Rok szkolny 2024/25
Spektakl teatralny „Detektyw Pozytywka”
Klasa 3 razem z grupami 5- i 6-latków pod opieką wychowawczyń: p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Anny Jarockiej, p. Ewy Jakubiec, p. Eweliny Panasiuk oraz p. Emilii Walczewskiej pojechała do Białej Podlaskiej na spektakl teatralny pt. „Detektyw Pozytywka”. Było to niezwykłe przedstawienie, gdyż uczniowie razem z detektywem prowadzącym agencję „Różowe okulary” brali udział w spektaklu, gdyż razem rozwiązywali zagadki, uczyli się dedukcji. Wiele emocji wzbudzał Martwiak prowadzący również agencję detektywistyczną „Czarnowidz”. Dzieci szybko przekonały się, że nie wzbudza on sympatii i lepiej omijać go z daleka. Kolorowe kostiumy, scenografia, muzyka trzymająca w napięciu – to wszystko sprawiło, że czas minął bardzo szybko i uczniowie zadowoleni wrócili do domów.
Wizyta w olejarni
Uczniowie kl.3 w dniu 01.10.2024 r. wraz z p. Bogusławą Staniszewską i p. Anną Jarocką odwiedzili Olejarnię P. Marii i Szczepana Wojdat w Rokitnie. Właścicielka dokładnie opowiedziała proces powstawania oleju z różnych ziaren. Dzieci mogły zobaczyć, jak tłoczy się olej z ostropestu, dowiedziały się, że na 1l oleju potrzeba 5 kg ziaren. Zobaczyły różne kształty nasion roślin oleistych (lnu, rzepaku, czarnuszki, ostropestu i dyni). Mogły spróbować nie tylko nasiona, ale też olej rzepakowy i lniany.
Gorąco dziękujemy pani Marii Wojdat za ciepłe i serdeczne przyjęcie trzecioklasistów oraz przekazanie bogatej wiedzy nt. „Jak powstaje olej”.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z inicjatywy p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Magdaleny Foryt i p. Anny Jarockiej kl.3 ten dzień świętowała 30.09.24r. Uczniowie wykorzystując swoją przerwę, chętnie czytali najmłodszym przedszkolakom, czyli 3-latkom i 4-latkom. Obie strony miały dużo przyjemności i radości, a czytający satysfakcję, że mogą pochwalić się umiejętnością płynnego czytania. Na dodatkowych zajęciach do akcji przyłączyli się także uczniowie kl.5a, 5b, 6a, 6b, gdyż „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem” – Kornel Makuszyński.
Farma Dyniowa
Dnia 25.09.24 r. dzieci kl.3a pod opieką nauczycieli: p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Anny Jarockiej oraz rodziców: p. Edyty Czublun, p. Renaty Hura, p. Iwony Lesiuk oraz p. Mai Laszuk pojechały do Farmy Dyniowej w Kołczynie. Uczniowie poszukiwali skarbów w labiryncie kukurydzy, przeciągali linę, grali w kręgle fińskie. Wzięli udział w wyścigach hobby horse z torem przeszkód na drewnianych konikach, ścigali się w workach. Nie było końca niespodziankom: pieczone kiełbaski, dyniowe babeczki, rzuty krążkiem, gotowanie w kuchni… Po takiej aktywności czekała na nich strefa relaksu: leżaki, kanapy z kostek słomy, wigwamy z kukurydzy, ścianka do zdjęć. Czas szybko płynął, uczniowie nie chcieli opuszczać tak przyjemnego miejsca położonego w otulinie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, z którego roztaczał się piękny widok na pola, lasy, łąki. Aura także dopisała, gdyż mimo jesieni w kalendarzu panowała letnia pogoda.
Rok szkolny 2023/24
Klasa 2 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rokitnie
Kl. 2a w dniu 11.06.24r. pod opieką p. Bogusławy Staniszewskiej i p.Magdaleny Foryt odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Rokitnie. Mimo że zbliżają się wakacje, dzieci postanowiły wybrać książki na ten czas. Pomocą było zadanie przygotowane przez panią bibliotekarkę. Należało z rozsypanki wyrazowej ułożyć poprawne tytuły książek dla dzieci. Wywołało to u dzieci dużo radości, ale i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Kolejny raz przekonały się, że „Książka jest dobra na wszystko…także na wakacje”.
Dziękujemy bibliotekarce, p. Annie Michalak za przeprowadzenie zajęć oraz ciepłe i serdeczne przyjęcie.
Warsztaty kulinarne kl. 2a – Pieczenie pizzy
Dnia 11 czerwca 2024r. uczniowie kl.2a pod opieką p. Bogusławy Staniszewskiej i p. Magdaleny Foryt udali się do GIK-u na warsztaty kulinarne – pieczenie pizzy. Dzieci najpierw pomagały zrobić ciasto, potem samodzielnie je wałkowały i układały dodatki na pizzę. Gdy ich pizzerinki upiekły się, dzieci degustowały własnoręcznie wykonane przekąski, które wszystkim bardzo smakowały.
Była to doskonała lekcja samodzielności, ale przede wszystkim miło spędzony czas w gronie kolegów i koleżanek.
Bardzo dziękujemy p. Sylwii Łojewskiej za przeprowadzenie warsztatów, kierownik GIK-u p. Joannie Sieraj za udostępnienie sali i urządzeń oraz p. Marcie Koroluk i p. Magdalenie Jakoniuk za okazaną pomoc.
Certyfikat – Akademia Bezpiecznego Puchatka (pdf.)
Konkurs „Zwiastuny wiosny”
Uczniowie kl. I –IV wzięli udział w VIII edycji Konkursu Przyrodniczego „Zwiastuny wiosny” zorganizowanej dla szkół z terenu Nadleśnictwa Biała Podlaska. Uczennica kl.1 Gabriela Bołba (nauczyciel p. Jolanta Kłonica) zajęła I miejsce, Stanisław Hura kl.2 (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska) otrzymał wyróżnienie. Podsumowanie konkursu odbyło się 17 maja 2024r. w siedzibie Nadleśnictwa. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody, a nauczyciele podziękowania.
Gratulujemy uczniom, nauczycielom oraz rodzicom i życzymy kolejnych sukcesów.
Klasa 2 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rokitnie
W Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, który w tym roku trwał w dn. 08 – 15.05.24r. pod hasłem: „Biblioteka – miejsce na czasie”, kl. 2a pod opieką p.Bogusławy Staniszewskiej i p.Magdaleny Foryt odwiedziła 13.05.24r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Rokitnie. Dzieci wysłuchały wiersza o pracy bibliotekarza oraz dokładnie zapoznały się z rolą tego zawodu. Następnie pisały lub malowały życzenia nie tylko bibliotekarzowi, ale także jego miejscu pracy, czyli bibliotece. Wywołało to u dzieci dużo zaskoczenia i radości. Kolejny raz przekonały się, że „Z książki płynie odwaga, książka w życiu pomaga”.
Dziękujemy bibliotekarce, p. Annie Michalak za przeprowadzenie zajęć oraz ciepłe i serdeczne przyjęcie.
Diecezjalny Konkurs Kaligraficzny
Uczniowie kl.2 (8 osób) wzięli udział w Diecezjalnym Konkursie Kaligraficznym. Systematycznie i wytrale przez 6 tygodni wykonywali zadania z kaligrafii w specjalnie przeznaczonym do tego zeszycie. Komisja konkursowa miała trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców, gdyż wpłynęło wiele bardzo dobrych prac. Uczeń kl.2 – Wojciech Stasiuk (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska) otrzymał wyróżnienie.
„Dobry zawód – pewna przyszłość”
W roku szkolnym 2023/24 odbyła się kolejna edycja konkursu plastycznego „Dobry zawód – pewna przyszłość”. Uczniowie z naszej szkoły wzięli w nim udział. Uczeń kl.2– Wojciech Stasiuk (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska) otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Dnia 27.02.2024 r. uczniowie grupy 5-, 6- latków i kl.2a pod opieką pań: p. Eweliny Panasiuk, p. Joanny Zaciura, p. Magdaleny Foryt i p. Bogusławy Staniszewskiej pojechali na wycieczkę do Białej Podlaskiej.
Najpierw obejrzeli spektakl pt. „Piotruś Pan” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie poznali tytułowego bohatera, który żyje w Nibylandii, bo nie chce dorosnąć. Zycie upływa mu na psotach i figlach. Przewodzi grupie zagubionych chłopców, walczy z piratem Kapitanem Hakiem. Gdy poznaje Wandę, zabiera ją do swojej krainy. Dzięki niej poznaje, co to jest przyjaźń, miłość, wartość posiadania mamy. Barwne kostiumy, bajkowa scenografia, rytmiczne piosenki i tańce bardzo podobały się dzieciom. To wszystko dostarczyło dzieciom wiele radości, niezapomnianych wrażeń i przeżyć.
Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Sali Tradycji Lotniczych. Tam mjr pilot Tadeusz Trudzik barwnie i ciekawie przybliżył uczniom historię fabryki samolotów, która ponad 100 lat temu istniała w Białej Podlaskiej. Dzieci mogły zobaczyć nie tylko jak wygląda strój lotnika czy pilota, ale nawet maskotka, która znajduje się w każdym samolocie.
Dzieciom dopisały nie tylko humory, ale także słoneczna, wiosenna pogoda. Wycieczka bardzo podobała się uczniom.
Spotkanie opłatkowe w kl.2a
Dnia 22 grudnia 2023r. w klasie 2a odbyło się spotkanie opłatkowe. Było ono doskonałą okazją nie tylko do przypomnienia zwyczajów
i tradycji bożonarodzeniowych, ale także do udoskonalenia umiejętności praktycznych wykorzystywanych w życiu, np. przygotowanie stołu
z poczęstunkiem. Dzieci złożyły sobie nawzajem życzenia, podzieliły się opłatkiem. W nastrój świąteczny wprowadziła piękne udekorowana choinka, pierniczki, kolędy chętnie śpiewane przez dzieci oraz paczuszka z niespodzianką od Mikołaja.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.
Klasa 2a w Gminnej Bibliotece Publicznej
Klasa 2a dn. 18.12.2023r. pod opieką wychowawczyń: p. Bogusławy Staniszewskiej i p. Magdaleny Foryt udała się na zajęcia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokitnie. Tematem były: Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe dawniej i dziś. Uczniowie z uwagą słuchali fragmentów książek o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem czytanych przez bibliotekarkę, p. Annę Michalak. Następnie sami przeglądali książki, a czytając je, pogłębiali wiedzę o zwyczajach dotyczących najbliższych świąt. Zaskoczeniem dla dzieci była informacja, że kiedyś nie było choinek, lecz podłaźniczki wiszące pod sufitem, a drzewka bożonarodzeniowe ozdabiano jabłkami, orzechami, ciasteczkami, świeczkami oraz lametą (włosem anielskim). Niemało emocji wzbudziła informacja, że kiedyś gospodarz domu przynosił przed Wigilią kolędę, czyli wiązkę kłosów ze zbożem, która miała zapewnić domownikom bogactwo oraz ustrzec przed głodem.
Potem uczniowie z wielkim zaangażowaniem malowali na kartkach ozdoby, wycinali je i ułożyli je w kształcie choinki, która będzie zdobić bibliotekę.
Na koniec złożyliśmy życzenia świąteczne. Dziękujemy p. Ani za przeprowadzenie zajęć.
Andrzejki kl.2a
29 listopada 2023r. odbyły się w andrzejki w kl.2a. Dzieci świetnie bawiły się wyciągając „losy najbliższej przyszłości” dotyczące zawodu, kwiatów w ogródku, podróży, marki samochodu, ulubionego koloru, owocu, warzywa. Uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie w „andrzejkowej” ramce.
Spotkanie umiliła muzyka oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Dnia 17.11.2023 r. uczniowie grupy 5-, 6- latków i kl.2a pod opieką pań: p. Eweliny Panasiuk, p. Moniki Łozak, p. Magdaleny Foryt i p. Bogusławy Staniszewskiej pojechali na wycieczkę do Białej Podlaskiej. Najpierw obejrzeli spektakl muzyczny pt. „Piękna i Bestia” przygotowany przez Teatr Polski Kultura z Łodzi. Występ ukazał piękne przesłanie, że prawdziwe piękno nie zawsze jest widoczne na zewnątrz. Ta pouczająca, momentami zabawna opowieść pełna magii i prawd o życiu, zrealizowana była na tle poruszającej wyobraźnię scenografii. Barwne kostiumy, rytmiczne piosenki i tańce zachwyciły uczniów. To wszystko dostarczyło dzieciom wiele radości, niezapomnianych wrażeń i przeżyć.
Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Sali zabaw Fun&Fan w Białej Podlaskiej. Uczniowie bawili się na zjeżdżalni, skakali na trampolinie, grali w piłkarzyki. Wiele radości dostarczyła im wspólna zabawa i tańce z animatorem oraz rozbijanie piniaty, z której wysypały się słodycze dla nich. Dzieci mogły zobaczyć jak szybko można zrobić pieska z balona i na pamiątkę wspólnej zabawy otrzymały te pieski. Wycieczka bardzo podobała się uczniom.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu.
Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej
18 października 2023 r. odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej.
W uroczystości wzięli udział rodzice, przedszkolaki oraz uczniowie z klasy I i IV. Najpierw wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy, następnie głos zabrała Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk, która powitała zebranych gości.
W dalszej części pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, na którą składały się wiersze i piosenki. Po prezentacji umiejętności, pierwszoklasiści w pięknych biretach na głowach w podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu Ślubowania Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk kolorowym ołówkiem dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia. Następnie wychowawczyni wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy, a rodzice kredkę- kuferek wypełnioną słodyczami. Cześć artystyczna na hali gimnastycznej zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami.
Po burzy oklasków pierwszoklasiści wrócili do klasy, gdzie czekała na nich pięknie przystrojona sala i poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wspólne tańce i zabawa zintegrowały wychowawców, dzieci i rodziców.
Wizyta w Olejarni
13.10.2023r.dzieci z kl.3 wraz z p. Bożeną Wediuk i p. Aliną Żuk odwiedziły Olejarnię pani Marii Wojdat w Rokitnie. Pani Maria przedstawiła proces tłoczenia oleju z różnych ziaren ( lnu, rzepaku, czarnuszki, ostropestu i dyni). Dzieci poznały kolor i kształt ziaren, mogły je spróbować. Każdy mógł degustować olej i poznać proces przechowywania oleju. Wszystkim bardzo smakowały ziarna dyni w polewie o różnych smakach. Trzecioklasiści obejrzeli również sprzęt rolniczy do zbioru i suszenia dyni.
Dziękujemy serdecznie pani Marii Wojdat za piękną lekcję „Skąd się bierze olej”.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Dnia 06.10.2023 r. uczniowie kl. I- III pod opieką wychowawczyń: p. Jolanty Kłonicy, p. Marty Biskupskiej, p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Magdaleny Foryt, p. Bożeny Wediuk i p. Aliny Żuk pojechali na wycieczkę do Białej Podlaskiej. Najpierw udali się do Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, gdzie mogli z bliska poznać pracę strażaków. Zobaczyli nowoczesny sprzęt, jakim posługują się strażacy a także przypomnieli zasady bezpieczeństwa. Mogli udźwignąć sikawkę i symbolicznie „zgasić pożar”.
Następnie w Multikinie Cinema 3D obejrzeli film pt. „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy”. Dzieci ujrzały jak rodziła się wyjątkowa przyjaźń między dziesięcioletnią Cleo a przygarniętym kotkiem Mru. Zobaczyły nie tylko jak wygląda opieka nad kotkiem, ale i nauka zwierzątka. Razem z bohaterami przeżyły niesamowite przygody, gdy Cleo, jej rodzice i Mru pojechali do domku w górach spędzić leniwe wakacje. Zawadiacki Mru nie zamierzał się nudzić – poczuł zew natury i wyruszył w podróż, aby odnaleźć swoją dziką naturę. Cleo, wraz z szaloną sąsiadką i psem Rambo, podążyła jego tropem, a beztroskie lato okazało się pełne wrażeń!
Po dniu pełnym wrażeń zadowoleni uczniowie wrócili do domów.
I Diecezjalny Konkurs Kaligraficzny
W roku szkolnym 2022/23 odbywał się konkurs kaligraficzny. Uczniowie raz w miesiącu (7 miesięcy) otrzymywali zadanie do napisania. Poziom konkursu nie był łatwy, gdyż każde kolejne zadanie miało wyższy stopień trudności i wymagało większego wkładu pracy. W wakacje zostały ogłoszone wyniki. Komisja wyłoniła i nagrodziła 6 zwycięzców, wśród których byli uczniowie naszej szkoły: Eliza Daniluk i Jakub Ostapiuk, oboje z kl.1a (nauczyciel p. Bogusława Staniszewska i p. Magdalena Foryt).
Gratulujemy zwycięzcom, ich rodzicom, opiekunom, nauczycielom oraz życzymy kolejnych sukcesów.
Rok szkolny 2022/23
Wycieczka do Warszawy
W dniu 06.06.2023 r. dzieci z kl. 1a i 3b pod opieką wychowawców: p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Małgorzaty Iwańczuk, p. Magdaleny Foryt oraz p. Marty Biskupskiej wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Na początku uczniowie udali się do Wilanowa, gdzie wzięli udział w grze terenowej „Tajemniczy Ogród”. Tam poznali faunę i florę ogrodu, pałac w stylu barokowym króla Jana III Sobieskiego, potem wykorzystując mapę i kompas szukali ukrytych skarbów. Następnie zwiedzali Stare Miasto poznając historię stolicy. Zobaczyli Zamek Królewski, kolumnę króla Zygmunta III Wazy, Syrenkę Warszawską. Była to pełna wrażeń lekcja historii. Następnie, po smacznym obiedzie, uczniowie wzięli udział w „Czekoladowych warsztatach”. Poznali historię fabryki czekolady E. Wedla – założyciela i następnych właścicieli fabryki – później z wielkim zaangażowaniem udekorowali białą czekoladą pierniczki. Ostatni punkt programu to spacer po Łazienkach Królewskich – Pałac na wodzie, pomnik F. Chopina oraz ławeczka grająca muzykę Chopina.
Wspólnie spędzony czas minął miło, przyjemnie i wesoło. Dopisała nam słoneczna, prawie letnia pogoda. Po dniu pełnym wrażeń i przeżyć, zadowoleni, ale i zmęczeni, uczniowie wrócili do domów.
Spotkanie z przedstawicielami Koła Łowieckiego nr 12 „Ogar”
W dniu 4 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Rokitnie z uczniami klas I – III i nauczycielami tej szkoły spotkali się przedstawiciele Koła Łowieckiego nr 12 „Ogar”: Prezes kola – Jerzy Jakubiuk, Łowczy – Daniel Siliwonik, Adrian Sezoniuk, Agnieszka Konopińska oraz pracownik Nadleśnictwa w Białej Podlaskiej – Mariola Moszczyńska.
Panie i Panowie w interesujący sposób opowiedzieli na czym polega praca leśniczego
i jaką rolę we właściwym funkcjonowaniu lasu pełni myśliwy. Uświadomili również, jak ważna jest w ich pracy pasja oraz radość z obcowania z przyrodą. Przedstawili wiele ciekawostek dotyczących leśnych zwierząt i pokazali filmiki na ich poparcie. Korzystając z myśliwskich akcesoriów zaprezentowali odgłosy zwierzyny łownej.
Po odpowiedziach na liczne pytania zorganizowano konkurs z nagrodami, które zostały ufundowane przez Koło Łowieckie nr 12 „Ogar” . Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe długopisy z logo koła.
Następnie uczniowie klasy pierwszej i drugiej udali się do lasu pojazdem przeznaczonym do przewożenia myśliwych na polowania prowadzonym przez Łowczego Adama Siliwoniuka. Na miejscu dzieci miały możliwość doświadczyć bezpośredniego kontaktu z otaczającą je przyrodą. Pod wprawnym okiem łowczych podglądały ptaki przez lornetkę, oglądały lizawki dla zwierząt, spacerowały z psami myśliwskimi, układały dywany z runa leśnego i budowały szałasy. Było również wspólne ognisko i pieczone kiełbaski.
Spotkanie minęło w sympatycznej, wesołej atmosferze. Dziękujemy Kołu Łowieckiemu „Ogar”.
Konkurs plastyczno-techniczny „NAJŁADNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA”
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbył się konkurs plastyczno- techniczny pod tytułem: „NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA” zorganizowany przez panią Annę Tur. Dotyczył on wszystkich uczniów klas „0” – 8. Konkurs został ogłoszony 3 marca,
a prace można było składać do 29 marca 2023r. W sumie wzięło w nim udział 24 osoby.
W czwartek 30 marca komisja wybrała najpiękniejsze palmy i ustaliła zwycięzców. Nagrody laureatom, uczniom wyróżnionym oraz upominki wszystkim uczestnikom zostaną wręczone
w najbliższym czasie (jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi).
Laureaci:
I miejsce – Zuzanna Hryciuk uczennica klasy 2a
II miejsce – Stanisław Szamuk uczeń klasy 2a
IIII miejsce – Zuzanna Bochenek uczennica klasy 3b
Uczniowie wyróżnieni:
- Szymon Mielniczuk – klasa 3b
- Jan Bochenek – klasa 1a
- Dorota Karczmarz – klasa 8b
- Klaudia Lisowska – klasa 8b
- Stanisław Lisowski – klasa 3a
- Zuzanna Kowalczyk – klasa 3b
Wykonane palmy zostały sprzedane 31 marca 2023r. na szkolnym kiermaszu, a pieniądze przeznaczone na cele charytatywne.
„Przy wielkanocnym stole” – zajęcia w bibliotece
Uczniowie kl. 1a z wychowawczynią p. Bogusławą Staniszewską oraz p. Magdaleną Foryt w dniu 29.03.23r. udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej na lekcję dotyczącą tradycji wielkanocnych. Pani Ania Michaluk przeczytała uczniom bardzo ciekawy tekst, z którego dzieci miały zapamiętać wyrazy związane z Wielkanocą. Zrobiły to bardzo szybko i bezbłędnie. Następnie uczniowie zgadywali nazwy jajek przygotowywanych na Wielkanoc, np.: malowanki, pisanki, kraszanki, naklejanki. Dzieci mogły także przejrzeć książki ukazujące ozdoby i tradycje wielkanocne. Na koniec każdy pomalował kredkami pisankę lub zajączka wielkanocnego. Czas spędzony w bibliotece minął w miłej, serdecznej oraz słodkiej atmosferze dzięki czekoladowym jajeczkom.
Dziękujemy pani Annie Michaluk za ciepłe i serdeczne przyjęcie.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Dnia 07.03.2023 r. uczniowie kl. 0 i 1a pod opieką wychowawczyń: p. Edyty Czublun, p. Bogusławy Staniszewskiej i p. Magdaleny Foryt pojechali na wycieczkę do Białej Podlaskiej. Najpierw obejrzeli spektakl teatralny pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Występ ukazał znaczenie pomocy i przyjaźni nie tylko wobec ludzi, ale i zwierząt, szacunek dla całej przyrody, a także rolę roślin leczniczych. Przedstawienie dzięki pięknej scenografii, choreografii i muzyce dostarczyło dzieciom wiele radości i przeżyć.
Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w „Przystani zabawy” w Woskrzenicach Dużych. Dzieci wspinały się, bawiły się w piłeczkach, zjeżdżały po ślizgawkach i na tyrolce. Próbowały swoich sił na ściance wspinaczkowej. Był to miły i przyjemny czas aktywności, w czasie którego dzieci wykazały się koleżeństwem, pomocą i empatią. Wycieczka bardzo podobała się uczniom.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu.
Zabawa choinkowa
Dnia 19.02.2023r. w siedzibie bialskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców odbyła się zabawa choinkowa dla uczniów, którzy wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym „Dobry zawód – pewna przyszłość”. Z naszej szkoły 9 dzieci (tyle brało udział w konkursie) z kl. I – III otrzymało imienne zaproszenia na to spotkanie.
Bal poprowadzili Pipi i klaun, którzy bardzo aktywnie zachęcali dzieci do wspólnej zabawy. Dzieci brały udział w różnych konkursach z nagrodami: taniec z balonem, papierowa mumia, pokaz mody, wybuchowy prezent. Kulminacyjnym punktem zabawy była wizyta Mikołaja i Elfa, którzy przynieśli dla dzieci prezenty. Zmęczeni tańcem i przeżyciami uczestnicy balu mogli zregenerować siły w salce obok, gdzie przygotowano dla nich kolejną niespodziankę – poczęstunek.
Po zabawie zmęczone, ale szczęśliwe dzieci wróciły do swoich domów.
List do Świętego Mikołaja
Początek Grudnia to czas , w którym piszemy listy do Św. Mikołaja. W tym roku klasy 3a i 3b napisały list do ulubionego świętego wszystkich dzieci w języku angielskim. W liście przedstawili się, wspomnieli co lubią najbardziej robić oraz dlaczego lubią zimę.
Listy zostały spakowane do dużych kopert, do nich dołączono raport o klasie sporządzony przez nauczyciela o ich cechach i zachowaniu, a następnie wysłane. Po powrocie z ferii zimowych, na uczniów czekała niespodzianka. Do naszej szkoły dotarły listy od Świętego Mikołaja z Bieguna Północnego. Uczniowie ucieszyli się bardzo z niespodzianki i wspólnie z nauczycielem odczytali je na lekcji języka angielskiego.
Kartka bożonarodzeniowa z drużyną Bugs Team
W grudniu przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole został zorganizowany konkurs na najładniejszą pracę: ,, Kartka bożonarodzeniowa z drużyną Bugs Team”. Ogłoszony został wśród uczniów klas I-III . Organizatorem byłą Pani mgr Małgorzata Greczuk. Uczniowie przystąpili do konkursu bardzo licznie. Prace wykonano z niezwykłą starannością.
Komisja w składzie :
Przewodnicząca: mgr Małgorzata Greczuk
Członek: mgr Barbara Michalska
Członek: mgr Joanna Siedlecka
Wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce – Korneliusz Waszczuk, I a
II miejsce – Julia Dudziuk, IIa
III miejsce – Jakub Kredens, IIa
Wyróżnienie otrzymały następujące osoby:
Zuzanna Hryciuk, IIa
Granciszek Żuk, II a
Martyna Daniluk, Ia
Karolina Walecka, IIIa
Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan Polska – Macmillan Education oraz firmę Bakalland.
Organizatorzy dziękują za udział w konkursie i gratulują sukcesów.
Wizyta kl.1a w bibliotece publicznej
Dnia 07 grudnia 2022r. uczniowie kl.1a pod opieką p. Bogusławy Staniszewskiej i p. Magdaleny Foryt udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokitnie. Tam obejrzeli książki dotyczące Bożego Narodzenia. Byli zaskoczeni dużą ilością książek poświęconych tym świętom. Zobaczyli także oryginalny kalendarz adwentowy kryjący w sobie na każdy dzień nie słodycze, lecz inną książkę do przeczytania. Niektórzy w ciszy biblioteki zatopili się w lekturze…inni odkrywali różne sekrety tego miejsca…lub odpoczywali…
Gorąco dziękujemy p. Annie Michaluk za to spotkanie, które było miłe i serdeczne. Wszyscy poczuli zbliżające się coraz większymi krokami Boże Narodzenie.
Pieczenie pierniczków – warsztaty kulinarne kl.1a
Dnia 07 grudnia 2022r. uczniowie kl.1a pod opieką p. Bogusławy Staniszewskiej i p. Magdaleny Foryt udali się do GIK-u na warsztaty kulinarne – pieczenia bożonarodzeniowych pierniczków. Dzieci najpierw pomagały zrobić ciasto, potem samodzielnie je wałkowały i wycinały różnokształtne pierniczki. Gdy ich ciasteczka piekły się, dzieci lukrowały wcześniej upieczone pierniczki. Na koniec odbyła się degustacja własnoręcznie wykonanych słodkości, które wszystkim bardzo smakowały. Unoszący się w powietrzu zapach pierniczków uzmysłowił wszystkim, że święta tuż, tuż…
Była to doskonała lekcja samodzielności, pomocy innym – dzielenia się foremkami, lukrami, nauka czytania nazw produktów dodawanych do ciasta, liczenia wykonanych pierniczków, ale przede wszystkim miło spędzony czas w gronie kolegów i koleżanek.
Bardzo dziękujemy p. Sylwii Łojewskiej za przeprowadzenie warsztatów, p. Alicji Jawoszek za udostępnienie sali i urządzeń oraz p. Marcie Koroluk za okazaną pomoc.
Konkurs „Dobry zawód – pewna przyszłość”
Uczniowie kl.1a i kl.3b wzięli udział w konkursie plastycznym „Dobry zawód – pewna przyszłość” zorganizowanym przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej. Komisja spośród 311 prac w kategorii kl. I – III wybrała 20 najlepszych. Wśród nich znalazły się prace uczniów kl.1a: Igora Laszuka i Wojciecha Stasiuka (nauczyciel Bogusława Staniszewska). Chłopcy otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Gratulujemy nagrodzonym i ich Rodzicom.
Święto Patrona Szkoły
Dnia 13 października nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona Szkoły- Jana Pawła II.
Cała społeczność szkolna na czele z pocztem sztandarowym udała się na Mszę św. do kościoła parafialnego, aby wspólnie dziękować za dar Patrona i modlić się w intencji wszystkich pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Po powrocie do szkoły w hali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci Jana Pawła II.
Montaż słowno- muzyczny pt.,, Dzięki Ci Panie za Jana Pawła II” został przygotowany przez uczniów kl.Va pod kierunkiem pani Jolanty Koroluk i pani Agnieszki Myć.
Występ uświetnił chór szkolny pod opieką pani Joanny Siedleckiej.
Uczniowie przypomnieli przesłania Papieża, które warto zapamiętać i stosować w życiu, ale także momenty, w których nasz Patron był pełen życia.
Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego ,, Jan Paweł II w oczach dzieci” i konkursu wiedzy o Janie Pawle II.
Zwycięzcami konkursu plastycznego zostali:
Zuzanna Bochenek kl. IIIb – I miejsce
Wojciech Stasiuk kl.Ia– II miejsce
Magdalena Czublun kl. Ia- III miejsce
Liliana Siliwoniuk kl. Ia- III miejsce
Wojciech Szymczuk kl.Ia– wyróżnienie
Kacper Dawidziuk kl.IIa– wyróżnienie.
Natomiast w konkursie wiedzy o Janie Pawle II zwycięzcami nagrody otrzymali:
Aleksandra Tur kl.Va– I miejsce
Dorota Karczmarz kl. VIIIb- I miejsce
Milena Myć kl.VIIIb– II miejsce
Krzesimir Dawidziuk kl.VIIIb- III miejsce.
Zwycięzcy otrzymali piękne nagrody-niespodzianki ufundowane przez ks. Proboszcza Stanisława Tymoszuka.
Dzień ten przeminął w uroczystym nastroju. Jest on zawsze szczególny i wyjątkowy dla naszej szkoły.
Ślubowanie klas pierwszych 12.10.22
12 października 2022 roku oficjalnie zostało przyjętych w poczet uczniów naszej szkoły dwadzieścioro troje pierwszoklasistów. Oficjalnie, chociaż już od 2 września tworzą wraz z nami szkolną rodzinę. Tradycja jednak to rzecz święta i należy ją kultywować. W każdej rodzinie, także w tej szkolnej, każdy ma swoje prawa, ale i obowiązki, które należy wzorowo wypełniać – przypomniała o tym pani dyrektor. Następnie były występy uczniów kl.1. Dzieci pięknie śpiewały i recytowały wiersze, czym zdały egzamin i zostało stwierdzone, że uczniowie mogą przystąpić do ślubowania. W obecności starszych kolegów i koleżanek, nauczycieli i rodziców dzieci na sztandar szkoły ślubowały być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się pilnie i systematycznie, okazywać szacunek rodzicom, nauczycielom, starać się być dobrymi kolegami i koleżankami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po ślubowaniu Pani Dyrektor ołówkiem – jak obyczaj stary każe – dokonała pasowania na ucznia. Każdy też otrzymał dyplom i upominek. Następnie, aby nieco osłodzić trudy szkolnego życia, rodzice przygotowali dla swoich pociech pyszny poczęstunek.
Po dniu pełnym emocji i wrażeń szczęśliwi, bo wreszcie 100-procentowi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wrócili do domów.
Akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2022”
Zgodnie z ramowym planem pracy świetlicy uczniowie zostali zapoznani z celem w/w akcji. Polegała ona na rozbudzeniu szacunku do środowiska przyrodniczego. Podniesieniu świadomości ekologicznej między innymi poprzez segregowanie odpadów oraz posprzątaniu terenu wokół szkoły. 16.09.2022r. dzieci zaopatrzone w worki i rękawice jednorazowe pozbierały śmieci znajdujące się
na boisku szkolnym i placu zabaw. (Zdjęcia w galerii)
Ognisko integracyjne kl. Ia
Dnia 14 września 2022r. dzieci kl. Ia z wychowawcami p. Bogusławą Staniszewską oraz p. Magdaleną Foryt spotkali się przy ognisku, które odbyło się obok Pensjonatu „Dolina Bugu” w Rokitnie. Uczniom wolny czas wypełniły gry i zabawy. Chętnie korzystali z huśtawek, trampoliny. Grali w piłkę nożną. Wielką atrakcją i radością było samodzielne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. Pobyt na świeżym powietrzu sprawił, że z apetytem je zjedli. Dzieci nie tylko spędziły czas radośnie i miło, lecz odpoczęły i integrowały się, dbały o bezpieczeństwo swoje i kolegów. Dopisała nam również słoneczna pogoda.
Serdeczne podziękowania składamy rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania ogniska oraz dzielnie pomagali podczas spotkania. (Zdjęcia w galerii)
Uczniowie kl. Ia z wychowawcami
Rok szkolny 2021/22
XII EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO „SPOTKANIA Z PRZYRODĄ
IM. JERZEGO OSTASZEWSKIEGO”
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rokitnie pod opieką pani: Anny Tur, Jolanty Kłonicy i Bożeny Wediuk wzięli udział w XII EDYCJI KONKURSU PLASTYCZNEGO „SPOTKANIA Z PRZYRODĄ IM. JERZEGO OSTASZEWSKIEGO”, którego organizatorem był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Podlaskim .
Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych w gminach obejmujących teren Parku Krajobrazowego” Podlaski Przełom Bugu”. 20 czerwca 2022r. w Janowie Podlaskim odbyło się ogłoszenie wyników konkursu (przystąpiło 5 szkół) i wręczenie nagród. Uczniowie szkół (nagrodzeni) wraz z opiekunami zostali zaproszeni na uroczyste rozstrzygnięcie, które odbyło się w plenerze z poczęstunkiem.
Nagrodzeni uczestnicy konkursu z naszej szkoły :
w I kategorii – uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej, temat pracy: „Rośliny wokół nas” wyróżnienie zdobyli:
- Julia Dudziuk z klasy 1a (opiekun – Bożena Wediuk),
- Zuzanna Ochnik z klasy 2a i Izabela Walczewska z klasy 2a (opiekun – Jolanta Kłonica),
w II kategorii – uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej, temat pracy: „Rzeka Bug” wyróżnienie uzyskała:
- Dominika Pisaruk z klasy 4a (opiekun- Anna Tur),
w III kategorii – uczniowie kl. VII-VIII szkoły podstawowej, temat pracy: „Obiekty historyczno-kulturowe Twojej okolicy w granicach Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” II miejsce zajęła
- Karolina Drabik z klasy 8b (opiekun- Anna Tur).
„Cała Polska czyta dzieciom”
Dnia 6 czerwca 2022 r. uczniowie kl.3 a pod opieką wychowawcy p. Bogusławy Staniszewskiej udali się do Biblioteki Publicznej w Rokitnie. Z okazji akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchali fragmentu książki Barbary Kosmowskiej pt. „Dziewczynka z parku” czytanej przez bibliotekarkę panią Annę Michaluk. To wzruszająca książka o przeżyciach małej Andzi i jej mamy po śmierci taty. Ukazuje tęsknotę za tym, co minęło, jak na nowo odnaleźć radość i sens życia…Dla uczniów była to cenna i ważna lekcja empatii oraz zrozumienia drugiego człowieka.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
W dniu 23.05.2022r. uczniowie kl. 3a i 3b pod opieką wychowawców: p.Bogusławy Staniszewskiej i p. Aliny Żuk wybrali się do Białej Podlaskiej. Na początku bardzo aktywnie spędzili czas w Małpim Gaju, gdzie wędrowali ścieżką przyrodniczą, zaliczali różne akrobatyczne przeszkody, siedzieli na „przerośniętej ławeczce” oraz szukali małpek ukrytych wśród liści drzew. Następnie udali się do Parku Radziwiłłowskiego. Zobaczyli tam pozostałości rezydencji Radziwiłłów: oficyny, wieżę wjazdową, wieżyczkę wschodnią, Kaplicę zamkową oraz podmurówkę pałacu. Potem dzieci zwiedziły Bibliotekę „Barwną”, gdzie zapoznały się z działami i zbiorami biblioteki. Chętnie wzięły udział w grach i zabawach. W programie wyjazdu była także wizyta w Muzeum Południowego Podlasia. W czasie zwiedzania uczniowie nie tylko obejrzeli zbiory muzealne (archeologia, etnografia, ikony, obrazy koni, zaprzęgów, ogrodów), ale również dowiedzieli się o dawnej Białej Podlaskiej, w której była wytwórnia samolotów oraz stacjonował 34. Pułk Piechoty. Po dniu pełnym wrażeń zadowoleni uczniowie wrócili do domów.
Kangur Matematyczny 2022 – wyniki
Miło mi poinformować, że uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny.
Wyróżnienia otrzymali:
Hura Antoni kl.3a – opiekun Pani Bogusława Staniszewska
Hryciuk Wojciech kl.4 -opiekun Pani Katarzyna Łukaszuk
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Wycieczka do Warszawy
W dniu 13.05.2022 r. dzieci z kl. 3a, 3b, 4a, 7a i 7b pod opieką wychowawców: p. Bogusławy Staniszewskiej, p. Aliny Żuk oraz p. Doroty Szymczuk wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Na początku uczniowie zwiedzali Stare Miasto poznając historię stolicy. Potem udali do Zamku Królewskiego, gdzie zobaczyli nie tylko pokoje królewskie, ale także miejsce uchwalenia Konstytucji 3.Maja. Obejrzeli starą Warszawę utrwaloną na 22 obrazach Canaletta, który malował je w latach 1767–1780 na zamówienie Stanisława Augusta. Była to pełna wrażeń lekcja historii. Następnie, po smacznym obiedzie, uczniowie rozwiązywali zagadki tematyczne w Escape Room (Domu Zagadek). Uczestnicy znajdując się w jednym z 6 pokojów (Pokój Poza Światem, Pegazus, P@sswort, Polana, Podróż lub Zagadka) musieli pokonać wiele trudności, rozwiązać zagadki, aby wyjść z pomieszczenia. Był to czas niezapomnianych wrażeń, przeżyć, myślenia, a przede wszystkim integracji i wspólnego działania, aby osiągnąć cel. Wielkim przeżyciem okazał się wjazd na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki i podziwianie panoramy stolicy, której wieżowce i samochody wyglądały jak pudełka zapałek, a ludzie niczym mrówki. Ostatni punkt programu to pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Tam na ponad 200 stanowiskach uczniowie mieli możliwość samodzielnie przeprowadzać eksperymenty z różnych dziedzin, m.in. z optyki, transportu, telekomunikacji, medycyny, robotyki, mechaniki, muzyki. Mogli zobaczyć, jak wyglądają w kamerze termowizyjnej lub które kości poruszają się, gdy jadą rowerem. Mieli szansę zostać „autorem” wiersza dzięki pomocy robota. Wspólnie spędzony czas minął miło, przyjemnie i wesoło. Dopisała nam słoneczna, prawie letnia pogoda, zaś wieczorem stolica płakała deszczem, bo wyjeżdżaliśmy. Po dniu pełnym wrażeń i przeżyć, bogatsi w wiedzę, zadowoleni, ale i zmęczeni, uczniowie wrócili po godz. 23.00 do domów.
Święta Wielkanocne
13 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie odbyła się uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych. Na początku dyrektor szkoły pani Mirosława Szpyruk powitała wszystkich i złożyła życzenia świąteczne. Następnie uczniowie klasy 3a i 3b pod kierunkiem pani Bogusławy Staniszewskiej, pani Aliny Żuk i pani Małgorzaty Greczuk przedstawili akademię pt. „Poranek Wielkanocny”. Przybliżyli w niej zwyczaje i tradycje wielkanocne – te znane, lubiane, ale i te zapomniane. Przygotowali także stół wielkanocny z tradycyjnymi potrawami. Uroczystość uświetniły piosenki w wykonaniu kl.3. Wystąpili także Wiktoria z kl.8 i Andrii z kl.7 pod kierunkiem pani Joanny Siedleckiej.
Spotkanie minęło w przyjemnej, świątecznej atmosferze.
Wycieczka do Białegostoku
W dniu 09.11.2021 r. dzieci z kl. 2b, 3a i 3b pod opieką wychowawców: p. Małgorzaty Iwańczuk, p. Bogusławy Staniszewskiej i p. Aliny Żuk wybrały się na wycieczkę do Białegostoku.
Na początku uczniowie poszli na trampoliny, gdzie pod okiem instruktorów odbyła się lekcja wychowania fizycznego. Następnie udali się do zoo „Akcent Białystok”, w którym zobaczyli zwierzęta leśne, m.in. sowę, rysia, żbika, daniela, żubra. Była to pełna wrażeń lekcja edukacji przyrodniczej na świeżym powietrzu. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Stadionu Miejskiego. Dzieci mogły zobaczyć szatnie piłkarskie, stanowiska do masażu oraz wiele koszulek polskich piłkarzy, np. R. Lewandowskiego. Wielkim przeżyciem okazało się wejście na trybuny piłkarskie i spojrzenie na murawę prawdziwego boiska. Ostatni punkt programu to pobyt w „Epi – Centrum Nauki”. Tam na niemal 100 stanowiskach uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z takich dziedzin jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, robotyka, mechanika. Wiele osób odkryło w sobie „żyłkę” naukowca, wynalazcy. Może w przyszłości ktoś nim zostanie? Na koniec ze smakiem zjedli pyszny obiad. Wspólnie spędzony czas minął miło, przyjemnie i wesoło. Mimo listopada w kalendarzu, dopisała jednak słoneczna pogoda.
Po dniu pełnym wrażeń zadowoleni, ale i zmęczeni, uczniowie wrócili do domów.
Dnia 12 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji wszyscy zebrani zgodnie potwierdzili, iż dzieci wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”.
Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania kolorowym ołówkiem dokonała Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk . Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Rokitnie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!
Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!
Bożena Wediuk