu Jackowi Szewczukowi za zorganizowanie uczniom transportu na imprezę klasową w Woskrzenicach Małych.
Anna Tur
NAJLEPSI SPOŚRÓD NAS
Klasa IV B średnia 3,95
- Romaniuk Kinga 4,90
Klasa IV a średnia 3,91
- Bazyluk Katarzyna 5,00
- Orzechowska Martyna 4,82
Klasa VI B średnia 3,90
- Kozaczuk Bartosz 5,00
- Romaniuk Gabriela 4,77
- Sylwesiuk Michał 5,00
Klasa V A średnia 3,86
Klasa VI A średnia 3,81
- Aleksandra Jawoszek 5,00
- Aleksandra Horbowicz 4,78
Klasa V B średnia 3,75
KONKURS PLASTYCZNY ” JESIENNY BUKIET”
W październiku, w Szkole Podstawowej na zajęciach Koła Przyrodniczego odbył się konkurs plastyczny pt.” Jesienny bukiet”. Organizatorką była pani Anna Tur, a uczestnikami uczniowie, którzy biorą udział w dodatkowych zajęcia. Konkurs polegał na wykonaniu jak najładniejszego bukietu z liści. Zadaniem dzieci było zebranie ciekawych liści podczas wcześniejszej, wspólnej wycieczki do pobliskiego lasu i zasuszenie ich. Na umówione zajęcia uczniowie przynieśli liście i w klasie zrobili swoje prace. Po wykonaniu przepięknych bukietów wszyscy razem (poprzez głosowanie) ustalili I, II i III miejsce. Laureatami okazali się: Adam Szewczuk z kl. IV a, Katarzyna Bazyluk z kl. IV a i Patrycja Żuk z kl. Va, którzy zostali nagrodzeni przez panią Annę Tur skromnymi upominkami. Pozostali uczestnicy otrzymali na pocieszenie słodycze. Poza tym najciekawsze prace zostały wywieszone na gazetce w „Kąciku przyrodniczym” na korytarzu szkolnym i można je było podziwiać. Nagrodą dla wszystkich była również ocena celująca, którą wstawiła pani ucząca plastyki Joanna Siedlecka.
ZABAWA ANDRZEJKOWA
25.11.2013r. w Szkole Podstawowej, po zajęciach dydaktycznych, odbyła się „Zabawa Andrzejkowa”. Organizatorami byli wychowawcy klas IV – VI: Anna Tur, Bogusława Staniszewska, Jolanta Koroluk, Anna Jarocka, Janusz Szewczuk, Małgorzata Iwańczuk i Samorząd Szkolny pod opieką Katarzyny Łukaszuk- nauczyciela języka angielskiego i Katarzyny Łukaszuk – nauczyciela matematyki. Uczniowie w każdej klasie przygotowali sobie poczęstunek, wróżby i zabawy związane z tradycjami „Andrzejkowymi”. Dodatkową atrakcją były wróżby przygotowane przez uczniów( przebranych za diabełka, cygankę, krakowiankę) należących do Samorządu Szkolnego, z których mogli skorzystać wszystkie chętne dzieci. Poza zwyczajami „Andrzejkowymi” najciekawszym punktem imprezy była wspólna dyskoteka w stołówce szkolnej. Wszyscy, jak widać, bawili się doskonale.
Konkurs „Jan Paweł II w oczach dzieci”
W 2013 roku przypada 20. rocznica nadania Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II. Chcąc uczcić tę uroczystość nauczyciele – p. Agnieszka Myć, p. Bogusława Staniszewska oraz ks. Zbigniew Karwowski zorganizowali:
- konkurs plastyczny
Ogółem do konkursu przystąpiło 18 uczniów z klas 0 – III.
Komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Julia Struczuk kl. II
Kacper Kowalczyk kl. II b
II miejsce – Oliwia Szydło kl. II
Martyna Sobiech kl. II b
III miejsce – Patrycja Szydło kl. 0 b
Szymon Daniluk kl. II a
- konkurs recytatorski
Po wysłuchaniu 6 recytatorów z klas IV – VI wyłonieni zostali zwycięzcy:
I miejsce – Katarzyna Bazyluk kl. IV a
II miejsce – Martyna Orzechowska kl. IV a
III miejsce – Jowita Jańczuk kl. IV b
- konkurs poetycki na napisanie wiersza o Janie Pawle II
Wzięło w nim udział 6 uczniów z klas IV – VI.
Komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Paula Pawłowicz kl. IV a
II miejsce – Natalia Mielnik kl. VI b
III miejsce – Patryk Skrzypczak kl. VI b
Polak
Zachód słońca, w tle góra pochyła
a na jaj szczycie – Karol Wojtyła.
Pytacie: któż to, czy to ktoś znany?
To Jan Paweł II, nasz Papież kochany!
Pytasz rodaku, dlaczego jest nasz?
Urodził się w Wadowicach i ty go znasz.
Mieszkał w tym mieście, zachował wiarę w Boga,
choć wokół niepokój, wojna i trwoga.
Włochy, Rzym, Stolica Piotrowa
a na jej czele Karol – polska głowa!
I każdy wie, pomimo różnej narodowości,
że Jan Paweł II to Polak z krwi i kości!
Paula Pawłowicz, kl. IV a
O Papieżu
Skowroneczek zaśpiewał pod niebem
I rozgłosił nowinę jak wiatr,
Że zostałeś młodziutkim kapłanem
Z misją poszedłeś w szeroki świat.
W Twoich oczach była prawda i siła,
Swoich słów nie rzucałeś na wiatr.
W sercach ludzi budowałeś świątynię,
Za to teraz Ci wdzięczny jest świat.
Kapłanem byłeś a potem biskupem,
W kardynalstwie nie brakowało Ci sił.
Dwadzieścia siedem lat Ojcem Świętym
Byłeś do końca swych ziemskich dni.
Krzyż dźwigałeś, drogi Papieżu,
Aż do końca swych ziemskich sił,
By Bóg przed Tobą niebiosa otworzył,
Byś przy Bogu na zawsze już był.
Ojcze Święty, upraszaj Maryję,
Niech dodaje nam sił,
Żeby naród nasz wiary nie tracił
I przy Bogu zawsze był.
Natalia Mielnik, kl. VI b
Karol Wojtyła „Lolkiem” zwany,
na Papieża został wybrany.
Jan Paweł II – takie imię dla siebie obrał
i dla ludzi dał wiele dobra.
Każdy Polak kochał go i szanował,
nasz Papież w Wadowicach się wychował.
Gdy został Papieżem, Rzym stał się domem jego,
stąd wyruszał na pielgrzymki i uczył innych,
jak dobrze traktować bliźniego.
Dawno już zmarł, Nasz Papież kochany,
lecz w naszych sercach na wieki będzie schowany.
Patryk Skrzypczak, kl. VI b
XIII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
10 października 2013 r. nauczyciele, rodzice i uczniowie wraz z pocztem sztandarowym reprezentowali szkołę na XIII Zjeździe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie. Pielgrzymkę zorganizowała katechetka Agnieszka Myć. Celem wyjazdu była integracja szkół noszących imię Jana Pawła II. W pielgrzymce uczestniczyły następujące osoby:
Opiekunowie:
Pani Agnieszka Myć
Ks. Zbigniew Karwowski
Pani Krystyna Zaciura
Uczestnicy:
Gabriela Romaniuk
Aleksandra Jawoszek
Paweł Michaluk
Aleksandra Szymczuk
Aleksandra Jańczuk
Michał Sylwesiuk
Karolina Skwierczyńska
Dawid Karmasz
Filip Lubański
Kacper Lubański
Pani Joanna Lubańska
Pani Teresa Iwańczuk
Pani Małgorzata Sylwesiuk
Pani Bernadeta Plażuk
Pani Teresa Chomicz.
W Częstochowie na Jasnej Górze uczestnicy wzięli udział we Mszy Św. z udziałem pocztów sztandarowych szkół odprawionej pod przewodnictwem duszpasterza ks. Bp. Henryka Tomasika. Dokonano poświęcenia pamiątkowych krzyżyków z napisem „Jezu ufam Tobie”. Została także odmówiona koronka do Bożego Miłosierdzia, odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej i list do Ojca Świętego Franciszka. W dalszej części pielgrzymki, z inicjatywy ks. Zbigniewa Karwowskiego, uczestnicy wyjazdu wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach. Pielgrzymi zwiedzali zabytki sztuki sakralnej, wspólnie modlili się na różańcu przed cudownym obrazem Matki Bożej w Kaplicy.
Pobyt na Jasnej Górze minął bardzo szybko, pogoda dopisała. Pielgrzymi ubogaceni duchowo i pełni wrażeń chętnie tu powrócą w następnym roku.
Była to pielgrzymka, jakiej oczekiwał nasz Patron Jan Paweł II, który stale zachęcał, szczególnie ludzi młodych, do stawiania sobie wymagań.
Wycieczka do Warszawy
Wycieczka do Warszawy, której organizatorem była pani Jolanta Koroluk, odbyła się 09.10.2013r. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VI. Opiekunami podczas wycieczki były: pani Anna Tur i pani Bogusława Staniszewska. Program wycieczki przygotowany przez Biuro Podróży Mario Presto zapewnił dzieciom wiele atrakcji.
Po dotarciu do stolicy uczniowie udali się do Teatru Roma, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Aladyn JR”. Piękna scenografia, efekty specjalne, znakomita muzyka i obsada aktorska wywarły na widzach ogromne wrażenie. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie z „prawdziwym teatrem”.
Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie ogrodów znajdujących się na dachu biblioteki uniwersyteckiej, skąd uczniowie mogli podziwiać panoramę Warszawy. Następnie, po smacznym obiedzie, dzieci udały się Starówkę. Spacer po Starym Mieście umożliwił poznanie zabytków i przepięknej architektury kamieniczek.
Kolejną atrakcją wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Tutaj uczniowie mogli podziwiać prawdziwe cuda techniki i wykonywać różne doświadczenia, a także obejrzeć seans w Planetarium.
Był to wyjazd, który dostarczył uczniom wielu wrażeń, wzbogacił ich o nowe doświadczenia.
Impreza integracyjna klasy III i IV a
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 12.09.2013r. uczniowie klasy III i IV a wyjeżdżali do Gospodarstwa Agroturystycznego do Woskrzenic Małych w celu integracji klas i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Organizatorkami imprezy była pani Anna Tur – wychowawca klasy IV a i pani Jolanta Kłonica – wychowawca klasy III.
Uczniowie bardzo aktywnie spędzili czas poprzez udział w zajęciach ruchowych na „parku linowym”, ściance wspinaczkowej, różnych torach przeszkód oraz huśtawkach i trampolinach. Najbardziej podobał się dzieciom zjazd na linie. Mieli też oni okazję zobaczyć zwierzęta hodowane
w gospodarstwie np. bażanty, kozy, gołębie, kucyki, koty i psy.
Pobyt tak szybko minął, że uczniowie nie chcieli wracać do szkoły. Niestety nie wszyscy skorzystali z jazdy na koniu. Mamy nadzieję, że następnym razem każdy będzie mógł spróbować i pojeździć tyle na koniu, ile będzie miał ochotę.
Impreza zakończyła się jedzeniem kiełbasek z grilla i szczęśliwym powrotem do szkoły. Najważniejsze dopisała pogoda i dobre humory !
Rok szkolny 2012/13
RAJD ROWEROWY PO GMINIE ROKITNO
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie 01.06.2013r. w sobotę, odbył się rajd rowerowy po naszej gminie . Organizatorką imprezy była pani Anna Tur – nauczyciel przyrody i opiekun Koła Przyrodniczego. W rajdzie mogli wziąć udział uczniowie uczęszczający na zajęcia pozalekcyjne Koła Przyrodniczego działającego w szkole. Celem wyjazdu było poznanie historii, zobaczenie pomników przyrody i ciekawych miejsc w naszej gminie oraz aktywne spędzenie soboty. W rajdzie uczestniczyli następujący uczniowie:
Nr | Imię i nazwisko | klasa |
1. | Monika Jakubiuk | VI a |
2. | Piotr Jakubiuk | VI a |
3. | Julia Jarocka | VI a |
4. | Patrycja Jawoszek | VI a |
5. | Jowita Kwiatkowska | VI a |
6. | Jakub Lubański | VI a |
7. | Michał Maciak | VI a |
8. | Agnieszka Pożaroszczyk | VI a |
9. | Magdalena Pyl | VI a |
10. | Edyta Skrzypczak | VI a |
11. | Beata Witek | VI a |
12. | Ewa Zahor | VI b |
13. | Przemysław Pietruczuk | VI b |
14. | Aleksandra Jańczuk | V a |
Opiekunem grupy, poza organizatorem, była również Pani Anna Jarocka – nauczyciel języka rosyjskiego. Podczas wycieczki rowerowej, która rozpoczęła się o godzinie 9.00 uczniowie mieli okazję poznania pomników przyrody w Rokitnie, Pokiniance, Kołczynie, Cieleśnicy, Klonownicy Dużej. W Olszynie zwiedzili stary cmentarz, na którym spoczywają niemieccy żołnierze, a w Derle podziwiali piękno krajobrazu nadbużańskiego ze starorzeczami rzeki Bug i roślinnością, która jest pod ochroną. Rajd zakończył się o godz.18.00 w Klonownicy Dużej ogniskiem i pieczeniem kiełbasek oraz zabawami ruchowymi. Szczególne podziękowania należą się Pani Barbarze Lubańskiej członkini stowarzyszenia „Klon” a zarazem babci jednego z naszych uczestników rajdu, która przygotowała ognisko i poczęstowała dzieci cukierkami.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Wycieczka do Białej Podlaskiej zorganizowana przez panią Jolantę Koroluk odbyła się 26.04.2013r. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV- VI. Funkcję opiekuna pełniła pani Joanna Siedlecka i pani Katarzyna Łukaszuk.
W Kinie „Merkury” uczniowie obejrzeli sztukę teatralną pt. „Opowieści biblijne” w wykonaniu aktorów Teatru „Uciecha” z Krakowa. Połączenie w jedną całość najsłynniejszych historii biblijnych Starego Testamentu i perypetii młodych bohaterów mających rozwiązać niesamowitą zagadkę wzbudziła duże zainteresowanie wśród widzów. To wspaniałe przedstawienie przeniosło odbiorców w niesamowitą podróż w świat teatralnych przeżyć, w której zachwyciły niekonwencjonalne rozwiązania sceniczne, oryginalne kostiumy i zaskakujące efekty specjalne.
Drugim punktem wycieczki były zajęcia w MULTICENTRUM. Uczniowie pod okiem instruktorów mogli poznać tajemnice nauki. Zajęcia zostały przeprowadzone w czterech grupach. Warsztaty pod nazwą „Multitechnika” polegały na programowaniu i sterowaniu urządzeniami automatycznymi i robotami. Natomiast „Multinauka” to warsztaty, których celem było wykonywanie doświadczeń związanych z przekazywaniem ruchu. „Multisztuka” to warsztaty graficzne – edycja zdjęć, nauka skrótów klawiszowych. Uczniowie wykonywali „Colage komputerowy – Wiosna”. Ostatnia grupa uczniów zajmowała się budowaniem konstrukcji z klocków z zastosowaniem silników. Ich warsztaty nosiły nazwę „Logikit- kolcki K`nex”. Były to niezwykle atrakcyjne zajęcia, a czas upłynął tam bardzo szybko.
Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w redakcji „Słowa Podlasia”. Uczniowie zapoznali się z pracą dziennikarzy, dowiedzieli się, jak powstaje gazeta. Pobyt w redakcji zakończył się zrobieniem pamiątkowego zdjęcia.
„KREMÓWKI”
Z okazji rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II w dniu 30 kwietnia w naszej szkole uczniowie pełnili wartę w Kąciku Papieskim. W dniach 29-30 kwietnia odbyła się również akcja sprzedaży ,,kremówek”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na uroczystość związaną z 20. rocznicą nadania Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II. W pieczenie ciasta zaangażowały się mamy uczniów i jedna uczennica.
Podziękowanie
Pani Krystynie Pawluczuk
Pani Agnieszce Struczuk
Pani Beacie Kwiatkowskiej
Pani Bożenie Zahor
Pani Agnieszce Zahor
Pani Agacie Walczuk
Pani Sylwii Bożyk
Pani Marzenie Kołodziejskiej
Pani Wiesławie Brodackiej
Pani Barbarze Bazyluk
Pani Danucie Kredens
Pani Annie Stefaniuk
Pani Barbarze Strojek
Pani Annie Fedoruk
Pani Grażynie Grybczuk
Pani Danucie Romaniuk
Pani Krystynie Witek
oraz: Monice Jakubiuk- uczennicy kl. VI a.
Agnieszka Myć
ZAJĘCIA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU – KULIG
27.02 2013r.w Szkole Podstawowej w Rokitnie zorganizowano dla uczniów z klasy IVa i IVb oraz z VIa z inicjatywy Pani Jolanty Koroluk i przy pomocy wychowawców Pani Anny Tur i Anny Jarockiej kulig. Odbył się on w Woskrzenicach Małych w gospodarstwie agroturystycznym „Wiosenny wiatr”. Przy sprzyjającej pogodzie dzieci miały możliwość aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu korzystając z ostatniego( miejmy nadzieję) śniegu tej zimy. Wielką atrakcją, oprócz przejażdżki saniami po okolicy, było zjeżdżanie z górki na plastikowych „jabłuszkach” i workach. Zabawa okazała się świetna i pełna humoru (ze śmiechu, aż bolały brzuchy). Uczniowie mieli również zapewnioną gorącą herbatę i pieczone kiełbaski. Po posiłku wszyscy, którzy chcieli, mogli pojeździć na koniach i poznać „pierwsze kroki” jazdy konnej oraz pobawić się ze zwierzętami np. kucykiem, kozą. Czas tak szybko i przyjemnie minął, że dzieci niechętnie opuszczały posesję, w której odbył się kulig.
Dziękujemy gospodarzom za bardzo miłe przyjęcie nas !!!
PRELEKCJA NA TEMAT „ŻYCIE SÓW – ZAGROŻENIA i OCHRONA”
07.02.2013r. w Zespole Szkół w Rokitnie odbyło się spotkanie z Panem Jarosławem Mydlakiem przedstawicielem Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. W prelekcji na temat życia sów miały możliwość uczestniczenia uczniowie klasy VI a i V a Szkoły Podstawowej pod opieką Pani Anny Tur i dwie klasy z Gimnazjum pod opieką Pni Barbary Michalskiej.
Spotkanie było bardzo interesujące i ciekawe przeprowadzone przez Pana Jarosława Mydlaka. Uczniowie mieli okazję nie tylko dowiedzieć się o życiu sów, ale również zobaczyć zdjęcia tych ptaków występujących w Polsce i w naszej najbliższej okolicy. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem zajęć. Chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez gościa oraz same także pytały o dodatkowe wiadomości na temat życia sów. Najbardziej aktywni podczas spotkania uczniowie ze Szkoły Podstawowej, a byli to: Beata Witek i Piotr Walczuk z klasy VIa oraz Krzysztof Kołodziejski z klasy Va, otrzymali specjalne nagrody od prowadzącego. Natomiast inni zaangażowani uczniowie dostali upominki w postaci książek pt. „Płomykówka – zagrożenia i ochrona”.
Serdeczne dziękujemy Panu Jarosławowi Mydlakowi za spotkanie i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie gościł w nasze szkole.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
18 grudnia 2012 roku uczniowie klas IV-VI udali się na wycieczkę do Białej Podlaskiej. Organizatorem wyjazdu była pani Jolanta Koroluk, natomiast funkcję opiekuna pełniła pani Anna Jarocka i pani Bogusława Staniszewska.
Po przyjeździe do miasta uczniowie udali się do Kina „Merkury”, w którym obejrzeli sztukę teatralną pt. „ Ania z Zielonego Wzgórza” opartą na motywach powieści Lucy Maud Montgomery o takim samym tytule. Przedstawienie zostało zaprezentowane przez aktorów Teatru Kameralnego w Lublinie. Uczniowie mogli się poczuć jak w prawdziwym teatrze, ponieważ wspaniała gra aktorska i świetna sceneria sprawiły, że spektakl był bardzo interesujący i dostarczył widzom wielu pozytywnych wrażeń. Chociaż sztuka trwała 100 minut, nikt się nie nudził, każdy wyszedł zadowolony i uśmiechnięty.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była lekcja muzealna w Muzeum Południowego Podlasia. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób można przyozdobić gliniane kubeczki, jakie zastosować do tego celu farby. Pod okiem instruktora każdy uczeń własnoręcznie namalował piękne wzory na otrzymanym kubeczku. Był to wspaniały prezent pod choinkę dla bliskiej osoby.
Spotkanie w muzeum zostało zakończone prelekcją na temat tradycji bożonarodzeniowych. Uczniowie obejrzeli także ozdoby choinkowe wykonane z opłatka i innych materiałów.
Podsumowanie konkursu „Spotkania z przyrodą im. Jerzego Ostaszewskiego”
10 października 2012 r. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy Janów Podlaski zorganizował uroczyste podsumowanie konkursu „ Spotkania z przyrodą im. Jerzego Ostaszewskiego”, który ogłoszony był w roku szkolnym 2011/2012 i trwał do końca czerwca bieżącego roku.
Spotkanie laureatów, ich opiekunów i zaproszonych gości odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim. Otwarcia spotkania dokonał kierownik ZLPK Oddziału Terenowego Janów Podlaski – P. Andrzej Łazeba, który powitał przybyłych zwycięzców konkursu, ich opiekunów oraz zaproszonych gości: P. Adama Byszko – sekretarza gminy Janów Podlaski, P. Mirosława Popławskiego i P. Beatę Korpysz – Inspektorów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Wydziału Spraw Terenowych w Białej Podlaskiej, P. Leszka Chwedczuka – Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Janowie Podlaskim.
Otwarcie spotkania rozpoczęło się występem młodzież gimnazjalnej z Janowa Podlaskiego, która przygotowała na tę uroczystość przedstawienie pt. „Budzimy przyrodę”. W kolejnej części spotkania pracownicy ZLPK zaprezentowali film przyrodniczy autorstwa Artura Tabora pt. „Sowy Polski”. Po zapoznaniu się z krajowymi gatunkami sów, ich biologią i zwyczajami nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród.
W konkursie wzięło udział 62 uczniów z 15 szkół, którzy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych.
Wśród laureatów (w II kategorii – Szkoła Podstawowa kl. IV-VI) za wykonanie pracy na Temat: „Waloryzacja gniazd bociana białego w mojej najbliższej okolicy (gminie)” znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie – ANDŻELIKA ŻUK , która zajęła II miejsce, a jej opiekunem była pani Anna Tur – nauczyciel przyrody. Zwyciężczyni otrzymała dyplom i nagrodę postaci książki , a szkoła film przyrodniczy DVD pt. „Sowy Polski” oraz album o Lubelszczyźnie.
Dzień Patrona Szkoły – Jana Pawła II
Uczniowie klasy VI b, członkowie kółka katechetycznego oraz chór szkolny przygotowali pod kierunkiem p.Agnieszki Myć, p.Bogusławy Staniszewskiej, p.Joanny Siedleckiej część artystyczną pt. „Totus Tuus”. Zaprezentowali ją w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową po Mszy św. odprawionej przez ks. Pawła Rozbickiego w kościele parafialnym św. Trójcy w Rokitnie dnia 16.10.2012 r.
Następnie obejrzeliśmy film pt. „Pratulin”.
Uczniowie naszej szkoły chętnie i licznie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Jan Paweł II w oczach dziecka” i 7 prac zostało wysłanych do organizatora konkursu.
XII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie
Dnia 11.10.2012 r. odbył się w Częstochowie XII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II . Dzięki katechetce, pani Agnieszce Myć, która zorganizowała wyjazd, nie zabrakło tam również i nas. Naszą szkołę reprezentowało 50 osób: Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Rokitnie (p.Mirosława Szpyruk, p.Agnieszka Myć, p.Bogusława Staniszewska, p.Anna Tur i ks. Zbigniew Karwowski), rodzice oraz parafianie.
Uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 przez biskupów: W. Depo i H. Tomasika. Następnie udaliśmy się do cudownego źródełka św. Barbary po świętą wodę. Odmówiliśmy Różaniec św. w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej pod przewodnictwem ks. D. Karwowskiego.
Mimo chłodnej i kapryśnej pogody wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni.
LEKCJA O SAMORZĄDZIE LOKALNYM W URZĘDZIE GMINY W ROKITNIE
10 października 2012r. z inicjatywy pani Anny Tur nauczyciela przyrody uczniowie klasy V a i V b szkoły podstawowej mieli okazję spotkania się z Panem Wójtem Jackiem Szewczukiem w budynku Urzędu Gminy w Rokitnie. Pan Jacek Szewczuk bardzo ciekawie i zrozumiale dla uczniów przekazał wiadomości dotyczące tego, co to jest Gmina, na czym polega praca wójta, jaka jest rola Samorządu Gminy, Rady Gminy. Oprowadził również uczniów po budynku Urzędu Gminy. Wielką atrakcją dla dzieci była przygotowana i przeprowadzona przez Pana Wójta w sali obrad rekonstrukcja Sesji Rady Gminy. W roli głównej byli sami uczniowie, którzy wcielili się w Przewodniczącego Rady Gminy, zastępcę, sekretarza, skarbnika, radnych z poszczególnych miejscowości, sołtysów. Pan Wójt przedstawił po kolei przebieg sesji, a następnie umożliwił przeprowadzenie takiej sesji przez uczniów biorąc w niej czynny udział jako Wójt Gminy. Spotkanie z Panem Jackiem Szewczukiem Wójtem Gminy było tak interesujące, że z zaplanowanej jednej godziny przedłużyło się, po prośbach uczniów, do dwóch godzin. Zakończyło się poczęstunkiem
i zaproszeniem uczniów klas piątych na najbliższą Sesję Rady Gminy, która odbędzie się 30.10.2012. o godzinie 10.00.
SKŁADAM SERDECZNE PODZIĘKOWANIE PANU WÓJTOWI , ŻE ZAWSZE ZNAJDZIE CZAS I CHĘTNIE SPOTYKA SIĘ Z UCZNIAMI NASZEJ SZKOŁY W CELU PRZYBLIŻENIA TEMATU ZWIĄZANEGO Z PRACĄ SAMORZĄDU LOKALNEGO.
Organizator spotkania: Anna Tur
KONKURS PRZYRODNICZY
2 października 2012r. o godzinie 10.00 w szkole podstawowej odbył się konkurs przyrodniczy organizowany przez Kuratorium Oświaty
w Lublinie. Do pierwszego etapu przystąpiło 17 uczniów z klas V- 6 i VI- 11. Nauczycielem przygotowującym uczniów do konkursu była pani Anna Tur. Do drugiego etapu przeszła jedna uczennica klasy VI a – Edyta Skrzypczak uzyskując 28 punktów na 34 możliwych do zdobycia.
WYCIECZKA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
1 października 2012r. uczennice ze szkoły podstawowej: Jowita Kwiatkowska i Agnieszka Pożaroszczyk wraz z opiekunem panią Anną Tur zostały wytypowane przez Pana Wójta na wycieczkę edukacji ekologicznej na składowisko odpadów zorganizowaną przez Bialskie Wodociągi i Kanalizacje WOD – KAN w Białej Podlaskiej i skorzystały z tej oferty. Wycieczka była całkowicie darmowa i trwała ponad 1,5 godziny. Miejscem spotkania była siedziba Bialskich Wodociągów i Kanalizacji WOD – KAN. Tam uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o pracy wyżej wymienionego przedsiębiorstwa oraz zostali obdarowani upominkami w postaci torby ekologicznej i słodyczy. Następnie pod przewodnictwem pracownika WOD – KAN-u uczniowie i opiekunowie z kilkunastu gmin powiatu bialskiego udali się autokarem na składowisko odpadów i na teren budowy zakładu przetwarzania odpadów komunalnych. Na miejscu zobaczyli urządzenie służące do odbierania odpadów organicznych od pozostałych śmieci. Dowiedzieli się, że na 3 ha obszarze powstaje w Białej Podlaskiej nowoczesny Zakładu Zagospodarowania Odpadami.
Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca dla uczestników. Dziękujemy Pani Agacie Sudewicz pracownicy Urzędu Gminy w Rokitnie za możliwość uczestniczenia uczniów naszej szkoły w wycieczce.
WYCIECZKA LUBLIN – KOZŁÓWKA – 27.09.2012r.
42 uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II uczestniczyło w wycieczce do Lublina i Kozłówki. Organizatorem wyjazdu była pani Anna Tur, a opiekunami pani Jolanta Koroluk i pani Joanna Siedlecka. Dzięki ciekawemu programowi wycieczki przygotowanemu przez biuro turystyczne Mario Presto z Białej Podlaskiej dzieci zwiedziły bardzo interesujące miejsca. Na początku udały się na teren obozu koncentracyjnego stworzonego przez Niemców podczas II wojny światowej, oddały hołd ofiarom obozu przy Pomniku Walki i Męczeństwa na Majdanku, przeszły „czarną drogą” do Mauzoleum, w którym złożono prochy pomordowanych oraz miały okazję zobaczyć krematorium, w którym spalano zagazowane ciała ludzkie. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Lubelską Trasę Podziemną , która liczy prawie 300m długości i stanowi ciąg XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących od lochów Trybunału Koronnego przez Rynek, ulicami Złotą i Archidiakońską, aż do Placu po Farze. Odwiedzili również Muzeum Wsi Lubelskiej – obiekt skansenowski, w którym zwiedzili wiatrak holenderski, kuźnię, studnię wiejską z wodopojem, zagrodę garncarza , chatę muzyka oraz dwór szlachecki. Duże wrażenie na uczniach wywarł najstarszy kościół na Lubelszczyźnie znajdujący się na terenie skansenu.
Pobyt w Lublinie zakończył się smacznym obiadem w stołówce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W drodze powrotnej uczniowie mieli okazję podziwiać przepiękne Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które obejmuje XVIII – wieczny Zespół Pałacowo-Parkowy zbudowany w stylu późnego baroku, urządzony przez Konstantego Zamoyskiego. Wszystkim bardzo podobał się pałac i jego komnaty oraz park z kwitnącymi ogrodami. Tutaj też dzieci mogły kupić pamiątki, a to ważny punkt programu każdej wycieczki.
Na wyjeździe dopisała pogoda i dobre humory uczestników.
Posprzątaliśmy las!!!
W sobotę 22 09.2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej, którzy są członkami Koła Przyrodniczego wspólnie z opiekunem panią Anną Tur wybrali się na wycieczkę w celu pogłębienia wiedzy o lesie najbliższym otoczeniu. Uczestnicy poprzez zabawę rywalizowali między sobą pracując w grupach i wykonując polecenia, np. kto pierwszy znajdzie grzyby lub zbierze i nazwie pięć różnych gatunków liści krzewów, czy kto zbierze i nazwie trzy gatunki liści dębu. Po wykonaniu zadań każda grupa została nagrodzona słodyczami i przystąpiła do zbierania śmieci, których niestety w pobliskim lesie było bardzo dużo.
Porządkowanie lasu było przedsięwzięciem zaplanowanym przez uczniów w ramach ogólnopolskiej akcji „ Sprzątania Świata- Polska 2012” obchodzonej 14-16 września. W sumie zebrano ponad dziesięć 100 litrowych worków. Worki i rękawiczki zapewnił Urząd Gminy w Rokitnie. Sprzątanie lasu zakończyło się ogniskiem i wspólną grą w piłkę. Było pieczenie kiełbasek i ziemniaków oraz konsumowaniem przepysznych pączków przygotowanych przez mamę jednego z uczestników koła przyrodniczego.
Uczniowie, którzy uczestniczyli w zajęciach:
1.Monika Jakubiuk | VI a |
2.Julia Jarocka | VI a |
3.Patrycja Jawoszek | VI a |
4.Jowita Kwiatkowska | VI a |
5.Agnieszka Pożaroszczyk | VI a |
5.Beata Witek | VI a |
7.Piotr Walczuk | VI a |
8.Edyta Skrzypczak | VI a |
9.Jakub Lubański | VI a |
10. Ewa Zahor | VI b |
11.Michał Sylwesiuk | V b |
12. Aleksandra Jańczuk | V a |
13. Michał Maciak | VI a |
Szczególne podziękowania należą się pani Annie Jarockiej, która pomogła w sobotnim spotkaniu, w czuwaniu nad bezpieczeństwem uczniów.
Konkurs recytatorski poezji Cypriana Norwida
Dnia 19 września 2012 r. w Gimnazjum w Konstantynowie odbył się konkurs recytatorski poezji Cypriana Norwida. Szkołę podstawową reprezentowały: Edyta Skrzypczak z kl. VI a (nauczyciel B. Staniszewska) Beata Witek z kl. VI a (nauczyciel B. Staniszewska), zaś gimnazjum: Anita Bazyluk z kl. II a (nauczyciel M. Andrzejuk), Natalia Gołębiowska z kl. III a (nauczyciel T. Semeniuk). Beata Witek zajęła I miejsce wśród 8 recytatorów ze szkoły podstawowej. Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali książki, wszyscy uczestnicy – dyplomy, a nauczyciele przygotowujący – podziękowania. (Zdjęcia w galerii).
Europejskie Dni Dziedzictwa „ Tajemnice codzienności” w Zespole Szkół w Rokitnie
15.09.2012r. w ramach „Dni Dziedzictwa Narodowego” uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Rokitnie pod opieką Janusza Szewczuka oraz Małgorzaty Iwańczuk, Joanny Sobczuk i Bogusławy Staniszewskiej zorganizowali rajd rowerowy. Rajd obejmował zwiedzanie najstarszych cmentarzy Gminy Rokitno.
Szczególną uwagę zwrócono na stary cmentarz w Klonownicy Dużej oraz cmentarz wojskowy w Szadku. Uczestnicy rajdu odwiedzili też stary cmentarz w Olszynie. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem.