Klasy VII-VIII

Rok szkolny 2020/21

 


Wyniki konkursu matematycznego „KRASZ – MISTRZOWIE  MATEMATYKI”


NARODOWE CZYTANIE 2020

4 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Zostało one zorganizowane przez bibliotekę szkolną wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną i odbyło się na boisku szkolnym. Klasy ósme czytały książkę pt. „Balladyna” na lekcjach języka polskiego, przygotowując się tym samym do czekającego ich egzaminu.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Nietypowo rozpoczęliśmy rok szkolny 2020/2021, ponieważ tym razem uroczystość w sali gimnastycznej, z udziałem Dyrekcji, zgromadziła tylko najmłodszych. Pozostali uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami, którzy zapoznali ich z zasadami bezpiecznego zachowania w szkole i w drodze do szkoły obowiązującymi w obliczu epidemii Covid–19.

Następnie zostały rozdane świadectwa i nagrody za poprzedni rok szkolny i przekazane pozostałe informacje dotyczące nauki w bieżącym roku.

 


ROK SZKOLNY 2019/2020

Akcja „Świąteczna paka dla zwierzaka”

W ramach wolontariatu firma DB Schenker oddział w Małaszewiczach zorganizowała akcję „Świąteczna paka dla zwierzaka”.Koordynatorem projektu była pani Agnieszka Kłonica-Kolejko. Celem akcji była pomoc dla schroniska „Azyl” w Białej Podlaskiej.Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokitnie przystąpiła do tej akcji.Opiekunami przedsięwzięcia w szkole  były panie Jolanta Kłonica i pani Anna Tur. W ramach akcji przeprowadzono następujące działania:

1)  konkurs plastyczny „Jestem przyjacielem zwierząt”,w którym udział wzięło 37 uczniów. Zwycięzcami w kategorii klas 0 – III zostali następujący uczniowie: I miejsce – Dominika Pisaruk kl. II a i Marcel Samsoniuk kl.III a, II miejsce – Zofia Ochnik kl. 0 i Aleksander Żuk kl.I a, III miejsce – Natalia Lenart kl. III a, Lena Jakimiak kl.III b i Gabriel Walczewski kl. II a.

Wyróżnienia otrzymali: Stanisław Żuk kl. I a, Wojciech Szymczuk  i Julia Hryciuk z kl. III a, Julia Niedzielska, Bartosz Ochnik i Franciszek Łozak z kl. II a.Natomiast laureatami w kategorii klas IV – VII zostali: I miejsce Jakub Pisaruk kl. V b i Wojciech Wediuk kl.VII b, II miejsce Zuzanna Łozak kl.V a, III miejsce Karolina Drabik kl. VI b. Wyróżnieni uczniowie to:Jakub Karol Myć i Szymon Wediuk z kl. VI b, Dorota Karczmarz kl.V b, Maja Jawoszek kl.VII b;

2)  loteria fantowa, która odbyła się 6 i 9 grudnia ( każdy los był pełny), a zysk został przeznaczony na zakup karmy dla psów,

3)  zbiórka niezbędnych rzeczy dla zwierząt do schroniska.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w akcji. Dary do schroniska zostały przekazane 14 grudnia 2019 r.Firma DB Schenker za sponsorowała nagrody uczniom. Podsumowanie przedsięwzięcia odbyło się w podczas apelu  szkolnego 17 grudnia 2019 r. – ogłoszono  zwycięzców oraz wręczono dyplomy i upominki.

NAJCIEKAWSZE  WYDARZENIA  KLASY 7 B

Klasa 7 b wspólnie z wychowawcą panią Anną Tur od września bieżącego roku zorganizowała klika ciekawych imprez klasowych i szkolnych:

 • 26 września 2019r. przygotowała dla społeczności szkolnej z okazji „Sprzątania Świata” inscenizację o tematyce ekologicznej pt. „Szanuję przyrodę – segreguję odpady”;
 • 30 września 2019r. koleżanki pamiętały o swoich kolegach z klasy i w dniu ich święta – ” Dzień Chłopaka” obdarowały zabawnymi prezentami;
 • 6 października 2019r. odbyło się ognisko klasowe w Kaliłowie. W miłej i koleżeńskiej atmosferze uczniowie mieli okazję spędzić ze sobą czas poza murami szkoły;
 • 3 listopada 2019r. na godzinie wychowawczej uczniowie spotkali się
  z absolwentem naszej szkoły Hubertem Kołodziejskim, znanym w całej Polsce projektantem biżuterii, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Zachęcał do rozwijania swoich pasji, zainteresowań. Mówił, że warto mieć marzenia i dążyć do ich zrealizowania, bo one mogą się spełnić. Hubert  pokazał też swoją biżuterię z czego najbardziej cieszyły się dziewczyny;
 • 27 listopada 2019r. odbyły się Andrzejki klasowe i dyskoteka szkolna. Były  wróżby, poczęstunek i tańce. Ci którzy przyszli wspólnie spędzili miło ciekawie czas;
 • 6 grudnia 2019r. -” Mikołajki klasowe” . W tym dniu odwiedził naszą klasę Mikołaj i wręczył wszystkim, którzy brali udział w losowaniu prezenty. Wcześniej  uczniowie z wychowawcą losowali, kto komu przygotuje paczkę. Wszyscy obdarowani byli zadowoleni z upominków.

WYNIKI KONKURSU MATEMATYCZNEGO

     15 października 2019 r. odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny – etap I organizowany  przez Lubelskiego Kuratora Oświaty .

 Do II etapu, który odbędzie się 26 listopada 2019 r. , zakwalifikowali się:

 1. Maja Sylwesiuk kl.8a
 2. Bartosz Kozaczuk kl.8a

 

Gratulujemy i trzymamy kciuki!

 

XIX Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Jasna Góra, 10 października 2019 r.

Dnia 10.10. 2019 r. – jak co roku-przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym i rodzicami pielgrzymowali do Częstochowy. W tym roku w spotkaniu wzięło udział ok. 10 tys. uczestników- przedstawicieli placówek oświatowych różnego szczebla, noszących imię Świętego Papieża. Hasłem zjazdu były słowa Dnia Papieskiego ,, Wstańcie, chodźmy!”W czasie jasnogórskiego spotkania nawiązywano do 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, ale również do setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka.

O godz. 11.00 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył nasz Duszpasterz Ks. Bp Henryk Tomasik. W homilii ks. Bp przypomniał, że ,, miarą człowieka jest miara jego serca”. Zachęcał, byśmy troszczyli się o rodzinę, którą jest Polska, by pozostała wierna Chrystusowi. Wezwał młodych do bycia uczniami Pana Jezusa i misjonarzami.

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło odczytanie aktu zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski oraz listu do Ojca św. Franciszka. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Rodziny Szkól im. Jana Pawła II.

Po części oficjalnej nasza grupa udała się na zwiedzanie Jasnej Góry, m.in. Bazyliki, Kaplicy Matki Bożej, Sali Rycerskiej, Arsenału, Wieży, Skarbca. Udaliśmy się również do źródełka św. Barbary z cudowną wodą. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy różańcowej przed Cudownym Obrazem w kaplicy, a także Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadził nasz ks. Proboszcz.

 Uduchowieni, z nowymi siłami szczęśliwie wróciliśmy do Rokitna.

ROK SZKOLNY 2018/2019

PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO SZKÓŁ POWIATU BIALSKIEGO ZA ROK SZKOLNY 2017/2018

W dniu 12.12.2018 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim odbyło się podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół powiatu bialskiego za rok szkolny 2017/2018. Nasza szkoła, w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej , uzyskała 586 pkt. i zajęła bardzo wysokie- IV miejsce na 29 placówek biorących udział we współzawodnictwie. Na ręce Pani Dyrektor Mirosławy Szpyruk Starosta bialski, Pan Mariusz Filipiuk złożył gratulacje za ogromne zaangażowanie w rozwój fizyczny młodzieży i liczne sukcesy sportowe, oraz wręczył pamiątkowy puchar i dyplom. Następnie Starosta wręczył nauczycielowi wychowania fizycznego Tomaszowi Nowickiemu dyplom uznania za szczególne osiągnięcia sportowe w związku z zajęciem przez uczniów wysokich lokat w finałach wojewódzkich w Lekkoatletyce w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej.


ROK SZKOLNY 2017/2018

I KONKURS ORTOGRAFICZNY

DLA KLAS STARSZYCH 2018

Do Konkursu, który odbył się 7 czerwca 2018 r., przystąpili uczniowie klas VII – III, przygotowywani przez Panią Martę Andrzejuk i Panią Teresę Semeniuk.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Paulina Hryciuk, kl. II b

II miejsce – Kacper Tur, kl. VII i Sylwester Kwiatkowski, kl. III a

III miejsce – Katarzyna Bazyluk – kl. II b.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

 

XVI Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych

17 maja 2018 r. odbył się XVI Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych. Przystąpiło do niego 10 uczniów klas drugich gimnazjalnych. Komisja w składzie:

przewodnicząca – Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk
członek – Pani Magda Ochnik
członek – Pani Teresa Semeniuk

oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Gabriel Żmudziński, klasa II a
II miejsce – Katarzyna Bazyluk, klasa II b
III miejsce – Kinga Romaniuk, klasa II a

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

 

WYCIECZKA DO BIAŁEJ PODLASKIEJ

10.04.2018 r. 44 uczniów z klas VII, II a i II b wzięło udział w interaktywnym widowisku telewizyjnym TALK SHOW- Jak Cię widzą, tak Cię piszą! – o kreowaniu wizerunku. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich możliwości scenicznych w wyreżyserowanych występach. Poznali tajniki realizacji obrazu i pracy ekipy telewizyjnej. Organizatorzy – Teatr Show – zwrócili uwagę na duże znaczenie atrakcyjności przekazu, sposobu prezentacji czy umiejętnego posługiwania się polszczyzną w dorosłym życiu, np. podczas rozmów z pracodawcą. Pokazali ciekawe formy CV. Widowisko w interesującej formie przekazywało przydatne treści. Wycieczkę zorganizowała Pani Teresa Semeniuk przy współpracy Pani Barbary Michalskiej i Pani Anny Szewczak.

WYJAZDY DO TEATRU

14 marca klasy drugie gimnazjum oraz VII udały się do Białej Podlaskiej, aby obejrzeć spektakl teatralny „Romeo i Julia” w reżyserii Marka Lisa-Orłowskiego i wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie wykonane było na wysokim poziomie, zarówno pod względem gry aktorskiej, jak i oprawy scenograficzno-muzycznej.

To już kolejny spektakl w wykonaniu aktorów tego teatru, który obejrzeliśmy w ciągu ostatnich lat. Wcześniej były to „Zemsta”, „Dziady” cz. II, „Balladyna”czy „Skąpiec”.

Jest to doskonały sposób na utrwalenie poznanych utworów literackich. Wyjazdy zorganizowała pani Teresa Semeniuk.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

  26 października w  naszym gimnazjum po raz pierwszy przeprowadzono obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych.

          Młodzież pod czujnym okiem Pani Teresy Semeniuk (język rosyjski) i Pani Małgorzaty Greczuk (język angielski) brała udział w różnorodnych konkursach, zabawach i grach językowych, które oceniała komisja w składzie:

 – przewodnicząca – Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk,

 – członek – Pani Anna Jarocka.

 Uczniowie poprzez przygotowane własnoręcznie mapy myśli przedstawiali gotowe recepty na skuteczne przyswajanie języków obcych a także wskazywali na duże znaczenie języków. Prezentowali też scenki tematyczne, prezentacje multimedialne o Wielkiej Brytanii i Rosji, pokazy tańców. Na zakończenie odbyła się degustacja potraw charakterystycznych dla obu państw.

         Nagrody ufundowały wydawnictwa szkolne, strona internetowa fiszki.pl  oraz  Komisja Europejska.

http://www.slowopodlasia.pl/wiadomosci/2937,poznawali-jezyki-poprzez-zabawe

 

ROK 2017 – ROKIEM JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO

Rada Powiatu w Białej Podlaskiej w dniu 26 kwietnia 2017 r. ogłosiła Rok 2017 – Rokiem J. I. Kraszewskiego w Powiecie Bialskim.

We wrześniu br. nasza szkoła pod kierunkiem nauczycieli polonistów: pani Teresy Semeniuk, pani Jolanty Koroluk, pani Marty Andrzejuk i pani Bogusławy Staniszewskiej włączyła się w tę inicjatywę, przeprowadzając szereg przedsięwzięć:

 1. Wykonaliśmy gazetki okolicznościowe oraz prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości pisarza.
 2. Przeprowadziliśmy konkurs ortograficzny na motywach powieści pisarza „Stara baśń” dla klas V i VI.
 3. Zorganizowaliśmy dwuetapowy konkurs biograficzny, w którym w części pisemnej i ustnej zmagali się uczniowie klas II i III gimnazjum.
 4. Udaliśmy się na wycieczkę szlakiem J. I. Kraszewskiego, odwiedzając Muzeum w Romanowie, cmentarz w Wisznicach, gdzie pochowani są przodkowie pisarza, oraz obejrzeliśmy Liceum J. I. Kraszewskiego z pomnikiem pisarza w Białej Podlaskiej.

Najwięcej przyjemności dostarczyła nam wycieczka do muzeum pisarza, ponieważ nie tylko wysłuchaliśmy uważnie przewodnika i obejrzeliśmy zgromadzone eksponaty, ale wzięliśmy udział w terenowej grze dydaktycznej, która z racji pięknej pogody wyzwoliła w nas duże emocje i zaangażowanie. Pobyt w miejscu wychowywania się pisarza zakończyło ognisko.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców konkursów:

Konkurs Ortograficzny:

 • I miejsce – Cezary Biegajło, klasa VI a
 • II miejsce – Jakub Jadczak, klasa V b
 • III miejsce – Małgorzata Chomicz, klasa VI b

Konkurs Biograficzny:

 • I miejsce – Gabriel Żmudziński, klasa II a
 • II miejsce – Weronika Pyl, klasa III b
 • III miejsce – Grzegorz Polko, klasa III a

Dziękujemy wszystkim za zorganizowanie przedsięwzięcia i udział w nim, a zwycięzcom konkursów gratulujemy.


 

ROK SZKOLNY 2016/2017

XV Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych

18.05.2017 r. odbył się XV Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych. Przystąpiło do niego 10 uczniów klas pierwszych. Komisja w składzie:

przewodnicząca – Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk
członek – Pani Krystyna Zaciura
członek – Pani Teresa Semeniuk

oceniła prace i wyłoniła następujących zwycięzców:

 1. Gabriel Żmudziński – 33 p.
 2. Katarzyna Bazyluk – 28 p.
 3. Martyna Orzechowska – 25 p.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

„WITAJ MAJOWA JUTRZENKO”

Wspaniałą lekcją patriotyzmu stała się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja, która odbyła się 28 kwietnia 2017 r.

Hasłem przewodnim uroczystości były wartości drogie sercom wszystkich Polaków: WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA. Przedstawienie przypomniało historię naszego kraju, wykorzystując pieśni patriotyczne, wiersze oraz scenki teatralne związane z wydarzeniami i postaciami 1791 r., w wykonaniu uczniów klasy I a i III b Gimnazjum oraz chóru szkolnego, pod kierunkiem Pani Teresy Semeniuk, Pani Małgorzaty Greczuk i Pani Joanny Siedleckiej. Ważnym uzupełnieniem uroczystości była scenografia, wykonana przez Panią Krystynę Zaciurę. Publiczność brawami nagrodziła stroje z epoki.

 

V edycja Konkursu Recytatorskiego poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
„Trzeba umieć ludzi pokochać”

 
6 kwietnia 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym ZDZ w Białej Podlaskiej odbył się konkurs recytatorski poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Do recytacji przystąpiło około 50 uczniów z Białej Podlaskiej i szkół powiatu bialskiego.Naszą szkołę reprezentowały: Nikola Żmudzińska, uczennica klasy I a, Katarzyna Bazyluk, uczennica klasy I b oraz Paulina Hryciuk, uczennica klasy I b, przygotowywane przez Panią Teresę Semeniuk.

Wyjazd do teatru

15 marca klasy pierwsze i drugie udały się na spektakl teatralny „Dziady” w reżyserii Michała Hachlowskiego i wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Wyjazd zorganizowała Pani Teresa Semeniuk.

Obejrzane przedstawienie było adaptacją „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza, lektury klasy drugiej. Doskonała gra aktorska, sugestywne sceny z duchami, wspaniała scenografia Małgorzaty Satory i podkreślająca grozę muzyka Michała Kowalczyka z pewnością pozostanie w pamięci gimnazjalistów.

WYJAZD DO KINA

9 marca 2017 r. klasy I – III odwiedziły kino w Białej Podlaskiej, w którym obejrzały film „Maria Skłodowska-Curie”, w reżyserii Marii Noelle. Wyjazd zorganizowała Pani Teresa Semeniuk.

Niewątpliwą wartością filmu jest zaprezentowanie pełnej sylwetki polskiej dwukrotnej noblistki w dziedzinie fizyki i chemii na tle trudnych czasów początku XX wieku, szczególnie dla kobiet, które pragnęły poświęcić się nauce w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Uczona reprezentuje ważne również dla współczesnego młodego pokolenia cechy: ciekawość świata, poświęcenie, determinację, wskazuje, jak trudne jest godzenie spraw osobistych z obowiązkami zawodowymi. Może stanowić inspirację i wskazać uczniom kierunek przyszłej drogi życiowej.

 

Eliminacje do II Powiatowego Konkursu Ortograficznego

Eliminacje do II Powiatowego Konkursu Ortograficznego (doc.)

PROJEKT EDUKACYJNY ,,ŚLADAMI WOJENNEJ PRZESZŁOŚCI”

Dnia 23.02.2017r. klasy IIIa, IIIb, IIa zaprezentowały projekt gimnazjalny pt. ,,Śladami Wojennej Przeszłości”. Chłopcy z klasy IIIa przygotowali prezentację multimedialną i album o miejscowości Husinka.
Klasa IIIb przedstawiła foto-album oraz prezentacje multimedialną o zbrodniach hitlerowskich w miejscowości Kaliłów oraz powiecie bialskim.
Klasa IIa opowiedziała nam o wojnie polsko – bolszewiskiej, I i II wojnie światowej oraz o Powstaniu Styczniowym, dodatkowo przygotowała wystawę eksponatów wojennych.

Po zakończeniu prezentacji Pani Dyrektor zaliczyła projekt edukacyjny.

Projekt został wykonany pod nadzorem wychowawców: Pani Barbary Michalskiej, Pani Małgorzaty Greczuk i Pana Tomasza Nowickiego.

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W dniu 15.01.16r. nasze gimnazjum uczestniczyło w akcji zbierania pieniędzy w ramach 24. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pt. „Gramy dla dzieci i seniorów !”. Celem był zakup urządzeń medycznych dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom
Organizatorem akcji na terenie naszej gminy była Pani Małgorzata Greczuk .
Członkowie Samorządu Uczniowskiego od godzin porannych prowadzili zbiórki w sześciu  miejscowościach: Rokitnie, Klonownicy Dużej, Pratulinie, Cieleśnicy, Kołczynie oraz w Malowej Górze. Opiekunami wolontariuszy tego dnia byli: Pani Małgorzata Greczuk, Pani Barbara Michalska oraz Pani Anna Jarocka. Efektem pracy gimnazjalistów było zgromadzenie funduszy w wysokości 3.473 zł, które zostały przekazane do Banku Pekao S.A w Białej Podlaskiej na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

GÓRA GROSZA

W dniach od od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyła się   akcja Towarzystwa Nasz Dom „Góra Grosza”. Jej celem było zebranie funduszy m.in. na pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, a także pomoc dla Domów dla Dzieci. Akcja odbyła się pod kierunkiem Pani Małgorzaty Greczuk. Zbiórkę prowadzono metodą ogólnoszkolną. Łącznie udało nam się zebrać 36zł i 50gr. Pieniądze te zostały wpłacone do Towarzystwa Nasz Dom, z siedzibą w Warszawie.

Pomóżmy niewidomym dzieciom z Lasek

W dniach 19-21.12.2016r. w naszej szkole odbył się kiermasz bożonarodzeniowy,  z którego dochód 203,50 zł został przekazany na konto niewidomych dzieci z Lasek.

Kiermasz prowadziły: Aleksandra Horbowicz i Anna Żelejko.

Opiekunowie : Joanna Sobczuk

                         Dorota Szymczuk

POMÓŻMY DANIELOWI ZOBACZYĆ ŚWIAT

Nasza szkoła wspierając Fundację „Pomóż i Ty”, wzięła udział w akcji charytatywnej Szkoło Pomóż i Ty na rok szkolny 2016/2017. Celem akcji była pomoc 19-letniemu Danielowi Czerniak, który od 7-go miesiąca życia cierpi    na dziecięce porażenie mózgowe. Daniel wymaga całodobowej pomocy i opieki ze strony bliskiej osoby. Z uwagi na jego stan zdrowia niezbędne jest zapewnienie mu systematycznego udziału w zajęciach rehabilitacyjnych wspomagających rozwój. Zarówno jego, jak i jego młodszego brata samotnie wychowuje matka. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny tj. rowerowózek ułatwi podróżowanie z najbliższymi oraz ukoi niepokój poprzez kontakt z naturą. Koszt takiego sprzętu to około 20 000 zł.

W naszej szkole od  września rozprowadzane były „cegiełki”. Kwota zebrana  ze sprzedaży tych kart to 123,50 zł została przesłana na konto fundacji, by Pomóc Danielowi Zobaczyć Świat.

Opiekun: Dorota  Szymczuk

 

WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY „ADAM I EWA – MIŁOŚĆ W LITERATURZE”

Dnia 15 grudnia 2016r. udaliśmy się do Białej Podlaskiej na spektakl teatralny pt. „Adam i Ewa – miłość w literaturze”  wystawiony przez PSE Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu.

Adam i Ewa – miłość w literaturze” – to współczesna opowieść o tych, którzy chcą doświadczać miłości, mimo, iż pochłonięci są trudem kolejnych poranków i szaleństwem pędzącego dnia.

Jest to historia o współczesnej parze, która jak wszyscy pragnie miłości – tej pięknej i czystej, takiej jak na kartach wielkiej literatury. Niestety nie mają okazji odnaleźć się w tłumie, bo nie zdają sobie sprawy z tego, że „dobrze widzi się tylko sercem, a to co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu”.

Na scenie pojawia się też druga para – biblijni pierwsi rodzice – Adam i Ewa. Wraz z nimi przenosimy się do raju, jesteśmy świadkami jak poznają się wzajemnie i jak postrzegają świat w pierwszych dniach stworzenia. Razem z bohaterami śledzimy różne fazy ich wzajemnego zainteresowania i fascynacji, aż do głębokiej  i prawdziwej miłości. Bo przecież miłość „wszystko znosi w milczeniu, wszystkiemu wierzy, zawsze jest ufna, wszystko przetrwa” – czytamy na kartach Biblii.

Dzięki konfrontacji współczesności z zamierzchłą, mityczną przeszłością, możemy przekonać się, że miłość nie wybiera czasu, ani miejsca – zawsze jest wyjątkowa i piękna. Splata się tu w jedno to, co dziś rozumiane jest jako archetyp pojęcia miłości z tym, co dopiero na ten temat pisze nasza współczesność.

Człowiek zmienia się na przestrzeni wieków, jednak uczucie łączące kobietę i mężczyznę wciąż pozostaje niezmienne.

„Adam i Ewa…” to porcja wyśmienitej i mądrej zabawy, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, przesycona błyskotliwymi dialogami i ciepłym humorem.

Pełni zachwytu i emocji wróciliśmy do szkoły.

II Wojewódzki Konkurs Recytatorski Utworów Adama Mickiewicza

W II Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Utworów Adama Mickiewicza w Białej Podlaskiej nasze gimnazjum reprezentowały Katarzyna Bazyluk i Paulina Hryciuk, uczennice klasy I b, przygotowywane przez p. Teresę Semeniuk.

Konkurs odbył się 29 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. A. Mickiewicza w Białej Podlaskiej. Przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

Słowa podziękowania za zorganizowanie transportu kierujemy do Rodziców Kasi Bazyluk.

WARSZTATY DLA GIMNAZJALISTÓW

Dnia 16 listopada 2016 r. w naszym Gimnazjum odbyły się warsztaty dla uczniów klas I-III gimnazjum. Warsztaty przeprowadził pan Marek Wąsik trener z Centrum Profilaktyki z Krakowa.

Tematem warsztatów były:

 • substancje psychoaktywne- alkohol,
 • papierosy elektroniczne,
 • nielegalne substancje psychoaktywne,
 • zastępcze substancje psychoaktywne.

         Uczniowie podczas warsztatów wykonywali różne zadania zlecone przez trenera np. chodzenie w linii prostej w alko-goglach      a także liczyli koszty rocznego palenia papierosów elektronicznych. Dyskutowali również na temat wad i zalet palenia e – papierosów.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tego rodzaju warsztatów i długo po warsztatach dyskutowali o zagadnieniach poruszonych przez trenera na warsztatach.

 

WARSZTATY Z PSYCHOLOGIEM I PEDAGOGIEM

 Z PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ

    17 listopada 2016 r. na zaproszenie Pani Pedagog Anny Szewczak przybyły do naszej szkoły Panie Magdalena Jesień- psycholog oraz Pani Elwira Wołosiewicz – Pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Białej Podlaskiej.

   Przeprowadziły warsztaty dla uczniów klasy II B Gimnazjum na temat  „Agresja słowna i fizyczna- zapobieganie niewłaściwym zachowaniom”.

   Podczas warsztatów uczniowie klasy II B Gimnazjum przedstawiali scenki dotyczące zachowań agresywnych oraz sposobów ich rozwiązywania. Następnie Pani Psycholog przedstawiła klasie oraz dokładnie wyjaśniła co możemy nazwać zachowaniem agresywnym, jakie działania uczniów można nazwać zachowaniami niewłaściwymi.

WARSZTATY Z KURATOREM SĄDOWYM

   Dnia 21 listopada 2016 roku  kurator zawodowy pani Ewa Razukiewicz  przeprowadziła pogadanki dla młodzieży klas I-III Gimnazjum  pt. ,,Profilaktyka postępowania w sprawach nieletnich”.

   Pani Kurator poinformowała uczniów jakie konsekwencje grożą im jako osobom nieletnim za złe zachowanie. Uczniowie dowiedzieli się także kiedy konsekwencje złego zachowania ponoszą rodzice a kiedy osoba nieletnia. Uświadomiła również uczniów kiedy szkoła może zgłosić do sądu ucznia ze względu na jego złe zachowanie.

ZAJĘCIA Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

   Dnia 23 listopada 2016 r. odbyła się  pogadanka dla uczniów gimnazjum klas I, II i III na temat prześladowań i wyśmiewania innych osób, dręczenia psychicznego, oraz konsekwencji prawnych grożących prześladowcom i ich rodzicom.
   Zajęcia przeprowadzili funkcjonariusze nadkom. Marzanna Gulińska i sierż. Marcin Kozakiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej z Białej Podlaskiej.

   Uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają w Internecie na uczniów oraz jak się ich wystrzegać. Funkcjonariusze rozmawiali także z uczniami na temat przemocy domowej, wykorzystywaniu seksualnym a także o dręczeniu psychicznym innej osoby. 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

     Z okazji 98 rocznicy odzyskania Niepodległości uczniowie klasy II B gimnazjum zorganizowali akademię poświęconą temu świętu. Odbyła się ona w hali sportowej. Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów II B gimnazjum z udziałem chóru. Uczestnikami akademii byli uczniowie gimnazjum, szkoły podstawowej oraz  pracownicy szkoły. Uroczystość zakończyło przemówienie Pani Dyrektor, która podziękowała organizatorom za upamiętnienie Dnia Niepodległości 11 listopada.

ZAWODY PRZYSZŁOŚCI

W dniu 8 listopada 2016r. w naszej szkole odbyły się zajęcia z doradztwa zawodowego dla uczniów trzecich gimnazjum zorganizowane przez Panią Pedagog Annę Szewczak oraz Panią Małgorzatę Greczuk – wychowawczynię klasy na 3B., dzięki który mogli się dowiedzieć jaki byłby da nich najlepszy kierunek kształcenia. Wyniki zostały omówione z paniami z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Białej Podlaskiej, Panią Agatę Szaniawską – Trochonowicz i Panią Dorotę Sordan – Przybysz.

Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o zawodach przyszłości, z której dowiedzieli się o tendencjach i prognozach dotyczących rynku pracy.

ŚLUBOWANIE KLAS I

     8 Listopada w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas I gimnazjum. Z tej okazji zorganizowano akademię w sali gimnastycznej. Uczniowie pierwszych klas przygotowywani przez swoich wychowawców przedstawili krótką inscenizację. W przedstawieniu uczestniczyli przedstawiciele klas trzecich.  Następnie pierwsze klasy przyrzekły przestrzegać zasad Statutu Szkoły i zostali przyjęci do grona uczniów gimnazjum. Na koniec przewodniczący SU przekazał kilka praktycznych wskazówek jak być dobrym uczniem.

RAJD ROWEROWY KLAS II A , III A, III B ,,ŚLADAMI WOJENNEJ PRZESZŁOŚCI”

            Dnia 29 września odbył się rajd pt. ,,Śladami Wojennej przeszłości”.  Jego celem był poznanie historii wojennej naszego regionu. Wyruszyliśmy o 8:00 rano ze szkoły. Naszym pierwszym celem był Cmentarz Wojenny   w Rokitnie z okresu Pierwszej Wojny Światowej. Następnie wyruszyliśmy w stronę Kaliłowa na Cmentarz Jeńców Radzieckich. Z Kaliłowa podążyliśmy szlakiem wojennej przeszłości w stronę Woskrzenic Dużych, gdzie zobaczyliśmy pole bitwy. Z Woskrzenic udaliśmy się w dalszy rajd w kierunku Husinki, gdzie znajduje się pomnik mieszkańców tej miejscowości zamordowanych w 1942 r. oraz Cmentarz Jeńców Radzieckich Las „Pustolegi II”.

         Na koniec naszej podróży rozpaliliśmy ognisko i zjedliśmy kiełbaski. W doskonałym nastroju wróciliśmy do Rokitna.

IV BIEGI POWIATOWE

    W dniu 17 września 2016 roku odbyły się przy cmentarzu w Rokitnie IV Biegi Powiatowe.

         Wszystkich zawodników i ich opiekunów przybyłych z różnych szkół przywitała Pani Mirosława Szpyruk Dyrektor Zespołu Szkół w Rokitnie.

         W krótkich słowach przedstawiła przebieg rywalizacji życząc wszystkim jak najlepszych wyników.

         Na koniec zawodów zwycięzcom wręczono

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

         Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 odbyła się 1 września 2016 roku i została poprzedzona odprawioną msza Świętą w kościele          pw. Św. Trójcy w Rokitnie.

         Następnie, jak co roku Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk powitała serdecznie wszystkich zebranych po wakacyjnej przerwie.

         W dalszej części spotkania Pani Dyrektor poświęciła kilka słów mijającej kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, a pamięć poległych uczczono minuta ciszy.

         Uroczystość zakończyło złożenie życzeń z okazji nowego roku szkolnego. Później wszyscy udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.  W ten sposób rozpoczęto kolejny rok szkolny w naszej szkole.


ROK SZKOLNY 2015/2016

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

13.05.2016 r. klasy I-III gimnazjum udały się na wycieczkę do Warszawy, którą zaproponowała nam Pani Małgorzata Greczuk, za co serdecznie jej dziękujemy. Organizacją zajęło się Biuro Podróży Mario Presto. Naszym przewodnikiem był Pan Grzegorz Nogal.

         Po sprawdzeniu listy obecności ruszyliśmy w drogę. Najpierw udaliśmy się do Planetarium „Anatomia Wszechświata” w Centrum Nauki Kopernik. Tam mogliśmy zobaczyć naszą galaktykę i przeżyć niezapomniane chwile w kosmosie. Następnie poszliśmy do restauracji Rewers na pyszny obiad. Po obiedzie spacerowaliśmy po Starym Mieście, gdzie mogliśmy kupić pamiątki i wykonać mnóstwo ciekawych zdjęć. Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w Muzeum Polin „Opowieść  o Żydach polskich w XX wieku”. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała nam historię o Żydach przebywających w Polsce. Każdy był zachwycony architekturą i wyposażeniem budynku. Na koniec udaliśmy się w podróż w niewidzialny świat  – zwiedzaliśmy Niewidzialną Wystawę. Dzięki niej dowiedzieliśmy się jak można sobie poradzić   w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonald’a  i po godzinie 22 byliśmy w Rokitnie.
         Wycieczka bardzo nam się podobała, jeszcze długo  po niej wymienialiśmy się wrażeniami. Mamy nadzieję, że wszystkie wycieczki będą tak ekscytujące. (Zdjęcia w galerii)

 

Rocznica Konstytucji 3 Maja

            W związku z obchodami 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zespole Szkół w Rokitnie dnia 28.04.2016 r. odbyła się uroczysta akademia.

            Część artystyczna obejmowała montaż słowno- muzyczny przygotowany przez klasę I b gimnazjum pod kierunkiem pani Marty Andrzejuk i pana Janusza Szewczuka, oraz koncert pieśni patriotycznych wykonanych przez chór szkolny pod przewodnictwem pani Joanny Siedleckiej.

            W atmosferę osiemnastowiecznej Polski wprowadziła zebranych również scenografia wykonana przez panią Dorotę Mielnik.

Projekt gimnazjalny klasy III b

„Pomysł na życie”

26 kwietnia 2016 r. miała miejsce prezentacja projektu gimnazjalnego klasy III b. Do jej udziału zostali zaproszeni goście, z którymi współpracowaliśmy podczas pracy nad projektem, tj. Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk, Pani Jadwiga Dawidziuk, Pani Alicja Jawoszek i Pani Bożena Zahor oraz  nauczyciele i uczniowie klasy III a i II b.

Temat „Pomysł na życie” wybrany był przez nas ze względu na stojące przed nami wyzwanie – wybór zawodu i dalszego etapu kształcenia i zakładał realizację następujących celów:

 1. Poznanie osiągnięć i sukcesów życiowych znanych literatów.Rozwinięcie umiejętności przeprowadzania wywiadu.
 2. Poznanie obecnych subkultur i zagrożeń z nimi związanych.
 3. Rozwijanie umiejętności tworzenia prezentacji multimedialnej i wykresów.
 4. Rozwinięcie umiejętności pracy w zespole, dzielenia się pracą i brania odpowiedzialności za końcowy efekt.

Dużym wyzwaniem było dla nas przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami Gminy Rokitno, co zakładało wybór odpowiednich osób, przygotowanie pytań, przeprowadzenie wywiadu, korektę ortograficzną i językową, dokonanie autoryzacji, zapis rozmów i opublikowanie ich w formie gazety okolicznościowej.

Ciekawym zadaniem okazało się wykonanie prezentacji na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szkoły na temat ich pomysłów na życie.

Inna grupa zajęła się przedstawieniem w ciekawej formie sylwetek pisarzy, którzy mogą być dla nas inspiracją.

Na zakończenie, po obejrzeniu prezentacji zaprosiliśmy młodzież do udziału w dyskusji na temat szans i zagrożeń wynikających z przynależności do różnych subkultur młodzieżowych. Dyskusję przeprowadziła Pani pedagog Anna Szewczak.

Tworząc projekt, nauczyliśmy się pracować w grupie, wyrażać swoje zdanie i słuchać innych. Rozwinęliśmy umiejętność dyskutowania, uzasadniania swojego zdania, wspólnego tworzenia planów. Poznaliśmy życie i twórczość polskich pisarzy. Powtórzyliśmy formę wypowiedzi, jaką jest wywiad. Rozwinęliśmy umiejętność tworzenia prezentacji multimedialnej. Zapoznaliśmy się z subkulturami i zagrożeniami z nimi związanymi. W związku z tym możemy uznać, że cele naszej pracy zostały zrealizowane.

Dziękujemy naszym rozmówcom: Pani Dyrektor Mirosławie Szpyruk, Pani Jadwidze Dawidziuk, Pani Alicji Jawoszek i Pani Bożenie Zahor za możliwość przeprowadzenia wywiadów. Dziękujemy Pani Annie Szewczak, Pani Krystynie Zaciura za współpracę oraz Pani Teresie Semeniuk – opiekunowi projektu. (Zdjęcia w galerii)

IV edycja Konkursu Recytatorskiego dla Gimnazjalistów
„Krzysztof Kamil Baczyński – poeta, żołnierz, czasu kurz…”

Dnia 22.04.2016 r. w Szkołach Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej odbył się konkurs recytatorski poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Do recytacji przystąpiło 43 uczniów z 11 szkół powiatu bialskiego. Naszą szkołę reprezentowały: Beata Witek, uczennica klasy III a i Edyta Skrzypczak, uczennica klasy III b, przygotowywane przez Panią Teresę Semeniuk.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła nasza uczennica, Beata Witek
, która zaprezentowała wiersz „Pokolenie”.  Serdecznie gratulujemy zwycięstwa.

Rodzicom Beaty wyrażamy wdzięczność za pomoc przy organizacji konkursu. (Zdjęcia w Galerii)

http://www.biala24.pl/artykul,o-tworczosci-baczynskiego-w-zdz,25911

Konkurs Wielkanocny

Dnia 22 marca 2016 roku w naszej szkole odbył się konkurs polegający na prezentacji stołów wielkanocnych oraz zwyczajów i tradycji z nimi związanych. W konkursie z wielkim zaangażowaniem brały udział wszystkie klasy Zespołu Szkół w Rokitnie. Prezentację podzielono na trzy kategorie wiekowe: klasy 0-III, klasy IV-VI i gimnazjum. Celem konkursu było kultywowanie i podtrzymywanie tradycji oraz edukacja w zakresie obyczajów i zwyczajów regionalnych. Pierwsze miejsce w naszym gimnazjum zajęła klasa III „b”, drugie miejsce – klasa II „b”, a trzecie – klasa II „a”. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ DLA GIMNAZJUM

W dniu 21 marca 2016 roku  w hali  sportowo-widowiskowej  Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białej Podlaskiej odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej dla Gimnazjalistów pt.„Muzyka jest scenografią uczuć”. Naszą szkołę reprezentowali Kacper Chwedoruk , uczeń klasy II b z utworem „ I see fire” Eda Sheeerana  oraz Sylwester Kwiatkowski, uczeń klasy I a z utworem „Your Song” Ellie Goulding. Wykonawcy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w połączeniu z umiejętnościami lingwistycznymi szerokiej publiczności zgromadzonej na konkursie. Nasi reprezentanci przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem Pani mgr Małgorzaty Greczuk– nauczyciela języka angielskiego w Gimnazjum. Nasz kolega Sylwester Kwiatkowski zdobył wyróżnienie i otrzymał cenne nagrody.

logo_p

 

Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych

3 marca 2016 r. odbył się Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych. Przystąpiło do niego 33 uczniów klas trzecich. Komisja w składzie:
przewodnicząca – Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk

członek – Pani Krystyna Zaciura
członek – Pani Teresa Semeniuk

oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Jowita Kwiatkowska
II miejsce – Agnieszka Pożaroszczyk
III miejsce – Paweł Sobiech

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

 

                                                                         POCZTA WALENTYNKOWA
W dniach 8-12 lutego w naszym gimnazjum działała poczta walentynkowa, której organizatorem był Samorząd Uczniowski. Członkowie SU wykonali gazetkę walentynkową oraz skrzynkę, do której wrzucane były miłosne kartki. Akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością. Uczniowie wrzucali do skrzynki mnóstwo walentynek, które potem zostały rozdane przez członków SU.


WOŚP

W dniu 10.01.16r. nasze gimnazjum uczestniczyło w akcji zbierania pieniędzy w ramach 24. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pt. „Mierzymy wysoko!”. Celem był zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorów.
Organizatorem akcji na terenie naszej gminy była Pani Małgorzata Greczuk .
Członkowie Samorządu Uczniowskiego od godzin porannych prowadzili zbiórki w pięciu miejscowościach: Rokitnie, Klonownicy Dużej, Pratulinie, Cieleśnicy oraz w Malowej Górze. Opiekunami wolontariuszy tego dnia byli: Pani Małgorzata Greczuk, Pani Barbara Michalska oraz Pani Anna Jarocka. Efektem pracy gimnazjalistów było zgromadzenie funduszy w wysokości 2637,96 zł, które zostały przekazane do Banku Pekao S.A w Białej Podlaskiej na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

GÓRA GROSZA

W dniach od od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku w naszej szkole odbyła się akcja Towarzystwa Nasz Dom „Góra Grosza”. Jej celem było zebranie funduszy m.in. na pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, pomoc dla Domów dla Dzieci.. Akcja odbyła się pod kierunkiem Pani Małgorzaty Greczuk. Zbiórkę prowadzono metodą ogólnoszkolną. Łącznie udało nam się zebrać 28 zł. Pieniądze te zostały wpłacone do Towarzystwa Nasz Dom, z siedzibą w Warszawie.

WYJAZD DO BIAŁEJ PODLASKIEJ NA PRZEDSTAWIENIE
PT. „BALLADYNA”

Dnia 27.11.2015r. uczniowie naszego gimnazjum pojechali do Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej na spektakl teatralny pt. „Balladyna”. Przedstawienie odegrali aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Była to adaptacja lektury obowiązującej w Gimnazjum.
Spektakl wywarł na nas pozytywne wrażenia.

I Wojewódzki Konkurs Recytatorski Utworów Adama Mickiewicza

W I Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Utworów Adama Mickiewicza w Białej Podlaskiej nasze gimnazjum reprezentowały: Edyta Skrzypczak, uczennica klasy III b i Beata Witek, uczennica klasy III a, przygotowywane przez p. Teresę Semeniuk.

Beata Witek za recytację ballady A. Mickiewicza „Lilije” zdobyła wyróżnienie.

Konkurs odbył się 26 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. A. Mickiewicza w Białej Podlaskiej. Przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

Patronat honorowy nad nim objęli: p. Krzysztof Babisz – Lubelski Kurator Oświaty, p. Tadeusz Łazowski – Starosta Bialski oraz p. Dariusz Stefaniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska.

Recytacje oceniało jury w składzie: prof. nadzw. dr hab. Violetta Machnickajęzykoznawca, onomasta, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach; dr Barbara Stelingowska literaturoznawca, glottodydaktyk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach; dr hab. Rafał Szczerbakiewicz – literaturoznawca, filmoznawca z UMCS w Lublinie; Przemysław Kaliszuk – literaturoznawca z UMCS w Lublinie; Artur Kocięcki – aktor Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, poeta, laureat wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich; Bartosz Koterba – wykładowca KUL i redaktor Radia Lublin.

UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY

Dnia 24.11.2015 r. do naszej szkoły przyjechali studenci ratownictwa medycznego z Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Przedstawili dla całego gimnazjum prezentacje o udzielaniu pomocy, a następnie z każdą klasą przeprowadzili część praktyczną. Pokazali nam jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki nim wiemy, jak postępować, gdy ktoś straci przytomność, zakrztusi się lub dostanie ataku padaczki.

WYCIECZKA DO KINA ORAZ DO I L.O. IM. J.I.KRASZEWSKIEGO
W BIAŁEJ PODLASKIEJ

We wtorek, 17.11.2015r. uczniowie naszego gimnazjum pojechali do kina „Ciemna 3D” na adaptację Pt. „Panie Dulskie”. Reżyserem filmu był Filip Bajon a inspiracją do nakręcenia filmu był dramat Pt. „Moralność Pani Dulskiej”. Gabrielii Zapolskiej. Film był niezwykle interesujący. Uczniowie uważnie oglądali projekcję. Po obejrzeniu filmu skorzystaliśmy z oferty I L.O. im. J.I. Kraszewskiego, kierowanej do szkół gimnazjalnych w Białej Podlaskiej i regionie pt. „Wycieczka do liceum”.
Czym są reklamy i jak oddziałują na człowieka, jak powiedzieć „żołądek” lub „żebro” w języku angielskim? – odpowiedzi na takie i wiele innych pytań poznali nasi gimnazjaliści. Uczniowie naszej szkoły poznali historię i osiągnięcia I LO, spotkali się z młodzieżą klas trzecich, którzy pełnili rolę przewodników po szkole oraz uczestniczyli w lekcji języka polskiego i języka angielskiego. Sądząc po zaangażowaniu naszej młodzieży w lekcje przygotowane przez nauczycieli I L.O. możemy uznać wycieczkę za udaną.

WARSZTATY PRZEPROWADZONE PRZEZ PSYCHOLOGA I PEDAGOGA
Z AKADEMII POZYTYWNEJ PROFILAKTYKI

Dnia 12.11.2015 r. Pani Pedagog zorganizowała warsztaty dla uczniów Gimnazjum. Dla klas I Pt. „Dziękuje nie biorę”, dla klas II „Zdrowie albo papierosek”. Najstarsze klasy miały zajęcia na temat „Fałszywa wolność”.
Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach z psychologiem i pedagogiem.

ŚLUBOWANIE

Dnia 22 października 2015 r. o godzinie 11 odbyło się ślubowanie klas pierwszych Gimnazjum. Ślubowanie to bardzo ważna chwila dla każdego pierwszoklasisty, to symbol dojrzałości i odpowiedzialności uczniowskiej. Uroczystość rozpoczęliśmy tradycyjnie od wprowadzenia Flagi Państwowej i odśpiewania hymnu narodowego. Uczniowie klas I przedstawili część artystyczną. Następnie w obecności rodziców i nauczycieli złożyli uroczyste ślubowanie. Uczniowie przyrzekli przestrzegać zasad statutu szkoły. Następnie pani dyrektor przekazała życzenia samych sukcesów. W obecności rodziców i nauczycieli złożyli uroczyste ślubowanie. Nauczycielami odpowiedzialnymi za te akademie byli Pani Marta Andrzejuk i Pan Tomasz Nowicki.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14 października 2015 r. o godz. 11 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Organizatorami byli uczniowie klas drugich gimnazjum pod opieką Pani Małgorzaty Greczuk oraz Pani Barbary Michalskiej. Celem uroczystości było uczczenie nauczycieli w dniu ich święta oraz podziękowanie za ich trud włożony w naszą edukację i wychowanie. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej. Uczniowie przedstawili humorystyczną inscenizacje na temat życia szkolnego. Następnie wszyscy odśpiewali sto lat nauczycielom. Na koniec uczniowie klas trzecich gimnazjum zatańczyli tango.

Rozmowa ze Strażą Graniczną

Dnia 16.05.2015 roku pani pedagog zorganizowała pogadankę dla uczniów klas I, IV, V szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum. Rozmowy o zadaniach Straży Granicznej przeprowadzili funkcjonariusze ze Straży w Bohukałach, chorąży Bartosz Barczyński i młodszy chorąży Mariusz Poleszuk. Uczniowie mogli obejrzeć sprzęt i samochód z jakim pracuje na co dzień Straż Graniczna.

Pogadanka z funkcjonariuszem z Wydziału Nieletnich

Dnia 09.10.2015 roku odbyła się pogadanka z funkcjonariuszem Wydziału Nieletnich w Białej Podlaskiej. Owe spotkanie zorganizowała pani pedagog dla klas gimnazjalnych. Pogadanka dotyczyła wyśmiewania, prześladowania, niestosownych zachowań, używek oraz konsekwencji grożących prześladowcom oraz ich rodzicom.

Konkurs recytacji poezji Cypriana Norwida

22 września w Konkursie recytacji poezji Cypriana Norwida w Gimnazjum w Konstantynowie uczennica klasy III naszego gimnazjum, Beata Witek, zajęła II miejsce.
Uczennicę przygotowywała p. Teresa Semeniuk.
Serdecznie gratulujemy Beacie i jej Rodzicom, którym dziękujemy za pomoc w organizacji wyjazdu.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

1 wrześnie nastąpiła uroczystość Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2015/16. Na początku odbyła się msza święta w Kościele Św. Trójcy w Rokitnie, po której wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej. Pani Dyrektor powiedziała kilka miłych słów i uczniowie rozeszli się do klas. Tam wychowawcy podali plan lekcji.


ROK SZKOLNY 2014/2015

75 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

14 kwietnia 2015 r. w naszym gimnazjum miały miejsce uroczystości upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej. Najpierw uczennice klasy II b: Edyta Skrzypczak, Magdalena Pyl, Julia Jarocka i Agnieszka Pożaroszczyk przedstawiły prezentację multimedialną dotyczącą faktów związanych ze zbrodnią. Następnie młodzież obejrzała film Andrzeja Wajdy „Katyń”. Wystąpienie zostało wzbogacone o pieśni na temat tej tragedii. Za uroczystość były odpowiedzialne panie Krystyna Zaciura i Teresa Semeniuk.

Wycieczka do Warszawy

W poniedziałek 13 kwietnia uczniowie gimnazjum pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym obiektem, do którego się udaliśmy było kino 5D. Po obejrzeniu filmu pojechaliśmy do Wilanowa, gdzie zwiedzaliśmy pałac królewski, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego.
Następnie udaliśmy się do telewizji Polskiej S.A. Skarbu Państwa, jedynego publicznego nadawcy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Sport HD, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP Regionalna oraz TVP ABC.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Stadion Narodowy, wybudowany w latach 2008 – 2012 z myślą o Euro 2012. Stadion zawiera poziomy, których część znajduje się pod poziomem boiska. My zwiedziliśmy wszystkie poziomy wraz z szatniami, pomieszczeniem przeznaczonym na konferencje prasowe. Zobaczyliśmy także oryginalne stroje reprezentacji polskiej.
Pomimo wietrznej pogody, wycieczkę możemy zaliczyć do udanych. Stołeczne miasto Warszawa przywitało nas deszczem
i wiatrem, a pożegnało ulicznymi korkami.

Nasze sukcesy

10 kwietnia 2015 r. nasze uczennice: Julia Jarocka, Agata Daniluk i Beata Witek wzięły udział w Konkursie Recytatorskim „Niebo złote ci otworzę”, zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące ZDZ im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej.
Do konkursu przystąpiło ponad sześćdziesiąt uczestników z powiatu bialskiego. Beata Witek i Agata Daniluk, przygotowywane przez p. Teresę Semeniuk i p. Martę Andrzejuk, zdobyły wyróżnienia.
Serdecznie gratulujemy. (Zdjęcia w galerii)

PROJEKT GIMNAZJALNY

W dniu 20.03.2015 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Tadeusza Kościuszki. Akademię przygotowali uczniowie z klasy IIa w ramach realizowanego przez nich projektu edukacyjnego.
Uczniowie przygotowali przedstawienie, w którym przedstawili najważniejsze wydarzenia z życia Kościuszki. Przedstawienie uświetnił również występ chóru szkolnego śpiewającego pieśni patriotyczne. Występ chóru był przygotowany przez panią Joannę Siedlecką.
Pani dyrektor Mirosława Szpyruk zatwierdziła projekt gimnazjalistów oraz podziękowała wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w jego realizację.

Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych

13 marca 2015 r. odbył się Konkurs Znajomości Lektur Szkolnych. Przystąpiło do niego 11 uczniów klas drugich. Komisja w składzie:

przewodnicząca – Pani Dorota Hura
członek – Pani Krystyna Zaciura
członek – Pani Teresa Semeniuk

oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Paweł Sobiech
II miejsce – Agnieszka Pożaroszczyk
III miejsce – Edyta Skrzypczak

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

RYMcerze

Pod koniec lutego w naszej szkole gościliśmy RYMcerzy, czyli Łukasza „Bęsia” Bęś i Dj-Yonasa. Przyjechali do nas z projektem „Nie zmarnuj swojego życia”.
Celem projektu jest profilaktyka uzależnień, uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmiany postawy młodzieży, zachęcanie do rozwijania zainteresowań i przedstawiania wartości chrześcijańskich” – jak możemy przeczytać na ich stronie internetowej.
Spotkanie miało dynamiczną, aktywną formę mini wykładów w połączeniu z hip-hopową muzyką. Raperzy przedstawiali w kilku zdaniach historię swojego życia oraz to, jak pokonali nałóg i wyszli na prostą. Zaprezentowali kilka utworów ze swojego repertuaru: „Historia”, „Inne motywacje” i „Grzechy”.
Pod koniec spotkania uczniowie mogli ujawnić swój talent do freestylu i odebrać nagrody.

Akcje Charytatywne

W grudniu 2014r. przeprowadziliśmy akcję charytatywną na rzecz naszego kolegi, który od czterech miesięcy przebywa w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie z powodu poważnej choroby.
Akcje składały się ze zbiórki pieniędzy, w której uczestniczyli nauczyciele i uczniowie oraz kiermaszu świątecznego. Mogli oni wspomóc akcję poprzez wykonanie ozdób świątecznych, które zostały sprzedane na kiermaszu. Uzyskana kwota to 365,50zł. Do puszek uzbieraliśmy 3914,06zł.
Wszystkim osobom, które brały udział w tej akcji, dziękujemy!


Wyjazd do kina Merkury

W dniu 13.01.2015r. uczniowie gimnazjum udali się na wyjazd do kina „Merkury” oraz „Cinema 3D”. O 8:00 wyruszyliśmy ze szkoły do Białej Podlaskiej na film reżyserii P. Jacksona pt. ,,Hobbit : Bitwa Pięciu Armii”. Z niecierpliwością czekaliśmy na ten film i dyskutowaliśmy, czym nas zaskoczą jego twórcy w trzeciej części.
Film śmieszył, ale też byliśmy momentami przerażeni i wzruszeni.
Około godziny 13:00, zadowoleni z wyjazdu, wróciliśmy do szkoły.


WOŚP

W dniu 11.01.15r. nasze gimnazjum uczestniczyło w akcji zbierania pieniędzy w ramach ,,Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Celem było podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.
Członkowie Samorządu Uczniowskiego od godzin porannych prowadzili zbiórki w trzech miejscowościach: Rokitnie, Klonownicy i w Cieleśnicy. Opiekunami wolontariuszy tego dnia byli: Pani Małgorzata Greczuk, Pani Barbara Michalska oraz Pan Tomasz Nowicki. Efektem pracy gimnazjalistów było zgromadzenie funduszy
w wysokości 2051,59 zł, które zostały przekazane do Banku Pekao S.A w Białej Podlaskiej na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  

GÓRA GROSZA

W dniach od 26 listopada do 07 grudnia 2014r. w naszej szkole odbyła się akcja Towarzystwa Nasz Dom „Góra Grosza”. Jej celem było zebranie funduszy m.in. na pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, pomoc dla Domów dla Dzieci. Organizatorami zbiórek w naszej szkole byli: Andżelika Żuk, Agata Daniluk i Paweł Turuta. Akcja odbyła się pod kierunkiem Pni Małgorzaty Greczuk. Zbiórkę prowadzono metodą ogólnoszkolną. Łącznie udało nam się zebrać 14, 80zł. Pieniądze te zostały wpłacone do Towarzystwa Nasz Dom, z siedzibą w Warszawie.

TURNIEJE TENISA STOŁOWEGO DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

 

4 listopada 2014r. w Sworach odbyły się międzygminne eliminacje do Gimnazjady Powiatowej w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Reprezentacja Zespołu Szkół w Rokitnie składała się z czterech zawodników, których opiekunem był Tomasz Nowicki. I miejsce zajęła Ewelina Tymińska.

Kolejne zawody odbyły się 13 listopada 2014r. także w Sworach. W wielogodzinnej rywalizacji Ewelina rozegrała spotkania z najlepszymi zawodniczkami z naszego powiatu. Zajmując I miejsce dostała się do następnego etapu tj. Gimnazjady Rejonowej w Parczewie. Miała ona miejsce 18 listopada 2014r. Swoją rywalizację rozpoczęła od wygranego meczu. Kolejne emocjonujące mecze przybliżały ją do awansu do etapu wojewódzkiego. W finale zagrała z Karoliną Najdyhor, wygrywając (3:0).

Tym sposobem Ewelina Tymińska zajęła I miejsce w klasyfikacji generalnej i zakwalifikowała się jako najlepsza zawodniczka naszego rejonu do Gimnazjady Wojewódzkiej.

Odbyły się one 25 listopada 2014r. w Kocudzy. Prawo do startu w zawodach miało 30 zawodników i 30 zawodniczek między innymi z Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Janowa Lubelskiego, Kraśnika i Lubartowa. Pierwszy mecz przegrała z zawodniczką z Tomaszowa Lubelskiego. W kolejnych spotkaniach poziom zawodniczek był wyrównany, a o zwycięstwie w kolejnych setach decydowała odporność za stres i koncentracja. W decydującym o pozostaniu w turnieju meczu, nasza uczennica minimalnie przegrała piątego seta. W klasyfikacji generalnej Ewelina zajęła miejsce w przedziale IX-XII.


Konkurs Języka Rosyjskiego

ogloszenie 

 

 

 

protokol

 

ŚLUBOWANIE KLAS I GIMNAZJUM

        Dnia 24 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Ślubowanie to bardzo ważna chwila dla każdego pierwszoklasisty, to symbol dojrzałości i odpowiedzialności uczniowskiej. Uroczystość rozpoczęliśmy tradycyjnie od wprowadzenia Flagi Państwowej i odśpiewania hymnu narodowego. Po części oficjalnej przyszedł czas na krótką inscenizację przygotowaną przez klasy pierwsze pod kierunkiem Pani Małgorzaty Greczuk oraz Pani Barbary Michalskiej. Najważnejszym momentem było oczywiście ślubowanie. Uczniowie przyrzekli przestrzegać zasad statutu szkoły. Następnie pani dyrektor przekazała życzenia samych sukcesów.

Dzień Nauczyciela

Dnia 13.10.2014 r. odbył się uroczysty Dzień Nauczyciela.  Pani dyrektor Mirosława Szpyruk oraz Wójt Gminy Rokitno Pan Jacek Szewczuk gorąco powitali wszystkich zebranych w hali. Akademię przygotowała klasa 3 „a”, pod przewodnictwem Pani Marty Andrzejuk. Uczniowie w zabawny sposób przedstawili funkcjonowanie szkoły. Podniosłość akademii, wzbogacił występ szkolnego chóru, który przygotowała Pani Joanna Siedlecka. Pod koniec uroczystości wszyscy uczniowie wstali i zaśpiewali nauczycielom „Sto lat”, aby wyrazić wdzięczność za ich trud, jaki wkładają w naszą edukację.

„Szare Szeregi”

 

Dnia 01.10.2014 r.  w ramach projektu edukacyjnego realizowanego w gimnazjum, kl III b przygotowała akademię. Jej tematem były Szare Szeregi. Uczniowie pod opieką Pani Joanny Sobczuk przygotowali piękne przedstawienie, w które włożyli wiele pracy.

Szereg scenek przybliżył wszystkim dawne czasy. Wszyscy obecni na „lekcji historii’ mogli także posłuchać utworów wykonywanych przez chór szkolny, prowadzony przez p. Joannę Siedlecką.  Po występie, klasa III b dostała gromkie brawa.

 Pani dyrektor Mirosława Szpyruk zatwierdziła projekt gimnazjalistów oraz podziękowała wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w jego realizację.
 

,, Miasto 44”

 

Dnia 23.09.2014 r. klasy gimnazjalne wybrały się do kina na film „Miasto 44”. O godzinie 8.10 uczniowie wraz z opiekunami wyjechali spod szkoły, do Kina Merkury w Białej Podlaskiej. Spektakl rozpoczął się o 8.50. Opowiadał o Powstaniu Warszawskim oraz miłości. Wszystkie sceny zostały bardzo realistycznie przedstawione. Film poruszył każdego widza. Po wyjściu z kina, udaliśmy się do Centrum Handlowego Rywal, gdzie mieliśmy wolną godzinę. Do szkoły wróciliśmy o godz. 13.35.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015

    Pierwszego września nastąpiło rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Na początku odbyła się msza św. w kościele św. Trójcy w Rokitnie. Liturgię sprawowali ks. Zbigniew Karwowski i ks. Paweł Rozbicki. Na mszę świętą przybyli uczniowie z rodzicami oraz nauczyciele naszej szkoły.
W hali zgromadziło się wielu uczniów, od pięciolatków do trzeciej kasy gimnazjum. Pani dyrektor mgr Mirosława Szpyruk powitała wszystkich
i przedstawiła nauczycieli uczących w naszej szkole. Następnie głos zabrał wójt Gminy Rokitno Pan Jacek Szewczuk, który życzył uczniom
i nauczycielom sukcesów w nowym roku szkolnym. Po części oficjalnej zgromadzeni uczniowie rozeszli się do klas, by poznać nowych kolegów
i wychowawców.

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

I LIGA JĘZYKOWA

Liga Językowa jest międzynarodowym międzyszkolnym konkursem z zakresu wiedzy na temat kultury i tradycji takich państw jak : Kanada, Wielka Brytania i Nowa Zelandia.

Konkurs pod patronatem Kuratorium w Lublinie oraz Prezydenta Miasta Tomaszów Lubelski, skierowany był do szkół podstawowych oraz gimnazjów. Składał się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie musieli wykazać się znajomością wiedzy i kultury Nowej Zelandii oraz przygotować pracę plastyczną pt. „Nowa Zelandia magiczny zakątek świata”. W drugim etapie uczniowie byli sprawdzani ze znajomości wiedzy i kultury Kanady oraz mieli za zadanie przygotować opis miejsca, które warto zobaczyć w tym kraju. Trzeci etap składał się z wiedzy o kulturze Wielkiej Brytanii oraz podstawowych informacji na temat Tomaszowa Lubelskiego.
W dniu 13 czerwca br. w Tomaszowie Lubelskim odbył się ostatni etap konkursu.

 Aleksandra Plażuk uczennica klasy III A Gimnazjum otrzymała tytuł finalisty. (Zdjęcia w galerii)

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka

W poniedziałek, 2 czerwca miał miejsce w naszej szkole nietypowy Dzień Dziecka.  

Program imprezy zakładał: 

Zabawy z Firmą Fit and Fun ” Animatorzy Dobrej Zabawy” z Białej Podlaskiej,
Zjeżdżalnie dla dzieci i niespodzianki dla młodzieży,
-Turniej Piłki Nożnej dla klas IV i V Szkoły Podstawowej,
-Turniej Piłki Nożnej Plażowej dla Uczniów Gimnazjum,
-Owoce dla wszystkich w ramach akcji ”Zdrowego Odżywiania”.

Ten niezwykły dzień rozpoczął się prawie zwyczajną lekcją z wychowawcami, którzy poinformowali nas o przebiegu imprezy. Następnie było już znacznie ciekawiej, tym bardziej, że wciąż niepewna pogoda spłatała mam miłą niespodziankę i nie padało, co było ważne, ponieważ najciekawsze atrakcje czekały nas na boisku. Największym powodzeniem cieszyła się zjeżdżalnia i tunel, przeznaczone dla szkoły podstawowej, oraz jazda na wściekłym byku, na co decydowali się przede wszystkim gimnazjaliści. Niestety, mimo wielokrotnych prób nikomu nie udało się pokonać zwierzęcia. W salach szkolnych tymczasem przy dźwiękach muzyki bawili się młodsi uczniowie: tworzyli z baloników dziwne kształty i  urządzali konkurs na najpiękniejszy profesjonalny makijaż. Inni mieli możliwość wyboru między dobrym filmem w doborowym towarzystwie a meczem piłki o Puchar Przechodni. Wszyscy otrzymali zdrowe owoce i soki, chętni mogli skorzystać też z lodów i waty cukrowej.

            Za ten wspaniały dzień jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom, którymi byli:

– Wójt Gminy Rokitno,
– Dyrektor Zespołu Szkół w Rokitnie,
– Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rokitnie,
– Rada Rodziców Zespołu Szkół w Rokitnie,
– Gminna Instytucja Kultury w Rokitnie. 

„Matka – to najpiękniejsze słowo świata”

               Dnia 26.05.2014r. o godz. 11:30 w sali sportowej naszej szkoły odbyła się wielka uroczystość zadedykowana Mamom z okazji Dnia Matki. Na wstępie Pani Dyrektor Mirosława Szpyruk gorąco powitała przybyłe Mamy. Następnie uczniowie klas I pod opieką Pani Aliny Żuk  i Pani Aliny Sobiech zaprezentowali piękne przestawienie, które doprowadziło zebranych do łez wzruszenia. W akademii wystąpili również soliści: Julia Stefaniuk, Sylwester Kwiatkowski i Kacper Chwedoruk. Na koniec wykonawcom akompaniowała na gitarze Pani Danuta Chwedoruk. Po akademii Mamy zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany dzięki składkom samorządów klasowych całej szkoły.

Święto Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2014 r. uczniowie naszej szkoły zebrali się w sali sportowej, by uczcić istotne dla kraju wydarzeniu:  uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowała klasa VI szkoły podstawowej. Aktorzy przypomnieli nam ważne daty i wydarzenia z przeszłości Ojczyzny. Całość dopełniły utwory wykonywane przez chór szkolny gimnazjum prowadzony przez p. Joannę Siedlecką. Na uwagę zasługiwała scenografia i własnoręcznie wykonane kotyliony, które zdobiły wykonawców. Dzięki uroczystości poznaliśmy dokładniej historię Polski, która już 223 lata temu była w stanie stworzyć Konstytucję na miarę europejską.

Rocznica zbrodni katyńskiej

        10 kwietnia 2014 roku odbyła się akademia upamiętniająca zbrodnię katyńską. Uroczystość szkolną przygotowała klasa II a pod kierunkiem pani Marty Andrzejuk i pani Joanny Siedleckiej. Recytacja wierszy i lekcja historii były wzbogacone prezentacją multimedialną oraz piosenkami wykonanymi przez chór szkolny. Na zakończenie pani dyrektor wygłosiła przemówienie oraz poprosiła zebranych o uczczenie minutą ciszy poległych na „nieludzkiej ziemi” oraz ofiar tragedii pod Smoleńskiem.

Wycieczka klasy III „a” gimnazjum do Schroniska „Azyl” w Białej Podlaskiej

    13 lutego 2014r. odbyła się wycieczka klasy III „a” gimnazjum do Schroniska „Azyl” w Białej Podlaskiej. Uczniowie wyrazili chęć obejrzenia zwierząt, które tamże się znajdują. W Schronisku „Azyl” schronienie znalazło 350 psów o różnej rasie, natomiast w kociarni mieszka 6 kotów. Gimnazjaliści z zainteresowaniem przyglądali się zwierzętom, robiąc im zdjęcia. Gdy wszyscy zgłodnieli, udali się do Centrum Handlowego „Rywal” i zamówili sobie posiłki w restauracjach Da Grasso i Roma. Powrót do szkoły przebiegł bardzo wesoło.  Wszyscy wymieniali się uwagami i wypowiadali swoje zdanie. Mówili, że chcą więcej takich wyjazdów. (Zdjęcia w galerii).

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

        W bieżącym roku już po raz trzeci wzięliśmy udział w akcji WOŚP. Spotkaliśmy się z wielką ofiarnością mieszkańców, za co bardzo dziękujemy. Zebraliśmy 1603,92 złotych.

        12 stycznia 2014 r. w różnych miejscowościach gminy Rokitno pod opieką nauczycieli: p. Anny Jarockiej, p. M. Greczuk, p. B. Michalskiej i p. T.Semeniuk kwestowało dziesięcioro uczniów klas drugich i trzecich Gimnazjum: Monika Daniluk, Agata Rozwód, Andżelika Żuk, Weronika Makarewicz, Patrycja Myć, Bartek Turuta, Michał Jakubiuk, Marta Strojek, Aleksandra Cyrulska, Bernadeta Kwiatkowska.  Wolontariusze zbierali pieniądze do puszek w Rokitnie, Cieleśnicy i Klonownicy Dużej.  

 1. Finał WOŚP przebiegał pod hasłem „ Na Ratunek” a  pieniądze przeznaczy NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY RATUNKOWEJ I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW.
   

Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Powiatu Bialskiego


10 grudnia bieżącego roku w Zespole Szkół w Rokitnie odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportu szkolnego w powiecie bialskim za rok 2012/2013. Na uroczystość przybyło wielu gości, m.in. starosta bialski Tadeusz Łazowski, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Bialskiego Marianna Tumiłowicz, wiceprezes Lubelskiego Szkolnego Związku Sportowego Maciej Kosik, przedstawiciel Bialskiego Szkolnego Związku Sportowego Stanisław Polaczuk, wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk i delegacje wyróżnionych szkół.

            W klasyfikacji powiatowej  Gimnazjum w Rokitnie zajęło I miejsce kategorii „gimnazja”. Pierwsze miejsca zdobyły też szkoła z Grabanowa, szkoła nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, LO w Międzyrzecu Podlaskim. Listy gratulacyjne otrzymali dyrektorzy wyróżnionych szkół. Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” otrzymali: Tomasz Nowicki, Regina Skerczyńska, Rafał Hodun, i Piotr Osipiuk.
            Uroczystość była przeplatana występami artystycznymi. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sztuk walki zaprezentowany przez uczniów Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza z Janowa Podlaskiego, jak również występy naszych uczniów: Eweliny Tymińskiej, Julii Stefaniuk, Sylwestra Kwiatkowskiego, Przemysława Kucia, Kacpra Chwedoruka i Julii Maksymiuk. Uwieńczeniem uroczystości był taniec „Macarena” wykonany przez uczennice klas 0-4.

„Góra Grosza”

Akcja pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej

            Pragniemy poinformować, że w akcji „Góra Grosza” w roku szkolnym 2013/2014 pobiliśmy własny rekord. Zebraliśmy 193,61 złotych!

            Akcja „Góra Grosza” odbywała się od 25 listopada do 6 grudnia.
Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali zbiórkę monet (od 1 gr do 5zł). Po sporządzeniu protokołu zapakowane odpowiednio monety zostały przesłane do Towarzystwa NASZ DOM. Nad akcją czuwała komisja składająca się z członków SU Gimnazjum, w składzie: Monika Daniluk, Agata Daniluk, Andżelika Żuk. Opiekunem ze strony nauczycieli była p. Teresa Semeniuk.

„Zebrane środki zostaną wykorzystane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które są w trakcie przekształceń i realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Akcja, organizowana już po raz czternasty, jest jedną z największych akcji społecznych w Polsce”. (cyt. za: http://www.towarzystwonaszdom.pl).

Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy. 

Światowy Dzień Walki z AIDS

2 grudnia 2013 r. włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Walki z AIDS. Z tej okazji swoistą lekcję przedstawiła społeczności Gimnazjum klasa III B. Odbyło się to w ramach projektu edukacyjnego. Opiekunem przedstawienia była pani Barbara Michalska.
                Przed rozpoczęciem uroczystości uczniowie rozdali własnoręcznie przygotowane ulotki na temat AIDS. Na początku spotkania uczennice Agata Romaniuk i Paulina Czuchan przedstawiły prezentację multimedialną. Następnie odbyła się inscenizacja, która poprzez szereg scenek przybliżyła omawianą problematykę. Na uwagę zasłużyła perfekcja wykonania i scenografii oraz charakteryzacja aktorów. Po zakończeniu wystąpień uczniowskich pani dyrektor Mirosława Szpyruk zatwierdziła projekt gimnazjalistów, wyrażając słowa uznania i podziękowanie za włożony trud. 

Sprzątanie cmentarzy

Dnia 31.10.2013r. uczniowie naszej szkoły porządkowali cmentarze i tereny przycmentarne gminy Rokitno. Klasy II i III gimnazjum sprzątały cmentarz w Klonownicy Dużej, klasy I cmentarz niemiecki i parafialny w Rokitnie. Uczniowie z Pratulina, Zaczopek, Derła i Cieleśnicy PGR zajęły się pracą na cmentarzu w Pratulinie.

Ślubowanie klas pierwszych


   
22 października o godzinie 11:00 odbyła się akademia z okazji ślubowania klas pierwszych. W uroczystości tej brały udział dwie klasy pierwsze, których uczniowie złożyli ślubowanie przed wychowawcami, gronem pedagogicznym, rodzicami i pozostałymi uczniami.

    Apel rozpoczęło wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po czym głos należał do wychowawców poszczególnych klas, którzy przeprowadzili ślubowanie. Następnie pani dyrektor przekazała życzenia samych sukcesów. Po części oficjalnej przyszedł czas na krótką część artystyczną przygotowaną przez klasy pierwsze, po której przewodnicząca SU przekazała kilka praktycznych wskazówek, jak być dobrym uczniem i wręczyła pierwszakom prezenty. Na koniec tego szczególnego dnia odbyła się dyskoteka zorganizowana przez samorząd uczniowski.

„Ikona Święta Tajemnica”

                        30 października 2013 roku odbyła się wycieczka szkolna uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół w Rokitnie. Pomysł zwiedzania muzeum mający na celu poznanie dorobku kultury zainicjowała nasza polonistka, pani Teresa Semeniuk. Drugim opiekunem została pani Krystyna Zaciura – nauczyciel biblioteki.  O godzinie 8:00 wyruszyliśmy spod placówki w kierunku Białej Podlaskiej.

                        Plan wycieczki obejmował seans filmowy ( „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego), czas wolny i wystawę ikon w Muzeum Południowego Podlasia: „Ikona Święta Tajemnica”.

                        To właśnie tam mieliśmy możliwość obejrzenia ikon, m.in. z XVII wieku. Malarstwo ikonowe jest jedną z form ukazywania scen z życia świętych. Nasza przewodniczka podkreślała, iż ikony są obrazem wyobraźni autorów. Na wystawie można było podziwiać wiele dzieł sztuki, m.in. Matkę Boską Trójręką, Matkę Boską z Aniołami, Krzyż prawosławny składający się z kilku mniejszych, w tym krzyża św. Andrzeja. Na ścianie wisiały również ikony w formie kartek kalendarza przedstawiające świętych. W sali na pierwszym piętrze zaraz po wejściu do pomieszczenia uwagę przyciągały dwa złote świeczniki, charakterystyczne dla cerkwi.

                        Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do autokaru, by dotrzeć do szkoły. Uważam, że takie wycieczki w przyjemny sposób wzbogacają naszą wiedzę.

Dzień Nauczyciela

Dnia 15.10.2013r. odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Akademię przygotowali uczniowie klas trzecich pod opieką pani Barbary Michalskiej oraz Małgorzaty Greczuk. Następnie dziewczęta z klas trzecich przedstawiły współczesny układ taneczny, a Ewelina Tymińska i Przemysław Kuć zaśpiewali piosenki, m.in. „Będziesz moją panią” Marka Grechuty. Występom towarzyszyły owacje publiczności.

Na koniec nauczycielom oraz pracownikom szkoły w dowód wdzięczności zaśpiewano „Sto lat” i wręczono symboliczne róże.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września po dwóch miesiącach wypoczynku młodzież, pełna werwy i chęci do nauki, wróciła do szkoły.
Dzień zaczęliśmy od mszy św., sprawowanej przez ks. Zbigniewa Karwowskiego. Potem udaliśmy się do budynku Zespołu Szkół. Dla niektórych uczniów były to pierwsze chwile w gimnazjum, dlatego pani dyrektor, a także nauczyciele oraz koledzy ze starszych klas życzyli im jak najlepszych wyników w nauce.

 

ROK SZKOLNY 2012/2013

DZIEŃ  KOBIET

        W piątek 8 marca w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet.
        Przedstawienie zorganizowała klasa II a  pod przewodnictwem pana Pawła Tura oraz chóru szkolnego z panią Joanną Siedlecką. Dodatkowo wokalnie zaprezentowali się: Sylwester Kwiatkowski, Kacper Fedoruk, Ewelina Tymińska oraz grupa chłopców z klasy VI a.
        Na zakończenie akademii pani Dorota Hura przekazała serdeczne życzenia w imieniu pana  wójta, a wszyscy mężczyźni pracujący w naszej szkole wręczyli paniom róże.

Pamięć umiera ostatnia!

     Legenda żołnierzy wyklętych z roku na rok przybiera na sile. Stają się oni szczególnie bliscy współczesnemu młodemu pokoleniu Polaków, które widzi  w nich autentycznych bohaterów – szczerych, silnych, niebojących  się iść pod prąd. W naszej szkole także  odbyła się akademia  upamiętniająca trud i poświęcenie Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość miała miejsce 6 marca 2013r., w bibliotece szkolnej. Przygotowali ją uczniowie klasy IIa pod czujnym okiem pani Magdy Ochnik. Drugoklasiści zaprezentowali część artystyczną przedstawiającą życie Żołnierzy Wyklętych z naszego regionu, a Ewelina Tymińska wykonała kilka pieśni patriotycznych. Na zakończenie apelu Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Rokitnie podziękowała wszystkim  zaangażowanym w przygotowanie akademii.

Powstanie Styczniowe

       23 stycznia 2013r.  uroczystą akademię poświęconą 150 rocznicy powstania styczniowego przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w  Rokitnie. Gimnazjaliści recytowali wiersze i przedstawili historię powstańców południowego Podlasia,   a szkolny chór pod opieką  Joanny Siedleckiej i Danuty Chwedoruk śpiewał patriotyczne pieśni. Piosenkę ,,Ojczyzna”  Marka Grechuty przygotowała Ewelina Tymińska. Organizatorami akademii byli nauczyciele – Magda Ochnik i Janusz Szewczuk.

BAL GIMNAZJALNY

         19 stycznia 2013r. w Sali Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie odbył się kolejny Bal Gimnazjalny. Jego uczestnikami byli uczniowie klas III, ich rodzice oraz grono pedagogiczne. Gościem honorowym był wójt Gminy Rokitno pan Jacek Szewczuk.
        Bal rozpoczęli polonezem przyszli absolwenci. Potem wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Następnie młodzież uroczyście podziękowała rodzicom za trud wychowania i wręczyła im kwiaty. Kolejnym punktem programu była zabawa taneczna, której towarzyszył zespół muzyczny ,,Relax”.
        Wszyscy uczestnicy wrócili do domów w doskonałym humorze, więc bal gimnazjalny można uznać za udany.

WOŚP

            13 stycznia 2013r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy. Dziesięcioro wolontariuszy z gimnazjum zbierało pieniądze na terenie całej gminy. Ofiarność mieszkańców ponownie zaskoczyła wszystkich, zebraliśmy 2.112,56 zł, które zostaną przekazane na ,,ratowanie życia dzieci  i godną opiekę medyczną seniorów”. 

Jasełka

            Dnia 21 grudnia 2012r. w bibliotece szkolnej odbyły się jasełka odegrane przez uczniów kl. 0 i I szkoły podstawowej pod przewodnictwem pań Joanna Zaciura, Alicji Niczyporuk i Joanny Siedleckiej. Inscenizacji towarzyszył śpiew chóru szkolnego a także gra na fletach grupy muzycznej.

Lekcja chemii

Dnia 13 listopada 2012r. nasze Gimnazjum wzięło udział w projekcje prowadzonym pod patronatem PKN Orlen o nazwie ,,Orlen School Projekt” obejmującego prowadzenie pokazowych lekcji chemii w placówkach oświatowych. Na 6 godzinie lekcyjnej uczniowie klasy IIIa i IIIb uczestniczyli w ciekawej i niecodziennej lekcji chemii, której celem były zagadnienia dotyczące ropy naftowej. Nasza młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wygłoszonej prezentacji wzbogaconej pokazem multimedialnym, jak również istoty przebiegu destylacji ropy naftowej. Podczas zajęć uczniowie byli bardzo aktywni i dociekliwi.

Narodowe Święto Niepodległości 2012

            Obchody Święta Niepodległości odbyły się 9 listopada w Gminnej Instytucji Kultury. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, między innymi Pan Wójt Gminy Rokitno, Jacek Szewczuk, który zainaugurował święto przemówieniem. Następnie wystąpili uczniowie klasy III b Gimnazjum pod kierunkiem Pani Teresy Semeniuk, Krystyny Zaciury i Małgorzaty Greczuk. Występy aktorów wzbogacił chór Zespołu Szkół, któremu przewodziła Pani Joanna Siedlecka.
             Inscenizacja była utrzymana w podniosłym, patriotycznym nastroju. Recytację ilustrowała prezentacja multimedialna oraz bogate, różnorodne stroje aktorów.

              Na zakończenie zabrała głos Pani Dyrektor, Mirosława Szpyruk, która podziękowała wszystkim za trud przygotowania akademii i zwróciła uwagę na różne sposoby okazywania patriotyzmu przez uczniów naszej szkoły.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

12 października w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas I gimnazjum. Z tej okazji zorganizowano akademię w sali gimnastycznej. Uczniowie pierwszych klas przygotowywani przez swoich wychowawców przedstawili krótką inscenizację. W przedstawieniu uczestniczyły również przewodnicząca i zastępca przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Następnie pierwsze klasy przyrzekły przestrzegać zasad statutu szkoły  i zostały przyjęte do grona uczniów gimnazjum.

Dzień Nauczyciela

Dnia 12.10.2012r. w naszej szkole odbył się Dzień Nauczyciela. Inscenizację z tej okazji przygotowała klasa 2b z wychowawczynią Barbarą Michalską. Drugie klasy tańczyły ułożony przez siebie układ taneczny, na czele grupy tańczyła p. Regina Skerczyńska. Na zakończenie akademii chór szkolny wraz z p. Joanną Siedlecką zaśpiewał „Sto lat”. Wszyscy nauczyciele dostali róże i stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

      Rok szkolny 2012/2013 rozpoczęliśmy 3 września o godz. 9.00 uroczystą Mszą Świętą w kościele Św. Trójcy w Rokitnie. Mszę sprawował ks. Zbigniew Karwowski. Po nabożeństwie udaliśmy się do hali sportowej Zespołu Szkół w Rokitnie. Jako pierwsza głos zabrała Pani dyrektor mgr Mirosława Szpyruk. Serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych, przedstawiła grono pedagogiczne i życzyła uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Gminy Pani Helena Nieścioruk, ona również życzyła uczniom i nauczycielom sukcesów w nowym roku szkolnym. Po przemówieniach rozeszliśmy się do sal lekcyjnych, gdzie czekali na nas wychowawcy
    Rok szkolny 2012/2013 został rozpoczęty!